Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ε ξεφτίλα.

3 shades of black και Temple αγκαλιτσα δεν πανε; :stuck_out_tongue:

1 Like

Ωραίοι ρε, τελευταία στιγμή ακύρωση.

Ενημερώνουμε πως όποιος/όποια δεν επιθυμεί να παρακολουθήσει την ημέρα, όπως αυτή διαμορφώνεται, έχει τη δυνατότητα να μην κάνει χρήση του εισιτηρίου του και να αποζημιωθεί, με όρους και τρόπο που θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες.

Ξερει καποιος ωρες εμφανισης για Golden R. ?

2 Likes

Ξεκίνημα σεζόν χτες με το punk against capitalism. Πήγα γύρω στις 9 και δεν πρόλαβα Vile Species και Yovel. Αυτό που μου έκανε εντύπωση - ξανά - είναι πόσοι πάνκηδες αψηφούν τα κινητικά τους προβλήματα/ατυχήματα και έρχονται στα λάιβ με πατερίτσες, αμαξίδια κι άλλα κινητικά βοηθήματα. Είναι οι ninja μας και τους αγαπάμε. Επιπλέον, αυτό δείχνει πόσο ανοιχτό είναι το DIY στην προσβασιμότητα. Μην ξεχνάμε και την πρωτοβουλία με τα βραχιολάκια για κωφά άτομα που μετέδιδαν τον παλμό από τη μπότα, που είχε ανακοινωθεί μέρες πριν το φεστιβάλ.
Από τις μπάντες ξεχώρισα τους Χειμερία Νάρκη, ενώ χάρηκα που άκουσα ξανά Καταχνιά, παρόλο που δεν έκατσα ως το τέλος λόγω μετρό.
Πάρα πολύς κόσμος, αρκετοί γνωστοί, ωραία ατμόσφαιρα, ωραίος χώρος.

Το αρνητικό της βραδιάς ήταν το καφριλίκι με τα κουτάκια μπύρας πάνω στη σκηνή. Άρχισε να γίνεται πολύ την ώρα που έπαιζαν οι Χειμερία Νάρκη, με αποτέλεσμα ο τραγουδιστής να ζητήσει ευγενικά να μην πετάνε κουτάκια πάνω στη σκηνή, για να μη χαλάσει ο εξοπλισμός. Τότε ένα γίδι πέταξε ένα κουτάκι στο κεφάλι του. Απλά θαύμασα την ψυχραιμία του τραγουδιστή, γιατί για λίγα δευτερόλεπτα πιστέψαμε ότι θα σηκωνόταν να φύγει. Όμως τίμησε το φεστιβάλ και συνέχισε.
Αυτό όμως το γίδι τι ήθελε να μας δείξει; Ότι αψηφά ακόμα και τα μέλη της μπάντας, τα οποία έχουν έρθει με εξοπλισμό που πληρώνουν από την τσέπη τους, που παίζουν μετά από τόσα χρόνια λάιβ και θέλουν να μας προσφέρουν ένα αξιόλογο σετ; Πόσο κάφρος είναι; Ή ότι θα πατάξει τον καπιταλισμό με το να πετάει κουτάκια μπύρας την ώρα που γίνεται η σχετική παρατήρηση; Μάλλον έχει μπλεχτεί στο μυαλό κάποιων τι συνιστά εξουσία και τι όχι. Ελπίζω την επόμενη φορά να ντραπούν αυτά τα άτομα.

36 Likes

Κάνετέ τους να ντραπούν.

8 Likes

Κάπως έτσι έγινε και χθες με το συγκεκριμενο περιστατικό που αναφέρει η @OwlKitty, αξίζει να αναφερθεί και αυτό.

Πολύ όμορφη βραδιά χθες, με ειδική βαρύτητα.

