ΕΛΕΟΣ! Χρειαζεται η βοηθεια ολων μας

Μου ηρθε σημερα αυτο το email το οποιο το διαβασα και σιχαθηκα οσους βασανιζουν ζωα…

Το 2007 ,ο Guillermo Vargas Habacuc, ένας ξεφτιλισμένος ‘καλλιτέχνης’ , πήρε ένα αδέσποτο σκυλί, το έδεσε με ένα κοντό σχοινί
στον τοίχο μιας Γκαλερύ ‘τέχνης’ και το άφησε να πεθάνει αργά απο την πείνα και τη δίψα:

Για αρκετές μέρες, ο δημιουργός αυτής της απίστευτης βαρβαρότητας και οι επισκέπτες αυτής της Γκαλερύ ‘τέχνης’ στάθηκαν απαθείς θεατές της αγωνίας του δύστυχου ζώου,μέχρι που τελικά πέθανε από την εξάντληση αφού πρώτα βίωσε μια επίπονη, παράλογη και αδιανόητη δοκιμασία.

[SPOILER]

[/SPOILER]ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ???

Δεν είναι μόνο αυτό: η αξιότιμη Biennale κεντρικής αμερικής πήρε την αισχρή απόφαση , οτι η κτηνωδία που έκανε αυτό το υποκείμενο πρόκειται για τέχνη , και κάλεσε τον Guillermo Vargas Habacuc να επαναλάβει την κτηνωδία του επισήμως στην Biennale του 2008.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ!!!

Υπογράψτε εδω: http://www.petitiononline.com/13031953/petition.html, δε χρειάζετε να πληρώσετε, ούτε να υπογράψετε, αξίζει τον κόπο, να απαιτήσουμε το υποκείμενο αυτό να μην χρίζει καμίας εκτίμισης ούτε να αποκαλείται καλλιτέχνης για τη βάναυση πράξη του, και για την ευχαρίστισή και την απάθειά του με τον πόνο του άλλου…

Είναι πολύ εύκολο, δεαρκέι μόνο 10 δευτερόλεπτα και είναι αξιόπιστο!

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΑΣ.

ΥΓ: Αν γράψετε το όνομα αυτού του ελεινου στη μηχανη αναζήτησης Google θα δείτε τις φωτογραφίες του δύστυχου ζώου , και σελίδες web για να δείτε οτι πρόκειται για αληθινο περιστατικό.

Τη στιγμη που εκανα εγω οι υπογραφες ηταν 2.014.802!!! Αλλα σιγουρα χρειαζονται περισσοτερες.

Για κατι τετοιους πρεπει να υπαρχει ακομα η θανατικη ποινη…

Το συγκεκριμένο πρέπει να τον δέσουν σε ένα φέρετρο και να τον θάψουν ζωντανό να βλέπει να τον τρώνε τα σκουλήκια ο ΚΑΡΙΟΛΗΣ!!!

Yπέγραψα κι εγώ.

Συμφωνώ!
Αλλα πως γίνεται να υπογράψω. Είναι στα Γαλλικά και δεν καταλαβαίνω…

Aυτο!
Σε ποια χωρα εγινε αυτο?

ε ρε κατι α%%^&^α που υπαρχουν στον κοσμο!!
μακαρι να μπορουσε να γινει σε αυτον αυτο που εκανε στον σκυλο
οχι να πεθανει ομως , να βασανιζεται αιωνιως ο καριολης αν γινονταν δυνατον…

PaΓ­s: τι ειναι ρε παιδια να υπογραψουμε?

Σημειο των καιρων. Η βαρβαροτητα βαφτιζεται τεχνη, το αδικο βαφτιζεται αναγκαιο κακο. Δεν ξαφνιαζομαι, ειλικρινα. Απο τη μια θα μπορουσα να πω ‘‘ε ρε φυλακη που θελουν μερικοι’’, αλλα απ την αλλη θα σταθω στους θεατες. Με ανατριχιαζει μονο και ως σκεψη το οτι καποιος τριτος παρατηρητης το βλεπει ως ‘‘τεχνη’’…

Και οι Ρωμαιοι καποτε βλεπαν μονομαχους, χριστιανους με λιονταρια και λοιπα. Η βαρυτητα μεν κρινεται διαφορετικη, το νοημα ομως ειναι παρομοιο. Οτι η κτηνωδια βαφτιζεται ‘‘ψυχαγωγια’’.

Edit: Οταν βλεπω κατι τετοια το υφος μου βγαινει πολυ σαρκαστικο.

