Ολυμπιακός #2

O El Kabi ενω δειχνει ατεχνος και δεν εχει τριπλα , αλλο τοσο εχει απειρους τροπους να σκοραρει… Μεγαλη μερα σημερα

5 Likes

Τελικά οι αντίπαλοι όντως χάνουν από τη Δεκελείας!

6 Likes

Ρετσο ότι είπαμε νερό και αλάτι ρε μλκ. Μαλντίνι ήσουν απ’ τα ημιτελικά και μετά. Τζολακη 21 χρόνων η ψυχραιμία σου είναι αξιοθαύμαστη.

Σε λίγες ώρες κατεβαίνω Αθήνα για Rammstein. Mαλλον σερί θα το πάρω

8 Likes

9 Likes

Ο πρωθυπουργός - γαμιέσαι, δήλωνε αισιόδοξος.
Δεν ήρθε γήπεδο.
Το σηκώσαμε.
Γουρλής;

3 Likes

πλάκα έχει το var πάντως, πανηγυρίζεις 2 φορές!

6 Likes

Ξύπνησα 9:20 το πρωί απο τη κουραση και ενταση . Διαπίστωσα οτι ζω. Ολα καλά.

Πω τώρα χωρίς προκριματικά, τι θάχουμε να βλέπουμε το καλοκαίρι…

2 Likes

πολλά μπράβο στον Ολυμπιακό ! Φοβερό επίτευγμα για την ομάδα και για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Πλεον ολοι μας θα έχουμε περισσότερες απαιτήσεις από τις ομάδες μας.

Να το χαρείτε. Και πάλι μπράβο

5 Likes

Μπράβο στον Ολυμπιακό, κατάφερε να αγχώσει μέχρι το τελευταίο λεπτό της παράτασης κι εμάς που δεν είμαστε οπαδοί…

Μια απορία, μιας και είμαι ολίγον άσχετος με τα ευρωπαϊκά ποδοσφαιρικά τα τελευταία χρόνια… οκ ξέρω το champions league, έμαθα μετά το europa league (πρώην κυπελλούχων, για εμάς τους παλιότερους)… αυτό το conference league γιατί βγήκε; για τους μικρομεσαίους που δεν πέρασαν ούτε στο europa league? μην παρεξηγηθεί κανείς, ειλικρινής απορία είναι

Καλά κάνεις και ρωτάς. Θα σου το γραψω κομψά. ΛΕΦΤΑ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ

Κατά τάλλα, μία επιπλέον διοργάνωση με χαμηλότερο επίπεδο από το Europa , δίνοντας επιπλέον κίνητρα σε ομάδες μεσαίας δυναμικότητας, όχι όμως αμελητέας, για τους τριτο-τέτρτους των διαφόρων πρωταθλημάτων.

Με δεδομένο ότι το επίπεδο του CL έιναι πλέον απλησίαστο και φτάνει τα επίπεδα της ELITE, με το αναβαθμισμένο Europa να είναι πλέον ένα μικρό CL, θεωρώ ότι το Confernece ταιριάζει γάντι για τις Ελληνικές ομάδες. Ο Ολυμπιακός έδειξε το δρόμο.

1 Like

Άκουσα πως από χθες είμαστε η 5η χώρα με ευρωπαϊκή κούπα τα τελευταία δέκα χρόνια. Είναι αθλος να το πάρεις από χώρα δίχως μεγάλο πρωτάθλημα.

1 Like

Θέλω κούρεμα Τάκη, όλα τάλλα είναι καπνός…

1 Like

Νομίζω ότι η χθεσινή βραδιά, αυτή του τελικού, ήταν καθολικά δική τους. Μάλιστα, θα τολμήσω ευθαρσώς να γράψω, πως ο Τζολάκης, μου θύμισε Ελευθερόπουλο. Τον έχω χαρεί απίστευτα τον μικρό και του εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Ωραία βραδιά η χθεσινή, καρδιακή (μακάρι και ο φίλαθλος της Φιορεντίνα να είναι καλά και να επιστρέψει σπίτι του), αλλά όσο και να μ’ αρέσει το άθλημα σαν άθλημα, όπως και το μπάσκετ, όση πώρωση κι αν υφίσταται ακόμη για τα ερυθρόλευκα, όσο και να φωνάζουμε -αν αξίζει εντέλει να φωνάζουμε-, χθες το βράδυ ένα “μη ον”, μας κατήργησε και μας άλωσε όλους ανά τον κόσμο και ας πάμε να κουρευτούμε. Την απλότητά του να είχαμε, λίγη από δαύτην.

“Ένιωσα ότι δεν είμαι μόνο ο Γιάννης του Πάοκ, είμαι ο Γιάννης όλων των ομάδων”.

2 Likes
5 Likes

Πέρναγα το μεσημέρι από Ηφαίστου στο Μοναστηράκι και η μπουτίκ του γάβρου είχε καμιά 20αριά άτομα μέσα.
Τουρίστες.
Μέχρι και Ισπανούς είδα με μπλούζα θρύλου.
Οκ, Μεντιλόπουλος. Λογικόν.

1 Like
1 Like

Τώρα πρέπει να αλλάξει και το σύνθημα που λέει θα βάλουμε μυαλό όταν πάρουμε το ευρωπαϊκό

Και να προσθέσουμε κι εμείς κανα αστεράκι, τι βάζουν στα ευρωπαϊκά; Πλατινένιο και καλά ;

Αν δεν κάνω λάθος, ο άτυπος κανόνας είναι ένα αστέρι για κάθε 10 πρωταθλήματα και ένα χρυσό αστέρι για κάθε CL. Τα άλλα Ευρωπαικά κύπελλα δεν έχουν αστέρι.

Θα το ψάξω όμως

Επανέρχομαι, double post

Some European countries award a star in different circumstances, like Germany. Some countries don’t award stars at all. Countries with exception to the rule can be found in the following overview:

  • Germany: a club receives one star after three national titles, two starts after five national titles, three stars after ten national titles, and four stars after 20 national titles. A club can be awarded a maximum of five stars in Germany. Bayern won all five stars already.
  • Russia: one star after five national championships
  • Turkey: one star after five national championships
  • England: no stars
  • Spain: no stars

In some countries, reigning champions are allowed to wear a badge with the colours of the national flag on their t-shirt for a year. This is the case in Italy and Turkey.

Badge of Honour in Champions League

Winners of the Champions League receive a Badge of Honour instead of a golden star. This emblem can be found on the sleeve and shows the amount of Champions League titles the club won. A club is awarded that badge after winning five or three Champions League titles consecutively. Barcelona, Real Madrid, AC Milan, Liverpool, Bayern Munich, and Ajax are the only clubs that have this Badge of Honour.

Ajax, Real Madrid and Bayern received the title after winning the Champions League Cup three times in a row.