Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Για Θεσσαλονίκη δεν περίμενα να παίξουν οι Leprous. Δεν έχει εδώ πέρα καθόλου prog κοινό.

την αλλη φορα πως ηρθαν; εγω θα πηγαινα

Κάτι τέτοιο κι εγώ φανταζόμουν, απλώς αν τα falsetto είναι γκέι τότε ο King Diamond δεν θα έπρεπε να έχει υπάρξει ποτέ. Όντως δεν θα κάτσουμε να ασχοληθούμε με τέτοιες μαλακίες όταν ο τύπος έχει τέτοια φωνάρα.

Όσον αφορά τα στυλάκι, εγώ τους θεωρώ εξαιρετικό παράδειγμα της εντελώς νέας γενιάς της metal, που εν πολλοίς αποκόβουν τους δεσμούς με το κλασικό. Άλλο τέτοιο παράδειγμα οι Ghost, αντιπαράδειγμα οι Enforcer κ.ο.κ.

Βέβαια όλα αυτά είναι να’χαμε να λέγαμε όταν γράφουν και εκτελούν τέτοιες μουσικάρες.

Προσωπικά πάντως, ελπίζω να συνεχίσουν στον πιο “εύκολο” ήχο του Malina με τα απίστευτα κολληματικά ρεφρέν, γιατί την μπορούν και τους αξίζει η πιο ευρεία προσοχή, να γεμίζουν στάδια σε λίγα χρόνια. Prog μπάντες που ξέρουν πολύ καλά μαθηματικά και διδάσκουν στα ωδεία ξέρουμε κι άλλες, την μουσική οξύνοια στις συνθέσεις των Leprous δεν την συναντούμε συχνά.

1 Like

μπορω να καταλαβω οτι μερικα πραγματα δεν ειναι ακριβως για μενα . Εννοω οτι απευθυνονται κυριως σε νεοτερες γενιες.

Εγω πχ γουσταρω με τρελα και τους Bring Me The Horizon. Δεν ειναι και ακριβως metal αυτο που παιζουν (ειναι πιο κοντα στην εξελιξη ας πουμε των Linkin Park ,αλλα δεν το βρισκω καθολου κακο αυτο).
Τα πραγματα αλλαζουν , πανε παρακατω , οι νεες γενιες ψαχνουν αλλους “ηρωες”. Αν αυτοι βγαζουν και καλη μουσικη , ολα μια χαρα και ας μας ξενιζουν - ξινιζουν και λιγακι.

Υ.Γ. Δεν μπορω καθολου Πχ τους Sabaton , αλλα γουσταρω τους Parkway Drive. Και δινω αυτα τα 2 παραδειγματα γιατι οι πρωτοι στο Live δεν με εκαναν καν να γυρισω προς το μερος τους , ενω οι δευτεροι εδωσαν ενα καταπληκτικο Live πριν λιγο καιρο στο ακαντεμυ.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

2 Likes

Οι αληθεια ειναι οτι οταν επαιζε ο τσελιστας ή στη διασκευη Massive Attack σχολιαζαμε οτι καποιος χατζημεταλας θα παθει αυταναφλεξη

3 Likes

εεεε ναι γιατι το Angel το θελουμε μονο απο Sepultura αλλά να το τραγουδουσε και ο Max!

2 Likes

επισης αφου σχολιαζουμε τα περι νεα γενιας και την εξελιξη της ροκ γενικοτερα , χτες απο τα ηχεια ακουστηκαν καποια στιγμη οι Nothing But Thieves που ειναι και γαμω , αλλα τα εδω ραδιοφωνα κοιμουνται ορθια.

Ποσοι αραγε απο τους πιο “παλιους” που ηταν στο χθεσινο Live , παιζει να τους ξερουν εστω σαν ονομα;

1 Like

θα διαφωνήσω . Ειδικά στο image , μουσικά είναι ένα καλό πάντρεμα “κλασικών” ειδών μουσικής.

Για τους Leprous σωστά όλα , είναι κάτι ιδιαίτερο και πολύ ενδιαφέρον

δε νομίζω να είχε τέτοιους το χτεσινό λαηβ .

εύγε για τον παραλληλισμό. Από περιέργεια άκουσα κάποια κομμάτια ( οκ, δεν τους αντέχω
, δευτερόλεπτα άκουσα ) και όντως προς την ηλεκτρονική μουσική με ροκ/μεταλ στοιχεία κινούνται πλέον και λογικό να αρέσει . Καλά το πάνε στο στυλ αυτό

2 Likes

Οι Bring Me The Horizon είναι η μεγαλύτερη πραγματικά σύγχρονη metal / rock μπάντα. Κατά βάση παίζουν Metalcore - Alternative Metal / Rock και παλιά έπαιζαν Deathcore. Και ναι έχουν και στοιχεία Εlectronic Rock σε τραγούδια τους.

Για να μην ξαναέρθουν Θεσσαλονίκη, μάλλον δεν είχε καλή προσέλευση την 1η φορά.

Δύο (λέμε τώρα) λόγια για την βραδιά κι από εμένα εδώ.

Νομίζω θα μπορούσα να γράψω κι άλλα τόσα αν χρειαζόταν.

5 Likes

σωστό το review, το ότι κατάφεραν να ξεπεράσουν τις προηγούμενες εμφανίσεις τους ήταν εντυπωσιακό (βέβαια αυτή τη φορά είχαμε και σωστό ήχο κ ανοιχτή τη φωνή του).

Μόνη παραφωνία της βραδιάς οι 22, δε μπήκα ποτέ στη λογική τους (στον παράξενο -ελεκτροποπ σχεδόν- κόσμο τους) αλλά ήταν και οι μόνοι που δεν γνώριζα καν το υλικό τους

κ τρία βιντεάκια:
Leprous: third law

AGENT FRESCO: wait for me

22:

2 Likes

Εμένα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι 22 (βλακεία όνομα btw) και μου άρεσε που η φωνή του τραγουδιστή τους έφερνε σε Brandon Urie (Panic! At The Disco). Έχουν ψωμιά να φάνε, αλλά μου άφησαν την αίσθηση ότι το έχουν.

Όσον αφορά στο Fuzz, εδώ και 1-2 χρόνια έχει γίνει επένδυση στο θέμα ήχου (πλέον υπάρχει και Fuzz Productions - όχι πως όλα τα live που γίνονται εκεί είναι δικά της) και στην πλειονότητα των συναυλιών έχει καλό ήχο. Αλλά, αργεί να φύγει το όνομα που είχε βγάλει (δικαίως) το μαγαζί παλιότερα.

Σημαντικότατο ρόλο έπαιξε το ότι η κονσόλα ήταν κάτω κι όχι πάνω, κάτι που φαντάζομαι πως μπορεί να έγινε λόγω χαμηλής προπώλησης ή λόγω του ότι ήρθαν με το touring bus, που σημαίνει πως είχαν μαζί τους ηχολήπτη (ή ηχολήπτες) και εξοπλισμό. Τελευταία φορά που είχα πάει σε live με την κονσόλα κάτω αντί για πάνω ήταν στο Gagarin, στους Riverside. Όσοι ήταν εκεί θυμούνται σίγουρα τον ήχο.

3 Likes

ναι βασικό να ακούει ο ηχολήπτης αυτό που πρέπει να ακούει και ο κόσμος!
πάντως και παλιότερα όταν κάποιος είχε δικό του ηχολήπτη μια χαρά ήταν ο ήχος στο Fuzz (πχ steve vai)

οσο για riverside μόνο Rodeo ρε! ουτε ήχος ούτε εικόνα για κάποιους! :slight_smile:

1 Like

Για μένα έχει φύγει το κακό όνομα του Fuzz στον ήχο.

Η κονσόλα ήταν δικιά τους ρε, όπως και ο φωτισμός, έτσι κατάλαβα. Ήρθανε με tour bus και τα είχαν όλα μαζί τους, μιλάμε ότι ήταν επαγγελματική παραγωγή. Έτσι ήταν και Riverside, που είχαν μάλλον τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει ποτέ σε κλειστό στην Ελλάδα (Gagarin 2013), έτσι ήταν και Neurosis στο Fuzz, που ο ήχος ήταν εκπληκτικός, έτσι ήταν και Fates Warning φέτος (όχι πέρσι :joy:). Vai δεν ήμουνα, αλλά μου έχουν πει τα καλύτερα και γι’ αυτό το live. Γενικώς, όποτε τα συγκροτήματα φέρνουν δικό τους εξοπλισμό, το επίπεδο ανεβαίνει.

3 Likes

Παίδες πουλάω εισιτήριο για While Heaven Wept στις 18 Νοεμβρίου στο Temple! Στην τιμή που το αγόρασα, early bird δηλαδή στα 17€, φυσικά κανονικό και όχι Α4. Αθήνα χέρι χέρι κάπου που να μας βολεύει. (Είναι νωρίς, θα το ξαναποστάρω εν καιρώ)

Έκατσαν έκτακτες υποχρεώσεις για εκείνο το συγκεκριμένο ΣΚ και θα χάσω το λαιβ που πήγα και αγόρασα τικέτο την πρώτη μέρα της προπώλησης, 5 μήνες πριν το λαιβ. Και η ειρωνία : η έκτακτη υποχρέωση (δουλειά) με αναγκάζει να είμαι Βερολίνο εκείνες τις μέρες, και την μέρα που παίζουν στο Wurzburg εγώ πρέπει να είμαι Βερολίνο, 4 ώρες μακριά δηλαδή…

Πήγα Στόκους/Last Drive την Παρασκευή στην Τεχνόπολη και ήταν πολύ όμορφα. Άνοιξαν οι Black Hat Bones, από τους οποίους πρόλαβα 2-3 τραγούδια μόνο. Οι Drive, όπως πάντα :grin:, ξεκίνησαν με προβλήματα στον ήχο, τα οποία έστρωσαν σύντομα. Για μια ακόμα φορά τα τραγούδια του τελευταίου δίσκου έλαμψαν στο σανίδι. Υπέροχος δίσκος ο ομώνυμος, πραγματικά. Έπαιξαν 75 λεπτά και μετά βγήκαν οι Στόκοι για ένα solid set μιας ώρας, το οποίο περιελάμβανε και το Children Of The Sun (δηλαδή, έφυγε από το encore, αυτό θέλω να πω :stuck_out_tongue_winking_eye:). Ηχάρα οι Στόκοι, όπως πάντα. Μπόμπα. Είχαν φτάσει τα μεσάνυχτα και τότε ο Αργύρης ξαναγβήκε στη σκηνή και μας είπε ότι οι δύο μπάντες θα παίξουν μερικά τραγούδια μαζί, όπως και έγινε. Spit, Killhead Therapy, Holy War και This Is U για κλείσιμο. Τα έχουμε ξαναπεί, οι Στόκοι ακούγονται μια χαρά πολύ ωραίοι ζωντανά, όμως οι επιπλέον κιθάρες τους κάνουν να ακούγονται ακόμα καλύτεροι.

Πες μας και για την λειτουργία …

1 Like

Όταν βγήκαν πάντως και άναψαν τα κεριά, ασυναίσθητα εγώ έκανα τον σταυρό μου…

2 Likes

Καμιά ιδέα τι ώρα θα βγουν (θεωρητικά) οι Omen το βράδυ;