Εναλλακτικές - Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, Πυρηνική ενέργεια και Περιβάλλον

το ραδιενεργό νέφος είχε έρθει και στην ελλάδα με την βοήθεια του ανέμου και μάλιστα όταν ήταν πάνω από κοζάνη είχε βρέξει.δεν ήταν παράλογος ο φόβος τότε για κάποια γεωργικά προιόντα και κυρίς για το γάλα.

Εκεί που λες είχαν τα χειρότερα προβλήματα αλλά και στη Βόρεια Ευρώπη είχε φτάσει το νέφος. Δε τα θυμάμαι πια ακριβώς (έχουν περάσει και 4 χρόνια από όταν τα διδάχθηκα), αλλά νομίζω πως η Σουηδία ήταν η χώρα που “ανακοίνωσε” το Τσερνόμπιλ. Οι Σοβιετικοί δεν είπαν τίποτα για την έκρηξη στο Τσερνόμπιλ και οι Σουηδοί εντόπισαν το ραδιενεργό νέφος που έφτασε στη χώρα τους και τρελάθηκαν. Έψαχνε όλη η Ευρώπη να μάθει τι έγινε.

Στην Ελλάδα η παράννοια είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι πολιτικοί έπαιρναν το γιαούρτι των χωριών της εκλογικής περιφέρειας τους και απαιτούσαν δημόσια να του κάνει έλεγχο ο Δημόκριτος. Οι άνθρωποι στον Δημόκριτο, έτρεχαν και δεν έφταναν για να δουν λίγα άτομα ποια είναι η κατάσταση σε όλη την Ελλάδα και είχαν και τα ΜΜΕ με τα γιαούρτια και τις κάμερες έξω από το γραφείο τους και τους πολιτικούς να τους πρήζουν στο τηλέφωνο. Κάποτε είχα διαβάσει πως από όλο αυτό τον παραλογισμό, έγιναν πάνω από 1000 εκτρώσεις γιατί οι μελλοντικοί γονείς είχαν τρομοκρατηθεί πως το παιδί τους θα είχε πρόβλημα λόγω της ραδιενέργειας…

Κάρβου μπορώ να διαφωνώ μαζί σου για πάντα στο συγκεκριμένο θέμα :stuck_out_tongue:
Το θέμα μου δεν είναι να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε τις ίδιες πηγές ενέργειας ( πχ πετρέλαιο) για πάντα, όσο ρυπογόνες και αν είναι. Ούτε προφανώς θέλω να εξαφανιστεί ο αμαζόνιος. Έναν προβληματισμό βάζω . [B]Και αν γίνει η στραβή?[/B] Οι υπέρμαχοι της πυρηνικής ενέργειας λέτε πως [B]δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.[/B] Είσαι 150 % σίγουρος ότι δεν πρόκειται να γίνει τπτ? Δεν φοβάστε ότι μπορεί να γίνει κάτι που δεν έχει υπολογιστεί?

Εγώ προσωπικά τρέμω στο ενδεχόμενο να έχουμε μια τέτοια στραβή. και επειδή το φοβάμαι τόσο είμαι κατά της πυρηνικής ενέργειας. Ας επενδύσουμε σε άλλες πηγές ενέργειας που αν γίνει καμιά στραβή η κατάσταση να είναι κάπως αναστρέψιμη.

Εκτός αυτού στο ντοκιμαντέρ που είχα ποστάρει πιο παλια, έλεγε πως στο Όνκαλο της Φιλανδίας κατασκευάζεται το μεγαλύτερο υπόγειο αποθετήριο. δεν αναλαμβάνουμε έτσι μια τεράστια ευθύνη απέναντι στις επόμενες γενιές?

αχ βρε ζούγκλα με τα ευχολόγια !

το καλοκαίρι θες κλιματιστικό ?

θες τσίτα τα ηχεία στις συναυλίες ?

θες φωταγωγημένο το καραϊσκάκη στην φιέστα?

θες τρυπα όζοντος?

θες το αμαξάκι σου να πηγαίνεις τσάρκες?

