Καθαρισμος και συντηρηση κιθαρας

Ειπα τωρα που καλοκαιριαζει, και μιας και θα ξυνομαι, να καθαρισω λιγο τις κιθαρες γτ η μπιχλα στην ταστιερα με κανει και ντρεπομαι :stuck_out_tongue: , είναι αθλιο θεαμα πανω σε κατι τοσο ομορφο… περα απο το κλασικο ελαφρως βρεγμενο πανακι κλπ, προτεινετε κατι καλύτερο? Θελω να την γυαλισω κιολας την μανταμ… έχει φανταζομαι καποια σημασια το ξυλο :stuck_out_tongue:
Τα specifications της δικιας μου ειναι:

Λαιμος: 3pc Artcore Mahogany/Maple set-in neck
Σωμα: Spruce top/Sycamore back & sides

Τωρα τι ειδους ξυλα ειναι στα ελληνικα μη με ρωτατε :stuck_out_tongue:

οποτεεε συμβουλες για ξεμπιχλιασμα :wink:

Έγω δεν ξέρω. Μια κλασσίκη που έχω εδω και κανα 10αρια χρόνια, τρώει καθάρισμα με Azax.

λαμπρά, μυρίζει και ωραία τώρα?:stuck_out_tongue:

Σαν το παρκέ ένα πράμα :stuck_out_tongue: Βασικά ειναι κιθάρα απο τις ‘‘φτωχικές’’ επομένως δεν θα στο συνιστουσα και δεν με πολυ-νοιάζει. Αλλά κάνε λιγάκι υπομόνη κυκλοφορούν πολλοί κιθαρίστες around που θα σου δώσουν συμβουλες 8)

Βαλτε λεμονελαιο στην ταστιερα το τριβεις με ενα πανακι και η ταστιερα γυαλιζει.Οχι azax και λοιπες βλακιες.

πες πρωτα απο τη υλικο ειναι η ταστειρα σου!:slight_smile:
αν ειναι rosewood η Ebony
να πας σε ενα μαγαζι με μουσικα οργανα κ να απρεις ενα lemon oil!
τωρα εαν ειναι maple(Που σημαινει οτι ειναι λουστραρισμενη) θα χρησιμοποιησης οτι κ για το υπολιπο σωμα.
αυτο που χρησιμοιποιω εγω κ κανει τελεια δουλεια ειναι τα πανακια που βγαζει η οverlay για τα ξυλινα επιπλα!
παιρνεις ενα σκουπιζεις ολο το σωμα κ το πισω μερος του μανικιου(εκτος εαν ειναι Maple που κανεις κ την ταστιερα)κ μετα με ενα στεγνο πανακι ξανασκουπιζεις κ εισαι Jet! να θυμασε οτι μετα πρεπει οποσδιποτε με το στεγνο πανακι να σκουπισεις γιατι αλλιως θα αφησει θαμπαδες το αλλο!
επισης κατι καλο που πρεπει να κανετε ολοι ειναι οτι μολις τελιωνετε το παιξιμο να σκουπιζεται τις χορδες με ενα στεγνο πανακι αλλα κατευθιαν μετα το παιξιμο για να μην προλαβει στεγνωσει ο ιδρωτας γιατι αμα στεγνωσει παει! τις δινει ζωη!

ωραία, να’σαι καλα, αλλα πες πως ξεχναγες να τη σκουπιζεις εδω και κανα χρονο…και παίζεις πολλες ώρες τη μερα, και ιδρωνουν αρκετα τα δαχτυλα σου (υποθετικα μιλάμε, για εναν φίλο μου, ξέρεις…:stuck_out_tongue: ) και έχει μαζεψει εκείνη τη μπίχλα? πως τη βγάζω χωρις να κάνω ζημία… mahogany ειναι ο λαιμος μου πάντως… Ibanez Artcore AK95 DVS
θα σου έδινα Link μπας και καταλάβαινες παραπάνω αλλα το site της Ιbanez ειναι λιγο οτι ναναι,την εχει παντως

Υπάρχουν ειδικά προϊόντα για αυτή τη δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=233&pmh=products/maintenance και http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=222&pmh=products/maintenance (για πολλές μπίχλες) στην ταστιέρα (ΔΕΝ κάνουν για maple), και το http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=219&pmh=products/maintenance για σώμα… Γιατροσόφια που έχω ακούσει κατά καιρούς (με σφουγγάρια, οδοντόβουρτσες, λάδια απο φαρμακεία και άλλα τέτοια κουφά) δεν τα εμπιστεύομαι!

