Έχουν οι γυναίκες χιούμορ?

επειδή τελευταία τα τόπικ είναι είτε πολύ σοβαρά, είτε πολύ φαιδρά, ας πιάσουμε μια μέση λύση με… κάτι ενδιαφέρον…

[SIZE=“2”]the case[/SIZE]

Διάβαζα σε ένα άρθρο που δυστυχώς έχασα (και το οποίο ψάχνω καιρό αλλά ο γούγλης μου βγάζει μόνο ανέκδοτα) πως έρευνες έδειξαν πως οι γυναίκες δεν έχουν χιούμορ ! Ή τουλάχιστον δεν έχουν αναπτύξει το χιούμορ το ίδιο με τους άντρες. Και όταν λέω χιούμορ δεν το εννοώ με την παθητική/αντιληπτική έννοια του όρου (τουτέστιν καταλαβαίνω και γελάω με ένα αστείο - δεν τίθεται θέμα), ούτε με την μιμητική του έννοια (αναπαράγω καφρίλες που θα μπορούσαν κάλλιστα να πουν οι άντρες), αλλά με την καθαρά δημιουργική, δηλαδή του φτιάχνω ένα αστείο και κάνω τον κόσμο να γελάει. Η θέση επιβεβαιώνεται με τις ελάχιστες γυναίκες που τόσο ιστορικά όσο και στην σύγχρονη κοινωνία, λένε/γράφουν αστεία.
[SIZE=“2”]
the analysis[/SIZE]

Σύμφωνα με το άρθρο (και όσα μπορώ να θυμηθώ τώρα) οι λόγοι είναι ποικίλοι και κυρίως κοινωνικοί: αν και οι γυναίκες έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά ευφυείς αν όχι και πιο έξυπνες από τους άνδρες (η νοημοσύνη συναρτάται άμεσα με το χιούμορ), οι γυναίκες θεωρείται πως καταπίεσαν το χιούμορ τους και ενδεχομένως το έχασαν (!). στον Μεσαίωνα θεωρούταν βλασφημία τόσο να κάνεις πλάκα, όσο και να γελάς (βλ:η ιστορία της τρέλας - Μισελ Φουκω) κ ως εκ τούτου οι γυναίκες για να αποφύγουν την δυσμένεια, το απέφευγαν περισσότερο από τους άνδρες, που από τη φύση τους είναι πιο αντιδραστικοί. Στην συνέχεια σε πιο σύγχρονες εποχές, με τη συνεχιζόμενη καταπίεση όλων των δημιουργικών δραστηριοτήτων των γυναικών, το χίουμορ έμεινε και αυτό πίσω, για να καταλήξουμε στην σύγχρονη εποχή, που καθώς όλες οι γυναίκες παραδέχονται πως το χιούμορ είναι μεγάλο προτέρημα, αφενός ώθησαν στους άντρες να το αναπτύξουν κ να το εξελίξουν και αφετέρου έμειναν σε ένα πιο παθητικό ρόλο, γελώντας κ ουχί δημιουργώντας γέλιο.

[SIZE=“2”]the reaction[/SIZE]

με την μια σκέφτηκα “τι βλακείες είναι αυτές”… μετά προσπάθησα να σκεφτώ γυναίκες (διάσημες ή όχι) που έχουν χιούμορ. και ζορίστηκα. πολύ. μετά ρώτησα και τον κάρβου. τα ίδια αποτελέσματα. μετά ρώτησα κάποιες φίλες, οι οποίες δεν είχαν προφανή απάντηση και το πιο ωραίο σχόλιο που πήρα ήταν πως “στις μεικτές συζητήσεις οι άντρες μονοπωλούν το χιούμορ για να γοητεύσουν και οι γυναίκες απλά τους εκχωρούν αυτό τον χώρο. στις γυναικείες συζητήσεις οι γυναίκες κάνουν πολλή και καλή πλάκα. απλά δεν είναι παρόντες οι άντρες για να το δουν και να το κρίνουν”.

