Ο δίσκος με τις περισσότερες αναμνήσεις

Κατι για τους πιο μεγάλους ίσως, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο.

Χωρίς δεύτερη σκέψη …Scorpions – Lovedrive !!!

Ήταν η εποχή που έμπαινα στα " μουσικά πράγματα" και οι Scorpions το κατάφεραν μια χαρά.

Όσο για τις αναμνήσεις…όποτε ακούω τα Always Somewhere, Loving you Sunday Morning, Coast to Coast κλπ έρχονται στο μυαλό καταστάσεις που συνέβησαν για πρώτη φορά. Και μιλάμε ότι έγιναν …πολλά πράγματα για πρώτη φορά :slight_smile: :slight_smile:

Ωραίο θέμα

Μanowar-Kings Of Metal

Αναμνήσεις 13 περίπου χρονών, μια ολόκληρη ζωή.

[CENTER][SIZE=“3”]Sepultura - Arise[/SIZE][/CENTER]
Μου θυμίζει γυμνάσιο τρελοπαρέες, underground metal,trade demo tapes,flyres, και άλλα διάφορα. :cry:

Δεν έχω ευχάριστες από κάποιο συγκεκριμένο δίσκο αλλά απο μεμονωμένα κομμάτια ίσως περισσότερο αλλά μπορώ να μοιραστώ μαζί σας κάποιες δυνατές αναμνήσεις…

Αναμφίβολα ο δίσκος που με έχει αγγίξει περισσότερο είναι το In Rock από Deep Purple που το άκουγα σα παιδάκι (λόγω αδελφού με τον οποίο μετά τα 8-9 μου δεν έχω πια επαφές…) αν κ δε το είχα συνδέσει κ πολύ ευχάριστα ύστερα από τα σχετικά γεγονότα

Με τα χρόνια πάντως αφού μεγάλωσα κ άρχισα να ψάχνομαι με τη σειρά μου στη ροκ ξεκινώντας από Queen - A night at the Opera έφτασα στους Purple ξανά κ περιττό να πω τη συγκίνηση που αισθάνθηκα όταν ύστερα από χρόνια ξανάκουσα το Child in Time και που ακόμα κ σήμερα μου φέρνει πολλές αναμνήσεις από τα τότε χρόνια.

Πολύ ωραίο θέμα ελπίζω να μη το φόρτισα αρνητικά κ οι υπόλοιποι χρήστες να έχουν μόνο θετικές αναμνήσεις.

rainbow-long live rock ‘n’ roll

για 2 χρονια τον ακουγα καθε μερα

Queen-News Of The World —> Μας θυμίζει τον πρώτο έρωτα ever

Όπως είπε και ο φίλος SchattenJäger, αναμνήσεις έχω κυρίως από κομμάτια, παρά από δίσκους.

Αλλά επειδή κομμάτια δεν μπορώ να αναφέρω ένα κατεβατό:p, θα πώ μερικούς δίσκους που μου έρχονται στο μυαλό, και συμπληρώνω αργότερα άμα λάχει:

  1. The Offspring - Americana (γυμνασιακά χρόνια)

  2. Scorpions - Acoustica (Ξέρω, είναι λίγο άκυρο, αλλά το έχω συνδέσει με συγκεκριμένα πρόσωπα. Κι ελπίζω να είναι καλά σήμερα, ότι και να κάνουν και όπου και να βρίσκονται)

  3. Nirvana - Nevermind (Για τους ίδιους λόγους)

  4. Primordial - The Gathering Wilderness (Αν και τον ανακάλυψα πρόσφατα, κόλλησε σε μια πολύ περίεργη και δύσκολη φάση της ζωής μου, και κάθε φορά που τον ακούω θυμάμαι ορισμένα γεγονότα που μόνο ευχάριστα δεν είναι)

A Perfect Circle - Thirteenth Step
Για διάφορους λόγους
θα επανέλθω

πολυ ωραιο θεμα

led zeppelin - Houses of the holy: το 1ο αυθεντικο cd που αγορασα

Maiden - το 1ο cd απο το Best of the beast (ηταν το πρωτο που ακουσα και το ειχα λιωσει) και μετα το somewhere in time

Savatage - Edge of thorns, gutter ballet και γενικα δισκογραφια

Manowar - Kings of metal

White Skull - Tales from the north, public glory

Hamerfall - Legacy of kings

Metallica - And justice for all

Grave Digger - Tunes Of War

Anathema - Silent Enigma

και πολλα αλλα: scenes from a memory, images and words, marriage of heaven and hell pt2, oceanborn και και και

Επίσης ρίξτε στο mixer κομμάτια από τους δίσκους Tunes Of War, British Steel, The Melancholy EP, Best Of The Beast, Kings Of Metal, Painkiller

Τα πρώτα μου μέταλ ακούσματα.

Blind Guardian-Somewhere Far Beyond

και πιο συγκεκριμένα The Bard’s Song-In The Forest

Φοίβος Δεληβοριάς - Εκείνη

Για μια συγκεκριμένη ψυχούλα/πουτάνα :καρδούλες:

ωρρρραίο θέμα!!
δίσκοι
Metallica - Μaster Of Puppets (είχα ακούσει πιο πριν τα Load - Reload αλλά σε αυτό είχα και στίχους8) …πρώτα βήματα στο χέβι μέτσαλ)

Ιron Maiden - Dance Of Death (μου θυμίζει το λύκειο , ειδικά την 1η που το αγόρασα…)

Blind Guardian - Live (εδώ μου θυμίζει την 2α λυκείου…)

]Opeth - Deliverance (είχε συνδεθεί με ένα καταπληκτικό 5ήμερο μια φορά που είχα πάει χωριό , είχε και το σπίτι την ατμόσφαιρα που υπάρχει στο αντίστοιχο artwork, πολύ γαμησέ τα φάση…)

τραγούδια

Rainbow - Man On The silver Mountain & Led Zeppelin - Whole Lotta Love -------->1η φορά στην Μονεμβασιά ένα Πάσχα

Black Sabbath - Die Young & Deep Purple - Perfect Strangers ---------->2η φορά στην Μονεμβασιά το επόμενο Πάσχα

Simon & Carfungel - Sound Of Silence (από τα πρώτα τραγούδια που κατέβασα…πρώτη γυμνασίου & δευτέρα και γαμώ τις χρονιές!

αυτά για τώρα…

χαχα η νεα γενια :lol: που ειναι τωρα ενας Karjas

Κατεβάζει:!:

8 χρόνια πέρασαν απο τότε ρε συ…:smiley:

The Prodigy - The Fat of the Land (γιατί τα πάντα ξεκίνησαν με αυτό το δίσκο…)

xaxaxaxaxaxaxaxax!εισαι τρελλος ρε φιλε!παρολα αυτα το τραγουδι κομματαρα.

ον τοπικ τωρα…ο δισκος με τις ερισσοτερες αναμνησεις για μενα εναι το hybrid theory-linkin park.εκτος του οτι μου θυμιζει ολη την εφηβια μου και τα προβληματα μου,ηταν ουσιαστικα ο δισκος που με εκανε να αρχισω να ακουω μεταλ.

Metallica - Garage Inc. Tο πρωτο αυθεντικο cd.Το πηρα τη μερα που βγηκε.Το βιβλιαρακι
εχει κονιορτοποιηθει πλεον.

Dark Tranquillity - Projector . H κασσεττα που σχεδον δεν παιζει πλεον.Μεχρι και ο αδερφος
μου τον εχει μαθει απ’εξω τον δισκο αυτο.

Hypocrisy - Into The Abyss. Πρωτη επαφη με μια απο τις 5-7 πιο αγαπημενες μου μπαντες.

Iron Maiden - Live After Death, μου θυμιζει γιατι αρχισα να παιζω κιθαρα, γιατι αρχισα ν’ακουω μεταλ, και τον κολλητο μου το Μητσο.

Bruce Dickinson - Scream For Me Brasil, πρακτικα το soundtrack των διακοπων του 2001 8)

Spiritual Beggars - Ad Astra, ο δίσκος έχει δει πράγματα που δεν έχει δει ούτε το φως της μέρας :lol: