Όταν οι μπασίστες ξεφεύγουν

Τώρα το βράδυ θυμήθηκα πάλι το Kill’em All που βρισκόταν θαμμένο στην μνήμη μου (ατςςς) και το έβαλα…

Mπαίνει σε κάποια φάση το Anesthesia και μου σηκώνεται πάλι η τρίχα… Ε για να μην τα πολυλογώ, μετά ξέθαψα ό,τι είχα από μπασιστικά όργια, απ’το Tommy The Cat των Primus μέχρι το Maxwell Murder των Rancid…

Εδώ λοιπόν μπορείτε να εκθειάζετε τα μπασιστικά μέρη (κυρίως solos αλλά και διάφορα άλλα) που είτε σας κάνουν να κουνιέστε είτε να παρατάτε την εκμάθησή του εν λόγω οργάνου (πχ. εγώ τώρα :lol: ) είτε απλά να αναφωνείτε “πωωω τι έπαιξε τώρα το άτομο”.

Απ’τον Pastorius μέχρι σύγχρονους…όποιον παίκτη θέλετε αναφέρετε…

Αυτό παίζει τώρα:
[http://www.youtube.com/watch?v=Jq8kAJxUS7c](Between The Buried And Me - Viridian)

Χμμμμ…ωραίο thread. Όλο το Gardenia των Kyuss είναι ένα μπασιστικό όργιο. Δεν έχω ιδέα πόσο δύσκολο είναι να παιχτεί το συγκεκριμένο κομμάτι στο μπάσο, ακούγεται όμως τόσο γαμάτα, λες και σολάρει ο παίχτης ασταμάτητα. Βασικά αυτό το κομμάτι είναι ένας από τους λόγους που αγόρασα μπάσο, θέλω να το παίξω κάποτε.
Επίσης, ίσως το πιο ιστορικό bass part και σίγουρα το πιο πορωτικό κατ’ εμέ, είναι το σολάρισμα πριν μπει το επίσης θεϊκό bass riff στο N.I.B. των Sabbath.
Ένα ακόμα ιερό μπασοπροσκύνημα είναι το solo προς το τέλος του Only The Good Die Young των Maiden.
Επίσης η εισαγωγή του Euphoria των Spiritual Beggars…σταματάω εδώ γιατί θα πω άπειρα.
Μπράβο ρε φίλε γαμώ τα thread!!!

Oλόκληρο το πρώτο σόλο άλμπουμ του Stu Hamm, το Radio Free Albemuth.

ten years after - good morning little schoolgirl
led zeppelin - lemong song
black sabbath - war pigs
deep purple - fireball

Nothing Is Everything - Death
Ολα τα αλμπουμ των Sieges Even
Ολα τα Spastic Ink
Schism - Tool (Η απολυτη μπασογραμμη)!
La Villa Strangiato, YYZ, Show don’t Tell, Spirit Of Radio και γενικα τα παντα και απο Rush!!!

Mr.Big-Colorado Bulldog
Dream Theater-Lines in the sand
Rush-YYZ
Michael Manring-anything
αυτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα…θα επανερθω “δημητριος”:stuck_out_tongue:

Η εισαγωγή στο ‘‘For whom the bell tolls’’ (στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κιθάρα- όπως και στο ‘‘Anesthesia- (pulling teeth)’’.

Το bass solo στη μέση του ‘‘Cosmic sea’’ των Death. Απίστευτα πορωτικό. Στην αρχή εκθείαζα τον DiGiorgio, αλλά τελικά το παίζει ο Scott Carrino. :smiley:

Όλα τα bass parts σε όλα τα κομμάτια των Kyuss. Και ο Oliveri και ο Reeder απλά ΕΓΡΑΨΑΝ στους Kyuss. Βέβαια και η παραγωγή παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά τόσο πορωτικό μπάσο δεν έχω ξανακούσει.

Αυτά προς το παρόν.

Μuyang στο Overture, στην εισαγωγη ειδικα τα σπαει

Ο Flea στο Get On Top.

σχεδον ολο το ομωνυμο του jaco pastorius και το xyz των rush.

Το σολo του aeroplane των rhcp, το σολο του stomp των brothers johnson, το son of the bitch των kyuss, το NIB των sabbath ειναι οργιο επισης και η εισαγωγη του all for you των annihilator.

Απίστευτο…

Συμφωνώ επίσης -παρόλο που δεν είναι από τα αγαπημένα μου. (Και Flea γενικώς βέβαια!)

Ότι έχει παίξει ο Steve DiGiorgio.

Σιγουρα αυτα ! +

ΟΛΑ του Pastorius
Marcus Miller - Rampage , Juju , Mr.Pastorius , Goodbye Pork Pie Hat (live)
Billy Sheehan - τα σολο του στα live
Victor Wooten - ολα οσα εχω ακουσει
Tim Bogert - ολα στους BBA και το σολο σε ενα κομματι Vanilla Fugde που δν θυμαμαι τον τιτλο του

οταν θυμηθω κιαλλα θα συνεχισω… :smiley:

Νταξ, οταν καποιος ακουει τη λεξη solo συνηθως η κιθάρα είναι το πρωτο που του 'ρχεται στο μυαλο…ok…

BUT αν και φαινεται οτι το μπασο δεν ειναι τοσο βαρύγδουπο στα solos ή στα riffs ειναι φάσεις που είναι πωρωτικό!

π.Χ. 8)
Peace Sells-Megadeth
For whom the bell tolls-Metallica

ετσι για αρχη…

Εη καιρο ειχες να μπεις :stuck_out_tongue:

χμμ… On the top of my head, Muse-Hysteria

The Who - My Generation

Metallica - B - Pulling Teeth [/B]

Black Sabbath - NIB (intro)

Το riff θέλει δύο φου.

indeed my dear, λοιπον ειμαστε και παλι χαζοι που λεει και ο τζιμακος!

ναι ρε γαμωτο, το ξερω, μου ξεφφφφυγε :smiley:

Το Mass Hypnosis έχει μια τρελλή μπασιά εε ;;

To tapping στο Eagle Fly Free.

Το main riff στο Sea of Lies ειδικα εκει που σκαει μονο του στην αρχη.

Στο Infinite Dreams ενα συγκεκριμενο.(μια απο τις φορες που σκαει ειναι μετα το “even in my wildest dreams…”)

Aυτα μου ρθαν τωρα.