[SIZE=“2”]the summary[/SIZE]

τις αγαπάμε, έχουν χίλια καλά και άλλα τόσα καλύτερα. τις χρειαζόμαστε τόσο μα τόσο. αλλά …
[SIZE=“3”]
έχουν χιούμορ ??
[/SIZE]
8O 8O :-k :-k

σκεφτείτε λίγο, κολλήστε και απαντήστε…

ΥΓ : no offence κορίτσια, αλλά πραγματικά είναι άξιο απορίας κ συζήτησης !!!

εσυ παντως για να ρωτας εχεις σιγουρα χιουμορ…

και για να ααπαντησω σοβαρα δεν θυμαμαι κοπελα με χιουμορ παντα οι γυναικες γελανε αλλα δεν σε κανουν να γελασεις με το χιουμορ της…

δεν το λεω για κακο αλλα μαλλον δεν εχουν…

Ω ναι, ωραιο θεματακι. Εγω θα πω οτι εχουν αλλα λιγες και σε μικρο βαθμο. Το στηριζω γιατι πραγματι υπαρχει περιπτωση με γυναικα που με κανει να γελαω με το χιουμορ της. :wink:

Έχουν. Δεν είναι πολλές, είναι ασφαλώς πολύ λιγότερες συγκριτικά με τους άντρες, αλλά υπάρχουν γυναίκες με αληθινή αίσθηση του χιούμορ. Και εδώ αναφέρομαι και γω στο χιούμορ με τη δημιουργική του έννοια, όπως λέει και ο μόντε, όχι απλά το να αναπαράγεις αστεία άλλων, να λες καφρίλες ή να γίνεσαι γελοίος.

Γνωρίζω λίγες τέτοιες γυναίκες. Λίγες. Σίγουρα δεν είναι η πλειοψήφια. Να πω πάντως πως ακόμα και να συμπληρώνει μια γυναίκα έναν άντρα στο χιούμορ του το βρίσκω θετικό και ένδειξη οτι “το έχει”. Επίσης βρίσκω πολύ σωστή την πολιτισμική τοποθέτηση πάνω στο θέμα, γιατί σε τελική ανάλυση και αυτό που λέμε “χαρακτήρας” και πρότυπα συμπεριφοράς κατά ένα μεγάλο ποσοστό σχετίζεται με τον κοινωνικό περίγυρο, τον τόπο, και την εποχή.

Τι να γίνει, είναι το “ωραίο φύλο”, ας είμαστε εμείς το αστείο… (αν και στην ουσία όλα αυτά είναι σχετικά)

γενικοτερα οχι. ελαχιστες φορες εχω συναντησει γυναικες με χιουμορ και σιγουρα καμια σχεση με αυτο των αντρων…

Έχουν. Και πολύ μάλιστα. Απλά γιατί είναι όλες σέξυ.

Λιγες εχουν αλλα δεν ειναι περιεργο το γιατι.

Εφοσον ο αντρας πρεπει να ειναι ο κυνηγος, αυτος πρεπει να εχει το χιουμορ και να κανει τη γυναικα να γελαει. Οποια γυναικα και να ρωτησεις τι αντρα θελει σιγουρα θα πει εναν αντρα με χιουμορ μεταξυ αλλων (αλλα φυσικα να ειναι και σοβαρος εκει που πρεπει :lol:). Απο την αλλη ουτε 1/10 αντρες δεν ζητα χιουμορ απο μια γυναικα. Βυζια και κωλο ζητανε οι περισσοτεροι. Οποτε ποιος ο λογος να εχει μια γυναικα χιουμορ?

@ drifter

ολες? ???8O 8O

Η Μαλβινα παντως ειχε.

Όπως χιούμορ έχει και η δημιουργός - σεναριογράφος της διαχρονικότερης ίσως κωμικής σειράς στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης (των τελευταίων 20 χρόνων τουλάχιστον).

Αυτο. Γενικα οι γυναικες ασχολουνται(την σημερινη εποχη τουλαχιστον) περισσοτερο με το να αναπτυξουν τα εξωτερικα τους “χαρισματα” για να προσελκυσουν τους αλλους και να γινουν αρεστες και σπανια εως ποτε το χιουμορ.
Παντως το χιουμορ ειναι κατι αρκετα υποκειμενικο οποτε ειναι λιγο περιεργο να λεμε οτι καποιος εχει ή δεν εχει χιουμορ. Παντως συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια περι καλου χιουμορ σιγουρα υπερτερουν οι αντρες…

Μονο μ@@νι εχουν

ααα! γιατι σβησατε το ποστ μου? ειχα βαλει @@

Εχουν,φυσικα οχι ολες,αλλα ουτε και ολοι οι αντρες εχουν.Γενικοτερα το πηγαιο-δημιουργικο χιουμορ ειναι προσον για οποιον/α το κατεχει,το κακο ειναι οτι η αποψη για το τι ειναι αστειο και τι οχι συνισταται απο πολλες παραμετρους που εχουν να κανουν με μορφωτικο επιπεδο,βιωματα,αντιληπτικη και συνδυαστικη ικανοτητα και πολλα ακομα.Αποτελεσμα αυτων ειναι μερικες φορες κατι με το οποιο καποιος θα σκασει στα γελια ακουγοντας το,αλλος απλα θα μειδιασει ή ακομα και θα μεινει ανεκφραστος.
Ειμαι τυχερος απ την αποψη οτι εχω γνωρισει γυναικες με χιουμορ,αυθεντικοτατο μαλιστα και δυστυχως πολλες φορες παρεξηγησιμο απο καποιους και καποιες που η αντιληψη τους περι πλακας σταματουσε στα ευτελεστατα αστειακια με κλανιες κωμικων τυπου Λαζοπουλου.
Το χιουμορ εν τελει δεν αποτελει ιδιον του ενος ή του αλλου φυλου αλλα μια επικτητη μορφη εκφρασης φιλτραρισμενη μεσα απο την υποκειμενικη ματια του καθενος.

Λιγες,τουλαχιστον απο οσες κοπελες εχω γνωρισει εγω…Συνηθως ειμαστε σε μια παρεα 2-3 αγορια που λεμε αστεια και οι αλλες γελανε… :dunno:
Κορυφη θεμα! =D>

Παντως το χειροτερο(ανεξαρτητως φυλου) ειναι να προσπαθει ο αλλος να κανει χιουμορ(και να πιστευει οτι κανει) αλλα δεν. Αστο καλο μου, αφου δεν σου βγαινει. Αστο να παει στο διαλο.:roll:

δευτερολογία

ειπώθηκαν πολλές όμορφες κουβέντες. “όλοι” ή “όλες” δεν έχουν τίποτα. δεν χρειάζεται να κολλάτε σε απολυτότητες, είναι το πλέον προφανές.

τελικά ουσιαστικά όλοι συμφωνούμε πως γενικά οι περισσότερες γυναίκες, δεν έχουν. Η Μαλβίνα και η Παπαδοπούλου είναι οι εξαιρέσεις που - και στατιστικά αν το πάρει κανείς - θα υπήρχαν και επιβεβαιώνουν τον κανόνα…

η απορία που προκύπτει είναι η εξής : οκ η “αγορά του φλερτ” δεν ζητά από την γυναίκα να έχει χιούμορ. αλλά οκ, αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που αναπτύσσουμε κάποιες πτυχές της προσωπικότητάς μας? δλδ επειδή οι άντρες δεν περιμένουν από τις γυναίκες να κάνουν πλάκα, εκείνες πρέπει να αυτοπεριορίζονται ? ιδιαίτερα οι σύγχρονες-ανεξάρτητες γυναίκες?

