ΕΛΕΟΣ! Χρειαζεται η βοηθεια ολων μας

Δεν νομιζω οτι αμα δεν ηταν αληθεια θα καθοταν τοσος κοσμος να ασχολειται…

Μην είσαι τόσο σίγουρη:wink:

Βασικά συμφωνώ σε αυτά που λέει ο karvou,μην ξεχνάς άλλωστε ότι και η λέξη ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικότατο. Και προσωπικός τα έργα που βλέπω και γουστάρω σε οποιοδήποτε είδος τέχνης έχω τις περρισσότερες φορές κάτι το σκοτεινό ή νοσηρό, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο. Εκεί που διαφωνώ με τον karvou είναι ότι άλλο πράγμα η αναπαράσταση της βίας και άλλο πράγμα η βία αυτή καθ’ αυτή. Για να το πώ απλά, άλλο να δείχνεις/τραγουδάς/γράφεις για θάνατο ή βασανισμούς και άλλο να βασανίζεις και να σκοτώνεις εσύ. Το πρώτο θα μπορούσε να είναι τέχνη και έχουμε άπειρα παραδείγματα. Το δεύτερο όμως δεν νομίζω να μπαίνει σε αυτή τη κατηγορία, όπως είπε (ή τουλάχιστον όπως κατάλαβα ότι είπε) ο karvou.

Δεν μπορω να ειμαι σιγουρΟΣ…:wink: :stuck_out_tongue: ( ναι ειμαι αρσενικου φυλου :lol: ) Το γνωριζω αυτο… Αλλα δεν μπορουσα να παιξω με τις πιθανοτητες, εγω τλχ, σε κατι τετοιο…

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες… Και εμενα μ αρεσουν τα σκοτεινα ή νοσηρα οπως και σε σενα αρκει ομως να μην με “θιγουν”. Η ομορφια ειναι κατι το τελειως υποκειμενικο.

:expressionless: #-o #-o Σόρρυ, είμαι λίγο στο κόσμο μου και τα μπερδεύω:p :oops:

Οκ, σταματάω το σπαμ

Σιγα ρε φιλε… Αραξε!

Και 3 λεπτα να το ειχε το σκυλι και μονο η σκεψη με εκνευριζει αφανταστα. Οπως επισης μ’ εκνευριζουν ακομα περισσοτερο οι φιλοτεχνοι που πηγαν να το δουν και γενικα που εχουμε καταντησει ετσι. Τωρα αυτο με τις υπογραφες μακαρι να βοηθησει. Μια μηνυσαρα χρειαζεται προς το παρων ο “καλλιτεχνης”.

απορία, στις ταινίες όταν δείχνουν πως σκοτώνουν ζώα, λέτε να έχουν ετοιμάσει ολόκληρο μηχανισμό για να μη σκοτωθούν στην πραγματικότητα? Στη ταινία Prestige για παράδειγμα, το περιστέρι που σκοτώνει ο ήρωας μέσα στο πτυσσόμενο κλουβί, λέτε να ήταν κασκαντέρ? Στο Lost τα κουνέλια που σφάζουν? Αυτά δε θεωρούνται έργα και μορφές τέχνης?

@pyramid, εξήγησα πως δε μπορώ να ξέρω αν το σκότωσε ή όχι το ζωντάνο… Εγώ μιλάω ανεξάρτητα από αυτά.

ΤΙ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ ΡΕ το ιδιο πρεπει να του κανουν:!:

Αυτα είναι απάνθρωπα αν οντως συμβαίνουν και θα πρεπε να ντρεπομαστε τόσο όταν τα κανουμε όσο και οταν τα θαυμάζουμε αλλα κι εγώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αν είναι αλήθεια… Και αυτό επειδη μου εχουν στειλει παααρα πολλά τετοια mails, με σχεδόν ίδιο περιεχόμενο, που θέλουν υπογραφές κτλ.
Είναι δεν είναι αλήθεια όμως η σκέψη και μόνο είναι ανατριχιαστική. Και ακόμα και αν το συγκεκριμένο δεν ισχύει σιγουρα υπάρχουν πολλά άλλα τετοια φαινομενα… Το θέμα είναι να αλλάξει γενικά η νοοτροπία, οπως και σε όλα τα θέματα δλδ, διαφορετικα οσες υπογραφες και να βάλουμε χαμένες θα πάνε…

Στο A Fish Called Wanda πάντως όλα τα ψάρια που τρώει ο Kevin Kline φρόντισαν ώστε να ζήσουν.

