Χάρης και Πάνος

Θα συμφωνήσω με την πλευρα του Mule…Η ελληνικη" εντεχνη" σκηνη για μενα απλα δε μπορει να αποδεχτει πως τα παντα παρακμαζουν καποια στιγμη κ προσπαθει με νυχια και με δοντια να κρατηθει στο προσκηνιο…Ακομα θυμαμαι ενα καυστικο γραμμα του Πανου Κατσιμιχα προς τον Χατζηγιαννη που ειχε απλα χολή…μπηχτες,και μια επαρση,μια επαρση που πηγαζει απο ενα ενδοξο μεν ,στειρο πια παρελθον…Δεν ημουν ποτε υπερ του Χατζηγιαννη,αντιθετα γουσταρα ατελιωτα Κατσιμιχαιους(ειδικα ο Χαρης ηταν εφηβικος ερωτας)
…σταματησαν ν μου την λενε τοσο απο τη στιγμη που ξεκινησε αυτη η ανηλεης και αδιαλλειπτη κριτικη επι παντος επιστητου…10 πολυ καλοι δισκοι σε κανουν καλο μουσικο,10 χρονια σπουδων σε κανουν οξυδερκη ισως και με κριτικη σκεψη…οχι φωτεινο παντογνωστη και οχι θεματοφυλακα τεν ελληνικων γραμματων,μουσικης παιδειας κτλ.

Παρένθεση:
μην μπερδεύουμε το λεγόμενο “έντεχνο” ελληνικό τραγούδι με Κατσιμιχαίους:wink:

Ασφαλώς και οι Κατσιμιχαίοι ήταν κάτι περισσότερο απο απλά ένα μέρος του έντεχνου ρεύματος. Ακούστε τη μπλουζιά του “Τα λόγια τα μεγάλα που χω πει”, τη ροκιά του “Αθήνα” ή τσεκάρετε την προκλητικότητα (και για την εποχή τους και για το δεδομένο του “έντεχνου” και του “mainstream”) στίχων ορισμένων τραγουδιών τους (τόσο στα σοβαρά όσο και στα χιουμοριστικά τους, βλέπε τη διασκευή στο Don’t Worry Be Happy) 8)

Όσο αφορά αυτά που λέει η Lunatic για τον ξεπεσμό του έντεχνου τραγουδιού, δε διαφωνώ καθόλου. Ποτέ δεν ήμουν και ένθερμος υποστηρικτής μιας μουσικής εξάλλου που είχε κλείσει τον εαυτό της σε μια κάστα εκλεκτών και ήθελε απλά να αυτοαναπαράγεται.

Αλλά. Είπαμε, οι Κατσιμιχαίοι ήταν κάτι παραπάνω απο απλά έντεχνο τραγούδι. Δεύτερον αν κάτι σου αρέσει, ή σου άρεσε παλιά, εμένα αυτό μου αρκεί. Δεν περιμένουμε απο τους Maiden σήμερα να σώσουν τη μέταλ σκηνή, ούτε περιμένουμε απο τους Κατσιμιχαίους να σώσουν το ελληνικό τραγούδι. Μιλάμε για το αν μας αρέσουν απλά, για τη συνολική τους προσφορά στο παρελθόν.

Τέλος, όσο αφορά όσα λέει ο Μule. Το όλο νόημα όσων είπα ήταν απλά πως θεωρώ σωστό να μπορεί να εκφράζεται δημόσια κάποιος, εφόσον φυσικά έχει κάτι αξιόλογο να πει, ανεξαρτήτως του ποιός είναι αυτός. Αυτό μας έλειπε να έχουν λόγο μόνο οι πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι (στους “μεγάλους” δημοσιογράφους αναφέρομαι…). Δε πα ο Τσακνής να έχει στήλη στην εφημερίδα, να γράφει ό,τι γουστάρει. Ας έχει και κανάλι δικό του που λέει ο λόγος. Δεν είναι το πρόβλημα αυτό για μένα. Το πρόβλημα είναι πως στην εποχή που ζούμε οι φωνές που ακούγονται είναι πάντα οι ίδιες (οι ίδιοι δημοσιογράφοι, καναλάρχες, πολιτικοί, αλλά και καλλιτέχνες σε έναν βαθμό), και δε δίνεται λόγος σε περισσότερες. Και αν αυτό ισχύει και για τους καλλιτέχνες, αν και εκεί υπάρχει κάποια “κάστα” που μιλάει πάντα για συγκεκριμένα πράγματα και όχι για άλλα, τότε πάλι λάθος το βρίσκω αυτό.

