Η πορνογραφία είναι η θεωρία, ο βιασμός η πρακτική

εγινε εντιτ
ρε τι διαβασα ο ανθρωπας λεμε :!: :!:

Τα κείμενα τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα, το πρώτο ξέφευγε λίγο ως αρκετά αλλά το νόημα της παράθεσής τους δεν ήταν να τα κρίνουμε ως φοβερά ή μαλακίες, αλλά η αφορμή για συζήτηση…

Εγώ μετά από τις μλκίες που είδα στην αρχή δεν πρόκειται να τα διαβάσω. Είναι και μεγάλα.

Θα μου κάνει κάποιος ένα πολύ μικρό ρεζουμέ? Δλδ σε τι συμπέρασμα καταλήγουν?

Ωραιο θεμα bacillus. 8)
Διαβασα το πρωτο κειμενο και ενω αρχικα ηταν πολυ ενδιαφερον μετα ξεφυγαν λιγο μου φαινεται.Ειναι κριμα γιατι οι φεμινηστριες εχουν πολλα να διεκδικησουν στη σημερινη κοινωνια αλλα με τετοιο δογματισμο αμφιβαλλω αν θα καταφερουν τιποτα.
Μα να αποριπτουν τη σεξουαλικη πραξη ως μεσο επιβολης του αντρα στη γυναικα;Μετα πως να εχουν βαρητυτα τα οσα λενε;
Προσωπικα πιστευω πως οντως μερικες απο τις ερωτικες επιθυμιες των αντρων ισως εχουν σχεση με την πατριαρχικη θεσμιση της κοινωνιας και οτι οι γυναικιες επιθυμιες με τη σειρα τους καθοριζονται κατα πολυ απο αυτες των αντρων.Μπορει βεβαια να λεω και βλακειες,αν καποιος εχει γνωσεις βιολογιας ας μας πει πως εξηγουνται διαφορα φαινομενα που φαινομενικα (η οχι) μπορει να παρουσιαζουν σχεσεις εξουσιας.

Ειδικα αυτο που λεει για το σουρεαλισμο και το νταντα ως τις πιο μισογυνικες μορφες τεχνης ειναι πραγματικα απιστευτο.Οι πρωτοι που εθιξαν θεματα περι γυναικας-αντικειμενου,θυμα του ανδρικου ποθου και τς ανδροκρατουμεης κοινωνιας ηταν σουρεαλιστες και ντανταιστες.Στα δυο αυτα κινηματα συμμετηχαν και πολλοι φεμινιστες-στριες.Ειναι ισως τα πιο αντισεξιστικα και φεμινιστικα κινηματα στην ιστορια της τεχνης.

Για τη πορνογραφια θα παραθεσω κι εγω τις σκεψεις μου ενα εν καιρω.

Λοιπόν, για να πω και κάτι σοβαρό… Διάβασα το πρώτο κείμενο και παρατηρώ μια απίστευτη σύγχυση και μια ακραία επιθετικότητα απέναντι σε κάθετι “αντρικό”, το οποίο η τύπισσα το έχει συνδέσει με την εκμετάλλευση γενικά και την κυριαρχία. Αναφέρεται στο σεξ μεταξύ άντρα και γυναίκας ως κάτι υποτιμητικό για τη γυναίκα. Αναφέρεται στον ρόλο της μητέρας ως μορφή καταπίεσης. Η σεξουαλική επανάσταση της δεκαετίας του '60 δεν ήταν παρά μια μορφή ομαδικού βιασμού.

