Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

http://fifaworldcup2018.ert.gr/agones/?match_id=108555&video_id=c215483a-eeb5-420e-9be4-5d84a42a50b9

Αφήστε τις παπαριές των ελλήνων σχολιαστών, εδώ έχει το επίσημο link της fifa με αγγλικό σχολιασμό αλλά και επιλογή να δείς αρκετές φάσεις και γκόλ σε multicam.

Ο Ντε χεα νιώθει Καριους στην τοπεθεσια Ρωσία

Γκολ απο πεναλτυ και φαουλ δε μετρανε, ουτε αμα το πνιξει το τερμα… :joy::joy::joy: bark bark barka

Η ισπανια θα παει μακρια και η πορτογαλια οσο την κουβαλησει ο καλυτερος της εποχης μας

4 Likes

Πολυ ωραιο ματς. Πολυ ωραιο το φαουλ της Κριστας, το οποιο περασε πανω απο το τειχος - ο Ντεχεα σε αυτη τη φαση δεν μπορουσε να κανει κατι.

1 Like

Καλό θα ήταν να βλέπαμε κιόλας αν μπορούσε να κάνει κάτι, αφού έμεινε στήλη άλατος. Απαράδεκτος στο 1.5 από τα 3 γκολ.

Κριστιάνο συνεχίζει αυτό που είχε αφήσει στη μέση στα ημιτελικά του Τσαμπιονς Λιγκ, δηλαδή να μας δείχνει πόσο απεχθής και κλεφτοκοτας είναι. Άλλη μια μουφα πέναλτι στο ρεπερτόριο του ούτε καν καλύτερου παίκτη στο γήπεδο χθες.

Ντιεγκο Κοστα γκολαρα, το δεύτερο καλύτερο του ματς μετά την ασύλληπτα αψεγαδιαστη σουταρα του Νατσο.

Η γκολάρα, γκολάρα (του Κόστα), αλλά και η αγκωνιά στην καρωτίδα του Πέπε, κίνηση ΜΜΑ απ’ τις λίγες. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον απ’ τους δύο σιχαίνομαι περισσότερο όμως, οπότε στα παπάρια μου.

Το πέναλτι είναι κλασική περίπτωση που ο αμυντικός προλαβαίνει να πατήσει έδαφος (ο Νάτσο έχει μάλιστα εντελώς κατακόρυφο το πόδι), αλλά η φάση είναι αρκετά γρήγορη και ένας έξυπνος (και γρήγορος, όχι τα ζώα μου αργά σαν τον Σουάρες) βουτηχτής σαν τον Κριστιάνο ξέρει ότι αμα επιδιώξει την επαφή μάλλον θα το πάρει το σφύριγμα.

Κατά τ’ αλλα έκανε τρομερό ματς, ίσως το καλύτερο που έχει κάνει ποτέ σε μεγάλη διοργάνωση και με ισχυρό αντίπαλο. Και αν δικαιολογούμε τον Μέσι (ή τον Λεμπρόν) για ρόστερ που έχουν, τι να πει και ο CR7.

6 Likes

Ροναλτο μια ομαδα μονος του πραγματικα . Βεβαια δεν ειναι για πολλα ακομα η Πορτογαλια αλλα κλαιν οταν παιζει μπαλα ο μπαμπας σας

1 Like

Πολυ καλος ο Ρονανλτο χτες κ ας μη τον παω. Αγαπημενη Αυστραλια τωρα κ μαυρο χαλι οι Γαλλοι. Καμια εμπνευση

1 Like

Αυτα μονο ο Umtiti και ο Βαμβακουλας 30 χρονια πριν

2 Likes

Γενικα παιχνιδι σουπερ λιγκας

1 Like

Πογκμπά, Εμπαπέ, Ντεμπελέ πιο υπερεκτιμημένη τριάδα όλων των εποχών σε παγκόσμια κύπελλα.

1 Like

Η μαλακια ειναι οτι ειναι καλοι παικτες αλλα τρομερα υπερτιμημενοι. Δηλαδη ο Εμπαπε ρε φιλε, μια χαρα παιχτακι αλλα τον καταστρεφουν τα 150 μυρια που εδωσε ο αλλος, με τιποτα για τοσο.

Ο πογκμπα ειναι η μεγαλυτερη ποδοσφαιρικη απατη στην ιστορια.
Μετριοι οι γαλλοι, πολυ φοβαμαι οτι η πρωτια ομιλου που εχω πονταρει δυσκολευει.

Σιγα, κερδισανε, μια χαρα μπορουν να βγουν πρωτοι. Αλλα ειναι σαπιοι, πραγματικα απορω με το λιβανισμα που τους ριχνει ολος ο κοσμος. Η πιο πληρης ομαδα και τετοια.

1 Like

Θεωρητικα εχουν ταλεντο, απο τα μεγαλυτερα στο Μουντιαλ ειδικα απο την μεση και μπροστα, αυτο δεν σημαινει οτι θα πανε καλα και σαν ομαδα φυσικα, δεν ηταν καλοι σημερα.

Ο Πογκμπα επεσε οντως, ο Εμπαπε ποτε δε μου αρεσε, αλλα ο Ντεμπελε υπεργαμαει. Φοβερος παιχταρας.

Απο κει και περα τι εννοεις “υπερτιμημενη”? Δεν εχω ακουσει και κανεναν να εκθειαζει αυτην την τριαδα.

Παντελη, μουφα το πεναλτυ της Γαλλιας, αλλα οχι περισσοτερο απο της Πορτογαλιας.

Βαλτο ρε Μπγιαρνασον

Πεντακαθαρο το πεναλτυ, ξυδακι τοπ.

Η τριαδα ειναι υπερεκτιμημενη απο την αποψη των λεφτων και του Hype που εχει δωθει για αυτους. Οταν για τον Εμπαπε ο αλλος εδωσε 150 περιμενεις να δεις τον Μεσσι. Για τον Πογκμπα 110 μυρια ενω η Ρομα πουλαει τον Ρατζα 30 μυρια κτλ. Κατα τα αλλα μια χαρα παικτες και μια χαρα ταλεντο εχουν.

Πολυ μεγαλη σημασια δινεις στα λεφτα. Τα λεφτα αντικατοπτριζουν ΜΟΝΟ τη θεληση καποιας ομαδας να αποκτησει εναν παικτη, και οχι την ποδοσφαιρικη αξια του παικτη. Αν ηταν ετσι, τοτε ο Μεσσι θα κοστιζε περιπου τα διπλασια απο τον Ροναλντο :kissing_heart:

Απο κει και περα, δε φταιει σε τιποτα κανενας παικτης για τα λεφτα που ξοδευει μια ομαδα για αυτον. Ο Νεημαρ δηλωσε χθες (και ειναι προς τιμην του) το οτι δεν πιστευει πως αξιζει 220 εκατομμυρια ευρω, και πως ο ιδιος δε θα εδινε τοσα λεφτα για να τον αποκτησει. Εγω προσωπικα δε δινω καμια σημασια στα λεφτα και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ξερω καν ποσα λεφτα “κοστιζει” καποιος παικτης, τι με νοιαζει? Ιδιοκτητης ομαδας ειμαι? Ημαρτον.

Για το hype ξαναλεω, πως δεν εχω διαβασει/ακουσει ουτε απο εναν ανθρωπο τιποτα για την τριαδα των Πογκμπα, Εμπαπε, Ντεμπελε. Ειναι μια απο τις πιο δυνατες τριαδες μεσων του Μουντιαλ ή οχι? Ειναι. Μεχρι εκει. Δεν τους εβγαλε κανενας διαστημικους παικτες.

ΥΓ. Για ποιο πεναλτι λες καθαρο?

Δεν δινω σημασια στα λεφτα αλλα στην πλειοψηφεια του κοσμου οταν ο Χ παικτης κοστιζει Ψ του δημιουργουνται αντιστοιχες προσδοκιες, δες τι τραβαει ο Καλαθης (που φετος παιζει για 1.5 μυριο κιολας). Δλδ ειδικα ο Πογκμπα εχει ακουσει τα παντα απο τοτε που εκλεισε στην Γιουναιτεντ για 110, πιο πριν ηταν πολυ λιγοτερες οι επικρισεις.

Ωραιο ματσακι τωρα, Κουν παιχτουρα, Ισλανδια εξαιρετικα συμπαθης ομαδα, βαλτο ρε Γκυλφι. Εχουν μπλοκαρει εξαιρετικα τον Μεσσι, κατευθειαν μολις παρει μπαλα πανε 2 πανω του.