Ξυλινα Σπαθια

Δεν ξέρω ποιός έχει κλέψει τι και από ποιόν αλλά το “Αδρεναλίνη” από Μωρά στην φωτιά γαμάει πολύ περισσότερο σε σχέση με την έκδοση των Ξύλινων Σπαθιών…

Kαι σε καθε συναυλια μωρα στη φωτια τωρα 20 χρονια μετα καθονται και βριζουν τον Παυλιδη ακομα.Ελεος ομως…Ποσο ελληνικο σκηνικο.

καταρχας εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ τον Σαλβαδόρ να βρίζει τον Παυλίδη. Από την άλλη, στις συναυλίες, απλώς θα αναφερθεί στο σκηνικό λέγοντας κάτι του στυλ: “και τώρα θα σας παίξουμε ένα κομμάτι που έκανε την δική του πορεία και μετά ξαναγύρισε στους δημιουργούς του” ή κάτι ανάλογο. Τα παραλές λέγοντας ότι βρίζουν τον Παυλίδη.

Eμένα μου αρέσει πιο πολύ η version από Σπαθιά γιατί αυτή η lead guitar του Ρωσσόπουλου κολλάει απίστευτα! Και η άλλη καλή είναι είτε με τις καραμούζες, είτε χωρίς.
Και όσο αφορά τον Σαλβαδόρ δε ξέρω ακριβώς αλλά χρόνια τώρα αυτή η ειρωνεία και η ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα υπάρχει στον αέρα περί ιδιοκτησίας του τραγουδιού κυρίως απο οπαδούς. Ρε δε μας χε!

@siags αντί “του τραγουδιού” γράψε “των τραγουδιών”. Δεν είναι μόνο το Αδρεναλίνη.

Δυστηχως δεν εχω καταφερει ακομα να βρεθω σε συναυλια των Μωρων αλλα απο βιντεο που εχω δει και απο οτι μου εχουν πει μεχρι και συνθηματα πεφτουν…Ο Σαλβαδορ σε οποιαδηποτε συνεντευξη αναφερει το γεγονος(και καλα κανει)…Δεν εχω κανενα προβλημα με Μωρα στη Φωτια ισα ισια ο πρωτος ειδικα αλλα και ο δευτερος δισκος τους μ αρεσουν πολυ αλλα ολο αυτο το σκηνικο ειναι σαν χορος πανω απο νεκρο…

Τι έχουμε κ άλλα;
ΟΚ έχουμε και το “Ερώτηση κλειδί” με το “Μόνος σου ξανά” (πλην του ρεφρέν).
Αντίθετα με την περίπτωση της “Αδρεναλίνης” περί ιδιοκτησίας,δικαστηρίων κ μύθων, εδώ δεν άκουσα ποτέ κάποιον να προσάπτει κατηγορίες. Μη μου πείς ότι και αυτό ανήκει στον Σαλβαδόρ;

ε αυτες οι δυο είναι οι πιο τρανταχτές περιπτώσεις. το “μόνος σοθ ξανά” είναι το “ερώτηση κλειδί”. Αν βρεις τα demo των Μωρά Στη Φωτιά από τα 80’ς μπορείς να το ακούσεις κ εκεί (εκτός από τον δίσκο “Θεατρίνοι” που κυκλοφόρησε πολύ αργότερα δλδ). Σε ένα ντέμο που έχω, το συγκεκριμένο κομμάτι έχει τον τίτλο “Μόνος στην Σαλονίκη”, είναι από live εκτελεση και νομίζω ότι πρέπει να συμμετέχει κ ο Παυλίδης, χωρίς να είμαι σίγουρος. Εχεί πολύ ενδιαφέρον να το ακούσετε πάντως, ήταν η εποχή λίγο πριν ή λίγο μετά βγει ο πρώτος δίσκος των ΜΣΦ και αν ήταν μία φορά ψυχεδελικοί στο ντεμπούτο τους, στο ντέμο είναι 158 φορές περισσότερο!

Λιγότερη τρανταχτή ειναι η περιπτωση του “Ο καβαλάρης του τρόμου” με το “Γυναίκα”.

Αν και δε πολυσυμφωνώ (κυρίως λόγω τέμπο), μόλις κατονόμασες τα 2 αγαπημένα μου τραγούδια από τα 2 αυτά συγκροτήματα :smiley:

Ευτυχώς που υπάρχει και ο panagiotis στο forum!

