Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

12 μέρες το release

2 arctic
3 με τον Νιάρχο
2 μεταλ
Madrugada, Parkway drive, Disturbed
Σύνολο 10, μένουν άλλες 2

15/07 και 24/07

4 Likes

με βάση την εικόνα, εκκρεμούν ακόμα 28/6, 15/7, 24,7 και 27/7.

7/6 Nightwish
17/6 Helloween
20/6 Rosalia
21/6 Royksopp & Tash Sultana
23/6 Siouxsie & Interpol
25/6 Madrugada
26/6 Disturbed
27/6 Parkway Drive
28/6 - - - - -
15/7 - - - - -
18 & 19/7 Arctic Monkeys
24/7 - - - - -
27/7 - - - - -

η δεύτερη μέρα Arctic Monkeys είναι σίγουρα έξτρα.
δεν ξέρω όμως αν οι 2 συναυλίες που ανακοινώθηκαν για 25/6 και 27/6, αντικαθιστούν κάποιες άλλες.

2 Likes

Χασανε την μπάλα λίγο

1 Like

Δε μου φαίνεται να χάσανε την μπάλα, αντί να κλείσουν το χώρο για 5 μέρες επί Χ λεφτά τη μέρα, τον κλείσανε σερί ημέρες με έκπτωση και φέρνουν συγκροτήματα που ξέρουν ότι θα τους μείνουν τσέπη ό,τι βγει

4 Likes

Έκλεισα εισιτήριο για Ελλάδα και θα είμαι στην πατρίδα σε ολόκληρο αυτό το διάστημα, αλλά κατά 99% δε θα μπορώ να πάω σε καμία από αυτές. Με πιθανή εξαίρεση Royksopp γιατί είναι αρκετά νωρίς. Θα το παλέψω για Disturbed επίσης.

2 Likes

Βάλε Amon Amarth και Kreator κάπου εκει μέσα…

4 Likes

Τι λέει, όλα καλά;

19 Likes

Θα καεί το Slakteκούδι

1 Like

Δε λέω, λογικά εκεί θα 'μαστε, αλλά έχοντας συναίσθηση της ολοένα κι αυξανόμενης απογοήτευσης από τις πολιτικές απόψεις του Vicotnik κι αναγνωρίζοντας αυτήν την αντίφαση μέσα μας, ε;

1 Like

Παίζει να τους έχετε δει εσείς περισσότερες φορές από ότι εγώ που ζώ Νορβηγία…

1 Like

Ναι, ωραία, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν να ανακοινώσουν συναυλίες.

1 Like

Θα ανατρέξουμε εδώ: https://rateyourmusic.com/list/HelloInquisitor/black-metal-bands-and-their-politics/1/
και βλέπουμε

Το 'χα ξεχάσει το λυσάρι, αλλά δεν τους έχει.

1 Like

Brutal fun εγγύηση οι Mortal Torment χθες στο temple.
Ανέλπιστα καλοί και οι πιτσιρικάδες Orion που άνοιξαν.

4 Likes

Σκεφτομαι να παω Steve Vai εδω στο principal στις 21 απριλιου,δεν ειμαι τοσο εξοικειωμένος με το υλικο του,μην παιξει απο το καινουριο δισκο αρκετα κομματια και αφησει εξω κλασσικα hit υποψιαζομαι.

Καποιος που εχει προηγουμενη εμπειρια απο Vai live?

Ο καινουργιος δισκος ειναι παρα πολυ καλος. Εγω τον ειχα δει στην Πατρα το 2005, με Billy Sheehan στο μπασο και Tony McAlpine στη δευτερη κιθαρα. Ειναι τρομερος και live, σχεδιαζω να παω φετος Αθηνα.

3 Likes

Ρε γμτ, έχω χάσει επεισόδια και με εκείνα τα fb post δεν είχα καταλάβει τι παίζει, όταν σου είναι εύκολο δώσε context.

Πάντως η λογική λέει πως θα μας επισκεφθούν με νέο δίσκο ε…

On topic, πρώτη μέρα Vive Le Punk κυλισε αναμενόμενα ευχάριστα.

1 Like

Ισχυουν κ τα δυο.

Αλλά ας πουμε δυο λόγια κ για την τιμώμενη μπάντα της βραδιάς.

Η αλήθεια είναι ότι το χθεσινό ήταν πολύ ιδιαίτερο λάιβ για τους Karma Violens, κ οχι μονο γιατί ήταν το πρωτο τους after covid live στην Αθήνα.

Επετειακό, για τα 20 χρόνια τους στην σκηνή (η οποία υπάρχει ακόμα κ είναι ενεργή κ χθες έζησε έντονες στιγμές).

Ιστορικό, γιατί ήταν το πρωτο τους λάιβ στην έδρα τους με τον νέο τους τραγουδιστή, τον ψυχωμενο frontman των Moral Corruption, ο οποίος είχε το βαρυ έργο του να διαδεχτεί τον Μάριο (δηλ μια από τις καλυτερες φωνές που έχουμε στον ελληνικό extreme χώρο, κι από τις πιο εντονες σκηνικες παρουσιες - ο οποίος δινει πονο με την μπανταρα των Lucifer’s Child πλεον), κ τα πηγε παραπανω απο άψογα (εξαιρετικος στο αγαπημένο Bloodbath κ μεγαλη στιγμη οταν στην κλασική τους υπερκομματαρα Full Dose of Hate κατέβηκε από την σκηνή, άνοιξε τον χώρο, κ αντί για το κλασικό wall of death ζήτησε να πεσουν όλοι πανω του - γενικά πολυ κ τίμιο ξύλο).

Δίπλα ιστορικό, για τις συμμετοχες του (ανάμεσα σε αλλες εκλεκτες παρουσιες, ανέβηκε κ ο θεαρας - κ φίλος- ο Γιάννης των Mortal Torment για να ξεθαψουν το αγαπημένο Into the Core, από το κλασικό τους πια demo, κ φυσικά ο Μάριος για δυο από τα κορυφαία τους τραγούδια, τα Si vis vitam para mortem κ Anima(l) - όπου συγκινηση κ αγνή πωρωση έφτασαν στα υψη).

Τριπλα ιστορικό, γιατί ήταν το τελευταίο τους λάιβ με τον μπασίστα κ μορφάρα (κ επίσης φίλο πλεον) Στέφανο, γεγονός που έκανε την βραδιά για μπάντα κ κοινό ακόμα πιο συγκινητικη (όταν βλέπεις, στο τελος του λάιβ, τα μέλη της μπάντας να έρχονται κ να σε αγκαλιάζουν- αντί για το αντίθετο που συνήθως συμβαίνει- καταλαβαίνεις ότι εδώ υπάρχει τιμιότητα κ αληθινή συνδεση με την μουσική κ την σκηνή).

Εξτρα μπόνους αναφορά στις διασκευαρες των Territory, Reign In Blood κ Symptom of the Universe, τα οποία τιμήθηκαν όπως τους άξιζε, πάνω κ κάτω από την σκηνή, κ μεχρι να φτάσει το τέλος του λάιβ με το Christian lovers made me do it, έβλεπες την πληροτητα, την ικανοποίησή ( κ την ισοπέδωση!) παντου γυρω σου.

Γενικά, μεγαλο λάιβ, στο σύνολό του,
είχαν λειψει από το σανίδι, αμφότερες οι μπανταρες, κ πάντα τέτοια.

3 Likes

Εγώ σκέψου απλά έβλεπα (μανιωδώς) το “Live at the Astoria” DVD όταν ήμουνα 16 χρονών, και θα πάω 100% γιατί όποιον ρωτάω μου λέει “δε θα έχεις ξαναζήσει τέτοια εμπειρία, ό,τι και να παίξει”. Οπότε το περιμένω πως και πως χωρίς να έχω ιδέα τι παίζει/έχει παίξει τα τελευταία χρονιά, και είμαι σίγουρος ότι θα φύγω πολύ ευχαριστημένος.

Ουφ, δε θυμάμαι ακριβώς, δεν έχω και FB. Κάτι για ένα φεστιβάλ ήταν και τους κράζανε που θα παίζανε με ναζί-μπάντες κι αυτός απαντούσε ό,τι ναι 'ναι. Ε, αυτό ήρθε και κούμπωσε με τις παλιές συνεργασίες του με Καιάδα (που δεν ξέρω καθόλου μέχρι πότε γινότανε αυτό και αν/πώς σχολίασε ο Vicotnik τα όλα τεκταινόμενα), καθώς και με παλιές δηλώσεις στο Hammer περί ναζισμού που ήταν εξαιρετικά αμφίσημες, για να το θέσω κομψά.

1 Like