το θεμα ειναι οτι ολα σε ολα τα βοδια εκει μεσα δεν τους πειραξε καθολου το θεαμα…τι να πει κανεις…το εχουν χασει εντελως…

Χμ…

Όσο το έψαξα το θέμα πρόσφατα δεν βρήκα κάτι που να επιβεβαιώνει 100% ότι τα πράγματα ήταν έτσι. Οι άνθρωποι της έκθεσης δεν έχουν επιβεβαιώσει ότι ο σκύλος κρατήθηκε για μέρες και βασανίστηκε, ούτε στις φωτογραφίες βλέπουμε τίποτα άλλο απο ένα δεμένο ζώο (σημειωτέον, οι υπεύθυνοι της έκθεσης λένε ί το ζώο ήταν ήδη μισοπεθαμένο και έμεινε δεμένο κάπου 3 ώρες). Με λίγα λόγια, και σκεπτόμενος ότι πολύ απλά μπορεί να είναι κίνηση δημοσιότητας, δεν υπάρχει κατι ως εγγύηση για το ότι όλο αυτό το σκηνικό δεν είναι κάλλιστα μια φάρσα για να κερδιθούν τα λεγόμενα 15 λεπτά δημοσιότητας. Άσε που και ο ίδιος ο ‘‘καλλιτέχνης’’ (τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία) έχει εξαφανιστεί απο προσώπου γής.

υ.γ. καλού κακού εγώ πάντως θα υπογράψω, παρόλο που είμαι διστακτικός.

Νομιζω οτι θελει ονομα, ι μειλ, πολη που μενει και ταχυδρομικο κωδικα… Κατα σειρα τα ειπα… Εγω αυτα εβαλα και το πηρε σωστο.

Ειναι πραγματικα ελλεινο και μονο ως σκεψη. Αναρωτιεμαι τι σοι ανθρωποι ειναι αυτοι οι οποιοι βαφτιζουν την βαναθσοτητα αυτη ως τεχνη και μαλιστα θελουν να το ξαναδουν… Εχει ζωη και δεν του αξιζει να βασανιζεται ετσι… Πραγματικα εχω μεινει αφωνος… Το μονο που μπορω να κανω ειναι να υπογραψω, που το εκανα, και να το διαδωσω μεσα απο φορουμ και ι μειλ. Οτι μπορει ο καθενας παιδια πιστευω θα ηταν χρησιμο…

@red pyramid: δεν εχεις αδικο για την διστακτικοτητα που κρατας, αλλα δεν μας στοιχιζει τιποτα, οπως εκανες, εκανα κι αλλοι πολλοι το να υπογραψουμε…

ενταξει υπεγραψα , αυτα που λεει ο slash θελει

ειναι αθλιο , ειναι απιστευτο
ακομη χειροτερο η απαθεια των αλλων που εβλεπαν ή ηξεραν τα καμωματα του μπασταρδου…τρομερο

Δεν έχεις άδικο, απλά βρίσκω ότι είναι και κάπως ψεύτικη σε σημεία η κίνηση αυτή. Δηλαδή υπογράψαμε και νιώθουμε τη συνείδηση μας ύσηχη? Εκεί τελιώνει η ευθύνη μας? Αφού άνοιξε ένα τέτοιο τόπικ και δείχνουμε όλοι τόσο τσαντισμένοι απέναντι σε τέτοιου είδους πράξεις ας πούμε και 2-3 απλούς τρόπους που μπορούμε νσ βοηθήσουμε σε παρόμοια θέματα με πιο ενεργητικό τρόπο. Το λέω επειδή το ‘υπογράψτε απο το internet’ το έχω δεί αρκετές φορές και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι πια πολύ υπέρ αυτής της πρακτικής όταν μένουμε σε αυτή και μόνο.

Απο εκεί και πέρα πάντως μπράβο για το τόπικ, καλό είναι να προβληματιζόμαστε για τέτοια θέματα:wink: :slight_smile:

Υπεγραψα αλλα οποιος πει οτι δεν εχει βασανισει ζωα οταν ηταν μικρος ειναι μεγαλος ψευτης.

Αυτό ήθελα και εγώ να πω, με πρόλαβες.

Καταρχάς είναι όντως Τέχνη και όχι δεν είναι και ότι πιο εξτρίμ υπάρχει (διαβάστε π.χ. για το έργο της Μαρίνα Αμπράμοβιτς και το σοκ που προκαλεί στο θεατή). Σκοπός της τέχνης είναι να προκαλεί έκρηξη συναισθημάτων στο θεατή. Η εικόνα που “σκηνοθετεί” ο καλλιτέχνης όπως δείχνετε και με τα ποστς σας, το καταφέρνει. Για τη τύχη του σκυλιού δε μπορώ να μιλήσω γιατί δεν ξέρω, αλλά και μεταξύ μας σιγά τα ωά. Όταν τα αδέσποτα τα χτυπάμε με το αυτοκίνητο κλαίμε για το αυτοκίνητο, όχι για το αδέσποτο (οι περισσότεροι που ξέρω πως σκότωσαν ζώο με αυτοκίνητο τουλάχιστον :p).

