Αγαπημένα βιβλία που μεταφέρθηκαν στην μεγάλη οθόνη

εχτες ειδα τον τελευταιο πειρασμο του σκορσεζε απο το βιβλιο του καζαντζακη…την ταινια που ειχε απαγορευθει η προβολη της…

δεν εχω διαβασει το βιβλιο(που παντως διαβασα οτι το μεταφερει πιστα ο σκορσεζε)αλλα η ταινια ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ…καθολου βλασφημη και βαθια θρησκευτικη θα λεγα…παπαδες ειστε γελιοι ρε…

την εχει δει κανεις???

Τhe green mile και stand by me…

Χμ, εμένα δε μου άρεσε. :-k Το βιβλίο είναι ίσως ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει γενικώς, αλλά η ταινία δε μου είπε και πολλά. Βασικά δε μου άρεσε καθόλου ο Dafoe στο ρόλο του.

δε σ αρεσε ε?ενταξει γουστα ειναι…ισως και γω αν διαβασω το βιβλιο να μου φανει λιγη η ταινια οπως γινεται συνηθως…:slight_smile:

Βασικα προκειται για ψιλοπροχειρη μεταφορα. Διαβαζοντας το βιβλιο σιγουρα η ταινια θα σου φανει μετρια.
Ειδα πρωτα την ταινια και μετα διαβασα το βιβλιο (μεγιστη μαλακια) αλλα εχω την εντυπωση, οπως λεει και ο Leper, οτι δεν θα μου αρεσε τοσο η ταινια αν ειχα διαβασει το βιβλιο πρωτα. Θα ξενερωνα

Χμ , θα φανει ισως χαζο , αλλα μια απο τις καλυτερες μετσφορες ειναι η τριλογια του Αρχοντα των δαχτυλιδιων. Με βαση την δυσκολια οτι μιλαμε για κατι μυθικο και εξωπραγματικο, θεωρω οτι ως μεταφορα ηταν κατι παραπανω απο αριστουργημα.
Για τον Κωδικα Da Vinci παρολο που η ταινια εμεινε προσκολημενη κατα γραμμα στο βιβλιο, οντως δεν ηταν το ιδιο εκπληκτικη σαν το βιβλιο. Καμια φορα οι εικονες ΔΕΝ ειναι χιλιες λεξεις.

Λολίτα του Ναμπόκοφ από τον Κιούμπρικ…:respect:

Μια σειρα απο ατυχη γεγονοτα του Λεμονυ Σνικετ. Η ταινια που περιαλαμβανε τα πρωτα τρια βιβλια ειχε παρα πολυ καλες ερμηνειες απο την Μεριλ Στριπ και τον Τζιμ Καρευ. Αν και ξεφευγε λιγο απο την ιστορια ηταν πολυ καλη ταινια.

Grapes of wrath-Τα σταφυλια της οργης του σταινμπεκ αποτελου οτι καλυτερο εχω διαβασει…Ημεταφορα εγινε το 1939…Και ομως αν πω οτι δεν δειχνει την ηλικια της δεν λεω ψεμματα,Καμια σχεση με αλλες ταινιες εκεινης της εποχης.Οχι δεν καταφερνει να πιασει ολη τη μαγεια του βιβλιου και ολες τα υπο-γεγονοτα(και ακτα συνεπεια υπο-νοηματα) του βιβλιου αλλα μενει στο βασικο νοημα και το αποδιδει παρ απολυ καλα.Εκπληκτικες ερμηνιες,πολυ καλα σκηνικα!

1984-Δεν θυμαμαι ακριβως ποτε γυριστηκε το μυθιστορημα του Οργουελ,δεν νομιζω πως φτανει το βιβλιο αλλα σιγουρα αποτελει μια απο τις πιο αρρωστες ταινιες που εχω δει…Οταν τελειωσε ενιωσα πολυ αθλια…Δεν νομιζω πως την βρισκεις πολυ ευκολα στα βιντεο κλαμπς…

Η φωλια του Κουκου-Δυστηχως το βιβλιο δεν το εχω διαβασει,η ταινια του Μιλος Φορμαν ομως ειναι ισως η αγαπημενη μου ταινια εβερ.Η αισθηση της ελευθεριας και ο συμβιβασμος ειναι αυτα που πραγματευεται…

αληθεια το fight club βασιζεται σε βιβλιο?8O

Γιατί να φανεί χαζό???..Πάντως όταν τώρα τελευταία ξαναείδα τις ταινίες, συνειδητοποίησα πόσο ψεύτικα φαίνονται σε κάποια σημεία τα εφέ…Μέρα με την μέρα η τεχνολογία εξελίσσεται και μαζί και η αντίληψη μας.:blink: (ψιλοάσχετο, αλλά είπα να το αναφέρω :P)

^^^ …Για 'μενα σαφώς η εικόνα ΔΕΝ είναι 1000 λέξεις σχετικά με τη μεταφορά βιβλίων στην μεγάλη οθόνη.

Βασικα, οσον αφορα την μεταφορα βιβλιων στην μεγαλη οθονη, πιστευω πως για καποιον που εχει διαβασει αρχικα το βιβλιο, η ταινια του φαινεται κατωτερη αφου η φαντασια του περιοριζεται σε ενα φιλμ 2 ωρων :wink:

Clockwork Orange, Space Odyssey, Bitter Moon…

Lord Of The Rings…

Και τώρα φτιάχνουν και το Hobbits.

Τhe shawshank redemption…Μνημειώδης ταινία…

ο ερωτας στα χρονια της χολερας λεει τιποτα? γιατι δεν ακουσα και τα καλυτερα και φοβαμαι να το δω

Αλήθεια?! Ελπίζω να είναι εξίσου καλό με τα Lord of the Rings. Αν ναι θα τα σπάει!

Η Λιστα του Σιντλερ. Αβαδιστα.

LotR trilogy
Harry Potter (τα 3 πρώτα κυρίως)
Les Miserables
Dracula
…αυτά. Στο Φάντασμα της Όπερας έψαχνα τις ομοιότητες με το βιβλίο με το μικροσκόπιο. Αφήστε που το είδα χωρίς υπότιτλους και δεν καταλάβαινα τίποτα…

A Clockwork Orange
LOTR
2001: A Space Odyssey
The Shining