Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Ρε παιζουν Dopethrone 31/10 Θεσσαλονικη !:japanese_ogre:

Έχω ακόμα, σε άριστη κατάσταση το αυθεντικό t-shirt από εκείνη την συναυλία. Όντως είχαμε παθει την πλάκα μας, ήταν και από τις σχετικά πρώτες στο ροδον.

1 Like

Δεν το εχω πια, δεν αντεξε. Μεγαλωσα κιολας, αλλαξαν τα μουσικα μου γουστα, χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν ακουω που και που τον βασιλια Διαμαντη.

Ισχυει οτι για το Ροδον ηταν απο τις πρωτες συναυλιες. Για την ακριβεια, ηταν η περιοδος που αρχισαν οι “σερι” μεταλ συναυλιες στην Ελλαδα. Για εμενα η πρωτη ηταν Candlemass στις 15 Δεκεμβριου 1989 και ακολουθησε ενα διετες σερι (1990-1991) με King Diamond, Motorhead, Running Wild, Alice, Gamma Ray, Ian Gillan, Saxon Annihilator, Robert Plant, Steppenwolf, Deep Purple και αυτους θυμαμαι μονο απο μνημης. Πρεπει να βρω τα εισιτηρια για να τα σημειωσω ολα. Αλλα ολη αυτη η εποχη ειχε αρχισει -αν θυμαμαι καλα- με τους Destruction και τους Uriah Heep, στο δευτερο μισο του 1989. Νομιζω οι Heep ειχαν ερθει πρωτοι, αλλα δεν ειμαι σιγουρος και 100% δεν ειναι “μεταλ” οπως οι Destruction. Επισης στο 90-91 δεν ειχα παει σε Kreator, Venom και αλλα συγκροτηματα του ειδους ειτε επειδη δεν ειχα χρηματα (σχολειο πηγαινα ακομα) ειτε δεν πολυακουγα/πολυγουσταρα.

Αρχαια ιστορια…

Lol, κοιταξτε τι βρηκα :slight_smile:
Συναυλια-επος, πρεπει να επαιξαν 70 λεπτα συνολικα, ο Λεμι ζητημα να μιλησε 3’ συνολικα μεταξυ των τραγουδιων, ενα θηριο δυο μετρα απο τη Θεσσαλονικη μπροστα μου να με εχει διαλυσει με τις αγκωνιες του σε ενα live που θυμαμαι ακομα 30 χρονια μετα. Στο τελος της συναυλιας αντι να φυγω αριστερα προς Πατησιων, πηγα δεξια προς Βαθης, τοσο εκστασιασμενος-κουρασμενος-ικανοποιημενος ημουν που ειχα χασει το μυαλο μου. Ωραιες μερες.

Επειδη το @@σαμε το νημα, θυμηθηκα οτι πριν δεκα χρονια γράφαμε εδω: Its time to show off!Συναυλίες που έχετε πάει?

3 Likes

Επειδη ειχα αρκετα προσφατα μια τετοια συζητηση με φιλους, οι πρωτοι που ειχαν ερθει ηταν μαλλον οι Saxon το '86 στη Ριζουπολη.

1 Like

Δεν το ξεκίνησα στο μυαλό μου από εκεί, αλλά από το πότε άρχισε να φτάνει ένα “κύμα” συγκροτημάτων στην Ελλάδα. Rory Galagher το 1981, Uriah Heep και UFO το 83, Saxon το 86, Blue Oyster Cult και Black Sabbath το 87, Maiden το 88. Ίσως να μου ξέφυγε κάποια…

Μετράμε λοιπόν 6-7 συναυλίες απο το 81 ως το 88 και μπορω να θυμηθω εξι απο το καλοκαιρι του 89 ως τον Μαρτιο του 90. Ή 14-15 μέσα στο 1990. Κάπως έτσι οριοθέτησα αυθαίρετα στο μυαλό μου το δεύτερο μισό του 1989 ή το 1990 ως αφετηρία της “νέας εποχής” live στην Ελλάδας. Ίσως κάνω λάθος φυσικά :slight_smile:

Καλημερες.

