Ολυμπιακός #2

Δεν είδες που εσταζαν τα μπλουζακια και τα πουκαμισα… Ο Μπαρτζώ ήταν μουσκίδι. ο Αταμαν βγηκε στο Β με tshirt και ίδρωσαν οι βυζαρες του!!! Πήγαινε η βεντάλια σύννεφο στην κερκίδα
Και λόγω εργασιών στο ΟΑΚΑ νομίζω το προλυμπιακο τουρνουα θα γίνει στο ΣΕΦ… Θα κλαίει ο Γιαννης να επιστρέψει στο Μιλγουοκι για δροσια…

Είναι ΘΕΟΙ, σχεδόν ποτέ δεν μπορώ να καταλάβω με την πρώτη αν τρολλάρουν ή αν τα εννοούν.

2 Likes

:rofl: :rofl: :rofl:

1 Like

ΣΕΦ σήμερα 😂 #paobc #olympiacosbc pic.twitter.com/OpsMAtNFps

— Trifilatos13 (@trifilatos13) June 12, 2024

(πως δουλευει σωστα το embed απο twitteer γαμω)

Στο ΣΕΦ χθες.

Αφου ειχε φυγει ο κοσμος. Την ωρα του αγωνα ειχε περισσοτερο.

200w

Κοουτς χάσαμε. Θες μερικές αλλαγουλες

3 Likes

Μία ερώτηση μόνο. Ο Peters γιατί να φύγει; Ναι μπάζει στην άμυνα αλλά τους πόντους του πού θα τους βρείτε;

Πoιoς ειπε να φυγει;

Νομίζω ότι ακούγεται στις αποχωρήσεις. Όχι; Αλλιώς γράψε λάθος.

Τι να σoυ πω δεν τo ειδα/ακoυσα καπoυ. Ανανεωσε κιoλας πριν 3 μηνες δυσκoλo μoυ φαινεται.

1 Like

Δεν είναι θέμα Πίτερς, ούτε προσώπων συγκεκριμένα.

Είναι θέμα συνολικότερης αντίληψης και σχεδιασμού, υπήρξαν διαφόρων ειδών προβλήματα και αστοχίες.

  • Ο σχεδιασμός ξεκίνησε δίνοντας δύο πολύ μεγάλα συμβόλαια (Γκος, Μιλου) σε παίκτες που έρχονταν για να “συμπληρώσουν” αυτό που έπαιξε η ομάδα πέρσι και όχι για να αντικαστήσουν. Ήταν επιλογές που θα κούμπωναν δίπλα σε Σλούκα και Σάσα -ή, για να το πω πιο σωστά, δίπλα σε παίκτες με τα χαρακτηριστικά των Σλούκα και Σάσα.

  • “Χάθηκαν” δυο ελληνικά διαβατήρια, αντικαστάθηκαν με ξένους που αποδείχτηκαν και άστοχες επιλογές τελείως (η μία -Σίκμα- πες ΟΚ, διορθώθηκε εν μέρει με Πετρούσεφ). Αυτό δημιούργησε ανισορροπία στο ρόστερ των εγχώριων διοργανώσεων όπου είχαμε 3 παίκτες στη δωδεκάδα που ήταν 100% γλάστρες. Ο σύλλογος (που τα τελευταία πολλά χρόνια διαφήμιζε τον “ελληνικό κορμό” και τη σημασία του) έπρεπε να το έχει δει αυτό το θέμα, ουσιαστικά εδώ και δύο χρόνια δεν χτυπήσαμε ούτε έναν έλληνα παίκτη με προοπτική να προσφέρει και όχι απλά να συμπληρώνει 12άδα. Ακόμα και εάν έρθει ο Ντόρσεϊ, μάλλον χρειάζεται και άλλη προσθήκη Έλληνα.

  • Υπάρχουν δομικά προβλήματα στο ρόστερ το οποίο κατά πλειοψηφία είναι ηλικίας 30+ (ενδέχεται να έχουμε τον μεγαλύτερο μ.ο. στην Ευρωλίγκα -δεν το έχω ψάξει) με καταπονημένους παίκτες που είναι και διεθνείς ενώ και η ισορροπία στις θέσεις είναι αμφίβολη. Στο “4” και στο “5” υπάρχει υπερπληθώρα και αρκετό ταλέντο (πέντε ξένοι βέβαια) ενώ από το “3” και κάτω παίκτες με αρκετά καλά στοιχεία ο καθένας αλλά και κάνενα εξαιρετικό.

  • Αυτό που λείπει είναι και ένα από 2-3 κυριότερα χαρακτηριστικά του σύγχρονου μπάσκετ, μιλάω για τον παίκτη που έχει το επιθετικό “πρώτο βήμα”, θα περάσει δηλαδή τον αντίπαλο αμυντικό και -έχοντας βέβαια αποδεδειγμένα και το ταλέντο να τελειώνει φάσεις- θα υποχρεώσει την άμυνα είτε να φέρει βοήθεια είτε να κάνει φάουλ είτε να ρισκάρει να τον αφήσει να σκοράρει. Χτες από ένα σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός χέτζαρε σε όλα τα p’n’r με δεύτερο παίκτη πάνω στον χειριστή και η επίθεση μπλόκαρε με πάσες στην περιφέρεια που κατέληγαν σε κακές επιλογές στο τέλος των 24’'.

6 Likes

UECL Final 2023/24: Official Film | UEFA.tv

1 Like

Μόλις έναν χρόνο η επέκταση του Μπι…

Ετοιμάζουν τον Σπανούλη.

3 Likes

Αυτό πιστεύω κι εγώ.

1 Like

Έτσι λέει το sdna;

Δεν διαβαζω sdna.

Και δεν το έγραψα για να πικάρω, λογικό το βρίσκω σαν επόμενο βήμα στον ΟΣΦΠ.
Ένας μπασκετανθρωπος με την εμπειρία και την γνώση του αθλήματος όπως ο Σπανούλης, ο οποίος έχει ήδη δείξει θετικά δείγματα ως προπονητής και βέβαια το δέσιμο με τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Υπάρχουν και φήμες που θέλουν ομάδες της Ευρωλίγκα να ενδιαφέρονται όπως η Εφές και η Μπαγερν, δείγμα ότι μπορεί να κάνει σύντομα το μεγάλο βήμα μετά το Περιστέρι.

Εγώ πάντως μπλόκαρα sdnay και sportdog από το να μου πετούν sponsored ειδήσεις στο facebook που αφορούν τον μπασκετικό Ολυμπιακό. Συνέχεια με τον Βεζένκοφ ήταν και με τρομερές μεταγραφές ΝΒΑ που -και καλά- κυνηγούν οι Αγγελόπουλοι.