Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Lewis Capaldi
Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023 @ Terra Vibe

:smiling_face_with_tear::smiling_face_with_tear::smiling_face_with_tear::smiling_face_with_tear:

6 Likes

Μυρίζει τιρινίνι;!;!;!;!!!

6 Likes

Converge, Melvins, μια χαρά τα πάτε οι Αθηναίοι το καλοκαίρι. Εμείς πάλι στην απ’ έξω.

1 Like

Είναι καλή ευκαιρία να ρωτήσω τι ακούμε από Melvins. Κατέχω Lysol και Senile Animal, αμφότερα μου αρέσουν (Lysol όχι τρελά, αλλά το εκτιμώ στην ώρα του). Αν δεν κάνω λάθος το Houdini θεωρείται από τις κορυφές τους. Δώστε προτάσεις γενικά γιατί έχουν μπόλικο πράγμα και με ενδιαφέρει.

Νταξ πιασε τοτε Houdini που ειναι ενα ιστορικο και accessible album - παει πακετο και με το Stoner Witch και Stag. Λατρευω επισης το The Maggot και το Senile Animal.
Γενικα παιζουν πολλα αλμπουμ καθως και η μπαντα εξελιχθηκε ανα τα χρονια οποτε μιλαμε για διαφορετικες “εποχες” καθως και πολλα covers.

5 Likes

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Summary

Φυσικά και είναι ολοκληρωμένη πρόταση χρυσό μου, φωνάζω, τι δεν καταλαβαίνεις???

2 Likes

Είναι από τις μπάντες που δεν κατάφερα ποτέ ν’ ακούσω ολόκληρη δισκογραφία -νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά χάσανε και οι ίδιοι τον λογαριασμό με το τι βγάζανε.

Off-topic τώρα γιατί έχουν και δικό τους, ξεχωριστό thread, αλλά είναι πραγματικά αξιοπερίεργο πώς πήγανε να χωθούνε (να τους χώσουνε, βασικά) κι αυτοί στο grunge κύμα, ενώ αν ακούσει κανείς τα πρώτα τους album έρχεται αντιμέτωπος με υπέρβαρα, sludge πράγματα πολύ μπροστά απ’ την εποχή τους μάλιστα! Δηλαδή δεν ήταν καν κοντά στον πιο punk ήχο των Green River ή των Mudhoney π.χ., ήταν εντελώς άλλη φάση (ισχύει ότι το “Houdini” είναι δισκάρα και ευκολοάκουστο, ωστόσο). Και πάντα θα τους χρωστάμε, φυσικά, ότι λειτούργησαν σαν παράγοντας “αποκάλυψης” για τον Cobain: υποτίθεται ότι χάρη σ’ αυτούς έγινε πάνκης σε νεαρή ηλικία, τους ακολουθούσε παντού, ήταν κάτι σαν roadie γι΄αυτούς, τους έβλεπε κάθε μέρα εκστασιασμένος κλπ. Και φυσικά τον βοήθησαν τις πρώτες, άσημες μέρες των Nirvana.

2 Likes

To μοιράζω κι εδώ, μιας και το έφτιαξα.

ΠΕΜΠΤΗ 26/01 MESSA ΚΥΤΤΑΡΟ
ΣΑΒΒΑΤΟ 28/01 ALLOCHILIA,SADHUS AN CLUB
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/02 TANKARD, CONVIXION ΚΥΤΤΑΡΟ
ΣΑΒΒΑΤΟ 11/02 RORY GALLAGHER BAND OF FRIENDS ΚΥΤΤΑΡΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/02 INFA-RIOT, RESTARTS, PRIORITIES GAGARIN 205
ΣΑΒΒΑΤΟ 18/02 GBH,PANX ROMANA, DIE IN VAIN GAGARIN 205
ΚΥΡΙΑΚΗ 19/02 DEATH BEFORE DISHONOR AN CLUB
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/02 AMENRA GAGARIN 205
ΠΕΜΠΤΗ 02/03 LEPROUS GAGARIN 205
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03/03 SYLVAINE TEMPLE
ΣΑΒΒΑΤΟ 04/03 AMANDA TENFJORD PIRAEUS ACADEMY
ΚΥΡΙΑΚΗ 05/03 SACRAMENTUM, BEWITCHED ΚΥΤΤΑΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/03 BEAST IN BLACK GAGARIN 205
ΠΕΜΠΤΗ 23/05 SONS SIX DOGS
ΔΕΥΤΕΡΑ 27/03 LEFT TO DIE : LEPROSY TOUR ΚΥΤΤΑΡΟ
ΠΕΜΠΤΗ 13/04 EXPLOITED GAGARIN 205
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/04 DEAFKIDS TEMPLE
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/04 ARCTURUS TBA
ΣΑΒΒΑΤΟ 22/04 STEVE VAI FUZZ CLUB
ΣΑΒΒΑΤΟ 29/04 BRUTUS GAGARIN 205
ΠΕΜΠΤΗ 18/05 SONJA,BAPHOMET,CLAYMOREAN GAGARIN 205
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/05 EXCITER, ENFORCER,RIOT CITY GAGARIN 205
ΣΑΒΒΑΤΟ 20/05 RIOT V, TOXIK, CLOVEN HOOF GAGARIN 205
ΤΕΤΑΡΤΗ 07/06 NIGHTWISH ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΡΟΥ
ΣΑΒΒΑΤΟ 17/06 HELLOWEEN ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΡΟΥ
ΣΑΒΒΑΤΟ 24/06 CONVERGE GAGARIN 205
ΣΑΒΒΑΤΟ 01/07 ROBBIE WILLIAMS,JAMES BAY ΤERRA VIBE
ΚΥΡΙΑΚΗ 02/07 FLORENCE AND THE MACHINE ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΡΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ 03/07 MELVINS ΤΕΧΝΟΠΟΛΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 07/07 DEEP PURPLE, SAXON, AS I LAY DYING, ASKING ALEXANDRIA TERRA VIBE
ΣΑΒΒΑΤΟ 08/07 THE BLACK KEYS,PUSCIFER,VILLE VALO TERRA VIBE
ΤΡΙΤΗ 18/07 ARCTIC MONKEYS, HIVES ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΡΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/07 ARCTIC MONKEYS, HIVES ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΡΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 06/09 IMAGINE DRAGONS ΟΑΚΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/09 GOD IS AN ASTRONAUT GAGARIN 205
ΣΑΒΒΑΤΟ 07/10 BLIND GUARDIAN FLOYD
ΠΕΜΠΤΗ 26/10 EPICA FLOYD

18 Likes

σβήστους αυτούς…

5 Likes

MELVINS ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΜΟΥ,περιμενω αυτο το λαιβ πανω απο 10 χρονια,χυσαμε δάκρυα χαρας

2 Likes

…Κάνα καλό παιδί που να θέλει εισιτηριάκι(α) για messa σήμερα και να προτιμάει αντί άλλων να αγοράσει τα δικά μου ας πούμε ?? :nerd_face:

από KΨΜ
image

:smiling_face_with_tear: :smiling_face_with_tear:
Melvins ρε φίλε, άντε γειά :hugs:

16 Likes

Αχαχαχα, όχι, ρε φίλε. :joy:

τιμιοτάτοι οι Panzer.

4 Likes

Ας πως και εγώ τη μαρτυρία μου για τη συναυλία της Τρίτης στο Κύτταρο με Jag Panzer και support τους δικούς μας Dragonskull.
Ας ξεκινήσω από το support οι οποίοι ήταν φοβεροί και απέδωσαν φοβερά το υλικό τους . Είχα ακούσει το EP αλλά live ήταν απολαυστικοί. Βοήθησε ο ήχος και ο κόσμος που είχε σχεδόν γεμίσει το μαγαζί. Έπαιξαν και Manila road διασκευουλα. Σούπερ.
Λίγο πριν τις δέκα βγαίνουν με το Metal melts the ice και χωρίς πολλά πολλά οι θρύλοι του US Power Jag Panzer. Μετά το τεχνικό πρόβλημα που προέκυψε με το τύμπανο και τη ψύχραιμη διαχείριση αυτού από την μπάντα, μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι.
Σετλιστ φοβερό, ήχος λίγο παραπάνω δυνατός από ότι έπρεπε αλλά αρκετα καλος, ειδικότερα προς τα πίσω που ήμουν.
Η απόδοση της μπάντας και ειδικά του Tyrrant ηταν πραγματικά τρομακτική. Ο τύπος τραγουδούσε χτυπιοταν και τσιριζε με φοβερή όρεξη. Και οι υπόλοιποι είχαν τρελό κέφι και ήταν πολύ δεμένοι.
Φοβερή στιγμή η ιστοριουλα πριν το Generally hostile για το πως γράφτηκε αυτό.
Ο κόσμος είχε σχεδόν γεμίσει το μαγαζί αλλά σε βαθμό που ήσουν άνετα μέσα. Ο μέσος όρος ηλικίας ήταν πάνω από 40 σίγουρα (λογικό) και εξηγεί το (θετικότατο) γεγονός ότι δεν υπήρχαν κινητά και πολλες βιντεοσκοπησεις.
Μεγάλη μάστιγα του καιρού μας στα live.
Γουσταρα που τους είδα τρέλα και θεωρώ ότι ήταν οριακά καλύτερα από το 2014 νομίζω που τους είχα δει τελευταία φορά.

14 Likes

Ο Τυρανος ειναι 60 χρονων και τραγουδαει σαν 30χρονος. Νομιζω οτι πρεπει να προσεχει πολυ τη φωναρα του, αλλα αν δεν το κανει τοτε προκειται για θαυμα της φυσης. Για τις ικανοτητες του δεν μπαινω καν στη διαδικασια συζητησης, πιθανως μπορει να τραγουδησει Ντορα η Εξερευνητρια με πεντε διαφορετικους τροπους. Ειχε τη βοηθεια του απο το μικροφωνο, αλλα νταξ, εσπειρε. Αν καποιος ετυχε να δει λαιβ αυτη τη μπαντα και δεν του αρεσε, πρεπει καπως να το κοιταξει. Υπαρχουν καλοι γιατροι εκει εξω.

Βγαλαμε και σελφι με τον Τυρανο, ολα καλα. Μενει τωρα να βγαλω με τον Αδωνη, αλλα δεν το εχω πετυχει σε σουπερ μαρκετ.

EDIT: Τα παληκαρια του support δεν με ενθουσιασαν, σε αντιθεση με τον @38aris. Καλη μουσικη χωρις αμφιβολια. Και καλοι μουσικοι (φαινονταν) επισης. Αλλα ο τραγουδιστης δεν με επεισε στο ελαχιστο. Προσπαθησε το παιδι, αλλα η φωνη του ηταν πολυ φλατ. Το ασχημο για αυτους (και εμενα) ειναι οτι στο λαιβ ξεχωριζει η ποιοτητα, οποτε απο εμενα δεν… Αν τους ξαναπετυχω, θα τους προσεξω λιγο περισσοτερο.

8 Likes

Messa εκπληκτικοί
Ήχος κρύσταλλο
Κιθάρα, μπάσο, τύμπανα ΜΕΓΑΛΑ μαστορια
Φωνή :heart: :heart: :heart:
Μονο (μικρό) παράπονο, το σχετικά μικρό σετ (περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά)

10 Likes

Πολύ λες

Βγήκαν 22:15 , έκλεισαν το σετ 23:20

1 ώρα και 5 λεπτά παίζουν οι μπάντες της γειτονιάς μου στο remedy

Αυτό δεν αναιρεί ότι σε 1 ώρα έκαναν μια συγκλονιστική εμφάνιση

Ήχος απίθανος . Ο κιθαρίστας παίζει τις κάλτσες του και έχει και φοβερή μουσικότητα

Μπάσο ντραμς εξαιρετικοί και αυτοί

Όλη η μπάντα 10/10

Η κοπέλα είναι σαν νεράιδα . Πολύ γλυκιά, όμορφη και η φωνή της καμπάνα . Απίθανη η χροιά της

15 Likes

Προσυπογράφω @Rebel

10 Likes