δεν γίνονται όλα ! οι ανανεώσιμες ειναι τρέντυ κ στηρίζουμε, αλλά δυστυχώς δεν φτανουν για να καλύψουν τις ανάγκες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού

όχι μπορώ να ζήσω με λιγότερα. δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε τόση ενέργεια. Και αν είναι για τα δικά μου γούστα να ρισκάρω π.χ. ένα τσέρνομπιλ μια φορά τα 50 χρόνια ε όχι δε θέλω . το ρίσκο αυτό, εγώ δεν θέλω να το αναλάβω.

ρώτα κ τους υπόλοιπους όμως !

δυστυχως σε θεματα ενεργειας στην Ελλαδα ειμαστε πολυ πισω, αν κ η κατακορυφη ανοδος της ανακυκλωσης τα τελευταια χρονια, δειχνει πως υπαρχει ελπίδα

πάντως αν ακούσω αλλη μια γκομενα σε παρεα να μου λέει “γουστάρω τα φωτοβολταϊκά και το θερμοσίφωνα να καίει 1.30 ώρα, κάθε φορα που κάνω μπάνιο”, ε θα την βαρέσω :!:

Δε το είχα δει το ντοκιμαντέρ αλλά υποθέτω μιλάς για nuclear waste disposal. Εφόσον γίνει σωστά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα πυρηνικά απόβλητα είναι πολύ βαρύτερα του brine (δεν έχω ιδέα πως μεταφράζεται αλλά είναι κάτι σαν το νερό που έχει απορροφήσει σαν σφουγγάρι το έδαφος, μαζί με όλα τα άλατα, δεν είναι πόσιμο και χοντρικά υπάρχει σχεδόν παντού σε βάθη 5-15 χιλιόμετρα) και είναι σχετικά εύκολο να τα εγκλωβίσεις εκεί. Αρκεί να βρεις σωστή τοποθεσία. Πολλές φορές τα παλιά ρεζερβουάρ από εξόρυξη πετρελαίου είναι ιδανικά. Κράτησαν το πετρέλαιο εκεί κάτω για χιλιάδες χρόνια και θα συνέχιζαν επ’άπειρον.

Κατά τα άλλα, σαν τι βλακεία να γίνει; Ακόμη και με σεισμό, κάτω θα μείνουν. Το μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι να μην ενώνεται το ρεζερβουάρ (ή να μην υπάρχει κίνδυνος να ενωθεί) με ρεζερβουάρ που έχει πόσιμο νερό, που και πάλι όμως αυτό είναι σχετικά εύκολο να το κάνεις απίθανο ενδεχόμενο με κατάλληλη επιλογή τοποθεσίας.

Κατά τα άλλα, 100% σίγουρος δε μπορώ να είμαι για τίποτα, ούτε για το αν υπάρχει Θεός ή όχι, άρα τι ακριβώς θέλεις να σου απαντήσω; Είμαι όμως 99% βέβαιος πως ένα πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής 1TW θα αλλοιώσει το περιβάλλον πολύ λιγότερο από 1TW εργοστασίου λιθάνθρακα ή 1 TW solar panels (φοβάμαι πως αυτό του ΓΑΠ πρόκειται για έκτρωμα).

Επίσης, Ζούγκλα εσύ δέχεσαι να ζήσεις με λιγότερα, αλλά η Αφρική, η Κίνα, η Ινδία και όποιος πεινάει δε μπορεί να δεχτεί να ζει με τίποτα κι ας ζεις εσύ με λιγότερα. Πρέπει να αναπτυχθούν. Εσύ κι εγώ σκορπάμε την ενέργεια για το κινητό μας, για το λάπτοπ, για να είναι φωτισμένο/παγωμένο το σπίτι και για να παρκάρουμε στο κέντρο. Σε κάποιες χώρες χρειάζονται και[U] δεν έχουν [/U]ενέργεια για να αντλήσουν νερό, για να παράγουν φαγητό, για να προστατευθούν από φυσικές καταστροφές, για να χτίσουν οικίσματα που δε θα γκρεμίζονται από σεισμούς, για να γίνει πρόγνωση Τσουνάμι, για να μεταφέρουν τρόφιμα, για να παράγουν φάρμακα, για να κάνουν ιατρικές εξετάσεις, για…, για…

Με πορδές δε βάφεις αυγά και δίχως ενέργεια ποιότητα ζωής και επιβίωση 6 δις ανθρώπων δεν έχεις. Και αυτή τη στιγμή όχι μόνο δεν είμαστε κοντά σε μια τέτοια κοινωνία αλλά μπορώ να σου πω με 100% βεβαιότητα πως με τις υπάρχουσες μορφές παραγωγής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές, δε μπορούμε να την προσφέρουμε. For what it counts, με ανανεώσιμες μορφές ασχολούμαι και καθημερινώς μιλάω με ανθρώπους που παλεύουμε να τις βελτιώσουμε για να καλύψουν μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής. Όχι με πυρηνική ενέργεια.

(και εννοείται πως ο Έλληνας πρέπει να μάθει να κάνει εξοικονόμιση ενέργειας γιατί είμαστε απαράδεκτοι)

Ναι ισχύει αυτό που λες, σε μια σκανδιναβική χώρα το μέτρησαν (είτε Σουηδία, είτε Φινλανδία, δεν θυμάμαι τώρα) και το ανακοίνωσαν, και μετά αναγκάστηκαν να το παραδεχτούν και οι σοβιετικοί. Αλλά δεν είχαν σοβαρές επιπτώσεις στις σκανδιναβικές χώρες, απλά μέτρησαν ανησυχητική αύξηση σε σχέση με το υπόβαθρο, που δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί αλλιώς.

Σχετικά με την πυρηνική ενέργεια (και συγκεκριμένα για την ενέργεια από σχάση, που χρησιμοποιείται για την ώρα), οι σύγχρονες προδιαγραφές σχεδόν μηδενίζουν την πιθανότητα οποιουδήποτε ατυχήματος, και θα τολμούσα να πω ότι μηδενίζουν την πιθανότητα σοβαρού ατυχήματος. Το μόνο πρόβλημα είναι τα πυρηνικά απόβλητα, αλλά κι εκεί υπάρχει ασφαλής λύση, με σωστή ταφή των αποβλήτων. Επομένως, λύσεις υπάρχουν, αρκεί να αναγκαστούν όλες οι χώρες να τις εφαρμόσουν, και όχι να δίνουν λεφτά σε Αλβανία κλπ για να τα θάβουν όπως να ΄ναι στα εδάφη τους. Εκεί να πιέσουν οι διάφορες WWF και Greenpeace (or piss :p) και όχι να κάνουν ανούσιες διαμαρτυρίες εκεί που δεν χρειάζονται.
Δυστυχώς το ουράνιο δεν υπάρχει παντού και δεν είναι τόσο φτηνό για να αποτελεί μοναδική λύση η σχάσιμη πυρηνική ενέργεια. Τη λύση θα τη δώσει (αν και όταν…) η πυρηνική σύντηξη. Μέχρι τότε το ιδανικό θα είναι να χρησιμοποιείται η σχάσιμη πυρηνική ενέργεια, όπου είναι δυνατό αυτό, μαζί με τις ανανεώσιμες. Και να αναγκάσουν επιτέλους τη ΔΕΗ να αναπτύξει άλλες μορφές παραγωγής ενέργειας, και όχι να επιμένει στη φτηνή λύση του λιγνίτη (όπου με την καύση εκλύονται, μεταξύ άλλων, ραδιενεργά στοιχεία και μολύνουν την ατμόσφαιρα, κάτι που δεν γίνεται με τα πυρηνικά εργοστάσια).

Δηλαδή λες ότι μέχρι τώρα τα θάβουν όπως να ναι?

Τα υπόλοιπα δε τα είδαμε; :lol:

Απαντώ εγώ: σου λέει πως τα θάβουν με τρόπο, που σύντομα θα πρέπει να τα θάψουμε κάπου αλλού και σωστότερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Πιθανόν σε κάτι σαν αυτό που είχε το ντοκιμαντέρ που έδειξες που θα είναι ασφαλές και για τους κατοίκους της περιοχής και τους εργαζόμενους. Προσωπικά δεν ξέρω πως τα θάβουν στην Αλβανία, αλλά με βάση τα στερεότυπα για τις Βαλκάνιες χώρες, μπορώ να φανταστώ…

