Θέατρο - παραστάσεις που είδατε ή θα δείτε

Είδα “Tosca” στο Ηρώδειο και έμεινα μ@@@ από όλες τις απόψεις.Αν και η κλασσική μουσική δεν ήταν ποτέ το αγαπημένο μου,η απίστευτη live ορχήστρα,τα σκηνικά (που ήθελαν 30 άτομα προσωπικό μόνο για να τα αλλάζουν στα διαλλείματα),τα κοστούμια και φυσικά οι ηθοποίοι (τενόροι,σοπράνο κλπ) με φόντο το Ηρεώδειο,με έκαναν να σκέφτομαι ότι είναι τα καλύτερα 15 γιούρα που έδωσα εδώ και πολύ καιρό για κάτι.Δεν ξέρω ποιά η σχέση σας με το αντικείμενο,γιατί και η δική μου μικρή ως μηδαμηνή είναι,αλλά θεωρώ ότι σαν εμπειρία πρέπει να δείς έστω μια φορά κάτι τέτοιο σρτην ζωή σου και ας μην σου αρέσει στο τέλος.

Τελικά πήγα και είδα το Μεγάλο Μας Τσίρκο σε ένα κατάμεστο θέατρο με πάρα πολύ κόσμο να μη μπορεί να μπει τελικά.

Απίστευτη παράσταση με σεβασμό στο πρωτότυπο και γεμάτη συγκίνηση. Μεγάλωσα με τον δίσκο και ήταν μεγάλη στιγμή για μένα. Οι δύο πρωταγωνιστές τα έδωσαν όλα. Πολύ μεγάλο performance!!!

Μόνο καλά έχω να πω για το έργο.

ΥΓ 1: Είχε κόσμο που έφευγε πριν τελειώσει η παράσταση… WTF ρε;;;

ΥΓ 2: Τεράστια στιγμή όταν συνάντησα τον Ξαρχάκο και του έδωσα να μου υπογράψει το βινύλιο!

μαλλον θα παω και εγω να δω το μεγαλο μας τσιρκο, απο οτι ειδα εχει παραστασεις στο ηρωδειο 11-12 σεπτεβρη…

Ζώα.

Και τώρα που το είδες (και πιστεύω με δικαιολογείς που επέμεινα), οι δυο μας θα μαχαιρωθούμε μέχρι θανάτου σε στυλ “Λόλα” για την καρδιά της Μαρίνας Ασλάνογλου.
Έχω άδικο; :smiley:

1 Σεπτέμβρη πάω και βλέπω και γω το “Μεγάλο Μας Τσίρκο”,βολεύει απίστευτα

Για να δουμε

Άνετα!!!

ειδα προχτες τις ορνιθες στο ηρωδειο… καλο ηταν αν και δεν τρελαθηκα με τη σκηνοθεσια… σημερα θα εχω τα εισιτηρια για το μεγαλο μας τσιρκο και ιππης…

Πόσο την αγάπησα στο φινάλε δεν λέγεται. Την είδα και το χειμώνα στο υπόγειο του Κουν και… μια από τα ίδια. Μεγάλη ηθοποιός.

Απίστευτη ερμηνεία και πραγματικά εμένα μου έβγαζε κάτι από Καρέζη (από αυτά που έχω δει δλδ). Είχε ένα σκέρτσο ρε παιδί μου που σε 1 δευτερόλεπτο γινόταν απίστευτη λύπη και αμέσως μετά τρομακτική οργή!

Απόλυτο respect!!!

Το “Μεγάλο μας τσίρκο” το είδα στην Ρεθυμνάρα, γεμάτο θέατρο με όρθιους παρά την φοβερή ζέστη. Περιττό να πω τι γινόταν στα τραγούδια του Ξυλούρη και ειδικά στο σημείο που είχαν βάλει να ακούγεται η φωνή του από τον δίσκο. Έπεσε πολύ κλάμα.
Και αξεπέραστος Καμπανέλης, μεγάλο έργο.

Επίσης όσοι είστε στην Κρήτη προς τα τέλη Αυγούστου, να τσεκάρετε τα Boudalia, είναι μια θεατρική παράσταση που γίνεται από ντόπιους στο χωριό Μαργαρίτες της επαρχίας Μυλοποτάμου κάθε χρόνο. Κοινωνική κριτική με πολύ γέλιο και κρητικό χιούμορ που σε πολλές φάσεις θέλει και μεταφραστή λόγω ιδιωματισμών.
Και να πάτε από νωρίς να φάτε παϊδάκια στο χωριό, μεγάλη μπάλα.

τρομερη παρασταση το μεγαλο μας τσιρκο δικαιωσε τη φημη που το ακολουθει, εκπληκτικες ερμηνειες (απο τις πιο δυνατες που εχω δει) που σε εκαναν να παρακολουθεις χωρις ανασα… το ηρωδειο γεμισε παρολο που φετος εχει πεσει λιγο η κινηση στο θεατρο αλλα πιστευω οτι το κοινο δεν θα επρεπε να γελα τοσο σε καποια σημεια, μεθαυριο παλι εκει θα ειμαι για ιππης… το διδυμο φιλλιπιδης-ζουγανελης δεν χανεται…

θέλω να το δω το μεγάλο μας τσίρκο, όλοι λένε ότι είναι φοβερή παράσταση…

επίσης φέτος λέω να πάω και σε αυτό

http://entertainment.in.gr/html/ent/423/ent.129423.asp?ref=newsletter

[I]“Όταν έκλαψε ο Νίτσε” και πάλι στο Θησείον[/I]

^ δεν εχουν μεινει κ πολλες παραστασεις, ψαξτο λιγακι… μην το σκεφτεσαι παντως, αξιζει…

ξαναφέρνουν το μεγάλο μας τσίρκο θεσσαλονίκη στο θέατρο δάσους την άλλη πέμπτη… με έχει φάει η μάνα μ (που έχει δει το ορίτζιναλ) να πάω να το δω και με όσα διαβάζω και εδώ έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά…

Να πας. Απλά! :slight_smile:

θα πάω μάλλον την κυριακή :wink::wink:

ειδα χτες τους ιππης στο ηρωδειο… δεν ηταν αυτο που περιμενα, πολυ κακη προσεγγιση απο τον φασουλη που το εκανε να φαινεται πιο πολυ με επιθεωρηση γεμιζοντας το με φτηνα αστεια… το εσωσε οσο γινοταν το ταλεντο και η πειρα φιλλιπιδη-ζουγανελη, αλλα ο πρωτος πλεον παιζει ολους τους ρολους με τον ιδιο τροπο κατι που μαλλον θα κουρασει καποια στιγμη… προς το παρων τον κανει περιζητητο… ο ζουγανελης απο την αλλη καταφερε να φανει σε εναν τελειως κοντρα ρολο… ο χορος μαλλον ηταν ο χειροτερος που εχω δει…

το είδα και εγώ αυτό, στην επίδαυρο κιόλας (κρίμα για τον χώρο), και μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις
φτηνοί γκέι υπαινιγμοί και κακόγουστα αστεία…
οι ερμηνείες μέτριες και τα κουστούμια χάλια…

την κυριακη ειδα μια πραγματικα πολυ καλη παρασταση στο θεατρο μ.βρετανια, το αχ αυτα τα φαντασματα με χαραλαμποπουλο και σερβεταλη… ο χαρ/λος ειναι εγγυηση στο θεατρο τελικα, απο τους μεγαλυτερους ηθοποιους της γενιας του…προς το τελος εχει μια τρομερη σκηνη,δεν τη σποιλαρω, που αναδεικνυει το ταλεντο του…ο σερβεταλης ηταν ηπιος οπως και ο ρολος του αλλα με πολυ καλη κινηση, πολυ καλος και αυτος ενω εντυπωση μου εκανε ο “θυρωρος”(μου ξεφευγει το ονομα)…
οποιος πηγαινει τακτικα θεατρο μην το χασει…

[B][U]Λήθη[/U][/B]

Στο θέατρο Πορεία , μονόλογος από την Eκάβη Ντούμα πάνω σε υπαρξιακά θέματα , που αφορούν κυρίως το θάνατο και το σώμα. Αρκετά έντονος μονόλογος με συνεχόμενες επαναλήψεις των ίδιων φράσεων για κλιμάκωση της έντασης και την ίδια καθ’ όλη τη διάρκεια , να βρίσκεται γυμνή μέσα σ’ ένα γυάλινο κουτί. Δύστροπη παράσταση , με μεγάλο όγκο πληροφορίας στα 60 λεπτά που παίζεται , για να μπορέσεις να την αφομοιώσεις . Δεν με τρέλανε , αλλά μπαίνει στην κατηγορία των χρήσιμων παραστάσεων. Παντελώς άκυρη επίσης η επιλογή soundtrack στο τέλος ( μην πω καλύτερα ποιο ήταν ).
Όμορφη συνέντευξη πάντως απ’την πρωταγωνίστρια [U]εδώ[/U].