Πως τον πινετε;;;

Δηλαδη αν ολη μου τη ζωη απο τα 16 και μετα ας πουμε πινω απο ενα καφε τη μερα (που δεν το κανω λεμε τωρα) και χωρις τσιγαρο θα μου κανει κακο? Δεν πιστευω να κανει και πολυ :?

Aυτά που είπε ο ντρίφτερ +ο εθισμός…

Υπάρχουν μέχρι και κλινικές αποτοξίνωσης από τον καφέ.

Αλλά και πέρα απ αυτά που είναι ακραίες περιπτώσεις, υπάρχουν κ άτομα που αν δεν πιουν 1-2 καφέδες την ημέρα έχουν πονοκέφαλο είναι κακοδιάθετοι κτλ

Αν πιω θα πιω καπουτσινο (με σαντιγυ:D) Γενικως δεν μου αρεσουν και πολυ οι καφεδες, αλλα αυτο που δεν μπορω να πιω με τιποτα ειναι ο φραπες. Προτιμω τη σοκολατα:)

Ναι, είναι πολύ απλό. Ο μόνος τρόπος είναι να το κόψεις μαχαίρι, απότομα και με επιμονή στην απόφασή σου αυτή.
Δήθεν λύσεις του τύπου “το κόβω σιγά σιγά”, “καπνίζω lights”, τσίχλες, καραμέλες, βελόνες και διάφορες άλλες βλακείες δεν έχουν αποτέλεσμα. Μόνο εγκεφαλικό είναι και κανείς δεν μου αλλάζει αυτή τη γνώμη. Εφόσον το έκανα εγώ μπορείς να το κάνεις κι εσύ.

Εγώ πάντως όποτε πίνω φραπέ με πιάνει το στομάχι μου μετά. Αν δεν έχω φάει και τίποτα κι όλας κλάφτα…

Γενικά καλό είναι να αποφεύγονται.

Ετσι ειναι, θελει πραγματικη θεληση για να κοπει. Τι υποκαταστατα νικοτινης οπως οι τσιχλες και τσιροτα κατι κανουν… Εμενα ο πατερας μου καπνιζε για 40 χρονια οποτε τον πρωτο καιρο αυτα τα υποκαταστατα νικοτινης βοηθησαν γιατι ηταν πολυ νευρικος, ετρωγε περισσοτερο σαν υποκαταστατο αλλα ενταξει, ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος και καλα ειναι να υπαρχει αποχη απο περιβαλλον καπνιστων.

Εγώ όταν το έκοψα, ήμουν σε ένα γραφείο που καπνίζαμε όλοι. Σιγά σιγά το έκοψαν όλοι και μετά απαγορεύτηκε σε όλη την εταιρεία. Μετά έφυγα από εκεί. :stuck_out_tongue:

Kαι εμεις το απαγορεψαμε στο γραφείο,αλλα θελει προσπαθεια ακομα να κοπει εντελως το ατιμο…:lol:

:lol: :lol: :lol:
Παντως για να ειμαστε και ον-τοπικ, η καφεϊνη επιβαρυνει πολυ ασχημα τα νεφρα.

Παντού επιβαρύνει.
Davidian, πάρτο απόφαση, είναι απλό.
Όταν δεν καπνίζεις:

  1. Νιώθεις καλύτερα από την επόμενη κιόλας μέρα.
  2. Δεν μυρίζει το σπίτι σου.
  3. Δεν μυρίζει το αμάξι σου.
  4. Δεν μυρίζουν τα ρούχα σου.
  5. Δεν μυρίζει το χνώτο σου.
  6. Δεν κιτρινίζουν τα δόντια σου.
  7. Δεν κιτρινίζουν τα δάχτυλά σου.
  8. Κάνεις μεγάλη οικονομία (με τα ίδια λεφτά αγοράζεις αμάξι).
  9. Κερδίζεις ζωή.
  10. Έχεις αντοχή σε όλα.

Ναι αλλά όταν σταματάς να καπνίζεις επανέρχεται η όσφρηση και σου είναι ανυπόφορο το καυσαέριο της Αθήνας :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αλλά επίσης επανέρχεται και η γεύση και αποκτά άλλη γεύση το σουβλάκι :lol:

Κατι συγκεκριμενο θα ειχες στο μυαλο σου οταν το εγραψες αυτο…!:smiley:

Εννοείται!

Ναι, ξέχασα να τα αναφέρω. Πολύ σημαντική η αποκατάσταση των αισθήσεων.

Eιναι off-topic,αλλα εχει πλακα το σημερινο αρθρο του Γιαννη Κακουλιδη στον Τυπο της Κυριακής…

[SPOILER] Είναι αλήθεια πως με τόσο θόρυβο που διεθνώς έχει ξεσπάσει γύρω από τον καπνό, το κάπνισμα, τους καπνιστές και το τσιγάρο, θορυβήθηκα και άρχισα να αναζητώ τρόπους που θα επέτρεπαν στους Ελληνες να κόψουν ή έστω να περιορίσουν το κάπνισμα. Για να μη φαντάζουμε κάφροι στα μάτια των ξένων, δηλαδή. Ε, όταν μπήκε λάβρος στο θέμα και ο κύριος Αβραμόπουλος, και ο παραμικρός ενδοιασμός μου ακυρώθηκε. Αλλά για να βρει κανείς τον τρόπο για το κόψιμο, πρέπει πρώτα να εντοπίσει το λόγο που γεννά την επιθυμία για κάπνισμα. Από τη μελέτη, λοιπόν, που έκανα, εξήγαγα το συμπέρασμα ότι την ευθύνη εξ ολοκλήρου φέρουν ο κύριος? Αλογοσκούφης και τα συναρμόδια υπουργεία. Ναι, μα τον Θεό σάς λέω, δεν κάνω πλάκα και μη βιαστείτε να πείτε «τι λέει πάλι ο σαχλαμάρας», γιατί θα διαπιστώσετε ότι με αδικείτε. Ασε που ο Αλογοσκούφης είναι και προσωπικός φίλος μου που εκτιμώ και αγαπώ. Ρε παιδί μου, δέξου ως αληθές ότι εγώ καπνίζω και αποφασίζω να κόψω το τσιγάρο. Παλεύω με τον εαυτό μου, μαλώνω με τους γύρω μου, είμαι έτοιμος να πάρω διαζύγιο από τη γυναίκα μου -τέτοια νεύρα- αλλά το κατορθώνω. Το κόβω το άτιμο και καμαρώνω για τη δύναμη της θέλησης, την αντοχή, την επιμονή και την υπομονή μου. Και πάνω που γιορτάζω τα επινίκια, πλακώνει το εκκαθαριστικό της εφορίας και μου έρχεται κάτι σαν? νταμπλάς να το πω; Μπουνιά στο μάτι να το πω; Ο ουρανός σφοντύλι να το πω; Κάπως έτσι. Κι απλώνω αυτομάτως το χέρι, βουτάω δύο τσιγάρα μαζί, τα ανάβω και τα καπνίζω ταυτοχρόνως. Στη συνέχεια καταφθάνει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, ο οποίος για να εξοφληθεί πρέπει πρώτα να πουλήσουμε το σπίτι μας και τα δύο παιδιά μας, καθότι ενώ είχαμε επιβάλει συσκότιση επί τρίμηνο, από τσιφουτιά, παρουσιάζει αύξηση της κατανάλωσης τέτοια που μόνο αν έπαιρνε φως από το ρολόι μου το Ολυμπιακό Στάδιο για τους προβολείς του θα δικαιολογείτο. Ακολουθούν τα παιχνιδάκια με το πετρέλαιο, με τα τρόφιμα, με τα ναύλα. Και να απελευθέρωση, κερδοσκόποι, πιέσεις, συμπιέσεις και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου το κάγκελο, οπότε? Ποια είναι η αμέσως επόμενη -αντανακλαστική θα έλεγα- κίνηση; Τσιγάρο, βεβαίως. Κι επειδή ένα κακό δεν έρχεται μόνο του, συμπλακώνουν όλες οι πληγές του Φαραώ από Γκρούεφσκι, από Νίμιτς, από Siemens, από ομόλογα, από Deutsche Telekom και ξανά μανά εθνικό «Ανάστα ο Κύριος», μέχρι ασφαλιστικό, πανικός για το νέφος, για το κυκλοφοριακό και τη λειψυδρία, που σε τελειώνουν. Και μετά σου λέει μην καπνίζεις. Τι να μην καπνίζω, ρε; Θα καπνίσω και θα ντουμανιάσω και θα σκάσω απ? τον καπνό, να πάω στο διάολο να ησυχάσω. Αμα θες να μην καπνίσω, κόψε πρώτα εσύ τους λόγους που με σπρώχνουν στο τσιγάρο. Και κάνε κάτι γρήγορα. Γιατί από ένα πακέτο που κάπνιζα πρώτα, το πήγα στα δύο με τάση προς τα τρία. Ακου κει να μην καπνίζω!

            [/SPOILER]

ως οικονομόλογος πρωτίστως αλλά κι ως πολίτης του έρμου τούτου τόπου επικροτώ χειροκροτώ και επαυξάνω τα γραφόμενα του συμπαθέστατου αρθρογράφου

Όποτε πάω στα πρωινά μαθήματα της σχολής, όπως καλή ώρα σήμερα, αλλά και παλιότερα, στο σχολείο, στο πρώτο διάλειμα, πάντα πίνω έναν φραπέ θεονίστικος.
Όταν το είχα πρωτοξεκινήσει ένιωθα αφότου τον έπινα μια αφόρητη πείνα, αλλά πλέον το έχω συνηθήσει:p

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά ακόμα και όταν έχω πονοκέφαλο, ένας καφεδάκος τον διώχνει. Και δεν γίνεται να μην καταναλώσεις τουλάχιστον έναν φραπέ την ημέρα, ειδικά άμα δουλεύεις ή έχεις δουλειές το πρωί, άμα πρέπει να διαβάσεις (γιατί το καλύτερο διάβασμα βράδυ το κάνω, εγώ τουλάχιστον). Αφήστε που ο καφές αυξάνει τη διαύγεια του εγκεφάλου…

Τώρα, για επικινδυνότητα, δεν ξέρω. Ο πατέρας μου, στα 58 του και δεν ξέρω και εγώ εδώ και πόσα χρόνια πίνειι 2 φραπέδες και 2-3 ελληνικούς την ημέρα και δεν έχει τίποτα. Εγώ που πίνω γύρω στους 4 καφέδες την ημέρα, ανεξαρτήτως είδους, πάλι δεν έχω μέχρι στιγμής κάτι, αν εξαιρέσεις το ότι ο εγκέφαλος μου δεν λειτουργεί χωρίς καφέ:p
Δεν ξέρω κανέναν που να έπαθε τίποτα από καφέ.
¶λλωστε ακόμα και γιατροί πίνουν φραπέδες. ¶μα ήταν βλαβεροί δεν θα τους έκοβαν?

Nαι και οι γιατροί καπνίζουν επίσης… So what?

¶ρα μήπως γινόμαστε υπερβολικοί με την “υγιεινή ζωή”?
Σε τελική ανάλυση, ακόμα και περπατώντας στο δρόμο κινδυνεύεις να σε πατήσει αμάξι.
Με αυτήν την λογική να μην κυκλοφορούμε έξω από τα σπίτια μας.
Επίσης, μιλώντας για τον εαυτό μου, και μόνο για αυτόν, προτιμώ να ζήσω λίγο λιγότερο και να το απολαύσω, παρά να μπώ σε καραντίνα γιατί το ένα ή το άλλο είναι κακό. Ξέρω άτομα 18-20 χρονών που μέχρι και αλάτι δεν βάζουν στο φαϊ τους γιατί λένε πρέπει να συνηθίσουν από νωρίς στην υγιεινή διατροφή και αυτό μου φαίνεται εντελώς θλιβερό,και έρχονται και την λένε σε εμένα για τις διατροφικές μου συνήθειες και γενικότερα τη ζωή που κάνω (απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν υγιεινά) αν και εγώ σέβομαι το πως θα φάνε γιατί φυσικά δεν θέλω να κάνω κουμάντο στο φαί του αλλουνού:p

Γιατί ζεις πιο άσχημα με ή χωρίς τσιγάρο? Δηλαδή εγώ δεν νιώθω οτι στερούμαι κάτι γιατί απλούστατα δεν έχω δοκιμάσει