Όχι όλοι και όχι παντού. Αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις, και δεν είναι κρυφό… έχει δημοσιευτεί κατά καιρούς ότι κάποιες χώρες με πυρηνικά εργοστάσια προτιμούν να πληρώνουν ψίχουλα Αλβανία, ΠΓΔΜ κλπ για να τα θάβουν εκεί (υποτίθεται με όλες τις προδιαγραφές ασφάλειας, αν και είναι αμφίβολο). Είναι οικονομικό το θέμα, αν θέλουν να ξοδέψουν κάτι παραπάνω, κάνουν σωστή ταφή και στη χώρα τους (και γίνεται αυτό), αλλιώς δεν είναι 100% ασφαλή. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ίσως είναι με τα πρώτα χρόνια λειτουργίας των πυρηνικών εργοστασίων, οπότε δεν είχαν αναπτυχθεί οι σύγχρονες μέθοδοι ταφής των αποβλήτων, και τα έθαβαν σε απλά βαρέλια… Τώρα υπάρχει η τεχνογνωσία, αλλά όχι πάντα η θέληση.

Άρα η τεχνογνωσία υπάρχει, έχει αποδειχθεί ότι η πυρηνική ενέργεια είναι ασφαλής, [B]αλλά υπάρχουν ακόμα χώρες που κάνουν του κεφαλιού τους [/B]? ε αυτό δεν το περίμενα :stuck_out_tongue:

Τι στο διάολο ρε εσείς δεν βλέπατε simpsons ?

Ευτυχώς δεν έχουν σαν τον Homer Simpson :stuck_out_tongue:
Πέρα από την πλάκα, σήμερα η πυρηνική ενέργεια είναι πιο ασφαλής από π.χ. την καύση λιγνίτη και γενικά λιθανθράκων, ενώ ακόμα και η φαινομενικά ασφαλής παραγωγή από υδροηλεκτρικούς σταθμούς, προκαλεί σοβαρά προβλήματα στο περιβάλλον (στην υδρόβια ζωή ουσιαστικά και στην αγροτική παραγωγή που χρησιμοποιεί το νερό μετά τη διέλευση από τον υδροηλεκτρικό σταθμό).
Παραθέτω παρακάτω σύνδεσμο για ένα παλιότερο άρθρο σε μπλογκ ενός φίλου, όπου μάζεψε (με στοιχεία και συνδέσμους) πληροφορίες σχετικά με την πυρηνική ενέργεια κλπ.

ε οι μεγάλοι υδροηλεκτρικοί για αυτό το λόγο δεν ανήκουν στην “πράσινη” ενέργεια.

πολύ ενδιαφέρον θρεντ.

btw, το documentary δεν το χω δει αλλά μου είπαν ότι είχε περισσότερο να κάνει με το πως θα καταφέρουν να κρατήσουν μαζί από την εγκατάσταση τις επόμενες γενιές (που μπορεί και να μη μιλάνε καν την ίδια γλώσσα π.χ.)

πάντως το συμβάν με το πυρηνικό εργαστάσιο αποδεικνύει πόσο εύθραστες είναι οι ισορροπίες κατα την χρήση της πυρηνικής ενέργειας και πόσο εύκολα γίνεται μια στραβή όταν έχεις πυρηνικό εργοστάσιο.

έντιτ:

σοκαριστικό βίντεο!!!

http://www.cosmo.gr/News/Japan/313678.html

έντιτ2:

το ραδιενεργό σύννεφο που δημιουργήθηκε μετά την έκρηξη στο πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα 1 μπορεί να φτάσει στη ρωσική χερσόνησο Καμτσάτκα σε λιγότερες από 24 ώρες!

Δεν είναι και τόσο εύκολη η στραβή. Άλλο το ότι έγινε τελικά. Μιλάμε για 9 ρίχτερ σεισμό, που ελάχιστα σημεία στον πλανήτη μπορούν να δώσουν τέτοιο μέγεθος. Αλλά και πάλι ας περιμένουμε. Για την ώρα το συμβάν στο πυρηνικό εργοστάσιο της Ιαπωνίας είναι μεγέθους 4 (το μέγιστο είναι το 7, όπου μόνο το Τσερνόμπιλ ήταν τέτοιο). Ας δούμε πού θα σταματήσει το συμβάν και ποια τα αποτελέσματα και μετά κάνουμε τη σούμα.

Και θέτονται πολλά ακόμη ερωτήματα υπέρ/κατά των πυρηνικών. Η σχεδόν απεριόριστη ενέργεια που πρόσφεραν τα πυρηνικά εργοστάσια και η ώθηση που έδωσαν στην ανάπτυξη της Ιαπωνικής οικονομίας-τεχνολόγιας, είναι ένας από τους σημαντικούς παράγοντες που τώρα τα θύματα από σεισμό 9 (!) ριχτέρ και τσουνάμι είναι της κλίμακας μερικές χιλιάδες.

Πέρσι η Αϊτή με 7 ρίχτερ είχε 100,000-300,000 νεκρούς και το 2004 το τσουνάμι στον Ινδικό σκότωσε 200,000 ανθρώπους. Μιλάμε για άλλες τάξεις μεγέθους.

βρεθήκαμε όμως να λέμε οτι εντάξει η πυρηνική ενεργεια είναι κομπλέ γιατί δε θα πεθάνουν πάρα πολλοί ιάπωνες τα επόμενα χρόνια επειδή το ατύχημα ήταν 4 αντί για 7 που θα σήμαινε θάνατο όλων των κατοίκων της ιαπωνίας.

τί να το κάνω να ανέβει η οικονομία μιας χώρας ραγδαία αν επίσης ραγδαία πεθάνει πολύς κόσμος σε κάποιο πυρηνικό ατύχημα που μπορεί να γίνει.

Σου επαναλαμβάνω. Περίμενε λίγες μέρες για να δούμε τότε το μέγεθος της ζημιάς. Τώρα δεν ξέρουμε ούτε το τι έχει συμβεί, ούτε την έκταση του. Και μέχρι στιγμής, μετά από σεισμό 9 ρίχτερ και τσουνάμι που προκάλεσε 10,000+ νεκρούς/αγνοούμενους, κανένας από αυτούς δεν είναι από ραδιενέργεια ή από το πυρηνικό εργοστάσιο. Οι ζημιές θα φανούν σε λίγες μέρες και αφού θα έχει σβήσει ο πυρήνας.

Τέλος, είναι εύκολο να λέμε εμείς του Δυτικού κόσμου “τι να το κάνω να ανέβει η οικονομία μιας χώρας”. 5,5 δις κόσμου θα εύχονταν να αντάλλαζαν θέση με τους Γιαπωνέζους κι ας είχαν κάποιο από τα υπόλοιπα 17 εργοστάσια δίπλα τους. Ας μην πέφτουμε στην παγίδα των ΜΜΕ και την τρομολαγνεία τους και το χολιγουντιανό θρίλερ που έχουν στήσει. Αυτή τη στιγμή, πιθανότατα είναι εξαιρετικά λίγοι αυτοί που ξέρουν τι έχει συμβεί, τι μπορεί να συμβεί από εδώ και πέρα και σιγά μη δώσουν τώρα που τρέχουν αναφορά σε όλη τη Γη. :wink:

Υπομονή. Και σε ένα μήνα εδώ θα είμαστε και θα δούμε την κατάσταση .

εγώ προσωπικά δεν θα ήμουν σε αυτούς που θα προτιμούσα ενα πυρηνικό εργοστάσιο δίπλα σπίτι μου.

ζωντανός παραμένει ο εφιάλτης μιας πυρηνικής καταστροφής στις εγκαταστάσεις της Φουκουσίμα, καθώς οι Αρχές δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο έκρηξης και σε δεύτερο αντιδραστήρα.
Η ιαπωνική κυβέρνηση προειδοποίησε πως υπάρχει φόβος έκρηξης στον αντιδραστήρα 3 εξαιτίας μεγάλης συγκέντρωσης υδρογόνου. Στο συγκεκριμένο αντιδραστήρα δεν λειτουργεί ούτε το κύριο, ούτε το εφεδρικό σύστημα ψύξης, γεγονός που προκαλεί μεγάλη ανησυχία.

«Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι δεν θα προκληθεί έκρηξη στον αντιδραστήρα 3 εξαιτίας της συγκέντρωσης υδρογόνου», τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιουκίο Εντάνο.

Ο ίδιος τόνισε πως σε περίπτωση έκρηξης, «δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα στον αντιδραστήρα», την ίδια στιγμή όμως ειδικοί από όλο τον κόσμο τρέμουν στην ιδέα μιας πιο σιχυρής έκρηξης που μπορεί να επηρεάσει την καρδιά του αντιδραστήρα.

Σε αυτή την περίπτωση θα απελευθερωθούν στην ατμόσφαιρα και στον υδροφόρο ορίζοντα μεγάλες ποσότητες ραδιενέργειας. Οι επιπτώσεις θα είναι σοβαρές στην Ιαπωνία, αλλά και στις χώρες που βρίσκονται κοντά.
Την ίδια στιγμή Αμερικανοί ειδικοί χαρακτήρισαν «πράξη απελπισίας» την προσπάθεια των Ιαπώνων να ψύξουν τους αντιδραστήρες με θαλασσινό νερό.

Ο ιάπωνας πρωθυπουργός Ναότο Κάν σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, προειδοποίησε ότι η κατάσταση στο πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα 1, στο οποίο χθες σημειώθηκε έκρηξη, παραμένει κρίσιμη, όμως επεσήμανε ότι η πυρηνική κρίση που αντιμετωπίζει η χώρα δεν έχει ομοιότητες με το δυστύχημα του Τσερνόμπιλ το 1986.

«Εχει εκλυθεί ραδιενέργεια στην ατμόσφαιρα, όμως δεν υπάρχουν αναφορές για μεγάλα ποσοστά. Αυτό είναι σημαντικά διαφορετικό από το δυστύχημα του Τσερνόμπιλ. Εργαζόμαστε για να αποτρέψουμε την εξάπλωση της ζημιάς», δήλωσε ο Καν.

Μέχρι στιγμής έχει εξακριβωθεί ότι 160 άτομα έχουν εκτεθεί στη ραδιενέργεια.

ισχυρό μετασεισμό τουλάχιστον 7 Ρίχτερ περιμένει μέχρι την Τετάρτη η μετεωρολογική υπηρεσία της Ιαπωνίας.

«Υπάρχει κίνδυνος 70% να σημειωθεί μετασεισμός μεγέθους 7 βαθμών ή και ισχυρότερος τις επόμενες τρεις ημέρες, ως στις το πρωί της 16ης Μαρτίου», δήλωσε ο Τακάσι Γιοκότα, διευθυντής σεισμικής πρόβλεψης της υπηρεσίας.

Από την Παρασκευή έχουν σημειωθεί χιλιάδες μετασεισμικές δονήσεις μεγέθους από 2 έως και 7 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ.
Επίσης, η μετεωρολογική και γεωφυσική υπηρεσία της Ιαπωνίας αναθεώρησε προς τα πάνω την εκτίμηση της για το μέγεθος του σεισμού στους 9 βαθμούς, από 8,8 που είχε αναφέρει αρχικά.

Εσύ κι εγώ κι αν έχουμε πυρηνικά εργοστάσια δίπλα μας!!! Από μνήμης: 2 η Βουλγαρία, 2 η Ρουμανία, 1 η Σλοβενία, χτίζει μισή ντουζίνα η Τουρκία και ετοιμάζονται και τα Σκόπια για άλλο ένα. Και η Ελλάδα, ακριβώς επειδή έχουμε πρόβλημα ενέργειας κατά καιρούς αγοράζουμε ενέργεια από τις γείτονες χώρες, άρα τυπικά δεν είμαστε ανεξάρτητοι από την πυρηνική ενέργεια (και πώς να είμαστε ανεξάρτητοι όταν είμαστε το 45ο πιο ενεργοβόρο κράτος ανά κάτοικο κι όλα αυτά δίχως να έχουμε βαριά βιομηχανία!!)

Νομίζω πως πολύ δύσκολα μπορεί να πει κάποιος που επιλέγει να μένει στην Ευρώπη “εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μένω κάπου δίχως πυρηνικά εργοστάσια”. Κατά τα άλλα, επιμένω πως περιμένουμε. Δεν ελπίζω πως θα σας μεταπείσω, αλλά εδώ θα είμαστε να δούμε συνολικά το θέμα. Κι αν από όλες τις επιλογές που έχουμε ως πλανήτης, η πυρηνική ενέργεια είναι επιλογή που πρέπει να στηρίξουμε ή όχι.