Αγαπημένα βιβλία που μεταφέρθηκαν στην μεγάλη οθόνη

To Fear and Loathing in Las Vegas του Hunter S. Thompson αποτελει το βιβλιο που διαβασα πανω απο ν φορες και δεν παιζει να μην το ξαναδιαβασω! Η ταινια ειναι ισως η καλυτερη μεταφορα που εχει γινει ποτε! Πολυ πετυχημενη η σκηνοθεσια και η επιλογη ρολων.

Για μένα η πιο αγαπημένη μου ταινία που αποτελεί μεταφορά από βιβλίο είναι το Fight Club που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Chuck Palahniuk. Δεν το έχω διαβάσει όμως το βιβλίο.
Επίσης αριστουργηματικές οι μεταφορές των Sin City και V For Vendetta που είχα διαβάσει τα κόμικ πριν τις ταινίες.

Είναι πάμπολες βασικά οι ταινίες που βασίζονται σε βιβλία… Ίσως ετοιμάσω καμιά λίστα αύριο μεθαύριο και να την ποστάρω…

δεν διαβαζω βιβλια σχεδον καθολου , το μονο που εχω διαβασει και εγινε μεταφορα ειναι το Πρασινο Μιλι
την θεωρω πετυχημενη αν και εστιασε παρα πολυ στον Τομ Χανκς

και παλι και να δω την ταινια , οσο και να μου αρεσει δυσκολα θα διαβασω το βιβλιο να μην ξενερωσω απο τυχον αλλοιωση

ιστορικα - μυθολογικα γεγονοτα που διαβασαμε και γινανε ταινιες δεν πιανονται ε? ουτως ή αλλως μαλακιες ηταν ολα:p :stuck_out_tongue:

εντιντ

υποψην ειιπα ταινια που διαβασα ΕΓΩ το βιβλιο
αν ειναι να αρχισω να λεω ταινιες πουυ δεν διαβασα το βιβλιο και μου αρεσαν θα παρει πολυ ωρα…

“Το Φαντασμα Της Οπερας” ειναι εξαιρετικο βιβλιο αλλα η ταινια αν και υπερπαραγωγη ειναι μουφα.Λογικο αφου ξεφευγει κατα πολυ απο την ιστορια του βιβλιου… :wink:

Ο κώδικας Ντα Βίντσι ήταν μεγάλη απογοήτευση…το βιβλίο μ’ άρεσε πολύ,αλλά η ταινία ήταν μέτρια στην καλύτερη περίπτωση…Επίσης όσα βιβλία του Στήβεν Κινγκ έχουν μεταφερθεί δεν είναι πολύ καλά…δε σου φτιάχνουν την τρομακτική ατμόσφαιρα που σου φτιάχνουν τα βιβλία.Ο γητευτής των αλόγων είναι σετικά καλή μεταφορά βέβαια ούτε το βιβλίο ούτε η ταινία είναι τπτ το τρελά ιδιαίτερο…Το φάντασμα της Όπερας τώρα…πρέπει να πω ότι το βιβλίο με πήρε αρκετές σελίδες μέχρι να αρχίσει να μου αρέσει.Την ταινία την έκλεισα στα δέκα πρώτα λεπτά(προσπάθησα να το δω πριν διαβάσω το βιβλίο)…ίσως ξαναδοκιμάσω στο μέλλον…

The Green Mile, Space Odyssey, ο Άρχοντας, Children of Men αν και η ταινία ήταν meh.

Πεστα μεγαλε! :smiley:

Καλα ο stephen king για να γινουν και ταινιες (εκτος απο best seller) τα γραφει. Οχι οτι ειναι εξισου καλα.

Αθλιοι ρεεεεε!!!Και βιβλιαρα και ταινιαρα.

λοιπον για οσους λενε για τα βιβλια του Κινγκ που γινονται ταινιες λεω την γνωμη μου

εχω διαβασει μονο το Πρασινο Μιλι για το οποιο εγραψα και πιο πανω και τιποτε αλλο

το Shawsank Redemption ειναι ταινιαρα (δεν ξερω αν αξιζει την 2η θεση στο Imdb) και μου πε φιλη που διαβασε το βιβλιο οτι ειναι πολυ καλυτερη η ταινια (γουστα…)

η Λαμψη η πιο τρομακτικη - ατμοσφαιρικη ταινια ever!

ο Κινγκ δεν αφησε τον Κιουμπρικ να δωσει το τελος που ο ιδιος επιθυμουσε

το Misery ειναι φοβερη ταινια και αυτη

το It τα παει καλα πριν το τελος που ειναι ΑΘΛΙΟ

το Stand By Me ( νομιζω ο τιτλος βιβλιου ειναι διαφορετικος) ειναι επισης μια εξαιρετικη ταινια…

η Ονειροπαγιδα ηταν αθλιο

η Ομιχλη μαρεσε

δεν θυμαμαι να εχω δει αλλες ταινιες…

μαλιστα ο Κινγκ ειναι διπλα στους σκηνοθετες καθε φορα , οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει και η φοβερη αλλοιωση
ουτως ή αλλως ειναι και θεμα του σκηνοθετη που θελει να εστιασει

αυτο που θελω να πω οτι χωρις να εχω διαβασει τα βιβλια βρηκα τις ταινιες (τις περισσοτερες πολυ καλες ως εξαιρετικες)

To oνομα του Ροδου του Εκο με τον Σον Κονερι

Διαβασε το βιβλιο, καθως επισης απο τον ιδιο συγγραφεα το “haunted”, για μενα ειναι ακομα καλυτερο απο το fight club, και οπως το τελευταιο καυτηριαζει και αυτο τον μοντερνο δυτικο τροπο ζωης.

Το High fidellity του Nick Hornby όπως και το About a boy του ιδίου.Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας του Marquez, τα Harry Potter (ω ναι!!), το γυριστε τον γαλαξία με ωτοστοπ (the hitchickers guide to the galaxy) και το Dracula του Bram Stoker.

Αυτό!
Επίσης, πάλι με Κόνερι, το “Ο ανθρωπος που θα γινόταν βασιλιάς” και τα “Λογική και Ευαισθησία”, “Περηφάνια και Προκατάληψη” (το παλιό!). Συμφωνώ και για τον Άρχοντα.

Ίσως όχι ακριβώς “αγαπημένο βιβλίο”, αλλά η μεταφορά του “Όταν έκλαψε ο Νίτσε” ήταν πραγματικά καλή και ενώ φυσικά ήταν αδύνατο να μεταφερθεί η “σταρτηγική” του Δρ. Μπόυερ στο σινεμά, το ύφος παραμένει.

Ωραιο. Αλλα και παλι το σεναριο σε κερδισε και οχι η σκηνοθεσια στην ταινια :wink:

Υπάρχει και το Desperation που έχω διαβάσει το βιβλίο κ έχω δει και την ταινία, αλλά η ταινία δν είπε και πολλά

Πάντως το Πράσινο Μίλι είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. :thumbup:

Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς το “Rebecca” του Hitchcock και ακόμα αν γνωρίζει κανείς οτι πρόκειται για μεταφορά του ομότιτλου βιβλίου της Daphne de Maurier. Μιλάμε οτι πρόκειται για μια απο τις πολύ σπάνιες πραγματικά περιπτώσεις που η ταινία είναι πολύ πιο απολαυστική (δεν λέω “καλύτερη”, τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα) από το βιβλίο, τουλάχιστον όπως τα είδα εγώ τα πράγματα.
Άλλες πολύ καλές μεταφορές κατά τη γνώμη μου είναι το LOTR και το Όνομα του Ρόδου.

Ται-νι-ά-ρα!! ΤΑΙΝΙΑΡΑΑΑΑΑΑ! :wink:

hellraiser του clive barker απο τον ιδιο!!!

το dracula του bram stoker απο τον copolla

dagon του lovecraft (βασικα βασισμενο στο the shadow over innsmouth) απο τον stuart gordon

re-animator του lovecraft παλι απο τον stuart gordon

για stephen king που λετε
βαλτε στα καλα του
το dead zone που σκηνοθετησε ο μεγας cronenberg

Φράουλες και Αίμα - James Simon Kunen
LOTR trilogy