Εν ολίγοις. Με ενοχλεί όχι αν μιλάει κάποιος, αλλά με ποιά ιδιότητα μιλάει και τι είναι αυτό που λέει. Και πραγματικά, το λιγότερο που με ενοχλεί εμένα προσωπικά με όσα γίνονται γύρω μας, είναι αν ο χψ Κατσιμίχας έκανε μια και δυο δήλωσεις…

Τέλος, όσο αφορά το σκηνικό με τον Χατζηγιάννη που επανέφερε η λούνατικ ,το είχαμε σχολιάσει και τότε. Και όπως θυμόμαστε (υπάρχει εξάλλου και ανάλογο θρεντ εδώ) πρώτα ο Χατζηγιάννης είχε βγει και ήταν προκλητικός με αυτά που έλεγε. Ποιό, το σκασμένο. Μη τα ισοπεδώσουμε και όλα.

Αυταααα… :slight_smile:

Μπλουζιά; :-k
Λίγη προσοχή με τον όρο, θα πέσει φωτιά να μας κάψει… :wink: :stuck_out_tongue:

Σίγουρα αν οι Κατσιμίχες με κουράζουν, ο Χατζητσούτσεκος, ο “τροβαδούρος των ΔΕΚΟ” είναι για κλωτσιές. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.

Ναι ρε συ Mule, άκου το τραγούδι, σε blues παραπέμπει. Δε τους είπα “blues” τους Κατσιμιχαίους, ούτε έκανα συγκρίσεις με ονόματα του είδους, το συγκεκριμένο τραγούδι είναι πάντως, και το χρησιμοποίησα ως αντιπαραβολή για την έντεχνη ταμπέλα. Σιγά πια. :wink:

Anyway, your point taken, το δικό μου φαντάζομαι το ίδιο, απο κει και πέρα σε άλλους αρέσουν, και σε άλλους πάλι όχι, απλό είναι.

Εντάξει εμένα είναι απο τις πρώτες μου μουσικές προτιμήσεις όσον αφορά το ελληνικό ρεπερτόριο…
Δεν είναι και για συνέχεια ούτε δηλώνω πορωμένη ή κάτι τέτοιο, αλλά έχουν ορισμένα κομμάτια που τα σπάνε, και γενικά υπάρχουν φορές που η μουσική τους με ‘ζεσταίνει’ …

Αν και στο ακουσμα της λεξης"εντεχνο" βγαζω σπυρακια που δεν εχει ανακαλυψει ακομα η επιστημη,ωστοσο οι 2 τραγουδοποιοι αποτελουν εξαιρετικα μεγαλη συμπαθεια,λατρευω παρα παρα πολλα κομματια τους,τα οποια ακουω ακομα ευχαριστα οποτε μου δοθει η ευκαιρια.

Τους ξεχωρισα γιατι ερμηνευτικα και ενορχηστρωτικα κυριως διεφεραν απ τον οχετο του χεσε ψηλα κι αγναντευε"εντεχνου" και αν και πολυ τους κατηγορουν για ακατασχετη κλαψα κτλ,προσωπικα θεωρω οτι ειναι απ τους ελαχιστους που καταφεραν αυτη η "κλαψα"να μην ακουγεται πιο κιτς κι απ την Θωδη οταν τραγουδαει Μεταλλικα.Παντρεψαν ομορφα διαφορετικα στυλ Δυτικης μουσικης με παραδοσιακους ελληνικους ρυθμους και μελοποιησαν μερικα εξαιρετικα ποιηματα κανοντας ακομα πιο δυνατους τους στιχους.

