Διονύσης Σαββόπουλος

όλοι τότε τα χωναν στην χουντα …σιγα το σπουδαιο κ το πρωτοτυπο σαν θεματολογια…
και δεν ειπα αυτό…Μιλησα για τους καλλιτεχνες,που αναγνωριστηκαν μετα απο δεδομενες συνθηκες και δεν ειναι η αξια τους αυτη καθαυτη αλλα οι ιστορικες στιγμες που εζησαν που τους εδωσαν τετοιο όνομα…

Τα έχωναν όλοι στην χούντα; 'Ετσι νομίζεις. Ποιοί τα έχωναν; Οι αδερφοί Κατσάμπα, ο Πασχάλης ή όλα εκείνα τα γκρουπάκια τύπου Ολύμπιανς, Νοστράδαμος και Πελόμα Μποκιού; Ελάχιστοι ήταν εκείνοι που τα έχωναν στην χούντα μέσω των κομματιών τους και είχαν τεθεί στο περιθώριο από το τότε κατεστημένο. Τα τραγούδια τους απαγορευόντουσαν, καποιοι έκαναν και φυλακή.

Το να μην αρέσει στον άλλο ο Σαββόπουλος ή ο οποισδήποτε καλλιτέχνης είναι δεκτό. Απλά ακούγεται λίγο άστοχο αυτό το “εκμεταλλεύτηκε τη μεταπολίτευση”. Ήδη επί Χούντας υπήρξαν οι αμφισβητούντες και εκείνοι που δεν έβγαζαν κιχ, τα “καλά παιδιά”. Αυτό συνεχίστηκε και μετά. Δεν ήταν ο Σαββόπουλος μόνο, όλη η περίοδος της Μεταπολίτευσης χαρακτηριζόταν απο το “πολιτικό τραγούδι”… μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '70 (τολμώ να πω, μέχρι το ΠΑΣΟΚ :p) που υποχώρησε όλη αυτή η τάση…

Τώρα τα λες σωστά…

Εγω πάντως την εκφραση “εκμεταλλευτηκε την μεταπολίτευση” σε κανενα ποστ μου δεν την εχω αναφερει…
Αυτό που λέω ειναι οτι ο Σαββόπουλος όπως και πολλοι συγχρονοι του τυγχανουν μεγαλυτερης αναγνώρισης απο οση θα τους αναλογούσε…λόγω της εποχής κατα την οποια διημιουργησαν…
@μανσον:αυτοι που αναφερες ηταν ποπ groups…λογικο να μην ασχολουνται ολοκληρη η γενια όμως των λεγόμςν" στρατευμενων" καλλιτεχνων αναφερθηκαν στη χουντα, λογοκρίθηκαν κτλ

To να επικεντρώνεται κάποιος στην ουσία δεν είναι απαραίτητα κακό. Και η μουσική των Motorhead ή των AC/DC είναι τόσο απλή όσο δεν πάει, αλλά ποιός τολμάει να τους αμφισβητήσει? :wink:

Μαλάκας κομουνιστης με μπράβους.

Ωραία και μετά ;;

ο dylan βασικα θα ταν καλυτερο παραδειγμα

Για δες τώρα, γιατί δε μου άρεσαν τα τελευταία ποστ…? [-X

Mike Stan, θα μπορούσες να αναφέρεις τη γνώμη σου με πιο κόσμιο τρόπο, αποφεύγοντας ατυχείς χαρακτηρισμούς.

ok…

Παραθετω λογια του Δημητρη Πουλικακου απ την πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη που εδωσε στο rocking,ο οποιος εχω την εντυπωση κατι παραπανω απο μας ξερει για τα γεγονοτα και τα “παρασκηνια” της εποχης…λεω εγω τωρα…εκτος αν καποιοι εδω μεσα περαν απο το να παπαγαλιζουν εχουν και καμια μηχανη του χρονου και ηταν και αυτοπτες μαρτυρες…

Μ.Γ.: Ποιές είναι οι σχέσεις σου σήμερα με το Σταμάτη Σπανουδάκη και το Διονύση Σαββόπουλο;
Τον Σταμάτη Σπανουδάκη, κατ αρχήν, δεν είναι εύκολο να τον πετύχεις. Περισσότερο ανταλλάσσουμε χαιρετισμούς, μέσω της μητέρας του ή μέσω της εξ αγχιστείας αδελφής του, η οποία είναι γυναίκα του Νίκου του Παναγιωτόπουλου, με τον οποίο έκανα μια ταινία τώρα τελευταία. Γιατί δεν βρίσκεται εύκολα. Εδώ, ούτε η μάνα του δεν μπορεί να τον βρει, ας πούμε. Εντάξει, καλές σχέσεις έχουμε. Με τον άλλο δεν μπορώ να πω ότι είναι καλές οι σχέσεις μας. Πάντα μου ενέπνεε υποψίες. Εξ αρχής δηλαδή, που τον είδα, μόλις είχε έρθει από Θεσσαλονίκη. Και είχα δίκιο.

Κ.Σ.: Θυμάμαι ένα σχόλιό σου για το Σαββόπουλο, στην εκπομπή του Rock FM. Παίζοντας ένα κομμάτι του Σιδηρόπουλου με τα Μπουρμπούλια και εξηγώντας πως τα Μπουρμπούλια ήταν το συγκρότημα του Σαββόπουλου, είπες τη φοβερή ατάκα «Ποιός παπάρας ονομάζει το συγκρότημά του, Μπουρμπούλια;», αναφερόμενος στο Σαββόπουλο.
Ε, ναι! «Μπουρμπούλια» τώρα! Είναι σα να τους λέει «είσαστε μαλάκες». Σαν να λέω εγώ τους δικούς μου «Ο Μήτσος Και Τα Κολλητήρια», να πούμε. Αν και τα κολλητήρια είναι καλύτερα από τα μπουρμπούλια, είναι σαλταδόροι, είναι κάτι τελοσπάντων. Γενικά, δεν μπορώ να πω πως τον έχω σε εκτίμηση. Υπάρχουν ορισμένα κομμάτια του που μου αρέσουνε, άσχετο αυτό. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, αλλά εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω το άτομο από το έργο. Εξάλλου, πώς να τα ξεχωρίσεις; Δεν γίνεται. Άλλο να έχει κανείς παραξενιές, φυσικό είναι, αλλά είναι και θέμα χαρακτήρα. Δεν μπορείς να κάνεις το παν για να αποφύγεις να πας φαντάρος και μετά να επιμένεις ο γιός σου να πάει. Ένα παράδειγμα τώρα λέμε. Και κάτι άλλο, κάπου έχει καπελώσει και την υπόθεση «Κύτταρο» με το οποίο Κύτταρο δεν είχε καμία σχέση ο άνθρωπος. Το Κύτταρο ήτανε θέμα Socrates και Εξαδάχτυλου. Δε λέω καν του Παύλου του Σιδηρόπουλου, ο οποίος τότε έπαιζε support μαζί με τον Παντελή το Δεληγιαννίδη, ως ντουέτο, «Δάμων και Φιντίας». Το Κύτταρο ήταν φωλιά των Socrates και δικιά μας. Σ’ αυτό το «Ζωντανοί Στο Κύτταρο», δηλαδή, οι άλλοι που ήρθανε ως «της προσκολλήσεως», από τον Πατσιφά ουσιαστικά, δεν είχανε παίξει και ποτέ στο Κύτταρο. Ενώ υπήρχανε παιδιά που είχανε παίξει στο Κύτταρο και δεν τους έβαλε καν.

Οσο για το"Ξενοδοχειο",σαν συνολο δισκου ειναι απ τα πιο κιτς πραγματα που χω ακουσει ποτε μου.Για μενα το"Μερα Ομορφη"ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα.Ευστοχη η παρατηρηση του Πανουση παντως,ασχετα αν εγινε καραμελα.Βεβαια προσωπικα δεν γουσταρω και καθολου τον Lou Reed,οποτε ισως παιζει κι αυτο εναν μικρο ρολο.

Είχαν λογοκριθεί τραγούδια των

Εξαδάκτυλος - Έχουν Κακούς Σκοπούς (το γκρουπ του Πουλικάκου)
Αγάπανθος
Poll - Άνθρωπε αγάπα

κ άλλοι. Για να μην μιλήσω για τον Νικόλα Άσιμο ο οποίος τραβολογιόταν κάθε λίγο και λιγάκι στο τμήμα, για κομμάτια του όπως ο “Παπάς”, αν και δεν είχε γραφτεί για τον Παπαδόπουλο όπως πολλοί νομίζανε. Βασικά εκείνη την εποχή τα πάντα περνάγανε από λογοκρισία, ακόμα και ο εθνικός ύμνος είχε λογοκριθεί…

Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι το φαινόμενο αυτό συνεχίστηκε αρκετά χρόνια μετά, ακόμα όταν είχε έρθει η “αλλαγή”… Πάρτε για παράδειγμα τα δύο πρώτα άλμπουμ των Μουσικών Ταξιαρχιών του Τζίμη Πανούση.

2-3 τραγούδια του μπορεί να αξίζουν αλλά σαν προσωπικότητα μου είναι εντελώς αντιπαθής και δυστυχώς τα λεγόμενα του κάποιες φορές ξεπερνάνε τα όρια του γραφικού. Στην Ελλάδα υπήρχαν συνθέτες και στο λαικό τραγούδι που ήταν πολλές κλάσεις ανώτεροι και φυσικά είχαν γράψει πολλά τραγούδια κατά της Χούντας.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά βέβαια δεν αναιρούν αυτά που λέω εγώ… Για τον Άσιμο άσ’το γιατί ξέρω ιστορίες που τον απομυθοποιούν πλήρως όσον αφορά την εικόνα του αναρχικού που δεν καταλαβαίνει τίποτα. Άσ’το γιατί ήταν ο πιο δήθεν από όλους. Οι παλιότεροι αναρχικοί τα ξέρουν.

Όσο αφορά τον Άσιμο, οκ, αλλά ας κρίνουμε καλύτερα κάποιον απο το σύνολο των επιλογών της ζωής του… δεν αναιρεί αυτό που λες, απλά προσπαθώ να μην είμαι τόσο “απόλυτος”… σόρρυ για το off topic.

Τι έχει παιχτεί με τον Άσιμο δλδ?

Hταν αναρχικος με αρχες.