Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Για να διαλύσω εντελώς το νήμα, η συναυλία που ακόμα κλαίω επειδή έχασα λόγω έλλειψης παρέας ήταν η Fates Warning+Sanctuary το σχετικά πρόσφατο 1990. Ποτέ δεν θα μάθω τι ακριβώς έχασα, αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω τι ακριβώς μου περιέγραψαν ότι έγινε στο Σινέ Άντζελα :man_facepalming:

Απο 100 συνολικα εχω παει σιγουρα στις 60 μονος και,εχω περασει σουπερ. Και αρκετες στο εξωτερικο, η μια μονος απο ελλαδα. Δεν εχω μετανιωσει ουτε μια.
Το φορουμ να ειναι καλα και πηγαμε κ με @pantelis79 περσι και περασαμε γαμάτα!!!

1 Like

Μιας και λέμε τον πόνο μας… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Μέχρι να φύγω από Ελλάδα πήγαινα μόνος μου μόνο σε συναυλίες hardcore (κυρίως στο τότε Underground στη Θεμιστοκλέους). Βέβαια, επειδή εκείνη την εποχή, στις λιγότερες εμπορικές συναυλίες (πχ Only Attitude Counts) ήμασταν 30-50 άτομα, σιγά σιγά γνωριστήκαμε μεταξύ μας αλλά απλά δίναμε ραντεβού στην επόμενη συναυλία, δλδ βρισκόμασταν ακανόνιστα. Τελικά τον πιο “σταθερό” partner μου στις HxC συναυλίες τον γνώρισα μέσω greek torrents, όταν άρχισα να κατεβάζω συνεχώς torrents που ανέβαζε από σκηνές (αμερικάνικη, γερμανική κτλ), συνεχίσαμε να τα λέμε μέσω Soulseek chat (δεν υπήρχαν chat applications στα κινητά τότε) και τελικά γνωριστήκαμε από κοντά σε κάποια συναυλία (Χρύσανθος από Χαλκίδα! Αν το διαβάσεις ποτέ, στείλε μου!)

Στις metal συναυλίες πάντα είχα παρέα, αρκετοί τότε ακούγαμε αυτή τη μουσική στα late 90s και 00s. Προφανώς μετά (ή πριν κάποιες φορές) από τη συναυλία, είχε επίσκεψη Εξάρχεια στον Διόνυσο ή στο Texas (και πριν βόλτα στα δισκάδικα Αθήνα - Εξάρχεια).

Από τότε που έφυγα από Ελλάδα όμως (2011), ζήτημα αν έχω πάει σε 5 συναυλίες με παρέα από τις ~100 που έχω πάει. Και μιλάμε για συναυλίες και σε άλλες πόλεις, χώρες, φεστιβάλ… οτιδήποτε.

Επειδή πηγαίνω σε αρκετές, κάποιες φορές είναι ωραίο να έχεις παρέα γιατί σε κάμποσες από όσες πάω, πάω απλά για να δω τι λέει η μπάντα (με την οποία μπορεί να έχω μέχρι και μικρή επαφή). Οπότε δεν είμαι πάντα 100% αφοσιωμένος στο λάιβ. Σε αυτές που πάω και ανυπομονώ να δω την μπάντα, ισχύει ότι η παρέα έχει μικρή σημασία. Αν και είναι πάντα χρήσιμο να έχεις κάποιον πιο νηφάλιο για να μπορείς να πιεις άφοβα (όταν πρέπει να οδηγήσεις πίσω σπίτι για αρκετά χιλιόμετρα).

Νομίζω ότι το πιο ωραίο στο να πηγαίνεις στη συναυλία με κάποιον φίλο, είναι τα μεθεόρτια. Πχ να πας για μια μπίρα μετά ή τελοσπάντων να το συνεχίσεις κάπου αλλού. Κατά τη διάρκεια της συναυλίας, δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα. Συμβουλή: Μη χάνετε συναυλίες μόνο και μόνο επειδή δεν έχετε παρέα.

Εχμ οι Nevermore δημιουργήθηκαν το 1991… Sanctuary μήπως; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

5 Likes

Λολ, εντελώς ηλίθιος. Μου αρέσει που έβαλα το λινκ κιόλας χαχαχαχα

1 Like

Τίμιος ο γερος Burdon.

2 Likes

Πήγε κανένας Soto;

Ναι εγώ και ήταν φοβερός! Απίστευτος 2 ώρες και πραγματικά χαοτικό σετλιστ (με την καλή έννοια). Μπράβο του! Φωνάρα και τεράστια μορφή.

1 Like

Κρίμα που δεν ήρθε Θεσσαλονίκη. Την επόμενη φορά! :smiley:
Από Talisman τι έπαιξε;

φίλος που ήταν μου πε οτι ήταν ένα “λιγο απο όλα” και εκανε κανα δύο medley ? λίγος κόσμος πάντως κατοστάρα ? Αν έκανε 100 κάτω, εδω πόσους θα έκανε ? 30 ?

1 Like

Κρίνοντας από την προηγούμενη φορά, δεν ήταν για να ξανάρθει.

Ε μάλλον δεν θα ξαναέρθει, Sons πηγε άσχημα, αυτό πηγε απατό, και απο οτι είχε γράψει ουσιαστικά δεν παράτησε τη μουσική επειδή κατσανε οι TSO και βγάζει αρκετά για να μπορεί να κάνει τα υπολοιπά. Κάτω επεφτέ μαζί με το φεστιβάλ και μπορεί να έκοψε καμιά πενηντάρα νοματαίους?

Nebula πηγε κανενας?

4 Likes

Η καλυτεροτερη εταιρεια στην ιστορια των εταιριών,3/3 λεμε

3 Likes

Μηδέν προπωληση?

Έχουν ακυρωθεί κ άλλες συναυλίες τους?

3/3 στην επιτυχια των διοργανωσεων,λαθος το διατυπωσα

Νταξ μην είσαι άδικος οι dimmu borgir ήταν οκ συναυλία στην Αθήνα οπότε 2,5/3 :sweat_smile:

Από κει και πέρα βρωμάει χαμηλή προπώληση. Μόνο εδώ ακυρώθηκαν

1 Like

Τεχνικά προβλήματα και ετοιμασία νέου studio άλμπουμ λέγεται τώρα η ανύπαρκτη προπώληση.

5 Likes

Στο Αν club…Η μεγαλύτερη ροκ ν ρολ μπάντα στην ιστορία :grin:

Στην Ευρώπη παίζουν σαπόρτ στους Αirbourne

3 Likes