Εγραψαν και το πολυ ενδιαφερον παραμυθι"Η αγελαστη πολιτεια και οι καλικαντζαροι"το οποιο θεωρω και μια απ τις κορυφαιες στιγμες τους.

Τα οσα δηλωνουν δημοσιως ποτε δε με ενοχλησαν,το αντιθετο θα ελεγα.Ποτε δεν κατηντησαν μαιντανοι σαν κατι αλλους κουλτουροσωτηρες της παλαι ποτε προοδευτικης Αριστερας τυπου Μαχαιριτσα να βγαινουν καθε 3 και λιγο στη Μπηλιω Τσουκαλα.Αντιθετα παντα εμεναν στο παρασκηνιο επιλεγοντας το που και ποτε θα μιλησουν και κυριως το τι θα πουν.Απ τους ελαχιστους ελληνες καλλιτεχνες που σεβομαι αρκετες απ τις αποψεις τους,για το οποιο δεν ξερω αν τελικα φταινε καποιες εφηβικες αναμνησεις με τις οποιες τους εχω συνδεσει,αλλα πιστευω πως και τωρα να τους ακουγα πρωτη φορα θα μου κινουσαν το ενδιαφερον μουσικα αν οχι με τα λεγομενα τους.

υπέροχο ποστ,γιατί συμφωνώ

+1 :wink:

Γιατί ήρθε το καλοκαιράκι, το οποίο έχω συνδέσει πέρα για πέρα με τη μουσική τους.

Γιατί αυτή τη στιγμή ακούω, σκέφτομαι διάφορα, ταξιδεύω, και την έχω καταβρεί.

Αλλά πολύ απλά γιατί τους γουστάρω πολύ ρε γαμώτο, επαναφέρω το θρεντ.

Χάρης και Πάνος, αγαπάμε!

Ναιιιι!!! Χάρης και Πάνος, ξανά μαζί! Θα περιοδεύσουν το καλοκαίρι του 2010 για 25 συναυλίες ανακοίνωσαν! Έτσι, γιατί οι παλιές αγάπες δεν ξενχιούνται! :D:D

Τα ελληνικα ομως ? :stuck_out_tongue:

Δεν ηταν βαρια αρρωστος ενας απο τους δυο ?

Καταραμένη νυχτερινή νύστα. :stuck_out_tongue:

O Χάρης ήταν που είχε αποσυρθεί, αν ήταν άρρωστος ή όχι δεν το ξέρω, τους είχα δει πάντως στο τελευταίο λάιβ τους πριν αρκετά χρόνια στο ΟΑΚΑ και πολύ χαίρομαι που θα τους δούμε πάλι.

(υγ: μόνο εγώ γράφω εδώ στα τελευταία ποστ και μόνο εγώ απο το φόρουμ θα πάω να τους δω αύριο καθώς φαίνεται, αλλά who cares!) 8)

Mου έχει πεί πως θα πάει τουλάχιστον άλλος ένας γνωστός φορουμίτης που μάλιστα είναι και υπεράνω πάσης υποψίας αλλά δεν θα τον καρφώσω, αν θέλει ας το γράψει από μόνος του! :stuck_out_tongue:

το ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ παιζει και να ειναι ο καλυτερος ελληνικος δισκος της τελευταιας 25ετιας

κομματια σαν το υπογειο δεν τα γραφεις ευκολα

παρτε και γαμιστερη συνεντευξη του ενος εκ των δυο στην σημερινη athens voice

τα λεει εξω απο τα δοντια χυμα και τσουβαλατα


http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/294/το-μέσα-μάτι-βλέπει

chris εχεις ακουσει το ζεστα ποτα και το βρηκς βαρετο ? :-k

Πολύ ενδιαφέρουσα η πάνω συνέντευξη του Χάρη, που τα λέει όντως έξω απ’ τα δόντια… παραθέτω δύο αποσμάτα της…

