Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Για μένα η πρώτη ήταν οι Status Quo στο Ειρήνης και Φιλίας. 1986 νομίζω.

1 Like

Παιδιά καλά όλα αυτά αλλά μήπως είσαστε λίγο off topic εδώ και κάτι μέρες; :stuck_out_tongue:

1 Like

Πρώτο live για μένα οι Γιαννιώτες thrashers Spider Kickers στην “Κυρά Φροσύνη” (εντοπιότητα γαρ) στο πλαίσιο της προώθησης του 7’’ “Kingdom of Epirus”!
Αξέχαστο live που το τίμησε αρκετός κόσμος, υπήρχε μάλιστα ένας (1) τρελαμένος fan που χτυπιόταν μόνος του μπροστά από τη σκηνή!

1 Like

Για ποτε μιλας?Γιατι τα παλικαρια εχουν κανει αρκετα χιλιομετρα…

Τους ειδα στα τρικαλα προπερσι μου φαινεται…Μεχρι τοτε ουτε το ονομα τους δεν ειχα ακουσει…

Το περί ου ο λόγος live έλαβε χώρα πριν από 26 χρόνια, το καλοκαίρι του 1993. Λόγω εντοπιότητας, όπως προείπα, ούτε εγώ ούτε το συγκρότημα χρειάστηκε να κάνουμε “αρκετά χιλιόμετρα”, 1 ίσως 2 το πολύ.
Οι συγκεκριμένοι είχαν τότε κυκλοφορήσει το πρώτο τους single από την Μολών Λαβέ σε γαλάζιο βινύλιο, το οποίο έκανε 1400 δραχμές.

(Παρένθεση, επειδή έγινε λόγος παραπάνω: Αναφορικά με την αναγωγή των τότε τιμών σε Ευρώ, έχω καταλήξει ότι μια ρεαλιστική αναλογία είναι 1/200. Δηλαδή, οι 1400 δραχμές αντιστοιχούν χοντρικά σε 7 Ευρώ. Μιλάω για την τελευταία περίπου δεκαετία πριν την κυκλοφορία του ενιαίου νομίσματος όταν είχα αρχίσει να διαχειρίζομαι τα έξοδα μου, και για καθημερινές δαπάνες, όχι δηλαδή σπίτια, αυτοκίνητα κλπ που η τιμή τους διαμορφώνεται και από άλλους παράγοντες. Και επειδή τότε έπαιζε και δυνατός πληθωρισμός, το 1/200 εφαρμόζεται με σχετική ασφάλεια για το 2001, αλλά για το 1994 π.χ. μπορεί να είναι και 1/150 κατά περίπτωση)

Μου κάνει εντύπωση πως δεν τους είχες ξανακούσει, γιατί μετράνε ήδη 30 χρόνια σαν μπάντα και είναι σχετικά γνωστοί στους εγχώριους κύκλους. Το ωραίο είναι ότι με τον Τζιμάρα, τον drummer/τραγουδιστή, διασταυρώθηκαν οι επαγελματικοί μας δρόμοι αφού εργάζεται (εργαζόταν;) σαν βοηθός τοπογράφου, ενώ ο κιθαρίστας αδελφός του ο Γιώργος εμφανιζόταν σε εκπομπή οπαδών του ΠΑΣ σε τοπικό κανάλι!

2 Likes

2 Likes

Οι Ρώσοι ανακοίνωσαν live σήμερα. Kazka τους λένε και είναι από την Ουκρανία. Ποπ παίζουν απ ότι καταλαβα. 30/11 στο fuzz

30/11 ειναι αργια. Εχει Lanegan.

6 Likes

Απλώς το αναφέρω ρε συ.

Επίσης για μας τους βόρειους έχει powerwolf

Αν και λογικά δεν θα ενδιαφέρει και αρκετούς, μόλις έμαθα πως 16/09 οι Δανοί Hexis σκάνε για ανακαίνιση στην υπόγαΚ94 και πως 5/10 στην Καλών Τεχνών οι Oi Polloi. Το ήθελα το τούπα τούπα μου

3 Likes

5 Likes

it’s nice that Blaze keeps himself occupied. he deserves more than what he gets cause is music (the solo albums) and his gigs are amazing. too bad metal fans won’t give him a chance.

3 Likes

I ‘m well aware of all the difficulties Blaze has encountered, and I have the deepest respect for him, because he‘s a decent man.
Too bad though, I can’t get past the traumatic experience of witnessing him… molesting the Dickinson era Maiden songs in front of a live audience – let alone the low ebbs of the Iron Maiden records featuring him as the lead singer!
Nevertheless, i might (just might!) be attending the event after all - provided it’s coming to my home town!

(Στα αγγλικά, εις ένδειξη αναγνώρισης για το γεγονός ότι ο φίλος @metroid1984 σταμάτησε τα greeklish! )

2 Likes

holy shit you remember that I used to use greeklist (pou gamane by the way). I understand what you’re saying but to be honest whoever had gotten that job had great shoes to fill (even Michael Kiske) and I don’t really know if he’d be successful. as for the Maiden albums released with Blaze on the front I think they are great (especially X Factor) but everybody has their own taste in music. take care man.

4 Likes

:joy: I loved that! keep on rocking Metroid!

X-Factor is a great album, maybe with the exception of “The Unbeliever” and/or “2 AM”. About Kiske, I don’t think that it was ever seriously discussed to take Dickinson’s place in Iron Maiden. I think it was made up by the press back then (talking about 1989-1990 times, much before Bruce actually quit) because Helloween with the Keepers were the next big thing and Bruce had just released “Tattooed millionaire”, so there was a speculation that he was planning to leave the band.

2 Likes

Oh no man, don’t do this to me, is one of my favourites from the Blaze era! Come on!

1 Like

OK, then let’s settle with “2 AM”, even though I like the guitar solo on this track. :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

“Sign of the Cross” este melodia mea preferată din epoca Blaze Bayley.

Το google translate λέει ότι είναι Ρουμάνικα! Ξέρεις και Ρουμάνικα εκτός από Τούρκικα!; :wink:

Τουρκικα πρεπει να ξερεις εσυ σιγουρα!