Χάρης και Πάνος

Και τί να κάνουν πανω-κατω ν’αποσυρθούν απ’τη μουσική; Ν’αυτοκτονήσουν; Τί άλλο; :stuck_out_tongue:

Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα είπα, Χριστέ μου, τι γίνεται εδώ; Εγώ έμαθα άλλα εκεί που ήμουνα. Εδώ είδα λύσσα! Φθόνο από τον έναν για τον άλλον και από όλους για όλους.

Τι σχέση έχουν τα δικά μας τραγούδια με τις άχρωμες, άγευστες και άοσμες θεματολογίες του Ξυδάκη, με τους μικροαστικούς νταλκάδες του Πορτοκάλογλου, με το ρηχό λυρισμό του Αλκίνοου Ιωαννίδη και τις μπουρδολογίες π.χ. του Φάμελου; Απολύτως καμία!

O κωλοτούμπας! :lol: :lol: :lol:

Τη συνέντευξη του τη διάβασα και όπως είπε κι ο nihilist είναι Ο ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ. Πάντως, θα πάω σήμερα να τους δω, γιατί σαν καλλιτέχνες μ’ αρέσουν αρκετά. Μετά σκέφτομαι να περάσω και από το πάρτυ…

καλά, οι κατσιμιχαίοι είναι εδώ και καμμιά δεκαετία κωλοτούμπες και δεν χρειάζεται να διαβάσεις κάποια συνεντευξη τους για να το καταλάβεις. Μόνο και μόνο να κάτσεις να μετρήσεις πόσες “τελευταίες συναυλίες” έχουν κάνει, αρκεί.

Ο Πάνος συνέχιζε όλα αυτά τα χρόνια κανονικά, ο Χάρης ωστόσο απείχε εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια περίπου.

Περισσότερες παπαρολογίες σε συνέντευξη ελάχιστες φορές έχω διαβάσει. Δεν έχω ξαναπετύχει συνέντευξη του Χάρη Κατσιμίχα για να ξέρω αν ήταν πάντα έτσι ή αν επηρεάστηκε από τον αέρα υποκρισίας της Athens Voice και του πολύ συγκεκριμένου κοινού της…

Εν πάση περιπτώσει, αν τα έπαιρνα στα σοβαρά αυτά που λέει ο Χάρης εδώ, θα τον είχα σαν είδωλο. Αιρετικός στις απόψεις του, ενάντια σε ό,τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου που είναι πρόβατα, ενάντια σε ό,τι είναι ενάντια η πλειοψηφία των κουτοπόνηρων Ελλήνων, πνευματικός άνθρωπος που δεν τον νοιάζουν τα υλικά αγαθά και αρκείται στα ελάχιστα χρήματα που ξοδεύει, ένας σύγχρονος ερημίτης που εγκατέλειψε ολόκληρη τη μεγάλη του δόξα οικειοθελώς κάνοντας απίστευτα πράγματα που κανείς κανονικός άνθρωπος δε θα τολμούσε καν να τα κάνει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ καν να γράψω αυτές τις γραμμές χωρίς να με πιάσουν τα γέλια, πόσο μάλλον να τις πιστέψω. Σίγουρα θα βρεθούν μερικοί που θα τα ενστερνιστούν. Εξάλλου στην Athens Voice τα ΄γραψε όπως είπα και πριν.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι ώρες-ώρες αναρωτιέμαι τι μουσική ακούει πια ο Χάρης Κατσιμίχας. Πόσο αγαπάει πια τη μουσική που ακούει; Πόσο ψάχνεται με αυτήν; Πόσο ακούει καινούρια πράγματα; Νομίζω ότι μπορώ να μαντέψω επιτυχώς την απάντηση, γι’ αυτό η κριτική του σε άλλους καλλιτέχνες (η οποία αν παρατηρήσατε αναλώνεται στη στιχουργία, για μουσική δεν λέει κουβέντα. ποιος νοιάζεται για τη μουσική στο έντεχνο, από το οποίο προσπαθεί απεγνωσμένα να απαγκιστρωθεί) είναι τουλάχιστον αστεία, αν όχι γελοία.

Έχουμε ανάγκη από πνευματικούς ανθρώπους στην Ελλάδα, έχουμε ανάγκη από ανθρώπους των τεχνών. Αν όμως αυτοί, όταν αποκτούν το βήμα να πουν τις απόψεις τους, το μόνο που κάνουν είναι να φτιάχνουν το image τους και να προσπαθούν να εντυπωσιάσουν εφήβους -χρησιμοποιώντας παιδαριώδη και άκρως επιφανειακά επιχειρήματα γι’ αυτό- τότε καλύτερα όχι, δε θα πάρουμε.

Ήταν μια μοναδική, μια υπέροχη συναυλία. Ένα κατάμεστο απο χιλιάδες κόσμου στάδιο (παίζει και να είχε 20.000 λαό), και ένας Χάρης και ένας Πάνος που τραγουδούσαν σα να μη πέρασε μια μέρα. Ο Μάνος Ξυδούς και οι υπόλοιποι μουσικοί βοήθησαν και εμπλούτισαν ακόμα περισσότερο το λάιβ. Εντάξει, κάποιες απο τις εναλλαγές των τραγουδιών (βλέπε Killing in the Name of) ήταν λίγο άκυρες, αλλά είχε τη φάση του κι αυτό. :stuck_out_tongue:

Το σέτλιστ φοβερό, ακούσαμε πολλά τραγούδια και ο κόσμος θερμότατος. Καμία ψυχράδα δεν υπήρχε στο κλίμα, κάθε άλλο, ήταν θερμό, γιορτινό, και όσο πέρναγε η ώρα η συγκίνηση μεγάλωνε. Ο Χάρης στο τέλος δε μπορούσε να την κρύψει, ευχαριστούσε τον κόσμο απο τα βάθη της καρδιάς του και ο κόσμος ανταπέδιδε με πλούσιο χειροκρότημα.

“Μπορεί να τσακωνόμαστε σαν τους γέρους του Μάπετ Σόοου, αλλά ξέρεις οτι δε μπορώ ούτε 5 λεπτά χωρίς εσένα”, να λέει στον Πάνο.

Και όσο αφορά τις δηλώσεις του για τους άλλους μουσικούς, για τις οποίες έγινε και λόγος, φαίνεται μίλησαν με τον Πορτοκάλογλου πιο πριν το μεσημέρι. Και ο Χάρης του αφιέρωσε ένα τραγούδι και είπε “είμαστε και οι δυο μαλάκες τελικά”.

Απολαύστε τον: :slight_smile:

ανατριχιλες…

Να στρώσουν τα ποπά τους και να δουλέψουν, να κάνουν κανά δίσκο, που την έχουν δει Metallica ( κάθε 5-6 χρόνια δίσκο), και να σταματήσουν αυτό το καλαμπούρι με το ‘‘έντεχνο’’
Ο Αλκίνοος είναι η μεγάλη μου αγάπη, αλλά με τις χτυπητές αδυναμίες του, ποτέ δεν τον θεώρησα τον καλύτερο ή κάτι τέτοιο, και πρέπει να πάρει στα πολύ σοβαρά τέτοιες κριτικές:):!:
Α, πάντα έτσι ήταν ο Χάρης, κατακεραύνωνε τους πάντες, όχι πάντα με τον σωστό τρόπο!

8O Πες μου και πως οι Κατσιμίχες χτυπιόντουσαν σαν τους RATM! :stuck_out_tongue:

Θελω βιντεο για αυτο!

αρκετα τραγουδια τους μ αρεσουν πολυ…μεσα στους ελαχιστους μουσικους τα τελευταια 30 χρονια στην ελλαδα που αξιζουν…

Όχι ρε συ, ήταν στα διαλείμματα, όταν οι Κατσιμιχαίοι υποχωρούσαν και ανέβαιναν οι guests μουσικοί με τη μπάντα τους. :stuck_out_tongue:

Λέτε να βγει σε dvd, live cd, αυτή η συναυλία, μια και είχε και καινούριο τραγούδι;:):!:

ποιο εντεχνο ? οι μεγαλυτερες επιτυχιες τους ειναι pop κομματια , με ελληνικο-λαικη ενορχηστρωση .

Οχι οτι η λεξη εντεχνο σημαινει και κατι καλο ,αναγκαστικα , καλυτερα ουσιαστικη pop , παρα ανιαρες ‘3εντεχνες’ συνθεσεις .

Όλος ο δηθενισμός του έντεχνου συμπυκνωμένος σε μια συνέντευξη της athens voice.
Ξερνάω…

Γελάει ο κόσμος.

Πάντα έτσι μιλούσε ο Χάρης:):!:
Το έντεχνο απ’το ονομάτου και μόνο, δήθεν είναι:):!:

[COLOR=“Purple”][SIZE=“4”][B]ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΠΑΝΟΥ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ [/B][/SIZE][/COLOR] [B]terra vibe[/B] ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010 (μάλλον)

[B]κυριακη 22:00 ΝΕΤ
[/B]

“O Πλιάτσικας ποιος είναι;Ο ψηλός;”