Εκτρωσεις/ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες

Ειχαμε μια κουβεντα το μεσημερι στο μσν σχετικα με τις εκτρωσεις αλλα μιλαγαμε ολοι μαζι,οποτε δεν βγαλαμε ακρη :Ρ
Τι γνωμη εχετε λοιπον; Ειστε υπερ η κατα και γιατι;
Προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θ’ αφαιρουσα την ζωη καποιου ανθρωπου. Κι ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη να ηταν δεν θα το εκανα γιατι το “λαθος” θα ηταν δικο μου.
Παιχτε μπαλα.

Υπερ.Σορρυ αλλα στην ουσια δεν μιλαμε για ανθρωπο αλλα για κυτταρα που διχοτομουνται(τουλαχιστον μεχρι τον τριτο μηνα, αν το χεις κρατησει μεχρι εκει ε μετα το κρατας γιατι νταξ εχει φτασει σε μια μορφη που δε μπορεις να του κανεις κιμα το κεφαλι στο ετσι).

Με το ιδιο σκεπτικο μην πεταμε ετσι τα σπερματοζωαρια γιατι ειναι παιδια μας…

To εμβρυο καταλαβαινει. Εχουν κανει πειραματα και οταν εισερχεται στην μητρα αυτη η βελονα(?)το εμβρυο τραβιεται κι ανοιγει το στομα του σε στυλ κραυγης.

Κατα ειμαι, το θεωρω εγκλημα. Σκοτωνεις οχι ‘‘ανθρωπο’’ (γιατι το συζητησαμε κι αυτο στο μσν) αλλα κατι που θα γινει ανθρωπος, εχει ηδη ζωη μεσα του. Γινεσαι εκουσια δολοφονος.

Απο κει και περα το θεμα γινεται αμφιλεγομενο. Κοριτσια μικρης ηλικιας, πραγμα που συνανταται συχνα πλεον, μπαινουν σ’αυτο το τρυπακι και ακολουθουν εκτρωση. Η αληθεια να λεγεται, δεν μπορεις να φωρτωθεις απο τα 17 σου κατι για την υπολοιπη ζωη σου, στερεισαι ΑΜΕΤΡΗΤΑ πραγματα, και παιζει και το θεμα να στερηθει αλλα τοσα το παιδι…

Μια συμμαθητρια που εκανε ενα δηθεν αξιοπιστο τεστ εγκυμοσυνης(στην αρχη βγηκε θετικο, τελικα δεν ηταν εγγυος)μου ειπε ‘‘παω να κανω εκτρωση’’. Μονο που δεν με πιασανε τα κλαμματα, την παρακαλουσα και της ελεγα ‘‘θα καταστραφει και ο ιδιος σου ο οργανισμος’’ και χιλια αλλα 2. Αλλα ηταν αποφασισμενη.

Οι κοπελες που βρισκονται σε αυτη τη θεση ξερουν καλυτερα, αμα δεν βρεθω σε κατι παρομοιο δεν θα ειμαι ικανη να κρινω ποτε…

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν εκτός από wretch :stuck_out_tongue:

υπερ φυσικα… αν ερθει ενα παιδι οταν εισαι σε μικρη ηλικια ειδικα καταστρεφεισ και τη ζωη σου κ τη ζωη του παιδιου…

Τα σπερματοζωαριά σου είναι το γενετικό σου υλικό. Όταν γονιμοποιήσει το ωάριο, δημιουργείται το ζυγωτό όπου έχει το δικό του γενετικό υλικό. Άρα μιλάμε για άλλον άνθρωπο, ξεχωριστό.
Οντοπικ, είμαι κατά μάλλον. Δηλ. δε μπορώ να σκεφτώ καν ότι θα μπω στη θέση αυτού που θα κρίνει αν κάποιο παιδί θα γεννηθεί. Είναι δικαίωμα του καθενός να ζήσει, και δε μπορείς να αφαιρέσεις τη ζωή του. Επιπλέον, οι γονείς του μάλλον έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικοι. Από την άλλη, δε κατηγορώ τα ζευγάρια που καταλήγουν σε αυτή την απόφαση, αφού σε ορισμένες περιπτώσεις καταλαβαίνω τις δυσκολίες… Είναι δύσκολο θέμα και δε μπορείς να πεις ότι είσαι υπέρ ή κατά σίγουρα.

