Πως τον πινετε;;;

Ωραία. Δεν είπα ότι αυτό είναι απόλυτο για κάθε άνθρωπο. Σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει, σε κάποιον άλλον μπορεί να αρέσει. Εγώ άλλο ήθελα να πώ, ο καθένας να κάνει τη ζωή που θέλει, υγιεινή ή ανθυγιεινή χωρίς να σκέφτεται τι μπορεί να πάθει σε 20-30 χρόνια.

Αρκει να το χει πάρει απόφαση αυτό που θα πάθει, αλλιώς θα του ρθει πιάνο στο κεφάλι

Τα πάντα είναι θέμα τι ισορροπίες θες να κρατάς…

Οπως επίσης και τα πάντα είναι θέμα πιθανοτήτων. Πιο λίγες είναι οι πιθανότητες να πεθάνεις από κεραυνό παρά να πεθάνεις από καρκίνο του πνεύμονα. Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να επιλέξεις να βγαίνεις έξω όταν βρέχει και ταυτόχρονα να επιλέξεις να μην καπνίζεις.

Και εγώ μπορώ να σου πω για άτομο που είναι 70 χρονών και κάνει κοκαϊνη. Άρα να κάνουμε όλοι;

Anyway, για μένα το χειρότερο είναι η εξάρτηση… Δε γουστάρω ρε φίλε αν δεν πιω καφέ το πρωί να μη λειτουργεί ο εγκέφαλός μου και να είμαι κακοδιάθετος. Όπως επίσης και δε γουστάρω αν είμαι σε μια αίθουσα που απαγορεύεται το κάπνισμα να έχω “χαρμανιάσει”, να μην αντέχω και να κάνω τα αδύνατα δυνατά να βγω έξω να κάνω ένα τσιγάρο. Το βρίσκω pathetic.

Γι’ αυτό, καφε που έιναι λίγο εθιστικός πίνω που και που όταν βγω έξω, δεν καπνίζω παρά μόνο 2-3 φορές που έχω δοκιμάσει και φυσικά δε θα κάνω ποτέ ναρκωτικά…

Γενικά μ’ αρέσει να είμαι κύριος του εαυτού μου…

Sharuman, κανείς δεν πάει να κάνει κουμάντο στο φαί σου, εκτός αν τον αφήνεις.
Λέμε τι είναι καλύτερο.
Σίγουρα στα 39 μου, θα ένιωθα καλύτερα αν δεν είχα κάνει κάποιες μαλακίες επί σειρά ετών στο παρελθόν.
Για αυτό λέω όσα λέω. Ούτε το παίζω παντογνώστης, γιατί δεν είμαι.
Ναι, ακόμα και το πολύ αλάτι είναι βλαβερό γιατί ανεβάζει την πίεση. Και όταν είσαι γύρω στα 20 μασάς ακόμα και σίδερα και τα αλέθει το στομάχι σου, αλλά γίνεται ζημιά που την καταλαβαίνεις αργότερα με διάφορους τρόπους.

That’s my point too!

Δεν σε κατηγόρησα σε καμμία περίπτωση για κάτι τέτοιο :slight_smile:

Το οτι καποιοι πινουν καφε και τους περναει ο πονοκεφαλος, ειναι ιδια φαση με οσους καπνιζουν και τους φευγει το αγχος. Ουσιαστικα δεχεται ο οργανισμος τις εξαρτησιογονες ουσιες (καφεινη-νικοτινη) και ηρεμει.

Εγω καταναλωνω τουλαχιστον 2 καφεδες την μερα και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα…

Απλά η καφεϊνη είναι πολύ πιο ήπια

εδιτ: Συμπτωση,τωρα ακούω FNM-Caffeine!!

Εγώ πάντως δεν πίνω καφέ ούτε καπνίζω και είμαι σίγουρος ότι διαφορετικά δεν θα ένιωθα τόσο καλά όσο νιώθω τώρα…

φραπουστινο μοκα εν τα σταρμπακσ

Οι περισσοτεροι καφεδες ειναι αηδια με αποκορυφωση τον φραπε και τον εσπρεσο. Αληθεια τον εσπρεσο πως τον πινετε(οσοι τον πινετε); Μονο η μυρωδια μου φερνει αναγουλα.:frowning:
Πινω μονο ελληνικο, φρεντοτσινο, καπουτσινο, γαλλικο(ελαφρυ) και μακιατο καραμελ. Κι αυτα σπανια γιατι μου γαμανε το στομαχι.:frowning:

Φραπέ σκέτο/μέτριο συνήθως.

Πίνω σχεδόν ένα καφέ το διήμερο και γενικότερα τους έχω περιορίσει…πάντως απο τα 7 μου μου έδιναν και έπινα γαλλικό που τον έχω συνηθίσει περισσότερο από τους άλλους. Το καλοκαίρι πίνω freddo και φραπέδες αν και προσπαθώ να τους κόψω. Aπο εκεί και πέρα είμαι τακτικός θαμώνας στα Starbucks γιατί με ξέρουν και γιατί είναι στο δρόμο για το σχολείο απ’οπου πέρνω ότι και ο Kostis(βέβαια αυτό δεν ξέρω αν μετράει για καφές :stuck_out_tongue: )

Στο σπιτι Φιλτρου γλυκο με γαλα η Ελληνικο γλυκο χωρις!
Εκτος σπιτιου Freddo Espresso η Cappuccino γλυκο!

εχω δοκιμασει ελληνικο διπλο με γαλα…ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!

βιασμός του ελληνικού
αγωγή
ασφαλιστικά μέτρα

ΤΑ ΣΠΑΕΙ… ο ελληνικος οπως καθε τι ελληνικο (βλ. γλωσσα) εξελισεται στο περασμα του χρονου…το γαλα κανει τον ελληνικο καφε ακομα πιο απολαυστικο

γάλα+καφές διάφορο του καφέ

:ban: :please:

Γιατί βρίζεις το εθνικό ρόφημα της χώρας μας (δηλαδή τον φραπέ)?

Και ο εσπρέσσο είναι θρησκεία κατα τους χειμερινούς μήνες. (Τους καλοκαιρινούς τη θέση της παίρνει ο φραπές).

χειμώνα καλοκαίρι φραπέ μετριο χωρίς γάλα εννοείται. Συνήθως δύο την ημέρα, αλλά υπάρχουν και μέρες που πάω στους 3. Όταν είμαι άρρωστος ή θέλω να ξενερώσω από μεθύσι, ελληνικός σκέτος. Θυμάμαι με κάθε τραγική λεπτομέρεια εκείνες τις (λίγες) καταραμένες περιπτώσεις που συνομώτησε το σύμπαν και ξεκίνησα την ημέρα μου χωρίς φραπέ.