δεν θελω να ειμαι απολυτος,αλλος εδω ο αρρωστος αφησε το ζωο χωρις νερο και φαϊ να βασανιζεται τοσο καιρο…πραγματικα αρρωστη μονο και μονο η σκεψη…το πρεστιζ ισως να ηταν και εφε(δεν ειμαι καθολου σιγουρος,ουτε το πιστευω απλα μπορει)…

Alleged Animal Abuse Sparks Outrage Against Artist

Over 1.5 million people have signed a petition calling for Costa Rican artist Guillermo “Habacuc” Vargas not to be included in this year’s Bienal Centroamericana Honduras, the Guardian reports. The outrage comes after an exhibition last year at the Codice Gallery in Nicaragua, where Vargas leashed a stray dog named Natividad in the gallery without food or water as part of his work. He also wrote the words “Eres Lo Que Lees” (You Are What You Read) in dog biscuits for the piece, while playing the Sandinista anthem backwards and setting 175 pieces of crack cocaine alight in a giant incense burner.

Animal lovers and rights activists have claimed that the dog died from starvation after the show, but Juanita Bermudez, director of the gallery, insists that Natividad was untied at all times except for the three hours the exhibition lasted, was regularly fed by the artist, and escaped after a day. Vargas said that the piece meant to test the public and that none of the exhibition’s visitors intervened to help the animal. He would not reveal whether the dog lived through the exhibition, but did say he has received dozens of death threats.

Πραγματικά, δεν πιστεύω ότι αυτό που περιγράφεται στο e-mail, που έλαβα κι εγώ, είναι αλήθεια. Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος έχει γράψει «πάνω» στο έργο του «You Are What You Read»! Μου φαίνεται προφανές το μήνυμα.

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου φιλόζωος (ούτε εχθρός των ζώων φυσικά), αλλά η γνώμη μου είναι πως η ανθρώπινη ζωή πρέπει είναι προτεραιότητα και ο κόσμος που πεθαίνει από την πείνα (και τους πολέμους) με συγκινεί και με δραστηριοποιεί πολύ περισσότερο. Από το να ασχολούμαστε με τα αδέσποτα, θα προτιμούσα να ασχολούμαστε με τους άστεγους.

Επαναλαμβάνω και τονίζω πως δεν έχω τίποτα εναντίον των ζωντανών, αλλά ο τρόπος που ασχολούνται κάποιοι με τα ζώα είναι ύβρις στα προβλήματα του ανθρώπου.

Επιπλέον, μου φαίνεται αστείο το πόσες υπογραφές μαζεύτηκαν για αυτό τον συγκεκριμένο «αστικό μύθο», ενώ ολόκληρες οικονομίες της Ασίας, στηρίζονται στον πλέον αθέμιτο τρόπο συμπεριφοράς προς τα ζώα. Εάν η είδηση είναι αληθής, ο καλλιτέχνης είναι κατάπτυστος. Το αστείο παραμένει όμως! Ενάμισι εκατομμύριο κόσμος ασχολήθηκε και διαμαρτυρήθηκε για τον υποτιθέμενο θάνατο ενός αδέσποτου σκύλου, στην άλλη άκρη της Γής, ενώ αλλού ανενόχλητοι υπανάπτυκτοι (να μου επιτραπεί η έκφραση) δρουν ανενόχλητοι.

Ως προς αυτό που λέει ο ChrisP, δηλώνω ειλικρινά πως δεν έχω ποτέ ταλαιπωρήσει, ούτε φυσικά σκοτώσει ζώο (αν εξαιρέσουμε κατσαρίδες και αράχνες, οι οποίες πήγαν στον παράδεισο των εντόμων όντας «πλακέ»).

Alleged Animal Abuse Sparks Outrage Against Artist

Over 1.5 million people have signed a petition calling for Costa Rican artist Guillermo “Habacuc” Vargas not to be included in this year’s Bienal Centroamericana Honduras, the Guardian reports. The outrage comes after an exhibition last year at the Codice Gallery in Nicaragua, where Vargas leashed a stray dog named Natividad in the gallery without food or water as part of his work. He also wrote the words “Eres Lo Que Lees” (You Are What You Read) in dog biscuits for the piece, while playing the Sandinista anthem backwards and setting 175 pieces of crack cocaine alight in a giant incense burner.

Animal lovers and rights activists have claimed that the dog died from starvation after the show, but Juanita Bermudez, director of the gallery, insists that Natividad was untied at all times except for the three hours the exhibition lasted, was regularly fed by the artist, and escaped after a day. Vargas said that the piece meant to test the public and that none of the exhibition’s visitors intervened to help the animal. He would not reveal whether the dog lived through the exhibition, but did say he has received dozens of death threats.

By ARTINFO
Published: March 31, 2008

Πραγματικά, δεν πιστεύω ότι αυτό που περιγράφεται στο e-mail, που έλαβα κι εγώ, είναι αλήθεια. Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος έχει γράψει «πάνω» στο έργο του «You Are What You Read»! Μου φαίνεται προφανές το μήνυμα.

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου φιλόζωος (ούτε εχθρός των ζώων φυσικά), αλλά η γνώμη μου είναι πως η ανθρώπινη ζωή πρέπει είναι προτεραιότητα και ο κόσμος που πεθαίνει από την πείνα (και τους πολέμους) με συγκινεί και με δραστηριοποιεί πολύ περισσότερο. Από το να ασχολούμαστε με τα αδέσποτα, θα προτιμούσα να ασχολούμαστε με τους άστεγους.

Επαναλαμβάνω και τονίζω πως δεν έχω τίποτα εναντίον των ζωντανών, αλλά ο τρόπος που ασχολούνται κάποιοι με τα ζώα είναι ύβρις στα προβλήματα του ανθρώπου.

Επιπλέον, μου φαίνεται αστείο το πόσες υπογραφές μαζεύτηκαν για αυτό τον συγκεκριμένο «αστικό μύθο», ενώ ολόκληρες οικονομίες της Ασίας, στηρίζονται στον πλέον αθέμιτο τρόπο συμπεριφοράς προς τα ζώα. Εάν η είδηση είναι αληθής, ο καλλιτέχνης είναι κατάπτυστος. Το αστείο παραμένει όμως! Ενάμισι εκατομμύριο κόσμος ασχολήθηκε και διαμαρτυρήθηκε για τον υποτιθέμενο θάνατο ενός αδέσποτου σκύλου, στην άλλη άκρη της Γής, ενώ αλλού ανενόχλητοι υπανάπτυκτοι (να μου επιτραπεί η έκφραση) δρουν ανενόχλητοι.

Ως προς αυτό που λέει ο ChrisP, δηλώνω ειλικρινά πως δεν έχω ποτέ ταλαιπορήσει, ούτε φυσικά σκοτώσει ζώο (αν εξαιρέσουμε κατσαρίδες και αράχνες, οι οποίες πήγαν στον παράδεισο των εντόμων όντας «πλακέ»).

Αυτό το 1,5 εκ. έχει να λάβει spam mails τα επόμενα χρόνια για να φάνε και οι κότες!!! Μέχρι και στο σπίτι θα τους στέλνουν φυλλάδια με διαφημιστικά!:stuck_out_tongue: :lol:

Tρομπιες για να τραβανε την προσοχη.Σιγα μην ασχοληθω

Nαι…οκ …υπέγραψα…και τί?
Οτι χτυπάει στο μάτι θα υπογράφουμε?Αν η τέχνη αντιπροσωπευει τη ζωή σκεφτείτε ποσο ρεαλιστικό είναι ολο αυτο…Πόσοι βασανίζουν ζώα για κάτι πολύ λιγότερο απο “τέχνη”,επειδή βαριούνται ή ετσι γουσταρουν καθημερινά και θα είστε ψεύτες αν πειτε οτι δεν εχετε πετυχει τετοια περιστατικά στο δρόμο…Τί κάνατε?υπογράψατε πάλι?Πόσες φορές πήρατε τηλέφωνο φιλοζωικές για να περιθάλψουν ζωά απο τον δρόμο…?
Γιατί να υπογράψω τωρα ?Επειδή υπέγραψαν αλλοι 10?

Ακτιβισμός του καναπέ…
Φυσικά και δεν υπέγραψα…ε?

Ούτε εγώ το έχω κάνει ποτέ, γιατί τα λυπάμαι τα καημένα και το θεωρώ καφρίλα.
Anyway,υπέγραψα κι εγώ!

Yπογραψτε ολοι να σωσουμε τον κοσμο!!!

λολ. Με την ιδια λογικη, το να κρεμασω το σκυλο σου εξω απ το σπιτι σ’ και να περιμενω να βγεις ωστε να σε φωτογραφισω, κι αυτο ειναι τεχνη, για καποιον που θα δει τις φωτογραφιες. :stuck_out_tongue:

Οταν ειμαστε τριτοι παρατηρητες, ολα μπορουμε να τα δουμε / χαρακτηρισουμε οπως θελουμε. Η τεχνη ως βασικη εννοια ομως συμπεριλαμβανει την δημιουργια, με την πρωταρχικη της εννοια. Αν εσυ βλεπεις κατι δημιουργικο σε αυτο, τοτε παω πασο. Μη πεις οτι δημιουργει συναισθηματα, με την ιδια λογικη τα παντα γυρω μας ειναι τεχνη.

Μα όντως τα πάντα γύρω μας είναι τέχνη