Ξυλινα Σπαθια

Καλημέρα σε όλους…είμαστε η εκπομπή Rock-ό-πολη και εκπέμπουμε κάθε Σάββατο 18:00 - 21:00 από την ιντερνετική συχνότητα του Octava Radio κι επειδή η εκπομπή μας ασχολείτε κυρίως με το ελληνικό ροκ, θα θέλαμε να σας πούμε ότι όποιος θέλει να μας ακούσει θα μας βρεί στο www.octavaradio.gr και ειδικά σήμερα έχουμε αφιέρωμα σε ποιούς άλλους;Φυσικά στα Ξύλινα Σπαθιά, στο συγκρότημα που σημάδεψε το ελληνικό ροκ!

Γαμώ το “ελληνικό ροκ!”

Οπως ειπαν και οι περισσοτεροι, τα Σπαθια ήταν μαζι με τις Τρυπες ο ηχος της εφηβειας μας, ξέρεις τωρα φάση το μαλλί άρχισε να φαίνεται, το τακουνι απο τη βερμαχτ να ακουγεται, μαθημα απο τα μεγαλυτερα παιδια για το πως κατεβαζουμε τον καπνο…
Εμεις τα βλαχακια τοτε ακουγαμε Θεσσαλονικη και μας ερχονταν στο μυαλο αυτα τα 2 ονοματα και ετσι φανταζομασταν την πολη ως τον ελληνικο παραδεισο.

Απο τα 14-15 μου ελεγα οτι θα παω να σπουδασω Θεσσαλονικη λογω αυτων των συγκροτηματων, πραγμα που τελικα εκανα, ασχετα αν μεχρι να παω εγω διαλυθηκαν και οι 2.

Με τα χρονια βεβαια τα Σπαθια αρχισαν να μου φαινονται λιγο ανευ ουσιας σε αντιθεση με τις Τρυπες.

εμενα αυτο που μ αρεσε ειναι οτι οταν διαλυθηκαν αυτα τα 2 συγκροτηματα οι 2 κυριοι συνθετες των μπαντων αρχησαν να παιζουν εντελως αλλη φαση μουσικης και εκλεισαν εντελως το κεφαλαιο πισω τους (τιμιοι):smiley: