Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Τόσο μεγάλο ειναι το academy😱 ?

Ε τι, τσαμπα θα το δινει;

2,5 χιλιαδες χωραει περιπου.

1 Like

2500 σε κατάσταση όμως δύσκολη. Νομίζω ότι μέχρι 2.000 χιλιάδες κόσμου εκεί μέσα είναι καλά.

Καπου εκει ναι. Ασχετα με το τι λεμε παντως σε ποιους δεν αρεσουν κτλ. θα εχει αρκετο κοσμο στο λαιβ.

1 Like

35 οι papa.

Εκεί το περίμενα.

Sludgιλα σημερα Σαλονικη !

**35 ευρο για PapaR :rofl:

3 Likes

ταρφια της eventation τα 35 καθε φορα

Είδα χθες στο Κύτταρο Tidal Dreams, Reflection και Diviner. "Κλασσικά εικονογραφημένα" (ή ορθότερα ηχογραφημένα).

Αρχετυπικό live, εγγυημένης διασκέδασης, σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή μάλιστα. Μάζεψε και αρκετό κόσμο (οι Diviner δείχνουν ότι έχουν δημιουργήσει -δικαίως, λόγω των φοβερών δίσκων που έχουν κυκλοφορήσει - ένα κοινό).

Tidal Dreams, τίμιοι. Περάσαμε ωραία.

Diviner, άψογο στήσιμο και τραγουδάρες. Ρίξανε και μία διασκευή στο "The Prisoner", έτσι, για να γουστάρουμε.

Ωστόσο, ο ήχος τούς "χαντάκωσε" εντελώς και χάλασε κατά πολύ τη -δεδομένη- διάθεσή μας να τους απολαύσουμε. Κανονικά, θα έπρεπε να ζητήσουμε αποζημίωση για επίσκεψη σε ΩΡΛ. Άνετα μέσα στο top-3 των χειρότερων ήχων που έχω "πετύχει" σε live. "Χαοτική" μίξη, με την ένταση στα "κόκκινα". Τραγικό.

Με όλο το σεβασμό λοιπόν στους headliners, την “παράσταση την έκλεψαν” οι Reflection. “Καυλωμένες” '90s καταστάσεις, με πάθος και πώρωση. True-ίλα στο φουλ.

3 Likes

Συμφωνώ σε όλα πλην Reflection… τρομερή κοιλιά στην βραδιά. Ωραίες μεν συνθέσεις αλλά μετά το 3-4ο τραγούδια όλα ακούγονται ίδια. Φάνηκε βασικά και από τον κόσμο. Στο cd ακούγονται όλα γαμάτα και έχουν ατμόσφαιρα αλλά on stage και με μια κιθάρα δεν πας πουθενά.

Δεκτό.

Με το όλο ζήτημα του ήχου στους Diviner (ακόμα δεν ακούω καλά), εγώ νιώθω ότι πέρασα καλύτερα στη διάρκεια του set των Reflection.

Κοίτα οι Diviner είχαν σίγουρα την ένταση πιο πάνω από τους άλλους δύο. Αυτό όσο πέρναγε η ώρα γινόταν όντως ανυπόφορο. Οι Reflection δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα αφενός γιατί τα επίπεδα του ήχου ήταν αρκετά χαμηλά αφετέρου όταν λείπει μια κιθάρα, αυτό συμβάλλει στο να είναι πιο…“χαλαρά” τα πράγματα γενικώς.
Πάντως σε γενικές γραμμές ήταν καλό live, πέρασα ωραία. Το καινούριο των Diviner ενώ έχει κάποιες καλές στιγμές, δυστυχώς μοιάζει τόσο ίδιο με το Fallen Empires. Πολύ generic ο ήχος του. Βέβαια έχει γίνει καλή δουλειά στις κιθάρες και βγαίνει αυτό και live.

Αυτό που συμβαίνει με την ένταση του ήχου σε αρκετές ροκ/μεταλ συναυλίες δεν μπορώ να το καταλάβω.

Το μόνο που ακούγεται είναι μια βαβούρα. Χάνονται όλες οι μελωδίες και οι κιθάρες και ακούς μόνο παραμόρφωση και ντραμς.
Τόσο δύσκολο είναι να υπάρχει ισορροπία στον ήχο;

2 Likes

Ωτοασπίδες ΠΑΝΤΑ μαζί παιδιά. Κάντε την καλή κι αγοράστε ένα καλό ζευγάρι, να ξενοιάσετε. Κάνουν και για μαγαζιά που έχουν τσίτα τη μουσική…

1 Like

Συμφωνώ σε όσα λες για τον ήχο.

Αναφορικά με τους Diviner, τo “Fallen Empires” είναι σίγουρα ανώτερο από το καινούργιο. Αμφότεροι, πάντως, είναι πολύ καλοί δίσκοι, κατά την άποψή μου.

1 Like

Ναι και μένα το Fallen μου αρέσει περισσότερο. Ίσως γιατί έχει πιο πολλές κορυφές, έχει 2-3 που κάνουν μπαμ.

Βρε ναι, Οκ, και ωτοασπιδες έχουμε (2 ζευγάρια μάλιστα!) αλλά δυστυχώς δεν είναι λύση αυτή. Το πρόβλημα παραμένει και συνεχώς διαιωνίζεται. Εν έτη 2019 δεν θα έπρεπε να τις χρειαζόμασταν καν…οι δυνατότητες τεχνολογικά για έναν ηχολήπτη να βγάλει καλό ήχο (κονσόλες, μίκτες, apps) έχουν ανέβει τρομαχτικά πλέον και όμως εκεί… βαβούρα! Και που στο Κύτταρο τώρα… δεν μιλάμε για 7sins Γαμβέτα ξέρω γω ή An. Κύτταρο! Ψιλοτάβανο, που θεωρητικά έχουν παίξει μεγάλοι καλλιτέχνες εκεί, Έλληνες και ξένοι. Και αυτό που σε τρελαίνει είναι ότι στον συγκεκριμένο χώρο, έχουν γίνει live με ήχο κρύσταλλο. Άρα δεν μιλάμε για ακουστική π.χ ή θέμα ηχομόνωσης. Είναι ξεκάθαρα θέμα μπάντας/ηχολήπτη.

1 Like

Ναι, συμφωνώ, έτσι είναι. Τις ωτοασπίδες τις έχουμε για να προφυλάξουμε πρώτα-πρώτα την υγεία μας και να μην την αφήνουμε έρμαιο.

Στο Κύτταρο έχει παίξει ο …Bonamassa, τι να λέμε τώρα!

2 Likes

Το θέμα είναι αν θα ξαναπαίξει ο Bonamassa εδώ!!!

Πολύ χλωμό. Είναι πλέον πολύ ακριβός για Ελλάδα. Τα εισητήρια για όλες τις συναυλίες του είναι πάνω από το κατοστάρικο. Δεν ξέρω πόσο κόσμο μπορεί να τραβήξει με αυτά τα κόστη.

καμία πρόταση για ωτοασπίδες; απλές ή ειδικές για συναυλίες;