6 Likes

Νομίζω πρώτη συναυλία που άνοιξε τον χορό στο ροδον πρέπει να ήταν οι Sodom, αλλά μπορει να κάνω και λάθος. Πάντως η φάση ξεκινάει το 1989. Πρώτη δικιά μου, και συναυλία γενικώς, ήταν Running Wild/Rage. Μετά , τουλάχιστον μέχρι να φύγω για Πολυτεχνείο Ξάνθης το 1993, γίνονταν χαμός, Annihilator με Coburn Pharr, King Diamond, Sepultura εποχή arise, Kreator (αυτοί σε κάθε τους περιοδεία), Candlemass, D.R.I, Coroner (εποχή mental vortex) κ.λ.π κ.λ.π.

1 Like

Λοιπόν όπως το θυμάμαι εγώ ο όλος “χορός” των συναυλιών τότε ξεκίνησε με τον Λώρη να αρχίζει να φέρνει metal συγκροτήματα και είχε σε αρκετά live και τους Flames.
Motorhead 12-14/03/88 (support Flames)
Sodom 11/12/88 (support Flames)
Running Wild 23/02/89 (support Flames)
Kreator 26/03/89 (support Flames)
Destruction 27/10/89
Candlemass 15/12/89 (πρώτη μου συναυλία και για μένα τότε)
King Diamond 24-25/02/90
D.R.I. 29/04/90

…άλλες εποχές…

6 Likes

Άρα οι Running Wild ξαναήρθαν με τους Rage , αρχές 1990. Δυο μπλούζες που έχω από εκείνη την εποχή σε άριστη κατάσταση, Kreator-coma of Souls tour, King Diamond-Conspiracy tour. Όσο για τους Flames είχες την εντύπωση πως ήταν σε κάθε συναυλία.

Ουφ, κι έλεγα “Μα θυμάμαι ότι είχαν έρθει οι Motorhead, αλλά πότε;”. Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι στο Σπορτινγκ. Βγήκε κι ένα 7ιντσο από την ελληνική Columbia που είχε 2-3 τραγούδια από εκείνη τη συναυλία. Κάπου πρέπει να το έχω αυτό γμτ, αλλά φοβάμαι ότι το έχασα σε τπτ μετακομίσεις (λόγω μεγέθους) :confused:

:heart:

Δεν άκουγα Flames (δεν μου άρεσε το thrash ακόμα), αλλά λάτρευα Candlemass και την φωνή του καλόγερου. Πρώτη μου συναυλία, πρώτη σειρά από νωρίς, ίσα ίσα έφτανα τη σκηνή, περνάει ο Μεσίας από τη μία άκρη στην άλλη πριν αρχίσει καν το support, κάνει high five, ακόμα θυμάμαι τα πάντα.
Αρχίζουν οι Flames, ξεχνάω το όνομά μου! Αρβύλες να πετάνε από παντού, προσπαθώ να φυλαχτώ, ξύλο, χαμός, τότε δεν είχε κάγκελα, το stage diving ήταν “περάστε κόσμε”. Τελειώνει ο χαμός, παίρνω ανάσες, αρχίζουν οι Candlemass και αρχίζει το stage diving σαν να μην υπάρχει αύριο!!! Νόμιζα ότι έβλεπα Sepultura. 2-3 τραγούδια μετά βρίσκομαι με ένα μυστήριο τρόπο ακόμα πρώτη σειρά στο κέντρο.
Νιώθω ότι “ανεβαίνω”, ένας τύπος θεώρησε ότι αφού είμαι εκεί, ε… stage diving θα ήθελα να κάνω. Αφού είμαι ο μισός στη σκηνή, δεν υπήρχε γυρισμός. Πρώτη συναυλία, πρώτο stage diving. Στους Candlemass. Σουρεάλ. Από τότε μου άρεσε (προσέξτε τι σκέφτεστε). Ξανανέβηκα έπειτα από λίγο, αλλά με τη θέληση μου αυτή τη φορά :smiley: Ωραίες εποχές και ωραίες αναμνήσεις.

Ναι και οι Rage τους ισοπέδωσαν. Βγήκαν, έπαιξαν, μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι και έπειτα οι συγκρίσεις με τους RW ήταν συντριπτικά υπέρ τους. Τρομερή συναυλία από Rage, τρομερή ενέργεια. Τους RW τους ευχαριστήθηκα σε μεταγενέστερη συναυλία. Δεν κατάφερα να τους δω με τους Raven δυστυχώς, θυμάμαι ότι όλοι μου έλεγαν πόσο καλά είχαν παίξει τότε.