το σχόλιο του δριφτερ δεν το κατάλαβα. είναι σέξυ εντούτοις έχουν χιούμορ ? στους άντρες ισχύει το αντίστροφο πάντως…

αφελής/χιουμοριστική απορία : οι γυναίκες δλδ όταν είναι μόνες τους δεν κάνουν πλάκα? πολύ κρίμα…8O :stuck_out_tongue:

πολύ σωστή η τοποθέτηση του χόκαμ, αν κ λίγο υπερβολική ως προς τον αριθμό… πάλι όμως, μπορεί να έχει σταθεί πολύ τυχερός…

πάντως όπως κ να έχει είναι φοβερή επισήμανση… ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν το είχα παρατηρήσει…8O :lol:

Μπορεί να μην αυτοπεριορίζονται, απλά απο τη στιγμή που ενδεχομένως βλέπουν πως αυτό δε θεωρείται και τόσο σημαντικό (να έχουν χιούμορ δλδ) για να είναι αρεστές, δεν κάθονται να το αναπτύξουν και ιδιαίτερα.

Είναι γεγονός πάντως πως αυτό που λέμε “προσωπικότητα” κάποιου επηρεάζεται κατά πολύ στη διαμόρφωση της απο τις διαπροσωπικές του σχέσεις (και όλο το κοινωνικό περιβάλλον). Είμαι αυτός/ή που είμαι μεν, αλλά είμαι και αυτός/ή που είμαι όπως φαίνομαι σε σας απο την άλλη. Και άλλο πρόσωπο θα βγάλω στον κολλητό, άλλο στην φίλη, άλλο στον εργοδότη, άλλο στη σχέση. Επομένως είναι λογικό κάποιες πλευρές αυτού που είμαστε να τις αναπτύσσουμε πάντα σε συνάρτηση με τον υπόλοιπο κόσμο, σε σχέση με ποιές είναι οι προσδοκίες μας απο αυτόν, και σε σχέση με το τι περιμένει αυτός απο εμάς.

Προσωπικά το έχω σαν παράπονο αυτό, όχι για το χιούμορ ειδικά, αλλά γενικά για πτυχές όπως η εξυπνάδα και η προσωπικότητα, όπου αυτά εξακολουθούν απο αρκετούς να θεωρούνται δευτερεύοντα στοιχεία σε μια γυναίκα, σε σχέση με την εμφάνιση και το σεξ-απιλ π,χ. Και έτσι οι γυναίκες βολεύονται και μ’ αυτό και δεν αναπτύσσουν ούτε αυτά. Και έτσι έχουμε τις κλασικές γυναίκες-γλάστρες.

Ίσως θα πρεπε πάντως οι ίδιες οι γυναίκες να γράψουν εδώ τι πιστεύουν, αντί να λέμε εμείς τα δικά μας. Μέχρι τώρα μόνο η σόφι-κ έγραψε.

Μου φαίνεται υπερβολικό το “οι γυναίκες δεν έχουν χιούμορ”. Το ότι οι άντρες έχουν περισσότερο χιούμορ είναι προφανές… :-s αλλά είναι και κάποιες γυναίκες που έχουν το δικό τους ύφος. Όχι πολλές, αλλά υπάρχουν.

Αυτό Λουκ το έχω παρατηρήσει πλάκα-πλάκα! :stuck_out_tongue: Μερικές φορές δε λέμε αστεία, αλλά αρχίζουμε γκρίνιες, κουτσομπολιά, πλακωνόμαστε κλπ. :stuck_out_tongue: Κάνουμε και πλάκα φυσικά, αλλά όχι μόνο. Ενώ απ’την άλλη, έχω την εντύπωση ότι οι αντροπαρέες κάνουν συνεχώς χιούμορ ή έστω βλακ χούμορ…:roll: Ή μήπως το κάνουν κυρίως όταν είμαστε εμείς παρούσες για να μας εντυπωσιάσουν; :stuck_out_tongue: 'Αντρες, πείτε την αλήθεια!!

Δε μπορούμε να πούμε την αλήθεια… Είσαι μπροστά :oops: