ΕΛΕΟΣ! Χρειαζεται η βοηθεια ολων μας

αν εσένα σε έβαζαν στη θέση της πέτρας και σε σμιλεύανε θα σου άρεσε? Προφανώς και η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δεν είναι το ίδιο το να βάλεις τον άνθρωπο το ίδιο με ένα αδέσποτο…

Γιατι επειδη ενα αδεσποτο σκυλι δε μπορει να μιλησει?Δεν εχει καμια αλλη διαφορα ενας σκυλος απο εναν ανθρωπο…

έχεις δει ψόφιο σκυλί στο δρόμο? Θες να μου πεις πως ένιωσες το ίδιο με το να έβλεπες έναν νεκρό πεταμένο στην άκρη του δρόμου? Αμφιβάλλω :wink:

Επειδη δε μου εχει τυχει ,οταν με το καλο θα σε ενημερωσω :smiley:

Το οτι εχουμε γινει αναισθητοι οσον αφορα τα ζωα και την φυση ειναι γεγονος.
Νομιζω οτι ενα σκυλι, ενα καμενο δασος και ενας νεκρος ανθρωπος (οπως τον αναφερεις και οχι κοντινο προσωπο), θα επρεπε να μας συγκινουν το ιδιο.

Βασικά το πρόβλημα δεν είναι ότι έκανε κάτι,μάλλον το αντίθετο…το ότι δεν έκανε τπτ…Δλδ ο τύπος απλά πήρε το σκυλί από το δρόμο και το έδεσε στη γκαλερύ…και στο δρόμο πάλι κανείς δε θα το τάιζε,δε θα το φρόντιζε κλπ…Να πω την αλήθεια και εγώ σοκαρίστηκα στην αρχή και έσπευσα να υπογράψω αλλά όπως είπε κάποιος δείτε τι αντίκτυπο είχε…ακόμα και τα κίνητρα του να μην ήταν αγνά,κάτι κατάφερε,αφύπνισε ο κόσμος και είδε τα αδέσποτα…Κατά τη γνώμη μου ο Κύπριος φοιτητής ήταν κατά 100 φορές χειρότερος γιατί τα κίνητρα του ήταν ξεκάθαρα…τώρα κατά πόσο είναι τέχνη,να σας πω κατά τη γνώμη μου τα 3/4 από αυτά που βγαίνουν σήμερα και μας τα πασάρουν ως τέχνη τα θεωρώ μούφες…κάνει ο άλλος μια μουτζούρα με δυο κραγιόνια και σου λέει τέχνη…Ο τρίχρονος ξάδερφος μου να δείτε καλλιτέχνης που είναι!
Βασικά αν θέλουμε να μιλήσουμε για βασανισμό ζώων,ας πούμε γι’ αυτούς που αγοράζουν τεράστιου μεγέθους σκύλους ενώ ζουν σε μικρό διαμέρισμα και τους βγάζουν βόλτα μια φορά την ημέρα και αν(τα ζώα ζουν στο μπαλκόνι).Ή αυτούς που πάνε διακοπές και παρατάνε τα ζώα δεξιά και αριστερά στη τύχη τους…Ή αυτούς που μόλις αρρωστήσει το ζώο τους το αφήνουν να πεθάνει ή του κάνουν ευθανασία…Ή αυτούς που τους ενοχλεί το γάβγισμα του σκύλου του γείτονα και ρίχνουν φόλες και εξολοθρεύουν τα σκυλόγατα μιας ολόκληρης γειτονιάς…Ή αυτούς που χτυπάνε ένα ζώο με το αυτοκίνητο και δε σταματάνε καν να δουν αν ζει ή τουλάχιστον να το βγάλουν από το δρόμο μόνο το αφήνουν εκεί να γίνει χαλκομανία…Ή αυτους που θεωρούν ένα σκυλί αδέσποτο άγριο και το δένουν από το πόδι και το αφήνουν εκεί πεινασμένο,διψασμένο να τραβάει το πόδι του μέχρις ότου ανοίξει πληγή και αυτή γεμίσει σκουλήκια…Αυτά είναι κακοποιήση…πηγαίνετε μια μέρα σε ένα οποιοδήποτε κτηνιατρείο να δείτε τι συμβαίνει…και ας κάνουν οι Νοτιοαμερικάνοι ότι θέλουν,ας δούμε τα δικά μας χάλια πρώτα…5,5 χρόνια στη σχολή(Κτηνιατρική) με έχουν κάνει να παρακαλάω να μη χρειαστεί να εξασκήσω το επάγγελμα μου σ’ αυτή τη χώρα…

Το πιο σωστό απο ολα τα ποστ που διαβασα εδω…Ακριβώς to the point…

Με συγχωρεις αυτος θεωρει οτι κανει τεχνη.Γιατι να μη βαλουμε στη θεση του σκυλου αυτον το τυπο και να το θεωρησουμε το ιδιο τεχνη?Αν ηταν ανθρωπος δεν θα εκανε κατι τετοιο,προφανως δεν ειναι…

Ο Βάκιλλος έχει δίκιο. Μαλακία αυτό το “πρώτα οι άνθρωποι”. Αν πιχι δηλαδή εγώ πάρω έναν τύπο και τον ξεκοιλιάσω και βγάω φωτογραφία για να δείξω τη βία στις μέρες μας είμαι καλλιτέχνης?

@ Manos87 ευχαριστω φιλε μου αλλα δεν ειναι εκει το θεμα… Δεν το ειπα για αυτο το λογο. Απλως ετσι ενοιωσα.

Μέχρι ένα σημείο έχει δίκιο ο τύπος. Η αδιαφορία μας και η υποκρισία μας έχουν ξεπεράσει κάθε όριο. Ισχύει και γι’αυτόν. Γιατί ρε μεγάλε να αφήσεις το σκυλάκι να πεθάνει όταν ξέρεις πως οι κοντά 2 εκατομμύρια υποκριτές θα στραφούν εναντίον σου κι όχι εναντίον του πραγματικού προβλήματος (όποιο κι αν είναι αυτό στην Κόστα Ρίκα)? Γιατί να μη βοηθήσεις εσύ αυτό το σκυλάκι? Θέσε έναν εφικτό στόχο…

Και όπου σκυλάκι μπορείτε να βάλετε δεντράκι, δασάκι, παιδάκι…η ουσία δεν είναι η ίδια? :frowning:

και που ξερετε αν προσπαθησε να το βοηθησει η οχι? αν το ταϊσε η το ποτισε? ποια ηταν ακριβως η κακοποιηση? γιατι αυτα που λετε εδω και μερικες σελιδες απο οτι φαινεται δεν ειναι αληθεια.

Από αυτά που έχουμε διαβάσει προφανώς. Δεν το αποκλείω να το τάισε ή οτιδήποτε, εξάλλου φανταστείτε πως ό,τι μάθουμε πλεον για την υπόθεση είναι προκατειλλημένα υπέρ του ζώου (ή εναντίον του τύπου, όπως θέλετε). Το γεγονός είναι πως τελικά πέθανε το σκυλάκι, που αυτό ήθελε στην τελική, γιατί όπως είπε ένα νεκρό σκυλάκι (ή πολλά) ήταν η αφορμή και το νόημα του έργου, ένα υγιές κουτάβι δεν θα προωθούσε τον υποτιθέμενο στόχο του, right?

edit: Α, ακόμη και αν το βοήθησε αυτός (όχι αρκετά προφανώς αλλά εντάξει μην κολλάμε τώρα), οι επισκέπτες της γκαλερί του επέδειξαν κι αυτοί αρκετή αδιαφορία από μέρους τους, γιατί θα μπορούσαν να καλέσουν μια φιλοζωική οργάνωση ή να το πάρουν και να το πάνε σε έναν κτηνίατρο στην τελική…

Για να μην ανοιξω νεο thread το βαζω εδω,εκτος εαν με εχει προλαβει καποιος αλλος αλλου…:stuck_out_tongue:

Ζητείται εθελοντής να …πεθάνει για την τέχνη

Ο Γερμανός καλλιτέχνης Γκρεγκόρ Σνάιντερ ψάχνει κάποιον να αφήσει την τελευταία του πνοή σε μία γκαλερί, ώστε να συμφιλιώσει το κοινό με την ιδέα του θανάτου.

«Δυστυχώς στις μέρες μας, ο θάνατος και η πορεία προς τον θάνατο προκαλεί μεγάλο πόνο. Η συμφιλίωση με το θάνατο, έτσι όπως το έχω σκεφτεί, μπορεί να διώξει αυτόν τον πόνο,» δήλωσε ο 39χρονος καλλιτέχνης στην Die Welt.

«Ένας καλλιτέχνης μπορεί να συμβάλλει με τον τρόπο του σε αυτό το ζήτημα, φτιάχνοντας ανθρώπινους χώρους θανάτου, όπου οι άνθρωποι θα μπορούν να πεθάνουν με αξιοπρέπεια.»

Ο κατάλληλος υποψήφιος, όμως, για το «όνειρο» του Σνάιντερ δεν μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε. Θα πρέπει να είναι κάποιος που να έχει πολλά κοινά με τον καλλιτέχνη και που θα καταλαβαίνει τις προθέσεις του, όπως είπε και ο ίδιος.

«Ο άνθρωπος που θα αποφασιστεί τελικά να πεθάνει στην γκαλερί θα πρέπει να έχει τακτοποιήσει τα πάντα εκ των προτέρων. Θα είναι το επίκεντρο και όλα θα γίνουν με την συγκατάθεση των συγγενών του. Θα υπάρχει μία πολύ prive ατμόσφαιρα, με κανόνες που θα πρέπει να τηρήσουν οι επισκέπτες,» είπε ο Σνάιντερ ολοκληρώνοντας.

http://news.pathfinder.gr/misc/472004.html

Πρωτα ητανε ο σκυλος τωρα…και ο ανθρωπος…
Καλα ε εχουν ξεφτιλησει τελειως την τεχνη…[-X :thumbdown:

Ρε τον μαλακα τον Σνάιντερ. Και του ειπα να σταματησει να μυριζει βενζινη και ψαροκολλα ολη μερα.

^^^ :lol: Καλο…

Στο θεμα μας τωρα… Αυτο ειναι τεχνη ρε παιδια!!!:stuck_out_tongue: Τι να πω… Ενταξει βεβαια εδω αλλαζει λιγο το πραγμα γιατι αμα τελικα γινει αυτο που θελει ο Σναιντερ παει να πει οτι καποιος δεχτηκε γνωριζοντας το τι παει να κανει…:-k

Αυτο ειναι εντελως απανθρωπο… Απο ποτε ο βασανισμος ειναι τεχνη??? Ειλικρινα κλαιω με αυτα που βλεπω…

Δεν ξρω αν ετυχε να το εχει ποσταρει καποιος το παρακατω, αλλα ποσο μ@λ@κ@ς πρεπει να ειναι κανεις για να κανει κατι τετοιο.Δλδ ελεος ρε,με βιτριολι???:? :thumbdown: :blink: :thumbdown: Αισχος στο ρεμαλι που το εκανε αυτο. [-X Nταξει τι να πεις για τις φωτογραφιες…

“ΣΟΚ με την κακοποιηση του σκυλου ΛΗΟ στον ΠΟΡΟ”

"Τον βρηκαμε βαρεια κακοποιημενο την Τριτη το μεσημερι 15 Ιουλιου στο Νεωρειο, στον Πορο Τροιζηνιας. Οι φωτογραφιες που στελνουμε ειναι αποκαλυπτικες. Αργοτερα μαθαμε πως ηταν ενα χαρουμενο αδεσποτο σκυλι που ακουγε στο ονομα Ληο (Leo). Δεν πιστευαμε στα ματια μας για το τι βλεπαμε. Το ΣΟΚ ηταν οδυνηρο, απολυτο. Καμμενη σαρκα, κομματια ολοκληρα δερματος και σαρκας να λειπουν απο το προσωπο, τα ματια, το στομα, τα αυτια, το σωμα, και το δυστυχο ζωο να τρεμει ασταματητα με λυγμους που σου σπαραζαν την καρδια και την ψυχη…

Τον ειχαν περιλουσει πολυ προσφατα, ισως εκεινο το πρωι, με βαρειας μορφης χημικα, καποιο δραστικοτατο οξυ, σαν βιτριολι, σαν ακουαφορτε, η κατι τετοιο τελος παντων που να προξενησει αυτη την αποτροπαιη και ανηκουστη βλαβη σε μια ζωντανη υπαρξη. Ειναι προφανες οτι καποιον η καποιους «ενοχλησε» το σκυλι και σαν «τιμωρια» ξεσπασαν τα απανθρωπα τερατωδη ενστικτα τους σε μια αβοηθητη υπαρξη με αυτον τον κακουργηματικο τροπο. Η λυπη και η αγανακτηση μας ατελειωτη. Καποιος που κυκλοφορει αναμεσα μας στο ομορφο νησι, ειναι ενας αδιστακτος βασανιστης ενας υπανθρωπος που λογικα δεν εχει θεση στην κοινωνια μας και θα επερεπε να βρισκεται καπου αλλου κλεισμενος.

Το λυπηρο ειναι οτι στις εκκλησεις μας για βοηθεια σε φιλοζωικες ργανωσεις,

Σε ιατρεια, ιατρους, ακομη και σε καποιο καναλι συναντησαμε μια παραξενη αδιαφορια που μας ξενισε.

Ετσι μερικοι, ελαχιστοι ανθρωποι ξεκινησαμε αμεσως με προσωπικες προσπαθειες να χορηγησουμε καποια θεραπευτικη φροντιδα αλλα και παροχη τροφης. Ακολουθωντας τηλεφωνικες συμβουλες απο κτηνιατρο πλυναμε τις πληγες, χορηγησαμε αντιβιοτικα φαρμακα, και τροφη (μονο με συριγγα και με μεγαλη δυσκολια), ολο το περασμενο εικοσιτετραωρο. Ομως ειναι φανερο οτι το ζωο χρειαζεται αμεση νοσοκομειακη περιθαλψη την οποια δεν μπορεσαμε να πετυχουμε χθες παρα τις προσπαθειες μας.

http://www.me.gr/radar/view/SOK-me-thn-kakopoihsh-toy-skyloy-LHO-ston-PORO*9989

Κοίτα βασικά είναι μια προτωποριακή ιδέα αλλά άμα είσαι avant Garge άτομο όπως εγώ τα ξεπερνάς αυτά. Δηλαδή τι πα να πει να συμφιλιωθεί με την ιδέα του θανάτου? Τον τρόπο που θα πεθάνει κάποιος τον αναφέραν? Εγώ έχω να προτείνω την “Καλλιτεχνική ομάδα Rocking.gr” με τον παρακάτω τρόπο: Λοιπόν ο άνθρωπος πρέπει να συμφιλιωθεί με την ιδέα του θανάτου με ακραίες συνθήκες. Λοιπόν οι τρόποι θανάτου θα πρέπει να ποικίλουν οπότε στο μενού έχουμε πάτημα από νταλίκα, πρωκτική ηλεκτροπληξία, υπερχείλιση στομάχου ύστερα από υπερβολική κατανάλωση γελαδίσιων ούρων, κονιορτοποίηση από στήλο της ΔΕΗ που μας πέφτει στο κεφάλι ύστερα από αστραπή που θα πέσει κατά τις 3.17 το μεσημέρι, θάνατος από τα γέλια ύστερα από συστηματική παρακολούθηση φιλμογραφίας ξανθόπουλου, λάμψης(του Φώσκολου βέβαια) συλλογής Best Of του Πάνου Τόκου(ταπεινά προσκυνώ), αποκεφαλισμός ύστερα από πτώση του δεξιού καθρέφτη αεροπλάνου της ΑΛ ΚΑΙΝΤΑ που στούκαρε στο κτίριο του STAR CHANNEL ύστερα από δική μου εντολή, θάνατος από πλήξη ύστερα από ακρόαση δισκογραφίας TRISTANIA κτλ. Φυσικά όλο αυτό θα γίνει υπό τη δική μου επιμέλεια μιας και έχω κατοχηρώσει είδη πνευματικά δικαιώματα στον γνωστό μεγαλοδικηγόρο Αλέξη Κούγια και υπό την εποπτεία κρυφής κάμερας(Την επόμενη εβδομάδα αποκλειστικό στη Ζούγκλα) και οι εθελοντές θα είναι τα υπόλοιπα μέλη του Rocking.Gr. Φυσικά θα δώσουμε και έναν πιο Interactive χαρακτήρα και τα θύματα(ούπς συμμετάσχοντες καλλιτέχνες ήθελα να πω) θα ψηφίζονται κάθε εβδομάδα με Poll στην κατηγορία δημοψηφίσματα καθώς και ο τρόπος θανάτωσης.

Άμα είσαι Έλληνας Avant Garde καλλιτέχνης τι να σου πουν και οι Γερμανοί?

Νταξει, κατι πρεπει να γινει πια με ολους αυτους τους μαλακες που κυκλοφορουν εκει εξω και νομιζουν πως βασανιζοντας ενα αθωο πλασμα “κανουν χαβαλε” ή το παιζουν μαγκες και “αντρες”. Καθε τρεις και λιγο υπαρχουν τετοια κρουσματα “μαγκιας” καποιων αψυχων ζωων (οξυμορο γιατι ειναι προσβλητικο για τα ζωακια να τους εξισονουμε μ αυτα) που θελουν ν αποκαλουνται ανθρωποι