Κάνει αναφορά στις πατριαρχικές δομές, ξεχνώντας όμως πως στις λεγόμενες μητριαρχικές κοινωνίες (είτε τις προ-πολιτισμικές, είτε τις υπάρχουσες μητριαρχικές κοινωνίες σε διάφορα μέρη του κόσμου) ουδέποτε το σεξ άντρα-γυναίκας θεωρείτο κάτι αρνητικό, και πως στην τελική δεν είναι καν αυτή η ουσία της μητριαρχίας. Η ουσία της (όσο έχουν υπάρξει τέτοιες μορφές κοινωνικής οργάνωσης) είναι η ισοτιμία της γυναίκας με τον άντρα, και μια κοινωνική δομή απο την οποία απουσιάζουν αισθητά οι κυριαρχικές δομές των πατριαρχικών κοινωνιών, όπως η κοινωνική ιεραρχία με τη μορφή βασιλιάδων, αντρών ιερέων, αρσενικών θεοτήτων κλπ. Και γενικά το κείμενο εκμηδενίζει τα πάντα στο όνομα της γυναικείας χειραφέτησης. Είναι όμως χειραφέτηση αυτή, στην οποία ο άντρας έχει πλέον ακυρωθεί σε όλα του, και στην ουσία δεν είναι παρά ένα διακοσμητικό αντικείμενο απο μόνος του πλέον, οφθαλμόν αντί οφθαλμού με άλλα λόγια?

Και λέω εγώ τώρα. Ναι στη γυναικεία χειραφέτηση, όχι στις πατριαρχικές κοινωνικές δομές. Ναι στην ελευθερία να επιλέγει κανείς τον σύντροφο του, και τον τρόπο με τον οποίο θα ικανοποιείται σεξουαλικά. Όχι στη μετατροπή της γυναίκας σε διακοσμητικό αντικείμενο, όχι στη γυναίκα γλάστρα, όχι στη χαζή γυναίκα. Όχι στην ιεραρχία. Όχι στα κορίτσια του Cosmopolitan, όχι στα “αρσενικά” που πλασάρονται ως in και trendy. Αλλά όχι στο σεξ μεταξύ άντρα και γυναίκας? Όχι στη μητρότητα? Εκεί βρίσκεται η ελευθερία? Και στην τελική ανάλυση, μια όμορφη γυναίκα είναι μια όμορφη γυναίκα, όπως και ένας καταρράκτης είναι όμορφος, όπως και ένα λουλούδι είναι όμορφο. Να πάμε να τα κάψουμε όλα, να καταργήσουμε την ομορφιά τους, να πάψουμε να την θαυμάζουμε γιατί τότε “αρνούμαστε την ανθρώπινη υπάσταση τους” και τα μετατρέπουμε σε αντικείμενα? Η φύση δεν είναι αντικείμενο όμως. Το θέμα είναι ποιά είναι η στάση μας απέναντι της. :wink:

Ακριβως.Δεν χρειαζεται να ασπαστουμε αυτες τις αποψεις,μπορουμε να τις δουμε ως τροφη για συζητηση και αφορμη για να αναθεωρησουμε διαφορες αξιες για το αντρικο και το γυναικειο φυλλο.

Να επισημανω κατι, τα κειμενα τα εβαλα για να προβληθουν οι αποψεις (οσο ακραιες και ειναι) διαφορων ομαδων .

ρε bacillus με το 1ο κειμενο μας αποπροσανατολισες απο το θεμα,δεν εχει αμεση σχεση :?

Ναι, η αλήθεια είναι πως το πρώτο κείμενο (πάνω στο οποίο έκανα κριτική πριν) μόνο σε έναν μικρό βαθμό ασχολείται με την πορνογραφία, το θέμα του είναι πολύ ευρύτερο.

ο χρήστης που δημιούργησε αυτό το θρεντ είναι βλαμμένος.

Βακιλους,ο αρχοντας των οφ-τοπικ…:lol: :lol:

οπως τελειωνε και η τελευταια ταινια του μεγαλου στανλευ κιουμπρικ

ALICE: And, you know, there is something very important we have to do as soon as possible.

BILL: What’s that?

ALICE: [SIZE=“7”]Fuck[/SIZE].

fuck, γιατι χανομαστε!!

Η γυναίκα αφού υφίσταται πλύση εγκεφάλου απο νεαρή ηλικία σχετικά με τα ζητήματα της σεξουαλικότητας καλείται βίαια να ανταπεξέλθει στον υποτιμητικό ρόλο της συζύγου, της ερωμένης, της μάνας. Η σύζυγος αποτελεί διακόσμηση του σπιτιού, η ερωμένη παιχνίδι στα χέρια του άντρα, η μητρότητα είναι ένα μεθόδευμα ανδρικής καταπίεσης απέναντι στην γυναικεία χειραφέτηση, καθώς ο ρόλος της μητέρας στον καπιταλισμό είναι η ενασχόληση με τα παιδιά

Θα έλεγα πως εδώ η συγγραφέας του κειμένου μιλάει καθαρά για το ρόλο της γυναίκας, της μητέρας και της συζήγου όπως είναι στη κοινωνία μας, και με βάση αυτά, σκεπτόμενη ότι η γυναίκα περιορίζεται σε 4 τοίχους, εξαρτημένη απο το σύζηγο μέσα απο αυτούς του ρόλους. Μέσα απο αυτό το πρίσμα ο ρόλος της μητέρας στη κοινωνία μας είναι υποτημιτικός αλλά όχι η μητρότητα αυτή καθαυτή.

Καταλαβαίνεις ότι ακούγεται κάπως άκυρο έτσι?:stuck_out_tongue:

Για κοίτα τι έχεις γράψει στο bold κομμάτι του ποστ και τι λές μετά.:wink: Καθημερινά μπορείς να ακούσεις εκφράσεις τύπου ‘άντε γαμίσου’, ‘μη σε γαμίσω’,΄άντε πάρε καμιά π*πα’, κτλ. Αυτές οι εκφράσεις έχουν δημιουργηθεί κυρίως απο άντρες και μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούνται κυρίως απο αυτούς προς το γυναικείο φύλο. Δεν νομίζω ότι ακούγεται τόοοσο παράλογο αν το σκεφτείς έτσι αυτό που λέει η κοπέλα που το έγραψε. Όχι ότι η σεξουαική πράξη αυτή κάθ’ αυτή είναι έτσι αλλά η ίδια μας η κοινωνία το βλέπει και το αντιμετωπίζει εντελώς σαδιστικά το σέξ.

Πάντως, για όποιον ακόμη αμφιβάλει ότι υπάρχουν άντρες (ή και γυναίκες) που βλέπουν έτσι το σέξ γενικά, μπορώ αν θέλετε να βρώ λινκ απο φόρουμ που αρετός κόσμος έχει ποστάρει τέτοια.

Γκουχ γκούχ, χωρίς να θέλω να σε απαγοητεύσω αλλά αυτό δεν υσχίει. Τα έργ ακόμη και πολύ σπουδαίων δημιουργών είχαν τέτοια στοιχεία, απο τον Σίλε μέχρι τον Νταλί. Το ότι είχανε σέξ μέσα που θεωρούταν ως απαγορευμένο δεν σημαίνει ότι η οπτική τους πάνω σε αυτό ήταν κάτι παραπάνω απο ζωόδης (ειδικά του Σίλε). Μέσα στα μυσογυνικά κινήματα βάλε και τον Φουτουρισμό, αν και για εντελώς διαφορετικούς λόγους

Εγώ πάντως ως πιο ενδιαφέροντα βρήκα τα σημεία αυτά απο το 3ο κείμενο

Όχι μόνο υπάρχει μια ακριβής συμμετρία στις αξίες και στις συμπεριφιρές στην πορνογραφία και στις πράξεις καταναγκαστικού σεξ και κακοποίησης, αλλά συνάμα σε μια κατά φύλο διχοτομημένη κοινωνία οι άντρες μαθαίνουν για τις γυναίκες και το σεξ μέσα από την πορνογραφία. Το μήνυμα που μεταφέρεται στους άντρες είναι ότι οι γυναίκες απολαμβάνουν την κακοποίηση.

Απαιτεί όμως να δόσουμε κάποια προσοχή στην ποιότητα της ζωής, στο περιεχόμενο της πορνογραφίας. Και ακόμα περισσότερο, όταν η σεξουαλική βία κατά των γυναικών προσλαμβάνει διαστάσεις επιδημίας, απαιτεί να τεθούν σοβαρά ερωτήματα για την λειτουργία και την αξία ενός υλικού που διαφημίζει μια τέτοια βία και την κάνει ταυτόσημη με την ηδονή.

Και να προσθέσω ότι το κείμενο δεν έχει άδικο. Κατά κύριο λόγο ο τρόπος πυο η πορνογραφία παρουσιάζει τις γυναίκες είναι παθητικός, ως ‘‘θήραμα’’, που ‘‘παραδίνεται’’ στον άντρα. Νομίζω ότι όποιος έχει παρακουλουθήσει έστω και τα εξώφυλλα απο τσόντες που κυκλοφορούν μπορεί να το καταλάβει αυτό. Και νομίζω το πρόβλημα είναι κυρίως ότι μέσω τέτοιων καταστάσεων μαθαίνουν άντρες και γυναίκες για το σέξ. Έτσι έχουμε φτάσει να συνδέσουμε το σέξ με το γαμ*σι, τον έρωτα με τη κυριαρχεία (απλά κοιτάχτε τι χαμός γίνετε με την αλλαγή των λεγόμενων ρόλων των φύλων μέσα σε ένα ζευγάρι και πως επηρεάζει τη κοινωνία μας αυτό), κτλ κτλ.

Μέσα απο αυτό το πρίσμα δεν το βρίσκω τόσο απίθανο να πούμε ότι η πορνογραφία προωθεί τη βία. Η πορνογραφία η ίδια πολλές φορές καταφεύγει στη βία μέσω αυτών που δείχνει. Εκεί που διαφωνώ με τα κείμενα είναι στο ότι η θέαση της ‘‘πράξης’’ αυτή καθαυτή προκαλεί βία ή αποτελεί βίαια πράξη, όπως και το ότι ένα κατ’ ανάγκη ένα ζευγάρι που μπορεί να κάνει πιο σκληρά σέξ σκέφτονται όλα αυτά τα οποία αναφέρονται στο κείμενο. Το σέξ ή ακόμη περρισσότερο ο έρωτας είναι ότι πιο όμορφο πρέπει να έχει υπάρξει, και σίγουρα αποτελεί μεγάλο θέμα για όλους τους ανθρώπους. Ίσως αυτός είναι και ένας λόγος που θα έπρεπε να μας προβληματίζει το ότι προβάλεται μέσω της πορνογραφίας ως κάτι τόσο βίαιο, τουλάχιστον να μας προβληματίσει και να μην είμαστε απο την αρχή τόσο αρνητικοί σε μια αντίθετη γνώμη.

Το θέμα είναι τεράστιο, οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να εξαντληθεί, ελπίζω μέσα στα όρια του πόστ όμως να ανέλυσα έστω και 2-3 πράγματα καλά.

Ω, θεοι.
Τι διαβαζω βραδιατικα.

Παιδια το σεξ ειναι ομορφο πραγμα και η πορνογραφια οταν δεν γινεται εμμονη ειναι εξοχως βοηθητικη. Επισης το τι κανεις και τι εισαι στο κρεβατι σου (η οπου αλλου επιλεγεις να συνουσιαζεσαι) δεν υποδηλωνει τι εισαι στην υπολοιπη ζωη σου.

Και οσο κι αν καποιοι/-ες προσπαθουν να μας πεισουν για το αντιθετο, ΝΑΙ και οι γυναικες ευχαριστιουνται το σεξ.

Ολα τα υπολοιπα ειναι ιστοριες για αγριους, αγαμητους, ανοργασμικες και χασομερηδες.

Σωστός ο κρισπ

Α ρε Πυραμίδα τι λες??? :stuck_out_tongue:

Αυτό γίνεται είτε με την δημιουργία προτύπων ομορφιάς, είτε με την μορφή της πορνείας, είτε με την ερωτική σχέση ανάμεσα τους. Μια σχέση που είναι ο νομιμοποιημένος βιασμός, η εκμηδένιση της γυναικείας αξιοπρέπειας με το σπάσιμο του παρθενικού υμένα, η εισχώρηση του πέους στον κόλπο ως βιαία επιβολή του ανδρισμού πάνω στο γυναικείο σώμα, διαδικασία ψυχοφθόρα και οδυνηρή για κάθε απελευθερωμένη γυναίκα. Το ανορθωμένο πέος ως όπλο μίσους και φορέας κυριαρχίας επιχειρεί να υποτάξει την γυναικεία επαναστατικότητα για χάρη της ανδρικής ικανοποίησης.

Δες τι γράφει! Δεν ξέρω τι ψυχολογικά προβλήματα έχει ή σε τι αρρωστημένο περιβάλλον μεγάλωσε ή τι κάλλο έχει στο κεφάλι της, αλλά οποιοσδήποτε κάνει σεξ και διαβάσει τούτη δω την παράγραφο θα φρίξει :!:

Δηλαδή συμφωνείς με αυτά?

Εγώ τα βρίσκω παπαρολογίες (ωχ πάλι το αντρικό μόριο :stuck_out_tongue: νταξ δεν πειράζει, όταν βρέχει λέω ότι έγινα μ__νί κι έτσι το αντισταθμίζω χεχε). Και χαζές γενικεύσεις. Κι εγώ μπορεί να ζω σε μια οικογένεια που ο πατέρας μου σκοτώνει στο ξύλο τη μάνα μου και να βγω και να πω όλοι οι άντρες είναι φαλλοκρατικά γουρούνια. Χαίρω πολύ. [-X

Και γενικά ΟΛΑ αυτά που λέει απλά δεν ισχύουν, εκτός αν είμαι τόσο ρομαντικός και ζω σε έναν τόσο αρρωστημένο κόσμο και δεν το έχω καν καταλάβει τόσο καιρό. Τι να πω…

[SIZE=“4”]Gkouzgkounis approves this thread[/SIZE]

+666

το θέμα ανάγεται καθαρά στο τι γουστάρει ο καθένας στο σεξ (αν έχει κάνει :wink: ). το πρώτο κείμενο (που άντεξα να διαβάσω), παίρνει κάποιες πραγματικότητες κ με λογικά άλματα τις ανάγει σε υπερβολές, για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. ως εκ τούτου το θεωρώ “λίγο”, ανερμάτιστο κ ανάξιο πολύ λογου, καθώς θα αναμασάμε τα ίδια κ τα ίδια.

Παιδια το σεξ ειναι ομορφο πραγμα και η πορνογραφια οταν δεν γινεται εμμονη ειναι εξοχως βοηθητικη. Επισης το τι κανεις και τι εισαι στο κρεβατι σου (η οπου αλλου επιλεγεις να συνουσιαζεσαι) δεν υποδηλωνει τι εισαι στην υπολοιπη ζωη σου.

Και οσο κι αν καποιοι/-ες προσπαθουν να μας πεισουν για το αντιθετο, ΝΑΙ και οι γυναικες ευχαριστιουνται το σεξ.

Δεν θυμάμαι να είπε κανείς το αντίθετο όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο, ούτε στο πρώτο μέρος της πρώτης. Τώρα, για αυτό που είναι στο bold θα διαφωνίσω λίγο, αν σκεφτείς πόσο επηρεάζει αυτό το κομμάτι το πως μας αντιμετοπίζουν οι γύρω μας.

@manos: είπα εγώ ότι συμφωνώ με κάθε κομμάτι του κειμένου? και βέβαια η τύπισσα είναι ακραία και λέει και αρκετά πράγματα που τα θεωρώ μπούρδες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει γράψει μέσα στο κείμενο και 1-2 πράγματα που δεν είναι παράλογα και που πιθανώς έτσι κι αλλιώς να μην τα έχει πεί πρώτα εκείνη, αν αυτό λέει κάτι.

Δεν υπαρχει bold. :expressionless: :dunno:

Fixed