Πως τον πινετε;;;

Εγώ πάντως τώρα κατεβάζω Jameson :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Ενα μπυρόνι θα το θελα.

2 Likes

Ναπαναγκαμητει, το παιξα το κρασάκι μου.

@achilleas Βερολίνο έχει (σε 2-3-4 σημεία) εκπληκτικό καφέ φίλτρου, τι λες.

2 Likes

@achilleas αν είσαι Βερολίνο έχει και Γρήγορη, πίνεις και ελληνικό

1 Like

Ναι, στα 2-3-4 Starbucks :rofl:

Γενικά φτιάχνουν κάτι νεροζούμια και παντού βλέπω να παραγγέλνουν cafe-latte που είναι 80% γάλα. Τι να σου πω, είμαι 5 χρόνια εδώ, έχω δουλέψει σε 3 διαφορετικές εταιρείες και πάντα υπήρχε καφές for free, αλλά πάντα κουβαλάω το θερμός με το δικό μου home made καφεδάκι για να επιβιώσω.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι δεν το έχουν. Δοκίμασα και 2-3 καφέ που λένε ότι έχουν organic καφέ και μπλα μπλα και κατέληξα να πάω στο Starbucks για να πάρω τη δόση μου από καφεϊνη και να βγει η μέρα! :stuck_out_tongue:

Καταλαβαίνεις, Βερολίνο, πιο πολύ τους νοιάζει το χιπστερομουστάκι τους, παρά να φτιάξουν ένα σωστό καφέ. Πάντως, αν ξέρεις κάποιο καλό, σε παρακαλώ ενημέρωσε.

Πάω και παίρνω καμια τυρόπιτα από εκεί για τη νοσταλγία! Ο καπουτσίνο τους είναι καλός, αλλά για ελληνικό δεν το είχα καν φανταστεί οπότε δε ζήτησα ποτέ. Η αλήθεια είναι ότι, αν και απολαμβάνω τον ελληνικό όταν έρχομαι κάτω και αράζω με τους δικούς μου σπίτι, εκτός Ελλάδας μου φαίνεται σα να έχει άλλη γεύση. Δηλαδή πήρα μπρίκι μαζί, σακουλάκι καφέ Δανδάλη για να φτιάχνω σπίτι, αλλά κάτι δεν ταιριάζει, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.

2 Likes

Μιλάω μόνο για φίλτρου έτσι, απλό και σκέτο και τίποτα άλλο. Έχω πιει μερικές φορές καλό καπουτσίνο κάπου, αλλά από φίλτρου δεν έχω παράπονο. Μια φορά μάλιστα έχω φέρει και πίσω από μαγαζί εκεί. Θα κάνω μια ψαχτική και αν θυμηθώ, θα σου στείλω τα ονόματα.Δεν φταίνε πάντως οι Γερμανοί ή λοιποί Ευρωπαίοι, εμείς έχουμε καλομάθει. :sweat_smile:

1 Like

Ναι σε καμιά αστρονομική τιμή. Φτιάχνεις καλύτερα σπίτι.

Φίλτρου έχει όντως καλούς για να πάρεις το “τούβλο” να φτιάχνεις σπίτι. Έξω δεν έχω βρει. Αλλά συμφωνώ μαζί σου, στην Ελλάδα ειδικά το θέμα του καφέ έχει πάει σε άλλο επίπεδο.

Επίσης, καλός συνδυασμός για φίλτρο είναι να πάρεις κανένα αρωματικό από το Coffeeway (αρκετά ακριβός βέβαια…) και να βάζεις μια δόση μαζί με 3-4 από κάποιον δυνατό του εμπορίου, οπότε να συνδυάζεις “σώμα” και άρωμα. :slightly_smiling_face:

Νομίζω είχε όσο και εδώ πάντως. Όταν πήγαμε μας έπιασε μια νοσταλγία για ελληνικό καφεδακι . Εννοείται καλύτερα να το φτιάξεις μόνος σου πάντως. Γενικά τον καφέ αν μπορείς να τον φτιάξεις μόνος σου είναι καλύτερα.

Φραπέ μέτριο με γάλα, μια μπάλα παγωτό βανίλια, και χέσιμο.

4 Likes

εγω τον επινα παντα γλυκο μην πω καταγλυκο

και δεν βρισκω τη φωτο γαμωτο να πεσουν τα ιντερνετς. αχ.

1 Like

Με ένα τσιγάρο, πριν και μετά. ;ρ

δεν καπνιζω :slightly_smiling_face:

2 Likes

Με δεδομένα:

  1. Ο PrimalRager ανέβασε Μάκη Χριστοδουλόπουλο και τραγούδι για καφέ

  2. Αναφέρθηκε το τσιγάρο

Λέω κι εγώ να ανεβάσω Γιαννούλη / Βαζαίο και τραγούδι για κάπνισμα :stuck_out_tongue:

3 Likes

:joy: :joy:

Ντάξει, ζούμε μεγάλες στιγμές σήμερα.

@razor7 γενικά καταναλώνεις μόνο μπλακ. σκληρός. ;p

3 Likes

σας πατάει όλους χάμω, γαμάνε οι προτάσεις του.

1 Like

Σε παίνεψα, ε. Καρδούλα.

1 Like

πολυ σκληρος για να πεθανω…

Πού είναι ο γράκχος;

1 Like