2 Likes

Support στους Candlemass δεν ήταν οι Flames. Η Vomit η Sadistic Noise ήταν, τον Νίκο τον Flesh θυμάμαι βασικά. Τελικά είμαστε αρκετοι που πρώτο live μας ήταν αυτό των Candlemass!

Running Wild/ Rage ήταν αρχές 90. 12/02/90. Σκισανε, το Dont Fear The Winter στο τέλος είναι χαραγμένο ωστην μνήμη μου.

Τα tshirt King Diamond από Conspiracy tour,και Kreator από Coma Of Souls τα έχω και εγώ σε καλή κατάσταση.

1 Like

Η “νέα” εκείνη εποχή των live στην Ελλάδα ξεκίνησε τότε και έμελλε να κρατήσει πρακτικά για όλη τη δεκαετία των 90s.

Λόγω της μεγάλης στέρησης από… ζωντανό metal, ένα εκ των βασικών χαρακτηριστικών εκείνης της περιόδου ήταν ότι στις συναυλίες πήγαιναν πρακτικά “όλοι”, ανεξαρτήτως επιμέρους μουσικού γούστου – εντάξει δεν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις, καταλαβαινόμαστε νομίζω.

Το άλλο χαρακτηριστικό ήταν ότι, δεν μας το ‘λεγαν μόνο, είμασταν κιόλας, το καλύτερο, πιο εκδηλωτικό και ενθουσιώδες κοινό στον κόσμο. Δεν είχαμε να ζηλέψουμε τίποτε από κανέναν – αντιθέτως πολλοί ήταν αυτοί που είχαν να ζηλέψουν από εμάς. Όσα συγκροτήματα ερχόταν εδώ εντυπωσιάζονταν με τις αντιδράσεις του ελληνικού κοινού και φρόντιζαν να ξανάρθουν το συντομότερο, ενώ δεν παρέλειπαν σε συνεντεύξεις τους σε κάθε Μέσο να μας πλέκουν το εγκώμιο με κάθε ευκαιρία!

Κατά τα τελευταία χρόνια εκείνης της δεκαετίας, κυρίως λόγω του κορεσμού αλλά και της αισθητής αύξησης του αριθμού των συναυλιών (ξάφνου υπήρχαν μήνες όπου λάμβαναν χώρα 4 και 5 live) τα παραπάνω φαινόμενα άρχισαν να αμβλύνονται, και η ωραία εκείνη εποχή να φτάνει στο νομοτελειακό της τέλος

6 Likes

Ε όντως αυτή ήταν η πρώτη μου συναυλία και, ούτως η άλλως, πηγα μόνο για τους Rage που νομίζω ήταν σαν co-headliners και όχι σαπορτ με φουλ σετ. Ήταν πολύ στα πάνω τους, εμπορικά και καλλιτεχνικά , τότε οι Rage. Στα μέσα των Running Wild έφυγα, δεν μου άρεσαν ποτέ (σορρυ guys ).

Support στους Candlemass ηταν οι ASFYX

https://www.metal-archives.com/bands/Asfyx/61661

Παρε και το ποστερ της συναυλιας

3 Likes

1500 δραχμές ήταν ακριβό πόσο για εισιτήριο τότε ;;

Οι 1500 δραχμες τοτε ειναι σαν να λεμε σημερα 25 ευρω. Τετοια αξια ειχε

2 Likes

Εγώ ξέρω ότι με κάτω από 5€ είδατε candlemass :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ωχ…ναι Asfyx…τους είχα ξεχάσει τελειως αυτούς.
Από ότι θυμάμαι τα περισσότερα εισητηρια εκείνη την εποχή ήταν στο ίδιο στυλ με αυτό του πόστερ των Candlemass.

1 Like

Ναι το χρησιμοποιουσαν πολυ αυτο το στυλ

Πω πω, Asphyx! Σωστός. Τόση αρβύλα που έφαγα στο κεφάλι, λογικό να μην θυμάμαι τα γκρουπ :smiley:

1 Like

Δεν θεωρείτο ακριβό νομίζω. Μάλλον στο νορμάλ. Ενδεικτικά, λίγους μήνες αργότερα ο Gillan έπαιξε στο φεστιβάλ της ΚΝΕ στο Ζάππειο με τιμή εισιτηρίου 500 δρχ και ήταν πάμφθηνο.