Θέατρο - παραστάσεις που είδατε ή θα δείτε

πριν από λίγο γύρισα από τον Ψαλιδοχέρη!η παράσταση ήταν καταπληκτική και δεν το περίμενα!
πραγματικά αν το έχανα θα ήμουν για λύπηση.εξαιρετική χορογραφία με πολύ καλούς χορευτές.
αξίζει να το δείτε!!


Now playing: Paramore - Misery Business
via FoxyTunes

Συνήθως προτιμάω να βλέπω έργα χωρίς γνωστούς ηθοποιούς. Πέρσι είχα δει το Framkenstein από μια θεατρική ομάδα που λέγεται Splish Splash και ήταν τέλειο! Τώρα έβγαλαν το Scarmface! Μόλις βρω χρόνο θα πάω οπωσδήποτε! Τα παιδιά είναι φοβερά και η τιμή αξιοπρεπής (15ευρώ)

Το είδα, καλό είναι πήγαινε. Λίγο υπερβολική και αγχωτική η Τρικαλιώτη, αλλά κατα τ’ άλλα οι ερμηνείες πολύ καλές. Μη το φοβάσαι σίγουρα δεν πρόκειται να φύγεις απογοητευμένη.

Προτείνετε καμιά παράσταση εκτός απ’ αυτή γιατί δεν ξέρω τη τύφλα μου. Βλέπω κάτι Αλχημιστές κλπ να ανεβάζονται αλλά τα φοβάμαι ;p

έμαθε και ο Ρωμανός από θέατρο…:p,πάμε την επόμενη μωρέ:p

Σκάσε ηλίθιε
!

όχι δεν σκάω ρεεεεεεεε:p

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το Βροχοποιό με τον Χαραλαμπόπουλο. Επίσης και ο Μπακαλόγατος είναι καλός απλά είναι δύσκολο να βρει κανείς θέσεις και αν σας πουν για extra θέσεις που βάζουν μην δεχτείτε γιατί δεν βλέπεις πολύ καλά. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το “Σφαγείο”. Δεν το έχω δει , αλλά θέλω να παω:!::!:

Μου περιέγραψαν κορυφαίο σκηνικό από το Misery στο θέατρο Χώρα με την Ανέζα Παπαδοπούλου και τον Νίκο Ψαρρά. :lol: Το είδε κανείς;; Μου είπαν ότι ήταν ωραίο, αλλά η γυναίκα τσίριζε λίγο περισσότερο απ’ό,τι έπρεπε :stuck_out_tongue:

Το Μίζερι όντως πρέπει να είναι σούπερ, ατμοσφαιρικό και καλοφτιαγμένο! Παίζεται ακόμη;
Εγώ είδα τον Φάουστ στο Εθνικό, και αν είστε φαν του Πειραματικού, σας το προτίνω!

Θα δω στο θεατρο το “Στις κουζινες”.Για να δουμε:roll:

[SIZE=“7”]ΜΗΝ[/SIZE] δείτε το “2 τρελοί τρελοί παραγωγοί”. Πάλι καλά που ήταν τσάμπα… :papas:

αν ειναι οσο αθλιο ηταν και οι ταινιες…χεσε μεσα.

Μονο ο πορωμενος ναζι αξιζει.

Ω ναι, κι ας τον έκανε ο Γαρδέλης στην παράσταση.

Πολύ καλή παράσταση -αλλά δύσκολη και βαριά- είναι Η σωφρονιστική αποικία.Πρόκειται για δραματοποιημένο διήγημα του Κάφκα, και η παράσταση γίνεται στα πρώην κρατητήρια της Γκεστάπο.Αυτό σημαίνει ότι μπαίνεις αυτόματατα στο κλίμα γιατί είσαι σε ένα μπουντρούμι 2 πατώματα κάτω από τη γη…Τα παιδιά παίζουν εξαιρετικά και εγώ είχα επηρεαστεί τόσο πολύ που όταν τελείωσε η παράσταση, άναψαν τα φώτα και είδα τα πρόσωπα τους χωρίς την παραμόρφωση της ερμηνείας αυθόρμητα μου ήρθε στο μυαλό η σκέψη" ωχχ είναι άνθρωποι…".
Πολύ δυνατή παράσταση,αλλά να είστε προετοιμασμένοι ότι μπορεί να σας ενοχλήσει.

Chatroom. Mας ειχαν παει πριν κατι βδομαδες στην τριημερη.
Απο σκηνοθετικη αποψη μου αρεσε πολυ, αλλα απο σεναριο δεν παει και πολυ καλα… Εχει μυνημτα να περσασει, αλλα δεν τα περναει καλα νομιζω.

Τεσπα, καλουτσικη παρασταση σε γενικες γραμμες.

Λες στη Κοραή; θέλω πολύ να πάω…

Eίδα χθες βράδυ το “Ματωμένος Γάμος” του Λόρκα σε σκηνοθεσία του Γιάννη Ιορδανίδη.

Απίστευτη παράσταση με highlight την συγκλονιστική ερμηνεια της Αντιγόνης Βαλάκου (μας εκανε ολους να ανατριχιασουμε και να μεινουμε με γουρλωμενα ματια και ανοιχτο στομα και στο τελος σηκωθηκαν ολοι ορθιοι να χειροκροτησουν - δεν μου χει ξανατυχει λαηβ αυτο, μονο σε ταινια το χω δει να συμβαινει). Είχε μια απιστευτη, παραξενη επιβλητικοτητα στη σκηνή και σε καθηλωναν το βλεμμα και οι κινησεις της αν και είναι πιο μικροκαμωμενη κι απο το δεχτσα. Στο σκηνικο που εφεραν τα φερετρα στη σκηνη με το νεκρο γιο της και το νεκρο δολοφονο του δακρυσα. :blush:

Βέβαια αρκετούς τους ξενισε η ιδιαίτερα συγχρονη σκηνοθετικη προσεγγιση της παραστασης απο ο,τι ειπαν μετα. Πχ αντι για τους 3 χωρικους-ξυλοκοπους του λορκα υπηρχαν 3 πρεζόνια, το μονολογο του φεγγαριου ειχε αναλαβει ενα φαλακρο τραβέλι, η ζητιανα που ειναι ο θανατος προσωποποιημενος στην οριτζιναλ εκδοση εχει αντικατασταθει απο εναν γκοθα μακρυμαλλη με δερματινο παντελονι και μποτες, γυμνο απο πανω και εντονα μαυρα βαμμενα ματια που εσκασε στη σκηνη με μια χαρλευ μηχανη και, τελος, υπηρχε και ενας τυπος με λευκο κουστουμι που τραγουδουσε. Eμένα αυτα ολα μου αρεσαν πάλι γιατι γενικα εδεναν πολυ με αυτο που βλεπαμε.

Φωτισμός τρελος, industrial-dark μουσικη και μινιμαλ σκηνικα για να κλεισει το πακετο.

Κατα τ’αλλα χαρηκα πολυ που ειδα το θεατρο γεματο. Νομιζω απο τις καλυτερες παραστασεις που χω δει.

Σήμερα αν όλα πάνε καλά θα πάω να δω στο θέατρο Περοκέ το “εκτός ελέγχου όλα!..” μια κωμωδία του Roy Cooney.Πρωταγωνιστές Β. ΤΣΙΒΙΛΙΚΑΣ - Γ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ…αυτό πιστεύω τα λέει όλα και θα ρίξουμε αρκετό γέλιο…:D:D

ο θανατος του εμπορακου

αριστουργημα

ετρεμε μεχρι και το σαγονι μου απο τη συγκινηση…

Είδα το Rottweiler στο Eπί Κολωνώ από την θεατρική ομάδα ΝΑΜΑ. Είναι έργο του Guillermo Heras. Ένας δημοσιογράφος που ψοφάει για νούμερα στην tv παίρνει συνέντευξη από έναν νεοναζιστή στο μέρος που ζει. Τον πρώτο τον συνοδεύει ο καμεραμαν και τον δεύτερο ένας άλλος νεοναζιστής, από αυτά τα βλαμμένα. Κοινωνικό από την κορυφή μέχρι τα νύχια με λίγη δόση ψυχολογικού θρίλερ. Δείχνει την σχέση παθητικού τηλεθεατή - τηλεόρασης αλλά αναφερόμενο και στις ιδέες από τις οποίες πάσχει η κοινωνία. Το πιο γαμάτο ήταν που έδειχνε στον τοίχο τις εικόνες που βλέπει ο τηλεθεατής και παράλληλα εμείς βλέπαμε τι συμβαίνει πιο “παροναμικά” από τις θέσεις μας. Από που να το πιάσεις και από που να το αφήσεις. Πολύ καλό.