Τώρα πια, που ουσιαστικά δεν είμαι μέσα στο χώρο ?βγήκα μόνος μου σε σύνταξη με εθελουσία? έχω την «πολυτέλεια» να λέω κι εγώ τη γνώμη μου, χωρίς το φόβο ότι θα μου αποδοθεί επαγγελματικός φθόνος, ανταγωνισμός κ.λπ. Οι θεματολογίες των Κατσιμιχαίων είχαν πάντα σαν επίκεντρό τους τα ατομικά και συλλογικά βάσανα των ανθρώπων. Ήταν καλώς ή κακώς το λεγόμενο protest song. Ως εκ τούτου, η χρονική ?και μόνο? συνύπαρξή μας με άλλους μουσικούς, κάτι εντελώς τυχαίο ?το επαναλαμβάνω? δεν λέει απολύτως τίποτα. Γιατί; Γιατί δεν ήταν ένα κίνημα, όπως π.χ κάποτε στα ?60 το Νέο Κύμα, με κοινή αισθητική, ιδεολογική και μουσική βάση. Τι σχέση έχουν τα δικά μας τραγούδια με τις άχρωμες, άγευστες και άοσμες θεματολογίες του Ξυδάκη, με τους μικροαστικούς νταλκάδες του Πορτοκάλογλου, με το ρηχό λυρισμό του Αλκίνοου Ιωαννίδη και τις μπουρδολογίες π.χ. του Φάμελου; Απολύτως καμία! Προτιμώ χίλιες φορές τα μουγκρητά του Αγγελάκα, γιατί αυτός ο άνθρωπος? τρώγεται με τα ρούχα του. Ή? ο χοντρός των Active Member. Το ίδιο κι αυτός. Εξάλλου προέρχονται και οι δύο από το rock, το οποίο, κάποτε τουλάχιστον, είχε σαν κύρια θεματολογία του τα σκατά και πώς να τα αντιμετωπίσετε!

Προτιμώ τα cds μου να πουλιούνται στα περίπτερα, παρά να τα πουλούν οι δισκογραφικές. Τόσο μεγάλο είναι το μίσος μου! Κανείς δεν ξέρει εκτός από αυτούς που είναι στο χώρο την αδικία που υφιστάμεθα και την εκμετάλλευση. Ο κόσμος νομίζει ότι τα 20 ευρώ που πληρώνει για ένα cd τα παίρνει ο καλλιτέχνης. Εμ, δεν τα παίρνει!

Η συνέντευξη δε μου άρεσε και σε συνδυασμό με τη συναυλία στη Θεσ/νίκη έχουν γκρεμιστεί πολλά που πίστευα…

Παιδικές ύβρεις κατά του συστήματος, φανφάρες, υπερβολή, συναυλία που δε θύμιζε και πολύ κατσιμιχαίους, πόσο περισσότερο όταν πρόκειται για reunion, γενικά μία πικρία στο τέλος…

Γιατί οι εύκολοι χαρακτηρισμοί στον Πορτοκάλογλου και τον Ιωαννίδη, τι σου λένε; [-X

Tεσπα, δεν θέλω να πολυανακατευτώ στο θρεντ για να μην το χαλάσω στον Ellanor που ξέρω πόσο τους γουστάρει! :roll: :wink:

Καλή συνέντευξη, ο Χάρης είναι ένας άνθρωπος που και με τον αδελφό του, αλλά και μόνος του, έχει δημιουργήσει έργο, αρεστό ή όχι, που του δίνει το ανάστημα να κρίνει, ακόμα και καλιτέχνες αγαπημένους, που καλό είναι να λάβουν σοβαρά υπόψιν τους τα λόγια του:):!: