Θέατρο - παραστάσεις που είδατε ή θα δείτε

^ Ε, αρκέστηκα στο να παραθέσω λινκ με λεπτομέρειες/υπόθεση της παράστασης για τους ενδιαφερόμενους.

Περισσότερο δραματικό θα χαρακτήριζα το έργο, με ιδιαίτερο χιούμορ, καλές ερμηνείες και όμορφη μουσική επένδυση.
Λίγο στο σενάριο και τους διαλόγους θα μπορούσε να είναι πιο δουλεμένο αλλά that’s ok.
Πέρασε ευχάριστα η βραδιά μου.

είδα πριν λίγο καιρό τον Αμερικάνο Βούβαλο! πολύ καλή παράσταση! αθυρόστομο και με χιουμοριστικές ατάκες! φοβερές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές! από τις καλύτερες παραστάσεις εβερ…

Ερωτόκριτος - Ακροπόλ

Είπα κι εγώ , ότι φέτος δεν θα την πατήσω όπως με τον περσινό Ερωτόκριτο στο “Θεατρον”…στην τελική, εκεί , ο τίτλος του έργου ήταν “Ερωτόκριτος AV” καταλάβαινες ότι δεν θα είναι ο original τελοσπάντων Ερωτόκριτος…ή τουλάχιστον έπρεπε να το καταλάβεις… Για δεύτερη λοιπόν φορά , πήγα στο θέατρο ελπίζοντας να ακούσω τα λόγια του Ερωτόκριτου όπως τα έχω ακούσει να τα τραγουδάνε στο Νησί, να δω κάτι πιο …παραδοσιακό…εις μάτην…

Ξεκινώντας η παράσταση, ήρθε στο μυαλό μου η κριτική ενός φίλου για τον Περικλή του Εθνικού που θα τον στείλουμε και στο εξωτερικό…“Καλό αλλά μάλλον ο ενδυματολόγος προσπαθεί να μας πείσει ότι τα τσόλια είναι άποψη…” ειχε πει ο φίλος… άλλη μία παράσταση λοιπόν που τα “κοστούμια” ήταν…Ό,ΤΙ ΝΑ’ΝΑΙ!!!

Σχετικά, με την ερμηνεία…από όλους του ηθοποιούς, αυτή που έπαιξε Ερωτόκριτο , ήταν η κοπελα στο ρόλο της Νένας…δεν ξέρω ποιά ηθοποιός ήταν, αλλά διάβασε καλύτερα τον Ερωτόκριτο από όλους τους υπόλοιπους…καλή εντύπωση μου άφησε και η πιτσιρίκα η Αρετούσα του πρώτου μέρους (υπήρχαν τρεις Αρετούσες) αλλά η Ναυπλιώτου , χάθηκε ανάμεσα στους πολλούς χαρακτήρες… εκείνος που ειλικρινά απόρησα μαζί του στο πρωτο μέρος ήταν ο Ηράκλης…δεν κατάλαβα αν ήθελε να φανεί σαν μία καρικατούρα, ή αν του είχαν πει ότι ο Ηράκλης ήταν τρελός!!! Επίσης πολύ καλή στο πρώτο μέρος (αλλά και σε όλη την παράσταση ) ήταν η μητέρα του Ερωτοκριτου και τελευταια Αρετουσα (η Φέστα)…

Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι στο 2ο μέρος , διορθωθηκαν κατά πολύ τα πράγματα…Η Ναυπλιώτου πήρε την κεντρική θέση που της αξίζει τελικά και ξεδίπλωσε το ταλέντο της…ο Ερωτόκριτος παρτενέρ της επίσης κατάφερε να την ακολουθήσει χωρίς να υστερεί σε τίποτα (ο Ήμελλος ήταν νομίζω)

Θα βάλω ένα 6/10 και θα παρακαλέσω λοιπόν τον κύριο σκηνοθέτη να ξανασκεφτεί κάποια πράγματα μέχρι το τέλος της θεατρικής χρονιάς…

υ.γ. ειδικά εκείνη την “χορευτική” κίνηση μεταξύ τουίστ και πλένω ρούχα στη σκάφη, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ποιός τη σκέφτηκε και γιατί…

*το βάζω εδώ

σε πολλούς μπορεί να μην λέει τίποτα, και μπορεί καποιος να κοροϊδέψει κιόλας, αλλά ψιλοχέστηκα.
τις ώρες που εχω γελάσει με τον τσιβικιλα δεν μου τις έχει προσφέρει κανένας άλλος και ούτε πρόκειται.ευχαριστώ.
αντίο

[B]«Αυλαία» για τον Βασίλη Τσιβιλίκα[/B]

Απώλεια για το ελληνικό θέατρο ο θάνατος του Βασίλη Τσιβιλίκα. Ο δημοφιλής ηθοποιός άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 70 ετών τα ξημερώματα της Τετάρτης στο «Σισμανόγλειο».