Όντως ο Σαλβαδόρ μόνο σπόντες πετάει στις συναυλίες για τον Παυλίδη απ’οσο ξέρω και απ’οσο είδα. Γενικά ο Παυλίδης έκανε πολλές μλκιες στα μωρά. Αλλα ίσως είναι καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα γτ δεν θα είχαμε τους ΥΜΝΟΥΣ στο Ξεσσαλονίκη (αφου τα μωρά ήταν σε μια μπουρδελοκατάσταση.)

Θα συμφωνησω εν μερη στο οτι με χαλαει κατι,οσο αναφορα τους στιχους ομως, οι οποιοι ναι μεν ειναι παλι φοβεροι αλλα εχω την αισθηση πως επαναλαμβανεται αρκετα και δεν προσφερει κατι που δεν ξεραμε μεχρι τωρα απο αυτον. Απο εκει και περα η σολο καριερα του ειναι μπορω να πω αρκετα αξιολογη και πετυχημενη μεχρι στιγμης,εχει εξελειχθει σαν ηχος,δλδ θα μπορουσε πολυ ευκολα να καθεται κ να αντιγραφει τον ηχο των σπαθιων,δεν το εκανε ομως,διαλεξε αλλο μονοπατι και του βγηκε.

Κομματια οπως,αερικο,super star,στοιχιωμενο σπιτι,σπασμενη πολυθρονα,μοχα ειναι αν μη τι αλλο πολυ καλα τραγουδια απο την σολο καριερα του.Το live cd ειναι πολυ καλο.

YΓ Ο παυλιδης σε live που εδωσε προσφατα ειπε καποια νεα κομματια,“ποδηλατο”,“το αυτο”,“μια παρατημενη μηχανη”,“radio lolipop”,’'ομορφη μερα" oι τιτλοι αυτων,στα σκαρια νεος δισκος?

Πηγε κανεις στο gagarin στη συναυλια του Παυλιδη? Ακουσα οτι ηταν πολυ καλη συναυλια με διακρεια 3,5 ωρων! Ο Παυλος ειπε και 4-5 νεα κομματια απο τον απερχομενο νεο δισκο του. Ενα απο αυτα που μου αρεσε κιολας ειναι το radio lolipop,ευχαριστο και ωραιο κομματι.

Ναι, πήγα εγώ! Τρομερή συναυλία! Δεμένοι, τέλεια η μπάντα καλοί ήχοι, πολύ καλος ήχος και γενικά πολύ κέφι. Ξεκίνησαν στις 2245 και τελίωσαν στις 0200 αν θυμαμαι καλα.

Ώρα έναρξης: 21:00

Τιμή εισιτηρίου: 20 ? κανονικό // 15 ? φοιτητικό

Προπώληση εισιτηρίων:…

Metropolis
Stereodisc
Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών
www.i-ticket.gr (801 11 60000)
www.ticketquest.gr

Οσοι πιστοι προσελθετε…:slight_smile:

Πολλα τα νεα τραγουδια που εχει πει ο παυλος απο τον νεο δισκο του που κατα πασα πιθανοτητα θα βγει το 2010,το ποτε αγνωστο.

Αυτό δεν είναι Ξύλινα Σπαθιά

Είναι Παύλος Παυλίδης…

Tι δεν καταλαβες? :-s Τhread του πρωην συγκροτηματος του παυλιδη ειναι,αρα μπορουμε να γραφουμε εδω οτι εχει σχεση με παυλιδη.:wink:

Άλλη μια ουσιαστικότατη διαφωνία…

Ακυρώθηκε η συναυλία του Παυλίδη τελικά γ**ώ το σπίτι του κάθε βουλευτη και μαλάκα Έλληνα που τους ψηφίζει.

http://www.festivalbyrona.gr/article.php?id=55

Και δλδ τωρα πως σχετιζεται και πως μπορει να επιρεαζονται οι εκλογες απο την συναυλια του…παυλιδη? Η μαλακια παει συννεφο πραγματικα. Αντε τωρα να επιστρεφεις εισητηρια…

ΜΠΑΝΤΑΡΑ .&-

Μαζί με Τρύπες και Διάφανα Κρίνα είναι η αγία τριάδα της ελληνικής ροκ…

Φίλε Παναγιώτη θα διαφωνήσω μαζί σου ως τα 2 πρώτα άλμπουμ…
Ειδικά το Ξεσσαλονίκη προσωπικά το θεωρώ τον καλύτερό τους δίσκο γιατί είναι πιο ροκ από τους άλλους (ανάλογα τα γούστα του καθενός βέβαια) αλλά και επειδή ο Ρωσσόπουλος δίνει και ένα πιο τεχνικό χαρακτηριστικό στον ήχο τους…

Υ.Γ.: Εκεί στο βύρωνα γαμιέστε εσείς και η προεκλογική σας εκστρατεία…