5 Likes

Απ’ ό,τι πιάνω στα social media, αυτό με τα κουτάκια έχει γίνει θέμα στην Αθήνα μάλλον, εδώ πάνω εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο (ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος, βέβαια, γιατί έχω χάσει κάμποσα live). Εμένα γενικά σαν κουλτούρα δε με χάλαγε ποτέ, αλλά γενικά δεν έχω πετύχει σκηνικό τόσα χρόνια που να είχε πρόβλημα είτε κάποια μπάντα, είτε κάποια συναυλιακή ομάδα ή να έγινε κάποιο ατύχημα. Υποθέτω στην Αθήνα εξελίχθηκαν αλλιώς τα πράγματα για να το τονίζετε αρκετοί/ές αυτό.

Πρέπει να γίνει;

2 Likes

Αδυνατώ ν’ αντιληφθώ τι ατύχημα μπορεί να γίνει μ’ ένα άδειο κουτάκι μπύρας που δεν εκσφενδονίζεται με δύναμη πάνω σε κεφάλια ανυποψίαστων μουσικών ή πάνω σε monitor, αλλά με χάρη και σεβασμό πετιέται πάνω στο σώμα των μουσικών την ώρα που απολαμβάνουν τα χειροκροτήματα του κοινού!

τα κουτάκια μπύρας είναι η τροφή του καλλιτέχνη δλδ ; όπως παλιά το χειροκρότημα ;

ας μου εξηγήσετε την “κουλτούρα” αυτή αν θέλετε ;

4 Likes

Απ’ τις ροχάλες το λες κι εξέλιξη πάντως!

1 Like

Δεν κρατήθηκα (pun intended)

Πρέπει να είχε σιδερένιο κεφάλι ο τραγουδιστής. Εδώ ο άλλος είχε φάει μισοάδειο κουτάκι μπύρας στο κεφάλι και πήγε βαριά τραυματισμένος με αναπηρικό καρότσι στο νοσοκομείο.

1 Like

Μπαίνω να δω για εισιτήρια για blind guardian και γράφει για Θεσσαλονίκη: presale 35/ταμείο 40. Το οποίο και ισχύει και μέσω Viva.
Πάμε Αθήνα 35 τα πρώτα και 40 μετά, λέω σχετικά τσιμπημένη τιμή για blind αλλά εντάξει. Μπαίνω Viva και έχει το presale τώρα 45 και φαντάζομαι 50 ταμείο.

She wants revenge σήμερα και αύριο 25 Θεσσαλονίκη, 35 Αθήνα.
Έχει τίποτα λεφτόδεντρα εδώ στην Αττική και δεν το γνωρίζω;
Καλή τούς διασκέδαση.

5 Likes

Ναι και εγω με τοσα εκλεισα για Αθηνα πριν λιγες μερες, 45 :roll_eyes:

3 Likes

Θεωρουν οτι σε μια μεγαλυτερη πολη ειναι πιο πιθανο να βρεθουν καποιοι που θα πληρωσουν ακριβότερα. Ή αλλιως …εκμετάλλευση!

πωωω τώρα το είδα κι εγώ . 35 έλεγε και μετά 40

στο viva όντως 45 . Ε, όχι . Είπαμε . Το καίω

όπως έκαψα χθες Firewind γιατί 25 δεν δίνω μόνο για αυτούς , όπως εξελίχθηκε

Έδωσα 27,5 για Riverside , αυτό άξιζε

2 Likes

Χωρίς να είμαι σίγουρος, μήπως η διαφορά στις τιμές έχει να κάνει με τον χώρο της συναυλίας; Οι τιμές στην Αθήνα γενικά είναι πιο πάνω σε όλα. Δεν ξέρω…Εμένα πάλι μου την δίνουν και οι τόσες ακυρώσεις τελευταία. Τρέχεις να αγοράσεις το εισιτήριο νωρίς για να μην ξεφύγει πολύ η τιμή και τελικά πέφτει η ακύρωση. Με όλα αυτά, κακό κάνουν στα συγκροτήματα και στις επιχειρήσεις τους πιο πολύ.