Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ωραίο live ήταν. Παίξανε και Motörhead και η γιγαντοοθόνη από πίσω έδειχνε τον Lemmy. Και ωραίο drums solo από τον Mickey Dee.

2 Likes

Μην ακούσω μαλακιες…
Γαμησαν.
Και κάναμε και ζεσταμα για την έξοδο από το χωράφι την Παρασκευή

3 Likes

Ρε παιδιά με όλο τον σεβασμό ως προς τα γούστα σας και χωρίς διάθεση για χαζομανούρες

Στην πλατεία νερού είχατε πάει ;;

πλην 2 κομματιών ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σετλιστ με την ίδια σειρά . Ακριβώς ίδιο σολο ντραμς

Η άποψη μου , με την τεράστια αγάπη που έχω στους Σκορπιονς μιας και έπιασα κιθάρα για να παίζω τα ριφακια τους ( που ήταν και βατά για αρχάριο , τεσπα είναι η εφηβεία μου όλη μαζί με Μπον Τζοβι πως το λεν ) …

.,… είναι ότι έζησα την πιο αισχρή διοργάνωση και την πιο άθλια εμφάνιση των θείων . Κακιστος ήχος κιθάρας του Ρουντολφ , έχασε και το σολο του coast to coast αλλά οκ ανθρώπινο . Ο Γιαμπς όταν έπαιζε με τις stratocaster style είχε καλό ήχο . Μικυ Ντι σπουδαίος

ο Κλαους υποτονικός και δεν μπορούσε με τίποτα αλλά όχι και απαράδεκτος

Γενικά εγώ στεναχωρέθηκα πάρα πολύ

Ας δεχτώ ότι φταίω εγώ που νόμιζα ότι θα ακούσω Σκορπιονς με ορχήστρα . Ας το δεχτώ γαμώ το ******** αυτού που προμοταρε once in a lifetime κλπ αρχιδιές και δεν το ξεκαθάρισε ποτέ σταράτα αλλά απέξω απεξω και με "ψιλά γράμματα "

εντ αη κουοουτ

Όπως είπε ο Κλάους Μάινε στα προηγούμενα χρόνια έχουν δώσει πολλές συναυλίες με μεγάλες ορχήστρες του κόσμου όμως σημείωσε ότι «αυτή τη φορά θα είναι κάτι διαφορετικό» :joy::joy::joy:, καθώς η βραδιά θα ξεκινήσει με διασκευές της μουσικής της μπάντας από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών. «Βλέποντας τις μεταμορφώσεις των συνθέσεων μας από τις ορχήστρες διαπιστώνουμε ότι η μουσική μας παρουσιάζεται σε ένα άλλο επίπεδο», είπε ο Κλάους και πρόσθεσε: «Θα ήθελα να κάτσω ανάμεσα στο κοινό να το ακούσω, αλλά θα πρέπει να είμαι στη σκηνή». Πηγή: www.lifo.gr

ψάχνω την συνεργασία που λένε 48 λεπτά και δεν την βρίσκω

Κόσμος πολλής . Τουλάχιστον εσάς σας άρεσε και χαίρομαι ειλικρινά …

3 Likes

Τωρα αλήθεια σας αρεσε τοσο? Τους ειδα το 2005. το 2006 και στην επικη εμφανιση το 2007 με setlist 2μιση ωρων κοντα… Τι ήταν το αποψινο? Μια τυπικη τους συναυλια και σε μια πλατεία που λεει ο λογος περισσοτερη ενεργεια θα ειχε. Η συναυλια λεγοταν “Once in a lifetime” μη χεσω. Δεν εχει να κανει μονο ο χωρος. Περιμενα αφου ηταν "ξεχωριστή"¨να ειχε και λιγο πιο πλουσιο setlist! Οχι ακριβώς το ιδιο με ο υπολοιπο Tour και μάλιστα πετσοκομένο για να τελειώσεις ακριβώς 12! Λάθη στις κιθαρες (ω ναι), υποτονικος Klaus και αποχη ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ -τουλαχιστον για το ελληνικο κοινο - κομματιων. Που τα Holiday, Noone like ypu, In trance ρε μπαρμπαδες. Μονο ο Mike ήταν θεος και εσωνε ην ολη αρπαχτη. Αλλα ρε πουστη μου, Overkill Με θειο Lem στςι οθωνες και το κοινο των σκυλαδικων( γιατι αυτο ηταν) τιποτα!! Στο κατω διαζωμα φωναζα σνα τρελος στο Overkill και ολοι με κοιτουσαν σαν χανοι. Ποσο χαιρομαι που δεν εδωσα λεφτα πραγματικά. Οσο για θεμα διοργανωσης,… δεν το συζητάω καν

