Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

Αυτό έγινε μια φορά. Και ναι ήταν μαλακία τους. Απλά επειδή έστω και μέσα σε (σκάρτα) 70 λεπτά είχαν γαμήσει, φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα που είπε ο JB πως θα παίξουν παραπάνω. Επίσης έχω μια θεωρία του τι συνέβη τότε (σίγουρα δεν τους τιμά σαν επαγγελματίες, αλλά οκ…shit happens).

Εγγυημένα καλό θα είναι το ντεζερτφεστ γι’ αυτόν που γουστάρει τις μπάντες. Έχω δει ήδη 2 φορές τους Graveyard που είναι η μόνη μπάντα που καραγουστάρω και μόνο οι Saint Vitus είναι η μπάντα από αυτές που δεν έχω δει και θα ήθελα, οπότε για εμένα είναι ξεκάθαρο γιατί θα διαλέξω τους Magus. Βέβαια αν βρω παρέα να μοιράσω τα μεταφορικά μπορεί και να σκάσω μύτη… :stuck_out_tongue:

οι απαραδεκτοι στο fix factory of sound εβγαλαν τον Michael Kiwanuka μιση ωρα νωρίτερα και χασαμε το καλυτερο τραγουδι

Τι θεωρια εχεις ακουσει για Grand Magus και εκεινο το live?

Δεν άκουσα κάτι απλά αυτό λεει η λογική μου πως συνέβη: Οι Magus δεν ήταν σε περιοδεία τότε, απλά ήρθαν εμβόλιμα μεταξύ των εμφανίσεων τους σε φεστιβαλ το καλοκαίρι. Ως support συγκρότημα λοιπόν έπαιζαν 3 τέταρτα, βαριά μια ώρα. Επειδή λοιπόν είχαν έρθει fly in show δεν κάτσαν να προβάρουν επιπλέον τραγούδια. Δεν ξέρω αν δεν πρόλαβαν (είχαν ένα μήνα κενό σύμφωνα με το setlist.fm, αλλά και το επίσημο σάιτ τους) ή αν ήθελαν να κάνουν και αυτοί τις διακοπές τους ή οτιδήποτε, αλλά ήταν αντιεπαγγελματικό αυτό (λιγότερο αν συνέβη το πρώτο, πολύ περισσότερο αν συνέβη το δεύτερο). Εκτός κι αν υπήρχε κάποιο προσωπικό θέμα που δεν τους επέτρεψε να προβάρουν περισσότερα. Η δικαιολογία πάντως που μου είχε δώσει όταν κάναμε συνέντευξη για τον επόμενο δίσκο (νομίζω για το Triumph and power) ήταν πως νόμιζε πως θα ήταν καλά το σκάρτο 70λεπτο.

Αν πας στο παρακάτω λινκ στο νέο από 16/2/2012 θα δεις το επίσημο πρόγραμμα συναυλιών για εκείνο το καλοκαίρι
http://www.grandmagus.com/site/default.asp?id=archive

Α, νομιζα οτι ειχες ακουσει κατι συγκεκριμενο. Θεωρω πιθανοτερο να μην ειχαν προλαβει να προβαρουν περισσοτερα κομματια, αν και οπως και να 'χει φαουλ απο μερος τους. Ειναι λιγο φαση σαν το live των Testament τον Δεκεμβριο που σαν να φαινοντουσαν λιγο ανετοιμοι για μεγαλυτερο set.

1 Like

Ναι και αυτοί σαπόρτ ήταν στους Amon Amarth (αν θυμάμαι καλά) και ήρθαν μόνοι τους. Άλλο απλά να τα προβάρεις για να τα παίξεις τα -επιπλέον- τραγούδια και άλλο να τα παίζεις κάθε βράδυ σε συνθήκες λαιβ.

Σωστα θυμασαι μαζι με Amon Amarth και Grand Magus περιοδευανε. Απλα μας τους εφεραν χωριστα και μετα μαζι τους Vikings. Παντως σε γενικες γραμμες μου κανει εντυπωση επαγγελματικες μπαντες να μην εχουν 3-4 ακομα προβαρισμενα τραγουδια ετοιμα να παιχτουν live ανα πασα στιγμη.

