Έχουν οι γυναίκες χιούμορ?

γυναίκα χωρίς χιούμορ κάνει για αφίσα στο δωμάτιο.
πρέπει να λέει τα δικά της αστεία,δικές της ατάκες,να σκαρφίζεται διάφορα τέτοια…
αν το καταφέρνει αυτό και είναι και όμορφη φυσικά,είμαστε μια χαρά. (ναι,εδιτ εδώ,συν άλλα 1002 πράγματα,δεν είναι της ώρας,μη βαράτε)

Όμως,είναι λίγες αυτές.Οι πιο πολλές,νομίζω,θα αρκεστούν να γελάσουν σε ένα δυο αστεία (τα “εύκολα”,που θα καταλάβουν) και να απαιτούν χιούμορ απ’τον άλλον.Βέβαια,η διάθεση κάποιου για χιούμορ,πλάκα,αστεία,ατάκες ερεθίζεται απίστευτα αν υπάρχει κι απ’την γυναίκα απέναντί του παρόμοια ικανότητα.

Λίγες σε κάνουν να γελάς και να αναρωτιέσαι "τι είπε ω ρε?πως γίνεν αυτό?:lol: :lol: "

αυτές τις αγαπάμε πιο πολύ.

όσο κι αν τονίζεται το μπούστο,όσα προσωπεία αθωότητας,γατούλας,σουρικάτας κι αν φορεθούν,όσο κοντό κι αν είναι ένα σορτσάκι,δε θα κάμουν την καρδιά να κτυπήσει.

Αγαπάμε τις λίγες λοιπόν που έχουν χιούμορ,γιατί οι περισσότερες δεν έχουν.:slight_smile:

η έννοια του χιούμορ είναι σχετικότατη.αναφέρομαι πάντα στο πως αντιλαμβάνομαι εγώ το χιούμορ.α,και πράγματι,όταν λέμε κάτι και δε γελάει κανείς,κι αυτό γίνεται 17000 φορές,ας το καταλάβουμε,δεν έχουμε χιούμορ.ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο:)

Πιστευω οτι το χιουμορ δεν ειναι συναρτηση του φυλου.Αλλα καποιων αλλων παραγοντων που αναφερθηκαν ηδη.Απλα οι αντρες εχω την αισθηση οτι δεν φιλτραρουν τοσο καποιες σκεψεις τους πριν τις εκφρασουν με συνεπεια να ‘‘πετανε’’ ατακες απο το πουθενα,οι οποιες μπορει να ειναι πολυ αστειες καποιες φορες( και καποιες αλλες να ειναι πολυ ‘‘κρυες’’ βεβαια).

Οι γυναικες συνηθως εχουν πολυ πιο βρωμικο humor απ το δικο μας.

Αλλο βρωμικο παντως, κι αλλο χυδαιο.

Χωρίς να αρνούμαι μια πιθανή βάση σε αυτά που λέει το άρθρο, δεν συμφωνώ. Φυσικά και έχουν χιούμορ.

Κατ αρχήν «έχω χιούμορ» δεν σημαίνει μόνο παράγω γέλιο αλλά και «καταναλώνω», δηλαδή καταλαβαίνω μια αστεία κατάσταση.

Ενιγουέι, το θέμα είναι ότι το χιούμορ είναι μέσο κοινωνικοποίησης και φυσικά συχνά έμμεσο ερωτικό κάλεσμα (πώς να φλερτάρεις αν δεν έχεις χιούμορ???). Είναι γεγονός πιστεύω πως στην κοινωνία μας, όπου είθισται οι άνδρες να κινούνται προς τις γυναίκες, η γυναίκες δεν έχουν τόση ανάγκη από «ενεργητικό» χιούμορ (δηλαδή να παράγουν αστεία).

Παρά ταύτα… Sarah Silverman, Kathy Griffin, Chelsea Handler, Whoopi Goldberg… And I rest my case!

Πάντως…

κάτι τέτοιες συζητήσεις μου θυμίζουν μεσαιωνικές αντιλήψεις του τύπου «Οι γυναίκες δεν έχουν ψυχή».

ξεκαθαρίζεται όμως ότι δεν αναφέρεται στο “παθητικό” χιούμορ:wink:

Μα ούτε εγώ περιόρισα αυτό που έγραψα στο «παθητικό» χιούμορ. Επιπλέον νομίζω πως η αίσθηση του χιούμορ περιλαμβάνει και τα δύο.

μερικές από τις καλύτερες ατάκες τις έχω ακούσει από γυναίκες. Όλες όμως έγιναν σε στιγμές που ένιωθαν πολύ άνετα. Όταν περιτριγυρίζονται από αγνώστους επιλέγουν να μην κάνουν χιούμορ. Το άρθρο, ο Λουκ και εγώ προς Θεού δε λέμε πως μια γυναίκα δε μπορεί να παράγει αστεία. Αυτό που λέει είναι πως το σύνολο των γυναικών, παράγει πολύ λιγότερο χιούμορ από ότι θα περιμέναμε με βάση αυτά που έχουμε δει εμείς από τις γυναίκες.

Ήδη τρέχω για τις βαλίτσες, οπότε δεν ανατρέχω σε παλιότερο ποστ, αλλά είναι αυτό που ειπώθηκε. Τι εικόνα θέλει το κάθε φύλο να περάσει προς τα έξω. Πάρτε για παράδειγμα τις απόκριες. Από τους άνδρες που θα μασκαρευτούν, το 80% θα έχουν ντυθεί κάτι αστείο. Στις γυναίκες το ποσοστό είναι αισθητά μικρότερο και συνήθως ντύνονται κάτι όμορφο που δε τους τσαλακώνει την εικόνα.

Eλαχιστες…Δυστυχώς…

Λές και έχουν οι άντρες για να αναρωτιούνται για τις γυναίκες…

Τουλάχιστον έχουν χιούμορ τα σκυλιά και γελάμε και λιγάκι στον έρμο τούτο κόζμο!

χμμμ… ολοι οι ανθρωποι εχουν χιουμορ (my opinion) :slight_smile:

Δηλαδη δεν γελας ποτε και με κανενα αστειο?

Γελάω, είτε το λέει άντρας είτε γυναίκα. Αλλά τουλάχιστον προσωπικός, σπάνια ακούω ένα πραγματικά καλό αστείο, τα περρισσότερα είναι μετριότατα και για αυτό άλλωστε και σπάνια ξεκαρδίζομαι στα γέλια. Όχι ότι εγώ έχω χιούμορ (κάθε άλλο) αλλά αυτό παρατηρώ στους γύρω μου.

Πέρα απο αυτό το ίδιο το ερώτημα του τόπικ μου φάνηκε άκυρο, λές και το χιούμορ είναι κάτι αντικειμενικό για να μπορείς να πείς αν το έχει κάποιος ή όχι. Σόρρυ μόντε

ένα πολύ χαλαρό και στα γρήγορα παράδειγμα γυναίκας που έχει αρκετό χιούμορ κατ’ εμέ, η Eve Ensler, συγγραφέας του αρκετά γνωστού στις Η.Π.Α. The Vagina Monologues

H αλήθεια είναι ότι λίγες γυναίκες έχουν, και είναι λιγότερες απο τους αντρες. Ο hokam και ο ellanor τοποθετηθηκαν σωστα κατ’ εμε.
Εχω παρατηρησει ομως πως πολλες φορες το χιουμορ των γυναικων υποτιμαται και σνομπαριζεταιι απο τους αντρες, επειδη ακριβως είναι “γυναικειο”. Δηλαδη πολλοι αντρες θεωρουν χιουμορ καφριλες κλπ που στις γυναικες φαινεται το λιγοτερο σαχλο, και κατι αντιστοιχο.

Όταν περιτριγυρίζονται από αγνώστους επιλέγουν να μην κάνουν χιούμορ

Α, και αυτό ειναι μια αληθεια…

Επέστρεψα!!!Μετά από αρκετό καιρό…

Λοιπόν.
Βασικά κι εγω δυσκολεύομαι να βρω γυναίκες που ξέρω να παράγουν χιούμορ, και μάλλον οι άντρες είναι περισσότεροι, αλλά και πάλι είναι και θέμα χαρίσματος αυτό…
μάλλον είναι κυρίως χαρίσματος

Και οι περισσότεροι άντρες που ξέρω δε μπορούν να κάνουν χιούμορ με αντισυμβατικό τρόπο (μένουν στα κλασσικά αστεία) και στην ουσία απλά κάνουν πλάκα πειράζοντας ή ενοχλώντας κάποιον, ή επαναλαμβάνοντας ένα αστείο 1865 φορές.

Πιστεύω πως το ερώτημα πρέπει να είναι όχι το ποιοι είναι περισσότεροι, αλλά ποιοι κάνουν το πιο πετυχημένο χιούμορ.

Πιστευω οτι οι γυναικες απο την φυση τους (Dna) δεν εχουν καμια αισθηση του χιουμορ οπως ακριβως και οι Αλβανοι ειναι ολοι κλεφτες (Dna), ολοι οι μαλλιαδες ειναι αλητες (Dna), οι μεταλλαδες ειναι Σατανιστες (Dna)! Καπως ετσι…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

To χιούμορ δεν εχει φυλο,εχει ομως FILa…XΑΧαχαχαχαχαχα


Εντάξει …δεν εχουν χιουμορ:?

οι γυναίκες δεν έχουν χιούμορ και αυτό επιβαιβεώνεται με το ότι ζητάνε ο σύντροφός να διαθέτει χιούμορ, για να τους καλύπτει το κενό…:wink:

Πιστεύω πως ναι! Πράγματι όμως συναντάται λιγότερο συχνά. Συμφωνώ κι εγώ με τις απόψεις που διατυπώθηκαν περι κοινωνικών συνθηκών και κοινής αντίληψης της έννοιας, αλλά νομίζω οτι μεγάλο ρόλο παίζει κι αυτό που έθιξε ο Καρβου. Θα έλεγα η τάση μας για λίγότερη ευθύτητα… Η εικόνα όπως αναφέρθηκε, η ευγένεια, καποια ανασφάλεια για πιθανή παρεξήγηση… Μερικές από τις αιτίες που οδηγούν σε μια συμπεριφορά λιγότερο ειλικρινή (ναι και ακατανόητη). Το χιούμορ όμως είναι κάτι πηγαίο. Χρειάζεται δε και κάποια δόση αυτοσαρκασμού. Όταν εγκλωβιστεί λοιπόν σε ένα τέτοιο πλαίσιο, μάλλον καταστρέφεται.

ΑΧΑ-ΧΑΧ-ΧΑΧΑΧΑΑΑΑ-ΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ. Παιδιά, κλειδώστε το, αυτό ήταν. Αποδείχτηκε πως η απάντηση στο ερώτημα είναι ασφαλώς θετική… :razz:

Άλλο ένα όμορφο και ειλικρινές ποστ απο τη Λένα.