Θέατρο - παραστάσεις που είδατε ή θα δείτε

Ναι,όντως απίστευτο… Το πώς μπορεί να γελειοποιηθεί ένας συγγραφέας κι ένα έργο…

Η Μπρούσκου έχει κάνει στο παρελθόν πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις,απλά εδώ νομίζω ότι έχασε λίγο το μέτρο… Ειδικά όσον αφορά στην καρικατούρα του Ουίλιαμς ο οποίος έτσι κι αλλιώς δεν είχε σχέση με την pop ελαφρότητα της Αμέρικας… Πάντως η Λαζαρίδου ήταν εξαιρετική…

Χμ, μηπως λεμε για διαφορετικη παρασταση? Δες λιγο τους συντελεστες και τον θιασο.

http://www.ntng.gr/default.asp?siteID=1&pageid=21&tablepageid=15&langid=1&entryid=427

Ναι,όντως… (ξέχασα ότι Ελλάδα δεν έιναι μόνο η Αθήνα)

Χαίρομαι που σου άρεσε… Η Ζούνη είναι δασκάλα μου και θα ανέβω Πέμπτη να την δω…

Δεν θα απογοητευτεις, να εισαι σιγουρη.

Είδα το Misery στο θέατρο Χώρα… Αξιοπρεπής η προσπάθεια των συντελεστών να διαφοροποιηθούν από την θρυλική ταινία… Είχε πολύ πλάκα (κυριολεκτικά έβγαζε σκόπιμα γέλιο) και “πρωτότυπη” μουσική υπόκρουση…

Θα δω αποψε το Θέατρο σε τροχόσπιτο στο αμφιθεατρο του Λοφου του Κολωνου…

“Ο ηθοποιός Γιώργος Νανούρης σκηνοθετεί στο «Θέατρο στο Τροχόσπιτο» 8 αληθινές ιστορίες-μαρτυρίες μεταναστών που δημοσίευσε σε αθηναικές εφημερίδες ο δημοσιογράφος Γκαζμέντ Καπλάνι. Θα ακολουθούν εναλλάξ μίνι συναυλίες δύο μεταναστών ? μουσικών που οι ιστορίες τους έχουν συμπεριληφθεί στην παράσταση: ο Jerome a.k.a The source και το συγκρότημα Tang Ram του Εμία.”

Γενικα τσεκαρετε το φεστιβαλ, εχει πραγμα φετος :wink:
Ηθελα να δω την Μηδεια(2) του Παπαιωαννου…ακουσα τα καλυτερα και απο κατι σκηνες που ειδα στην τηλεοραση τρελαθηκα. Το ειδε κανεις;

όσοι πρόλαβαν να κλείσουν εισιτήριο την είδαν μόνο τη Μήδεια… Έγινε sold out δίχως να το πάρω χαμπάρι. Γενικά το φεστιβάλ Αθηνών έχει πολύ πράμα, αλλά για κάποιο (μη ανεξήγητο) λόγο, όσα με ενδιαφέρουν έχουν τιμές φαρμάκι (για μη φοιτητή)

Εβγαλα εισητηριο για την μηδεια 2 του παπαιωαννου…55 ευρουλακια ελπιζω να αξιζουν…:frowning:

Έτσι, πολιτισμός για λίγους… Όχι τίποτ’ άλλο, αλλά χρειάζεται και αυτή η οικονομική ελίτ κάποιους λόγους να αισθάνεται οτι είναι Κάποια…

ο Βίδος στο βήμα ξέσκισε τους “Βάτρα - Χ” του Λιγνάδη. πολύ όμως. απόρρησα, μιας κ ότι δικό του έχω δει μου άρεσε. πάντως το συγκεκριμένο λένε ότι ήταν πολύ κακό. το λέει όλη η πιάτσα

αν θυμαμαι καλα παντως παιζουν και λιγο πιο φτηνα εισητηρια με γυρω στα 40.

Οντως πολιτισμος για τους λιγους και στη συγκεκριμενη παρασταση μιλαμε για Ευριπιδη που (οπως ολοι οι αρχαιοι αθηναιοι) πιστευε οτι ο πολιτισμος θα πρεπει να ειναι προσιτος απο ολους.Τι ειρωνια ε;
Τεσπα χτες ειδα το κουκλοσπιτο του Ιψεν σε σκηνοθεσια Λι Μπρουερ (με 15 ευρω!) και μου αρεσε παρα πολυ και ως σκηνοθεσια με τις καινοτομιες του Μπρουερ και ως εργο,ενα πανεξυπνο φεμινιστικο μανιφεστο.

εχει δει κανεις το τζον γαβριηλ μποργκμαν???

με μιχαλακοπουλο??

και ξερει κανεις για να πιασω καλη θεση αν μπορω να παω νωριτερα να βγαλω εισητηρια?
η θα πρεπει να παω να στηθω απεξω κανα 2ωρο???

Παιζει τον κυκλο με την κιμωλια του Μπρεχτ αυτον τον καιρο στη Μονη Λαζαριστων στη Θεσσαλονικη. Εχει διαβασει κανεις το βιβλιο, ή εχει δει την παρασταση;

προσφατα ειδα το τζον γαβριηλ μπορκγμαν και ηταν πολυ καλο…η ιστορια προσωπικα δε με συγκινησε ωστοσο οι ερμηνειες του μιχαλακοπουλου και ιδιαιτερα του μοσχιδη ηταν καταπληκτικες αντιθετα με ις ερμηνειες των γυναικων του εργου(και κυριως της γυναικας του μποργκμαν) δε με ενθουσιασαν…:slight_smile:

Θέλω να δω το Θαύμα της Άννυ Σάλιβαν. Έχει ακούσει κανείς τίποτα, καλό είναι ή δεν…?

Κλασσικό θεατρικό, που ανεβαίνει κάθε τόσο με διαφορετικούς συντελεστές. Προσωπικά το είχα δει πριν από λίγα χρόνια από το Εθνικό με την Λυδία Κονιόρδου στο ρόλο της μάνας, η οποία ήταν εξαιρετική. Το κείμενο φαντάζει πάντα επίκαιρο οπότε, αν ξέρεις ότι οι συντελεστές είναι καλοί, αξίζει τον κόπο να το δεις.

είδα το “εχθροί εξ αίματος” του Αρκα. όσοι ενδιαφέρονται ας τσεκάρουν το αντίστοιχο τόπικ

έχει εξαιρετικές κριτικές αλλά εγώ το βρήκα απλά καλό

πολυ θα ηθελα να το δω…:)8)

Παρακολούθησα χθές το “Νεκροί Ταξιδιώτες” στο θέατρο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ στο Μεταξουργείο. Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση που το κείμενό της είναι ένας συγκερασμός δύο διηγημάτων, ένα του Α. Παπαδιαμάντη και ένα του Γ.Γ. Μάρκες. Για όσους θέλουν μια εναλλακτική οπτική σε δύο κλασσικά πλέον έργα, είναι μια εξαιρετική πρόταση. Στα θετικά της παράστασης λογίζεται το γεγονός ότι το σύνολο των συντελεστών είναι νέοι και πολλά υποσχόμενοι καλλιτέχνες.