Πως τον πινετε;;;

Ό,τι πίνω είναι σκέτο. Το καλαμάκι απαγορεύεται σε όλα (καφές, αναψυκτικά κλπ).
Τα Starbucks έχουν καλό καφέ.

Aλλα χωρίς διατιμηση…

:lol:

Όχι, γιατί το λες? Είναι ακριβοί εννοείς?

Ε οσο να ναι…:lol: (οκ παιρνω και εγω απο εκεί,ας μην κρυβομαι…):lol:

Nαι ρε i know κοντα στη Σισμανογλειου μενω,πηγαινουμε κι απο κει καμια φορα:wink:
Αλλα χωρις πλακα ξερω απειρους που δε πανε λογω τιμης,ενω τους αρεσει ο καφες τους…Τα πιο true σε κεινο το δρομο παντως ειναι τα Mac.-

Όχι τόσο.
Στο Starbucks αν πάρεις μεγάλο καφέ δίνεις 4 ευρώ και πίνεις 1 ώρα, δεν καπνίζουν, έχει καλή μουσική. Σαν πρώην μανιώδη καπνιστή, με ενδιαφέρει αυτό.

Οταν εχει κρυο : Καφε φιλτρου σκετο , Εσπρεσο (διπλο ή μονο) σκετο
Οταν εχει ζεστη : Φρεντο εσπρεσο σκετο , φραπε (προτιμω Jacobs ή Nescafe’ Gold Blend) σκετο

Νταξει ειναι οντως ακριβουτσικα, ειδικα για εναν δεκαεξαχρονο που με 6 ευρω (μιλαμε για απλη εξοδο) πρεπει να φαει κιολας. Απλα ειναι οντως πολυ ωραια οταν δεν ειναι στεκι ποζεριων και εχει οντως καλη μουσικη και ηρεμια. Απτην αλλη αμα το καλοσκεφτεις και σε καγκουροκαφετερια να πας θα ακουμπησεις 4 ευρω για εναν σκατοκαφε ενω εκει δινεις 5 και το ευχαριστιεσαι. Και ειναι και η ποσοτητα φυσικα…

περι ποιων ποζεριων ομιλεις αδελφε μου;;; δεν σε καταλαβαινω…

μιλαω για τα emozZz και για τα trendyzZz

νταξει στα τετοια μου αν τους εχω διπλα απλα κανουν πολυ φασαρια και συνηθως καταληγει σε τσαμπουκα

δεν μαρεσει καθολου ο καφες , οποτε δεν πινω
πολυ σπανια θα πιω εναν ελληνικο (μαρεσει να βουταω και τα κουλουρακια μεσα:p :stuck_out_tongue: :slight_smile: :slight_smile: ) , τον χειμωνα ομως

οταν ειμαι εξω τις περισσοτερες φορες milkshake , αν δεν εχει κανα χυμο

Σκέτο πάντα -ενίοτε με γάλα αλλα ζάχαρη νο γουει!-, φίλτρου συνήθως, αλλά στις ζέστες μπορει να καταφύγω στο φραπέ. Γενικά πρόκειται για σχέση πάθους ομολογουμενως! :roll:

Καταναλώνω μανιωδώς κάθε έιδος καφέ, ο εγκέφαλος μου πλέον δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτόν :stuck_out_tongue:

(μου έχει τύχει σε μια μέρα χωρίς να το καταλάβω να πιώ και 7 φραπέδες, όταν ήμουν τρίτη λυκείου ενώ κατα μέσο όρο θα πιώ ημερησίως 3-4 καφέδες, ασχέτως είδους).

Όλους μέτριους τους πίνω, εκτός του γαλλικού που τον πίνω εντελώς σκέτο, στον φραπέ και τον νες δεν βάζω γάλα. Για στιγμιαίο καφέ πλέον παίρνω μόνο Jacobs, γιατί έμαθα ότι πήγαν τη Nestle (που βγάζει τον Nescafe) στα δικαστήρια γιατί χρησιμοποιούσε μεταλλαγμένα προϊόντα και δεν θέλω να ρισκάρω το να έχω στον καφέ μου μεταλλαγμένη σόγια και όταν πάμε σε σπαστους από περίπτερο, το καλοκαιράκι όταν αράζω με παρέα σε κανα παγκάκι Fantastic και πάλι Fantastic. Παλιά έπινα γλυκό, αλλά στη συνέχεια πήγα στον μέτριο γιατί η πολή ζάχαρη μου έφερνε αφόρητη δίψα, ειδικά το καλοκαίρι.

Toυς καφέδες τύπου Nescafe τους αποφεύγω. Μόνο ό,τι φιλτράρεται είναι αποδεκτό.

Πάντως ξέρω ότι ο φραπες είναι ο χειρότερος καφές από άποψη επίδρασης στον οργανισμό…

Έχετε ακούσει τπτ;

Πχ ποιος είναι ο πιο αβλαβής κτλ;

Ποιόν? :-s

Έτσι είναι, επειδή δεν φιλτράρεται. Τον πίνεις όλον.
Ενώ οι άλλοι (espresso) φιλτράρονται, ακόμα και ο ελληνικός “κάθεται” και πίνεις το ζουμί.
NESCAFE όχι.
Το πιο υγιεινό είναι να είναι decaffeine. Και καλή γεύση έχει και σε κρατάει και ξύπνιο όπως ο κανονικός.

Οταν λεμε βλαβερος τι εννοουμε? Ποσο βλαβερος μπορει να ειναι?

Βλαβερός για το συκώτι, το στομάχι και τα νεύρα κυρίως.
Αν το συνδυάζετε και με τσιγάρο, είναι ό,τι χειρότερο.
Εγώ το έκοψα και ησύχασα. 7 χρόνια μαχαίρι το ρημάδι.
Κάπνιζα 16 χρόνια συνεχόμενα…ουστ! δεν το ξανάπιασα στα χέρια μου.

Θα εκτιμούσαμε δεόντος αν μας έλεγες τον τρόπο ώστε να το κανουμε κι ημείς