2 Likes

ένα θετικό θα πω μόνο . Όταν ξεκίνησε το overkill έτρεμε η γη ολάκερη όσον αφορά τα drums . Μεγάλος σεβασμός στον Μικυ Ντι το έπαιξε με την ψυχή του

ξαναλέω ότι δεν είμαι κακεντρεχής ( εύχομαι να το έχω δείξει γράφω χρόνια στο φορουμ ) και αγαπώ πολύ τους Σκορπιονς

νιώθω μαλάκας εκ των υστέρων που έλεγα ότι στην πλατεία νερού δεν ήταν και τόσο καλοί . Μια χαρά ήταν τότε κατόπιν εορτής . ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ

θλιβεροί σήμερα και δεν σας ξαναπρήζω γιατί φαντάζομαι κούρασα με την κλάψα μου

ενδεικτικά με την ονομασία 50th anniversary tour
https://www.setlist.fm/setlist/scorpions/2016/plateia-nerou-piraeus-greece-13ff1569.html

και με την ονομασία 2017-2018 Crazy World Tour ( εκ μνήμης )

Going Out With a Bang
Make It Real
Is There Anybody There
The Zoo
Coast to Coast
Top of the Bill / Steamrock Fever / Speedy’s Coming / Catch Your Train
We Built This House
Delicate Dance
μια μπαλαντούλα απ τον πρόσφατο δίσκο λογικά / Eye of the Storm / Send Me an Angel
Wind of Change
Tease Me Please Me
Overkill Cover
Drum Solo
Blackout
Big City Nights

Encore:
Still Loving You
Rock You Like a Hurricane

1 Like

Στην αρένα ο ήχος ήταν καλός πάντως, και κιθάρες ακούγονταν και μπάσο ξεχώριζε και η μπότα κλοτσούσε καλά.

Στραβά προφανώς υπήρξαν, με πρώτο και καλύτερο τη φάση με την ορχήστρα (που ανάθεμα κι αν κατάλαβα ποια κομμάτια παίξανε) και τις σειφ επιλογές τραγουδιών. Πέρα από αυτό, απόδοση και τα κλασικά μια χαρά, το προ-77 medley ομορφιά και Overkill ένα μεγάλο ΝΑΙ. Κι ας μην άκουσα ποτέ πώς πήγε φωνητικά γιατί από δίπλα είχε παρέα με μερακλήδες και φώναζα μαζί τους.

Το πρόβλημα είναι ότι είχα την τύχη να τους δω την περασμένη δεκαετία και η σύγκριση πέφτει βαριά. Ειδικά το συγκεκριμένο θα μπορούσε να κερδίσει από λεπτομέρειες, αλλά δεν. Αν στη φάση που ανέβηκε ο Schenker για το Hurricane με την ορχήστρα το συνέχιζαν για λίγο, θα μου κοβόταν η γκρίνια στη μέση πχ. Παρομοίως αν έβγαιναν δεύτερο ενκορ με When the Smoke Is Going Down (γραφικός, χωρίς καμια ντροπή). Που εκεί φταίει και το κοινό, αλλά λέμε τώρα.

Ακόμα κι έτσι, πάντως, τιμιότατο σόου for the masses. Σίγουρα, θα ήθελα να είχαν ακόμα τα κουράγια να παίζουν δύο ώρες και να χώνουν τρεις-τέσσερεις εκπλήξεις, αλλά τι να κάνεις. Τους αγαπάμε κι έτσι.

Spotted ! :smiley:
image

2 Likes

sorry που θα ξαναπρήξω μπάλες . Gold Arena κάθισα και θεωρώ πολύ κακό τον ήχο . Π.χ. Coast to Coast ανύπαρκτη lead κιθάρα στα σημεία που την μελωδία την έπαιζε μόνο ο Ρουντολφ . Αισθάνθηκα και κακό συγχρονισμό απ τις 2 κιθάρες αλλά τεσπα

Αν ίσως μπορέσω να το περιγράψω καλύτερα , ο ήχος στις κιθάρες ήταν ξερός . Δυστυχώς έχω μάθει να τα λέω με κιθαριστο ορολογίες sorry

ομοίως η αδερφή της δικιάς μου σε διάζωμα είπε τα ίδια (όντας & μουσικός)

1 Like

Συμφωνώ σε όλα με τον Ρεμπελ.
Πήγα με το σκεπτικό βερμουδακαφεαποσταρμπακςμεγκομεναπουνομιζειςοτιφορτωνειαλλατελικαειναιδευτερηξαδερφη και ηρέμησα λίγο χωρίς να κριτικάρω.
Οπότε με το σπεκτικο αυτό ναι γαμησε.
Από την άλλη όντως πλέον φαίνεται ότι ζοριζονται.
Δε ξέρω πως αισθάνονται αυτοί (οι περιοδείες τους ακόμα και τώρα γκροσαρουν πάνω από 10m)

3 Likes

θεσ ξυρισμα

Παικτικά ήταν κανα-δυο κομμάτια που τα πήγαν λίγο πιο αέρα απ’ ότι συνηθίζουν. Όχι ότι έπαιξαν κάτι λάθος per se, ήταν αυτό που λες για το ένα λιντ πχ. Απλά μιλάμε για λεπτομέρεια που θα την καταλάβει κάποιος που έχει πιάσει κιθάρα ή κατέχει το σπορ. Προσωπικά δε μ’ ενόχλησε και καθόλου, γιατί δε βγήκε μάτι και δεν είναι κάτι που πατάει στην τεχνική.

Γενικά κιθάρες ξεχώριζα άνετα, ο ήχος συνολικά δεν ήταν εντυπωσιακός, απόδοση ως εκεί που μπορούν, μέχρι εκεί. Ίσως αν τους είχα δει το '16 να γκρίνιαζα κι εγώ παραπάνω, αλλά πραγματικά περισσότερο με πείραξαν οι λεπτομέρειες (ένα-δύο κομμάτια με ορχήστρα, άλλα τόσα που να είναι εκτός τυπικού σετ) κι όχι ο ήχος ή ότι ο Meine δε δοκίμασε τσιρίδα στο Blackout.

1 Like

δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις απ τους Σκορπιονς , ούτε φωνητικά ούτε στο σετλιστ *** , ούτε θέλω το interaction που είχαν στο Καραϊσκάκης που ήταν και 10 ολόκληρα χρόνια πριν

*** Απλά να ήταν διαφορετικό ( εδώ ήταν ολόιδιο πλην 3 ) απ την προηγούμενη περιοδεία όχι να παίξουν σπανιότερα κομμάτια π.χ. Έχουν άπειρα χιτάκια και δεν είναι και δύσκολα

ήχο κιθάρας ξεχώριζες αλλά ήταν πάρα πολύ κακός , δεν είπα ανύπαρκτος :slightly_smiling_face:

παραβλέπω εντελώς την “συνεργασία” με την ορχήστρα γιατί το γαμήσι το θέλει αυτός που το διαφήμιζε ως τέτοιο και έκανε πάρα πολύ κόσμο να περιμένει “εκπλήξεις”

3 Likes

Δηλαδη για να καταλαβω, στην αρχη επαιξε η ορχηστρα μονη της 5-6 σκορπιονς τραγουδια και μετα βγηκαν οι σκορπιονς και επαιξαν μονοι τους?

Ναι

Οχι εγω ρε , για τον Alexandros_90 ελεγα !

:joy::joy::joy::joy: χαχαχαχαχαχα καιρο ειχα να γελασω ετσι. Αρπαχτη του κερατα και διαφημιζανε συναυλια με συμφωνικη, once in a lifetime και λοιπα.
Νταξει οι σκορπιοι μεγαλη αγαπη στα σχολικα χρονια αλλα μια φορα που τους ειδα στο σεφ το '10 μου φτασε.

3 Likes

Υπάρχουν διαβαθμίσεις σε μια συναυλία: Μάπα - Κακή - Μέτρια - Καλή - Πολύ Καλή - Εξαιρετική

Oι διαβαθμίσεις έχουν να κάνουν με πολλούς παράγοντες. Λαμβάνοντας υπόψη διάφορους παράγοντες θεωρώ ότι ήταν σίγουρα μια καλή συναυλία.

Ο ήχος (ο πιο βασικός παράγοντας σε ένα live) απείχε αρκετά από αυτό που λέμε καμπάνα αλλά ήταν καλός.

Εγώ καθόμουνα πίσω ψηλά στις κερκίδες και έβλεπα από εκεί. Είχε και καλό ήχο οπότε μια χαρά γούσταρες.

Συγκριτικά με τη συναυλία πριν 2 χρόνια στην Πλατεία Νερού δεν λέω ότι τώρα ήταν καλύτερα (από πλευράς απόδοσης της μπάντας). Εγώ όμως την ευχαριστήθηκα περισσότερο τη χτεσινή για το λόγο που ανέφερα παραπάνω.

Εγω που (περιεργως γιατι ειμαι 20 χρονια φαν τους) τους ειχα δει μονο μια φορα πριν καμια δεκαετια μια χαρα περασα παντως. Επισης οκ, αφου το ειδαμε απο πριν ρε σεις, θα παιξει η ορχηστρα και μετα η Σκορπιοι και θα εχουμε και μια εκπληξη με τον Ρουντολφ (το Hurricane 2000) δεν ειναι να πεις οτι ειπανε κατι αλλο. Το once in a Lifetime προφανως παει στον χωρο κτλ (πλακα πλακα τοσο κοσμο δεν πρεπει να εχουν ξαναμαζεψει και με 35 ευρω το φτηνοτερο εισητηριο μαλακα, καμια 40αρα ειχε ανετα). Το σετλιστ μια χαρα μου φανηκε γιατι εχω να τους δω παρα πολυ καιρο.

Κατα τα αλλα η μπαντα κομπλε, οκ ο Κλαους δεν παταει τσιριδες πλεον αλλα δεν το χανει και πουθενα να πεις δεν του βγαινει, ο Μικυ εχει προσθεσει στον ηχο της μπαντας πλακα πλακα (και ηταν ισοπεδωτικος στο Overkill) και μια χαρα περασαμε. Να δωσω ρισπεκτ και για το 70s medley και για την διασκευη γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου δεν ηξερε καν τα κομματια (στο Top of the Bill πρεπει να ημουν ο μονος που κοπανιομουν).

Στα αρνητικα ο ηχος που στην πισω αρενα ηταν κακος με παρα πολυ ψηλα τα μπασα και ο χωρος οσον αφορα την διαχειριση του κοσμου. ΟΚ εγω με την παρεα μου ηρθαμε απο Παγκρατι με τα ποδια οποτε φυγαμε απο τις εξοδους ψηλα και πισω, μια χαρα, οι αλλοι που θελαν να φυγουν απο μπροστα πρεπει να εκαναν πανω απο μιση ωρα και ισως να λεω και λιγο.

Για τσαμπα (προσκληση και εγω, θενκς Fight Club!) περασα γαματα, αν εδινα 35 για αυτην την ορατοτητα, συνθηκες και ηχο εκει που ημουν μαλλον θα ξενερωνα, μπροστα αρενα πρεπει να ηταν πολυ καλυτερα.

3 Likes

Πληρωσε κανεις σας ρε μαλακες :joy:;

6 Likes

Μαντραπήδα κάναμε. Μας άφηναν κανονικά οι security και μάλιστα μάς υποδείκνυαν και μέρη από τα οποία θα μπορούσαμε να μπούμε.

1 Like