1 Like

Τα έχουμε συζητήσει σε διάφορα θρεντ

Εγώ δεν αδικώ καμία μπάντα

Τις περισσότερες φορές δεν προλαβαίνουν να προβαρουν. Λειτουργούν ρομποτικά .

Το 90% δεν ζει απ τη μουσική και λογικά έχει επιπλέον ασχολίες

τι φαινεται πιο “αντι επαγγελματικο” ; Ενα μικρο σε διαρκεια σετ αλλα με προβαρισμενα ολα τα τραγουδια ή ενα μεγαλυτερο σε διαρκεια live με το ενδεχομενο 2-3 κομματια να μην ακουστουν ετσι οπως θα ηθελε η μπαντα , αλλα στα πλαισια του Live , καποιος να δεχτει ευχαριστα και τετοιες πιο χαλαρες στιγμες ;

Για να πω την γνωμη μου , ουτε εγω κατηγορω καποιον , απλα μου φαινεται καπως αρπαχτη η φαση να πηγαινεις να παιξεις δικο σου headline show Με τα ιδια ακριβως κομματια που παιζεις οταν εισαι και support . Προτιμω την δευτερη επιλογη και οταν συμβαινουν τετοια σκηνικα φευγω απο την συναυλια πιο “γεματος” , ομως δεν ειμαι εγω η μπαντα , εκεινοι αποφασιζουν με τι νιωθουν πιο ανετα.

2 Likes

Εσυ εισαι ο πελατης ομως.

1 Like

Και αυτό το ζήτημα είναι debatable

Εγώ είμαι της άποψης ότι αφού αντικειμενικά είναι πολύ δύσκολο να βγεις προβαρισμένος και άψογος σε ένα headlining show ενώ περιοδεύεις ως support, καλό είναι να μην το επιχειρήσεις

Αλλά απ την άλλη δεν μπορώ να αδικήσω μια μπάντα που φυσιολογικά επιδιώκει και θέλει να τα κάνει , όταν της δοθεί η ευκαιρία

1 Like

Πάντως όταν πας για headlining show, είναι τραγικό να μην είσαι καν προβαρισμένος για τα βασικά, ΤΕΛΟΣ. Ήταν φάουλ των Grand Magus, το οποίο ευτυχώς διορθώθηκε, οπότε όλα καλά. Τα έξτρα απροβάριστα τραγούδια πρέπει να είναι, εχμ, έξτρα. Τα ωραία είναι τα απρογραμμάτιστα - ένα encore που δεν το περιμένεις αλλά το κερδίζεις απαιτώντας το και εισακούεσαι, ένα τραγούδι που δεν το παίζουν κανονικά, κλπ κλπ. Αλλά το να μη μπορείς να παίξεις τα κομμάτια καλά, ε, γάμησέ με.

Οπως οι Gamma Ray που παιζουν το Ride The Sky σχεδον καθε φορα στην Ελλαδα ενω στην υπολοιπη περιοδεια δεν το παιζουν. Τι γαματη φαση…

1 Like

Ε ναι, κάπως έτσι. Θυμάμαι Mudhoney το 2006 να κάνουν απρογραμμάτιστο δεύτερο encore παίζοντας 20 λεπτά παραπάνω απ’ ότι σε οποιονδήποτε άλλον σταθμό της περιοδείας, Madrugada το 2005 να επιστρέφουν στη σκηνή του Gagarin 5 λεπτά αφότου είχαν ανάψει τα φώτα και ξέρω (δεν ήμουν) ότι οι Electric Wizard την τελευταία φορά στο Gagarin βγήκαν και έπαιξαν το Funeralopolis ενώ μερικοί είχαν ήδη φύγει από τον χώρο!

2 Likes

Τα έκανε και ο Iggy Pop το 96 που μας ξεβρακωθηκε .

1 Like

Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι αλλά έσκασε από το πουθενά NECRONOMICON σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αυτό το σ/κ

Satyricon

1 Like

Ω ναι!!!

3 Likes

Μόλις το είδα…μοιάζει ιδανική ευκαιρία για ταξίδι στον βορρά