Όπως λέει και ο πυραμίδας, υπογράφοντας το petition, τι ακριβώς αλλάζεις? Να σωθεί ένα αδέσποτο? Τότε, κάντε και ένα petition να μαζέψει ο μπόγιας όλα τα αδέσποτα της Αθήνας που έχουν μέσο όρο επιβίωσης τα 2 χρόνια στην Αθήνα, για να λέμε όλοι μαζί πως κυπογράψαμε όντως κάτι σημαντικό. Ο καλλιτέχνης κερδίζει δημοσιότητα από το petition και όσοι το τρέχουν κερδίζουν δημοσιότητα από τον καλλιτέχνη. Και όλα αυτά για μηδαμινό κέρδος στην ουσία.

Σκοπός της τέχνης είναι πολλές φορές και το να σοκάρει για να αναγκάσει κόσμο να αναλάβει δράση. Μη το ξεχνάμε. Με το έργο του αυτό, όχι μόνο προκαλεί, αλλά κάνει και ένα statement. Και δεν είναι ο μόνος:

Δε το βαφτίζαμε τέχνη όμως ;Ρ

Εχει σημασια πως το βαφτιζουμε?
Πως φερομαστε στα ζωα εχει σημασια.

Ελπιζω ολοι οσοι ειπαν για θανατικες ποινες να μην χρησιμοποιουν σαμπουαν και καλλυντικα.

Αμα αυτο θεωρειται τεχνη,τοτε λυπαμαι ολους τους φιλοτεχνους και κουλτουριάρηδες (μην χεσω…)…Απλά όνοιδος…

Συμφωνω με τον πυραμιδα και με τον καρβου σε αυτο που λετε για το πετισιον… Κι εγω εχω δει πολλες φορες τετοιεσ ενεργειες… Οταν “αξιζε τον κοπο” παντα υπεγραφα και θα υπογραφω γιατι οπως παραδειγμα στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν μπορω να κανω κατι παραπανω παρα μονο να το κοινωποιησω.

Συμφωνω επιδης οτι θα επρεπε να παρουμε περισσοτερα μετρα τα οποια μας αγκιζουν στην καθημερινοτητα μας οπως το παραδειγμα με τα αδεσποτα. Αλλα δεν μπορω να παραδεχτω οτι ειναι τεχνη. Εγω δεν ηξερα οτι εχεις το δικαιωμα στο ονομα της τεχνης να βασανιζεις ζωντανους οργανισμους για να προσφερεις τεχνη, μονο και μονο για να παρεις δημοσιοτητα… Για μενα αυτο ειναι απανθρωπο. Για μενα τεχνη ειναι κατι ομορφο. Αν δεν ειναι ομορφο το θεαμα, οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, θελω τουλαχιστον να ειναι ευγενικο και οσο πιο πολυ γινεται διακριτικο απεναντι στους αλλους που να τους σεβεται. Για μενα, σ αυτη την περιπτωση, ουτε ευγενικο ειναι ουτε διακριτικο, κι ουτε σεβεται τα συναισθηματα η την προσωπικοτητα του Χ η Ψ ανθρωπου γιατι οπως βλεπουμε ολοι μας, εχει προκαλεσει πολυ “μισος”…

Αν για καποιον που κατι με το ονομα “τεχνη” που του δημιουργει τετοια συναισθηματα ειναι τεχνη, τοτε οκ… Διακιωμα του, σβαστο. Απλως εγω, κατ εμε, δεν το αποδεχομαι…

Δνε αναφερομαι σε κανεναν συγκεκριμενο απο εδω μεσα, ο λογος που εκανα το συγκεκριμενο ποστ προηλθε απο το ποστ του Καρβου που λεει “Σκοπός της τέχνης είναι να προκαλεί έκρηξη συναισθημάτων στο θεατή.” Ξαναλεω απολυτα σεβαστο απλως εγς δεν συμφωνω… No bad feelings i hope…:wink:

Ποτε ομως! [-X
Απο μικρος ειχα μια απεχθεια σε αυτες τις πραξεις,ισως ειναι και θεμα παιδειας…

το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι αληθεια τα οσα λεει το e-mail που σου στειλαν

οι σαρανταποδαρουσες πιανονται? εγω τις εκαιγα τις πουτανες αλλα δεν ψοφουαν με τιποτα