Με ποιον τροπο δουλευετε τραγουδια?

Για πειτε λοιπον! Εσεις πως μαθαινετε τα τραγουδια που θελετε? Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο καλυτερος- βολικος τροπος? Ταμπλατουρες, guitar pro,…?Πειτε οτιδηποτε γυρω απο το θεμα:)

Επειδή από νότες είμαι άσχετος, ταμπλατούρες, guitar pro και άγιος ο θεός. Αυτά για κιθάρα.

Τώρα, στα ντραμς χρησιμοποιώ το αυτί περισσότερο, και μετά ταμπλατούρες/παρτιτούρες.

Πολυ ωραιο θρεντ…μπραβο Μαριαννα! :smiley:

Στα τυμπανα τα πραγματα εχουν ως εξης…ακους ενα κομματι παρα παρα πολλες φορες. Προσπαθησεις να το παιξεις απο πανω και σταματας και μελετας αργα τα σημεια που σε δυσκολευουν! Οταν τα βρεις ειναι καλα να ξαναβαλεις το κομματι απο την αρχη για να δεις αν μπορεις να το παιξεις σερι ως εκει γιατι αν συνεχισεις αβεβαια μπορει να σου παρει πολυ περισσοτερο χρονο…
Σε περιπτωση που το κομματι εχει πολυ περιεργα μετρα μπορεις στην αρχη να το μετρησεις και να το παιζει μετρωντας το μεχρι να το συνηθισεις. Το θεμα ειναι να ακουσεις πολλες φορες το κομματι ωστε να φτασεις σε σημειο να το παιζεις ολο χωρις να το ακους παραλληλα και βεβαια το κομματι να ανταποκρινεται στις ικανοτητες σου! Δεν μπορω εγω τωρα να παιξω Spastic Ink! Ειναι απλα τα πραγματα. Aυτα for now!

Σωστός ο σορτσάκιας. Το παν είναι να ακούς το κομμάτι συνέχεια μέχρι να λιώσει στα αυτιά σου:p

Ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή tab, αν υπάρχει songbook θαμμένο κάπου στο internet, ει δυνατόν το αυτάκι μας… οι περισσότερες tabs (guitar pro πάντα!) έχουν λάθη και κακές συνιστώμενες δαχτυλοθεσίες. Οπότε κι εκεί πέφτει διόρθωση.

Παράλληλα πάντα κοιτάω την παρτιτούρα για να καταλάβω τις αξίες. Οι νότες δεν με νοιάζουν, τις βλέπω απ’την tab…

Όποια σημεία με δυσκολεύουν, κάθομαι και τα παίζω αργά, αυξάνοντας ταχύτητα.

Και αυτό που λέει ο σορτσάκιας είναι σωστό. Πχ. εγώ τώρα δεν την παλεύω με τίποτα με τεχνικίλες. Ό,τι αρμόζει για τα χρόνια που παίζεις και την δουλειά που κάνεις. Βέβαια αν ξεκινήσεις αργά, σωστά και με σταθερά βήματα κάνεις θαύματα ακόμα και δύσκολα πράγματα.

Αυτο ακριβως! Τις προαλλες δουλευα το Death in fire- Amon Amarth και επρεπε να παιζω γρηγορες εναλλαγες απο 6η σε 4η χορδη. Ε ειναι λιγο κουλο. Ετσι αυτα που θα επαιζα στην 4η τα βρηκα στην ιδια τονικοτητα στην 5η ετσι ωστε να παιζω 6η και 5η χορδη.Οσο για την αυξανομενη ταχυτητα κανει θαυματα :slight_smile:

πρωτα προσπαθω να το βγαλω με το αυτι και αν δεν τα καταφερω ψανχω tabs στο ιντερνετ.

βρισκω παρτιτουρα η ταμλατουρα. ακουω πολλες φορες το κοματι κ το παιζω παρεα με το Cd

Bρίσκω tabs, τα παίζω αρχικά μόνος μου, πολλές φορές, ξεκινώντας από χαμηλές ταχύτητες και αυξάνοντας σιγά σιγά μέχρι να φτάσω στην σωστή ταχύτητα, αρχικά παίζω το κάθε μέρος του κομματιού ξεχωριστά και όταν το βγάλω ολόκληρο το παίζω ακούγοντας ταυτόχρονα το κομμάτι.

Οταν προκειται για διασκευες λιωνω το κομματι στις ακροασεις,προσπαθω να βγαλω τα βασιακ ρυθμικα με το αυτι,αν κατι δεν μου καθεται ψαχνω βρισκω ταμπλατουρα και το δουλευω μεχρι να βγει,παιζοντας ταυτοχρονα με το κομματι.

Οταν προκειται για δικα μου κομματια,συνηθως δουλευω πανω σε στιχους.Αρχιζω με καποιο βασικο ριφφ,προσπαθω να βρω μια μελωδια για τα κουπλε και το ρεφραιν(οταν υπαρχει…) και στη συνεχεια γραφω συγχορδιες και γεφυρες και τις οποιες αλλαγες χρειαστει.Αφου φτιαχτει ο σκελετος το προβαρουμε και μετα αρχιζει το μονταρισμα,πετωντας και κρατωντας ιδεες ή προσθετοντας αλλες καινουριες,Σολο σχεδον παντα αυτοσχεδιαζω,αφενος γιατι βγαινει καλυτερο συνηθως,αφετερου γιατι μετα δε το θυμαμαι να το ξαναπαιξω.:stuck_out_tongue:

Χαχαχαχα, ακριβώς!!8)

Eγω στα δικα μου κομματια δουλευω με διαφορους τροπους! Μπορει να μου εχει βγει ενα ωραιο θεμα και να θελω να το ενορχηστρωσω, μπορει επισης να εχει ερθει καποιο μελος του γκρουπ με ιδεες. Καποιες φορες επισης γραφουμε μουσικη πανω στους στιχους…ο,τι μουσικο θεμα κι αν εχω βγαλει εγω ειναι με την φωνη και μετα το βρισκουμε σε οποιοδηποτε αλλο οργανο (απειρες μελωδιες)! Οσων αφορα τα τυμπανα προσπαθω να δωσω το κατι παραπανω στο κομματι, ο,τι κι αν αυτο σημαινει! Αν υπαρχει σημειο που πρεπει να παιξω κατι τελειως απλο,θα το κανω. Γενικα θελω τα τυμπανα να γκρουβαρουν (με οποιονδηποτε τροπο)! Αν βρεθει καποια μελωδια που να νιωθω οτι θελει καποιο σολο τοτε θα το κανω (αν με κρατησουν οι υπολοιποι :stuck_out_tongue: )! Ειναι ενα προβλημα των μουσικων με τον χρονο, αν πας να παιξεις λιγο πιο ελευθερα πανε ολοι στο διαολο! Τελος προσπαθω ο,τι κανω να ακουγεται καλα στο κομματι…να εχει το στυλ του κομματιου…γι αυτο μελεταω κιολλας! Για να μπορω να ακουγομαι οπως πρεπει, την στιγμη που πρεπει!

Εντιτ: Αναλογα με το θεμα στο οποιο σολαρω βλεπω αν θα ειναι αυτοσχεδιαστικο η οχι! Αν δεν ειναι τοτε θα ειναι συγκεκριμενες φρασεις-λικς τα οποια θα τα θυμαμαι! Παντως τα περισσοτερα σολο μου ειναι αυτοσχεδιαστικα!

Συνήθως αρχίζω παράλληλα με το cd-mp3. Το προσπαθώ ακόμα κι αν δυσκολεύομαι να καταλάβω τι παίζει, είναι πρόκληση για το αυτί. Όταν δεν προχωράει το πράγμα ή βαριέμαι ή νομίζω πως το’χω βγάλει (που σπάνια ισχύει γιατί έχω μια τάση να απλοποιώ τα πράγματα :P) καταφεύγω σε tabs.

guitar pro και αγιος ο θεος!!

Λιγο απο δω λιγο απο κει… Ο καλυτερος τροπος για μενα βεβαια ειναι παρτιτουρες (οσο πιο ευκολη κι αν ειναι η ταμπλατουρα πιεζομαι για να συνηθισω παρτιτουρες) η ν’ ακουω και να βλεπω την παρτιτουρα ταυτοχρονα. Αυτα για ενα μαθημα πχ. Κατα τ’ αλλα κανα guitar pro και αυτι.

κ εγω μαζι σου!:wink:

Ρε παιδιά τα solos πως τα δουλεύετε?

Τα κοιτάζω λίγο προσεκτικά και λίγο λίγο στο guitar pro, αμέσως μόλις ξεχνάω τον ρυθμό το βάζω να παίζει, και αφού το παίζω λίγο κουτσαίνοντας κατεβάζω το παράθυρο και χαζεύω στο νετ (συνήθως διαβάζοντας κάτι βέβαια) και το παίζω συνέχεια χωρίς να του δίνω σημασία, μέχρι να μάθω τέλεια εκείνο το μέρος του σολο :p.

α , αυτος ειναι ο τροπος που τα μαθαινεις ? για αυτο δεν μπορεις να μαθεις κανενα ? :lol: :lol:

Συνήθως τα “σπάω” σε κομμάτια και δουλεύω το καθένα ξεχωριστά (by tab, by ear, whatever) και μετά τις μεταβάσεις. Has never failed me so far. Ούτε καν στο The Glass Prison. :lol: