Όταν οι μπασίστες ξεφεύγουν

Όλα τα σόλα του μπασιστα των Ex - Humans στον δίσκο Ανώφελη Επιβίωση. Ο δίσκος αυτός είναι η εκδίκηση του μπασίστα!

A ξεχασα,και τη μπασογραμμη στο YYZ των Rush που γαμα*ι.

Όπως επίσης, και το μπάσο του Lee στο σόλο του Tom Sawyer και σε πολλά-πολλά άλλα…

Τοπικ για μπασιστικο ξεσπαθωμα! Θα… το τιμαω δεοντως :stuck_out_tongue:

Metallica - Orion το μπρεικ στη μεση του κομματιου και το τελευταιο solo με wah
Rush - The Trees, La villa strangiato
Control denied - Consumed. Το μπασο του Steve Di Giorgio στην εισαγωγη (κ σε ολο το δισκο)
Jaco Pastorius - Donna Lee (all time classic solo), Come on, come over το ριφ.
Led Zeppelin - Ramble on (απο τις πιο ευφανταστες μπασογραμμες ever), The Lemon Song (τρελο walking bass!)
Ηerbie Hancock - Chameleon (απλο αλλα καραγκρουβατο)
Sade - Smooth Operator
RHCP - Aeroplane (απλα απιαστο!)
Τrivium - The crusade - ενα πιο προσφατο αλλα αρκετα καλο.
Primus - The awakening
Pink Floyd - Money
Queen - another one bites the dust
Anthrax - Got the time
Jamiroquai- Too young to die

Aυτα ετσι προχειρα, γιατι εχω απειρα στο μυαλο μου. Σιγα σιγα θα ξεθαβω κι αλλο πραμα.:slight_smile:

@Mike Stan: ακριβως το προηγουμενο κομματι, το Stronger than hate, κλεινει με ενα φανταστικο bass tapping. Mηπως εννοουσες αυτο?

Το μεσαιο μερος του rime of the ancient mariner
Μολις σταματησει ο dickinson να τραγουδαει στο πρωτο μερος του κομματιου

orion και anesthesia(pulling teeth)

Τhrow Away Your Television - chili peppers

Anesthesia(Pulling Teeth)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7363&highlight=%EC%F0%E1%F3%DF%F3%F4%E5%F2

Μπορεί να μην το βρήκες στο search, αν έκανες…

:lock:

Rush-far cry
Helmet-milktoast
Anthrax-got the time
Iron Maiden-clairvoyant
Metallica-Orion
Dream Theater-Glass prison
Katatonia-funeral wedding
Black Sabbath-N.I.B
Running wild-conquistadores
Nuclear assault-critical mass

My Friend of Misery(Α,ρε Jason).

To καλύτερο με διαφορα στο Good morning little schoolgirl από Τen years after όπου ο Leo Lyons αφηνιάζει!

το live των μεταλλικα με τον κλιφφ στο for whom the bell tolls!!!ΕΠΟΣ!!!

μετα αν σου αρεσει το μπασσο μπορεις να ακουσεις primus!!!

εχω σκαλώσει να βγάλω -αρχάρια ειμαι ακόμα- την εισαγωγή του Ν.Ι.Β. κάποτε…

…ποτέ ομως!

Όπως το είπες

Σωστά τα παληκάρια!

Το σόλο του Stay Clean. Lemmy θεέ!

__Xαχα, σωστός, αλλά ΟΛΟ το κομμάτι είναι super απο μπάσο! Φανταστική απόδωση σε ένα τραγούδι που ΟΛΟΙ σολάρουν παραδειγματικά, ειδικά για το είδος. Ολοι: μπάσο, κιθάρες, drums και η φωνή… οκ, απ’ τις κορυφαίες ανεξαρτήτου είδους. Αλλά βέβαια, αυτό το τάπιν απο την πρώτη φορά που το ακούς λες “ώπα!!!” και το ξαναβάζεις στα καπάκια! 8) (α, το γέλιο στην αρχή είναι γιατί όπως σε με τον μπασίστα των theater, ακούς ένα tapping του και λες “ώπα! τι παλικάρι είναι αυτό”, αλλά μετά απο λίγο αρχίζεις και ακούς όλα τα μέρη του και λες, μα πως και δε τα άκουγα, αυτός είναι θεός") :wink:

__Οκ, σου θυμίζω τον Steven Bailey… 8) (πρώτη γεύση εδώ, σε δική του σύνθεση το “Too Loud, Too Fast, Too bad” -Carl Verheyen κιθάρα και Joel Taylor ντραμς)

__Παίδες, μιλάμε για ΤΡΕΛΟ μπασιστόνι!! ΑΠΙΑΣΤΟΣ! Παίζει άταστο μπάσο (:!:), τεράχορδο και εξάχορδο κυρίως, και το έχει εξελίξει πάρα πολύ το θέμα! Φοβερός τύπος, φοβερή τεχνική, με πάρα πολλές επιρροές και συνεργασίες (μερικές απ’ αυτές: Victor Wooten, Dizzy Gillespie, Jethro Tull, Lynyrd Skynyrd, Larry Carlton, Kitaro, Toni Price, Mark Murphy, John Patitucci, Billy Sheehan). Εχει κυκλοφορήσει 6 βιβλία για μπάσο και δύο dvd.

__Πρόταση, η συνεργασία του με τον Victor Wooten (και τον Greg Bisonette στα drums!) στα bass extremes… Τι να πρωτοπεις! Τσεκάρετε “A Chick From Corea” (σύνθεση tribute στον Chick Corea φυσικά), “Stan The Man” (σύνθεση tribute στον Stanley Clarke βεβαίως-βεβαίως), ή το “Donna Lee” (κλασσικό bebop-tzaz ύμνο με το όνομα της κόρης ενός άλλου σπουδαίου μπασίστα του Curly Russell, με κλασσική διαμάχη για το αν το έγραψε ο Miles Davis ή ο Charlie Parker, αλλά και μία κλασσική επανεκτέλεση απο τον Jaco Pastorius και το άταστο μπάσο του), και… και βασικά άπαντα απο Bass Extremes! Ψάξτε youtube ψάξτε παντού, αξίζει, θα σας αφήσουν άφωνους!

------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------

__Και μια που μιλάμε για άταστο μπασάκι, τσεκάρετε και τον Alain Caron -τον γνώρισα απο τους Καναδούς τζαζ-ροκ-φιούζιον “UZEB” (between the lines -σίγουρη επένδυση, βέβαια και οι δύο προηγούμενοι αλλά και οι δύο επόμενοι πήρα το διάκριση για τον “τζαζ δίσκο της χρονιάς”, οπότε ότι και να πάρετε είστε οκ). Ψάξτε ακόμα και στο YouTube -ή ας ψάξω εγώ για σας ένα φανταστικό live του 85. Προτάσεις: για μπάσο “Spacy Country”, γενικότερα για UZEB “Gimmie A Break”, και όποιος θέλει ψάχνει άλλα γνωστά τους, όπως Junk Funk, Uzeb Club, 60 rue des Lombards, Smiles and Chuckles, Mile ‘O’, Spider…

------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------

__Και επειδή ανέφερα και τον μέγιστο Stanley Clarke προηγουμένος, απλά ακούστε όλο το θρυλικό “Light As A Feather” των Return To Forever (προτίνω την remastered SACD έκδοση που είναι hybrid, δηλαδή παίζει και σε κανονικά cd-players, όχι μόνο σε super audio cd-players). Τι να σας πω, αν βαριέστε (:p), ακούστε μόνο το jazz-standar πλέον (σα να λέμε το “take five”) 9λεπτο ύμνο “Spain” (δυστχώς είναι σε κακή ποιότητα, αλλά τα μέρη του μπάσου και πάλι λάμπουν -όπως και όλο το τραγούδι). Αν είστε απ’ αυτούς που λάτρεψαν το ομότιτλο του Jaco Pastorius, τότε ακούστε τον αντίστοιχο, σόλο ντεμπούτο κι έναν απ’ τους καλύτερους ever tzaz δίσκους, το School Days.

------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------

__Και επειδή με τους Control Denied και τους Spastic Ink (“To Counter And Groove In E Minor”, ΥΠΕΡΟΧΟ!!) μου θυμήσατε τα prog ακούσματά μου:

__To “Insect” των Spiral Architect (εδώ μαζί με το “Occam’s Razor” -Ηοcamάκο, κάντους μήνυση τους κλέφτες, κάντε την μαζί με τον τραγουδιστή των Psychotic Waltz, θα πάρετε πολύ χρήμα! :lol:), τα σπάει ΠΟΛΥ άργια! O μπασίστας τους Lars K. Norberg (sessionάς και στους Νορβηγούς συμπατριώτες τους Satyricon), δίνει ρέστα σε όλο το album και είναι μάλλον το πιο δυνατό χαρτί τους.

------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------

__Watchtower… ε, τι να πω τώρα, ακούστε όλο το Control And Resistance! Αλλιώς ακούστε το ομότιτλο “Control And Resistance”, ή το “Mayday in Kiev”, ή το cool video clip του “The Eldritch”, ή… ε, έτσι όπως πάμε, θ’ ακούσετε όλο το άλμπουμ! :stuck_out_tongue: Γενικά ο Doug Keyser, παραδίδει μαθήματα, ακούστε ότι θέλετε!

------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------------<>------

__Ξέρω, έχω γράψει πολλούς, έναν ακόμα γιατί τον θυμήθηκα και ΔΕΝ μπορώ να μην τον αναφέρω! Sean Malone. O Μπασίστας (ναι, με κεφαλαίο) των Cynic (απ’ όπου και τον γνωρίσαμε), αλλά και των Agora, Gordian Knot (δικό του project), που παίζει το περίεργο και υπέροχο μπασοειδές Chapman Stick.

[νομίζω ένας απ’ τους πρώτους που το χρησιμοποίησαν ήταν ο Tony Levin που μεταξύ άλλων ήταν στους King Crimson και… άντε, είπαμε τελευταίος ο Malone, δε θα επεκταθώ, απλά υποσχεθήτε μου πως θ’ ακούσετε έστω τα “Duende”, “Spiral” και “Tziganne” απο το project των “Bozzio / Levin / Stevens” ή αγοράστε τα albums τους -έχουν και πιο σκληρά τραγούδια, αυτά δεν αντιπροσψπεύουν το σχήμα 100%- σιγά τα έξοδα, δύο μόνο έβγαλαν! για King Crimson θα τα πούμε άλλη φορά!]

__Περάστε μια βόλτα απ’ το blog του αν θέλετε, αλλά ακούστε αν όχι όλη τη δισκογραφία των Cynic (άπιστοι! :lol:), έστω απο το πρώτο τους, το “Focus”, τα “Textures”, ή το “I’m But A Wave To…”, ή απο τους Gordian Knot τα “Unquity Road” από το πρώτο τους και το “Fischer’s Gambit”, έτσι απλά για να αναφέρω μερικά ψιλοάγνωστα διαμάντια… :wink:

Y.Γ. αναφέρω μπασίστες και τραγούδια /σόλο που δεν αναφέρθηκαν… πολύ απο σας έχετε αναφέρει εξαιρετικά παραδείγματα -με το που άρχισα να διαβάζω το topic, άνοιξα τον player μου και ακούω συνέχεια μουσική -αυτά που αναφέρετε. well done!!

Y.Γ. 2 είδατε;! παρόλο που ανέφερα τους Cynic, κρατήθηκα και δεν ανέφερα κι άλλον μπασίστα, π.χ. τον Tony Choy που πέρασε απ’ αυτούς και ηχογράφησε και δύο albumάρες με τους Atheist (το Elements που είναι δικές του οι μπασογραμμές και το Unquestionable Presence που απλά ηχογράφησε τις υπάρχουσες του αδικοχαμένου Roger Patterson). Απο πρώτο λοιπόν (το τρίτο κατά σειρά των Atheist), ακούστε το εξαίρετο “Samba Briza” το οποίο ψιλο-παραπλανεί για το ύφος του δίσκου (μισή αλήθεια, π.χ. ακούστε και το “Mineral”) και μετά αγοράστε όλο τον δίσκο και κάντε και μία ελαφρά υπόκληση! ΥΕΑΗ! :smiley:

Υ.Γ. 3 οι πιο πολλοί τίτλοι τραγουδιών έχουν και link στο youtube! μην τα προσπεράσετε…!

+1.000.000 8)

Έχει πάιξει και δύο πολύ καλά live στην Αθήνα μέσα στη διετία και ελπίζω να τον ξαναδούμε σύντομα.