  • Έχασε τη μάχη για τη ζωή σε ηλικία 70 ετών κατά τη μεταφορά του στο Σισμανόγλειο νοσοκομείο
  • Είχε έντονους πόνους στο στήθος
  • Επί 40 λεπτά προσπαθούσαν οι γιατροί να τον επαναφέρουν
  • Έπαιζε στο θέατρο, στην παράσταση “Η ζωή ποδήλατο”, έως την τελευταία στιγμή

…υπέροχος άνθρωπος ο Βασίλης Τσιβιλίκας, πολύ καλός κωμικός, τον είχα δει σε αρκετές παραστάσεις, και πάντα έβγαζε αβίαστα το γέλιο…ποτέ δεν ξεπουλήθηκε με χαζο ταινίες, βιντεοκασσέτες, έχει παίξει σε ελάχιστα σήριαλ, και πάντα μόνο θέατρο και τρεις-τέσσερις ταινίες με Γιάννη Μιχαλόπουλο και Βλαχοπούλου
…άρεσε δεν άρεσε, ήταν απ’τους σπουδαιότερους θεατρανθρώπους
…καλό ταξίδι
…το χαμόγελο μπαίνει γιατί πάντα μετά από παραστασή του στο θέατρο, βγαίναμε μες το χαμόγελο
:):!:

Είδα χτες το ‘‘Κατάδικός μου’’ με τους: Ελένη Ράντου, Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Ορφέας Αυγουστίδης, Μιχάλης Ιατρόπουλος, Δημήτρης Καπετανάκος και Μπάμπης Γιωτόπουλος. Στο θέατρο Διάνα, δίπλα από το μετρό στο σταθμό Πανεπιστήμιο.Η καλύτερη παράσταση που έχω δει ως τώρα, με μία υπέροχη Ελένη Ράντου. Θα ήθελα να το ξαναδώ αν παίζεται για καιρό ακόμα.

[/SPOILER][SPOILER]

‘’[I]Ποια κοινή μοίρα συνδέει έναν αλλοδαπό διαρρήκτη, μια φιλόλογο της ελληνικής γλώσσας σε πένθος, έναν ηλικιωμένο καθηγητή ελληνικής ιστορίας με αλτσχάιμερ και ένα φρεσκοδιαζευμένο βαλκανιονίκη που θέλει να απολαύσει την ελευθερία του;

Όλοι οι παραπάνω μπερδεμένοι σ? ένα πολύχρωμο γαϊτανάκι αλληλεξαρτήσεων και φόβων, προσπαθούν να αγαπήσουν και να ξαναγαπηθούν, να ακουμπήσουν και να εμπιστευθούν?. με φόντο την Ελλάδα του σήμερα.[/I]’’

Ένα επίκαιρο και πάνω απ’ όλα ανθρώπινο έργο με γλυκές αλλά και πικρές πινελιές, όπως και στη ζωή άλλωστε.Το προτείνω να πάτε όλοι.Προσπαθούσα από πριν τα Χριστούγεννα να πάμε με μια φίλη μου αλλά πάντα τα βρίσκαμε όλα κλεισμένα, γι’αυτό και τελικά κλείσαμε από μια βδομάδα πριν…και πάλι καρφίτσα δεν έπεφτε στο θέατρο.Αυτό που μου έχει μείνει είναι η συγκίνηση και η αγάπη στα μάτια της Ράντου όταν υποκλινόταν και ευχαριστούσε το κοινό στο τέλος :slight_smile: πολύ καλός και ο Αυγουστίδης στο ρόλο του αλλοδαπού, αλλά και ο Δαδακαρίδης.

ειναι καλο το εργο αυτο?
εχω κατι προσκλησεις και δεν ξερω αν θα μαρεσει

Όχι ότι παίζει γνωστός συμφορουμίτης, αλλά το 2112 είναι [U]φοβερή[/U] παράσταση. Αν σας περισσεύουν 8-10 ευρώ να πάτε να τη δείτε, είναι για 2 παραστάσεις ακόμα.

PS: Ακούμε και rush σε μια φάση ^^


Το είδα σήμερα :smiley: Πάρα πολύ καλό. Απίστευτα δυνατή παράσταση. Συναισθηματικά σε ισοπέδωνε. Η Ράντου φοβερή, μεγάλη καλλιτέχνης (έχει γράψει και το σενάριο). Στην ταινία δάκρυσε πάρα πολλές φορές, αλλά και στο τέλος στο χειροκρότημα δάκρυσε πάλι. Επίσης, πολύ μεγάλη σε διάρκεια ήταν. 3 ώρες περίπου. Ολοι έπαιζαν φοβερά. Άξιζε τα λεφτά της και χαίρομαι που ήταν γεμάτο το θέατρο. Δεν έπεφτε καρφίτσα.

Μάνο με ψήνει το 2112; για πες λεπτομέρειες

Λοιπόν αφήστε τις αηδίες. Τέρμα τα ψέματα.

Έχουν ανεβάσει “Το Μεγάλο μας Τσίρκο”. Κι όποιος το χάσει, τον λυπάμαι με έναν οίκτο που πιο ειλικρινής δε γίνεται. Ζωντανή γαμημένη ιστορία. Βγαίνεις από το θέατρο και είσαι άλλο ζωικό είδος - δεν ξέρω πώς να σας το περιγράψω αλλιώς. Ένα μπαλάκι από δάκρυα και συγκίνηση να σου φράζει το λαιμό κι η Μαρίνα Ασλάνογλου να καταφέρνει να σε κάνει να μη σκέφτεσαι την Καρέζη.

Δεν είστε ακόμα αληθινά άνθρωποι αλλά προλαβαίνετε.

Παιδιά να ρωτήσω… “To Μεγάλο Μας Τσίρκο” που παίζει φέτος το είδε κανένας; Σκέφτομαι να πάω να το δω αλλά δε θέλω να ξενερώσω άπειρα σε σύγκριση με το original

EDIT: Ναι είμαι τυφλός!

πλάκα κάνεις ε.

Αν σου πω ότι δεν το είδα;;; Ήρθα φορτσάτος να γράψω το δικό μου! #-o#-o#-o#-o

Astaldo ούτε να το ξανασκεφτείς αυτό φίλε. Εντάξει κανένας δεν πρόκειται να ξαναείναι Ψαρονίκος και καμία δεν μπορεί να γίνει Καρέζη αλλά το φετινό δεν χάνεται. Είναι εξαιρετικά προσεγμένη παράσταση - αλλά και πέρα από αυτό, να σου πω κάτι; Κατά 99,999% δεν έχεις δει το ορίτζιναλ ανέβασμα, οπότε με τι να ξενέρωνες; Με το ότι δεν τραγουδάει ο Ξυλούρης μόνο - μην το κάνεις, είναι κρίμα. Κρίμα για το ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ θεατρικό κείμενο του Καμπανέλλη πρωτίστως, και για το πόσο ΑΛΗΘΙΝΟΙ ηθοποιοί/καλλιτέχνες είναι οι εμπλεκόμενοι.

Πήγαινε και δε θα χάσεις.

Δεν το έχω δει όχι… μου τη λέει ο μπαμπάς μου άπειρα που το είδε :stuck_out_tongue:

Ξενέρωμα σε φάση να μη σεβαστούν το original ξερω γω. Να έχουν κάνει τίποτα μοντερνισμούς και τέτοια (πως βλέπεις καμιά φορά ορνιθες με jean και δερμάτινα και ξέρω γω) σε τέτοια φάση το εννοούσα. Γιατί μπορεί να μην το έχω δει αλλά το έχω ακούσει ΠΟΛΛΕΣ φορές :stuck_out_tongue:

Αλλά αφού τα λέτε τόσο καλά το απόγευμα πάμε για τικέτο :slight_smile:

Δεν έπρεπε να το χάσω αυτό,δεν έπρεπε…
Υπάρχει περίπτωση να ξαναπαιχτεί στην Αθήνα ή μπα?

καταφερα και ειδα

ο θειος βανια
στο λονδινο

με εναν απιστευτο iain glenn (τζορα μορμοντ στο games of thrones) στον ομωνυμο ρολο
και ενα καταπληκτικο καστ απο εξαιρετους αγγλους ηθοποιους

πραγματικα μοναδικη εμπειρια

οποιος βρεθει αγγλια
και πετυχει παρασταση με τον iain glenn
να μην τη χασει!

θέατρο βράχων στο βύρωνα σίγουρα 25 ή 26 του μηνός. έφυγες.

πετυχαμε μια ομορφη παρασταση μοντερνου χωροθεατρου ονοματι Home:Scape
σε ενα θεατρακι του Λονδινου
και με μεγαλη εκπληξη ανακαλυψαμε οτι ενας απο τους ηθοποιους
ητανε ενας Ελληνας - Ορεστης Σοφοκλεους!!!
και μαλιστα τα πρωτα του λογια στη παρασταση ητανε χριστοπαναγιες στα ελληνικα…:lol::lol:

θα παω σε λιγακι να παρω εισιτηρια για ορνιθες…