κι εγώ κατά είμαι γενικά . . .

βέβαια . . . αν είναι ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και οι συνθήκες το επιβάλλουν λογικά θα έκανα το έγκλημα . . . γιατί έγκλημα το θεωρώ κι εγώ . . .

το θέμα είναι να μη χρειαστεί να βρεθεί κάποιος όμως σε αυτήν την κατάσταση ρε . . . :frowning:

Υπαρχουν και οι προφυλαξεις. Απο μικρη θες να μπαινεις στο τρυπακι οπου ρυψοκινδυνευεις κατι τετοιο;

σαφως εχεις δικιο και παλι σαφως κακο του κεφαλιου τους που δεν πηραν προφυλαξεις. Το εμβρυο ομως σε τι φταιει, αυτος ο ανερχομενος ανθρωπος σε τι εχει φταιξει για να πεθανει ετσι.

Βασικα δεν πεθαινει, σκοτωνεται.

ακομα και να παρεις προφυλαξεις μπορει να γινει καμια στραβη ρε παιδια…

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου … το θέμα που κανονικά πρέπει να συζητηθεί είναι το πόσο ανεύθυνοι γίνονται οι άνθρωποι για μια απόλαυση όπως το σεξ χωρίς προφυλάξεις… δεν μπορείς να φορτωθείς το θάνατο μιας ανερχόμενης ζωής για λίγα λεπτά ευχαρίστησης… έλεος :?

Α τωρα που το σκεφτηκα.Αν οταν γεννηθει το παιδι θα χει καποιο προβλημα το οποιο εχει διαγνωθει απο την κυηση, εκει ειστε υπερ της εκτρωσης?

Εκει το αγαπας 2 φορες.

Αμα στη μελλοντικη γυναικα σου πουν οτι το παιδι που ΕΚΟΥΣΙΑ κυοφορει υπαρχουν πιθανοτητες να γεννηθει με συνδορο down ξερω γω θα ελεγες στη γυναικα σου να κανει εκτρωση?

τί πρόβλημα ας πούμε? … και πάλι ρε συ … με πρόβλημα ή χωρίς δεν παύει να είναι ζωντανός οργανισμός …

Δεν ειναι κριμα να ταλαιπωρείται το παιδι?Το οτι θα το αγαπας,θα το αγαπας.Αλλα σκεψου τι θα περασει,οχι μονο αυτο,αλλα και οσοι θα επιμελούνται του παιδιου.

Για το παραπανω τα λεω έχοντας δει καποια βιώματα γνωστων απο τετοιες καταστασεις…

Κρίμα είναι, αλλά ακόμα κι έτσι δε μπορείς να του στερήσεις το δικαίωμα να ζήσει. Αν εσύ (παράδειγμα) ταλαιπωρήσαι πολύ στη ζωή σου σε κάποια φάση της, θες να έρθω να σε σκοτώσω;

χμ…
σε αυτή τη περίπτωση mac πιστεύω είναι δύσκολο ακόμα και για κάποιον που δεν θα έκανε με τίποτα έκτρωση να μπει στη διαδικασία του να γίνει γονιός με τόσο δύσκολο ρόλο … Αλλά… ‘ας μην έκανες τη μαλακία αν δεν το’θελες όπως και να’ναι’ είναι αυτό που πρέπει να σκεφτεί ο άλλος …εκεί μάλλον είναι ανάλογα το άτομο …

Για να ξεκαθαρισω 2 πραγματα.

Δεν ειμαι ο φανατικος υποστηρικτης των εκτρωσεων.Απλα σαν εσχατη λυση θα την χρησιμοποιουσα(η τουλαχιστον δεν θα ημουν αρνητικος στην συντροφο μου)

Ειμαι υπερ οταν ειναι η γεννα θα προκαλεσει δυσκολιες(πχ μικρη ηλικια,αδυναμια να μεγαλωσεις και αλλο παιδι) ή οταν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γεννηθει με προβλημα

Και πιστευω οτι σαν αρσενικο δεν μπορω να καταλαβω τις δυσκολιες και τον πονο που περνάνε οι γυναικες οταν παίρνουν την αποφαση να καταστρεψουν κατι που ειναι στο σωμα τους μεσα - το μελλοντικο τους παιδι-