η ταστιερα σου δεν ειναι Mahogany με τπτ!
πρεπει να δεις τι ξυλο ειναι εκεινο που λεει fingerboard!

οριστε…για να μη γινω ρομπα παλι :stuck_out_tongue:

http://s136.photobucket.com/albums/q195/mr_whatsisname/?action=view&current=ibanez.jpg

για ακομα μια φορα δεν μου λες απο τι υλικο ειναι αυτο που λεμε FINGERBOARD!
αλλα απο οτι ειδα μαλλον rosewood ειναι! για αυτο παρε ενα Lemonoil ριξε στη ταστιερα αστο λιγα λεπτα κ μετα παρε βαμβακι κ τριβε να φυγει η μπιχλα!:wink:

Ρωτάει και ένας άσχτετος:Τι είναι το fingerboard?H ταστιέρα?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ακριβως

Εγω προσφατα πηρα το 01 Cleaner & Prep της Dunlop να ξεμπλιχλιασω την ταστιερα μου.Ξερει κανεις αν θα επρεπε να βαζω και το Deep Conditioner η δεν ειναι αναγκαιο?

ακριβως!
κ neck ειναι ολο το υπολυπο μανικι!:wink:

καλο θα ηταν να το βαζεις!
γιατι: επειδη υτο το υγρο ειναι πολυ δυνατο(για αν βγαζει ευκολα την πολυ μπιχλα) σου ξερενει αρκετα την ταστιερα! με αυτο το conditioner θα την τονωσει πολυ πιο πολυ απο ενα παλο lemonoil!:wink:
εγω στην ακουστικη μου μετα απο καλοκαιρινες διακοπες παντα χρησιμοποιω αυτον το συνδιασμο κ ειμαι μια χαρα!

εε μα αφου δεν λεει πουθενα? να το μυρισω να καταλαβω?:stuck_out_tongue:

τεσπα…αυτο θα κανω, το πολυ να ξινισει λιγο :stuck_out_tongue:

1000 θανκς:D

Επειδή εγώ μπερδεύτηκα λιγάκι, θα σας πω τι ακριβώς έχω για να μου πείτε τι ακριβώς να πάρω και πως ακριβώς να το κάνω.

Έχω την Ibanez RG2570 http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3634?osCsid=a44aa7b
και έχει fingerboard rosewood (οπότε χρησιμοποιώ lemon oil αν κατάλαβα καλά…), neck maple/walnut και σώμα basswood. Το neck μπορώ να το κάνω με το όβερλεϊ για τα έπιπλα που προτείνεις Blueslick; Το ίδιο και το υπόλοιπο σώμα;

Και κάτι τελευταίο… Την κιθάρα την έχω εδώ και 15 μήνες περίπου, παίζω μέτρια (τους πρώτους μήνες έλιωνα αλλά μετά πιο αραιά) και δεν έχω καθαρίσει ποτέ τις χορδές. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να πάρω καινούριες χορδές; Αν όχι, πως μπορώ και τι χρειάζεται για να τις καθαρίσω και να φύγει η μπίχλα; Είμαι λίγο άσχετος, το ξέρω…:smiley:

ακριβως απλος τα λεω για τα πανακια Overlay τα οποια ειναι οπως τα μωρομαντηλα αλλα για ξυλο!
με κανονικο Oerlay(σε υγρη μορφη η σπρει) ειναι πιο δσυκολο γιατι θελει πιο πολυ καλο τριψιμο με στεγνω πανι γιατι αλλιως θα αφησεις θαμπαδες!(κ στις δυο περιπτωσεις θελουν στριψιμο μετα με στεγνο πανακι απλος με τα πανακια ειναι πολυ πιο ξεκουραστο)

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΟΡΔΕΣ?8O 8O
Χορδες να αλλαζεις μια φορα τον μηνα τουλαχιστον!

Μα τι είναι αυτά που λες;… Έχω αλλάξει 15 φορές… Απλά ήθελα να δω την αντίδρασή σου :–:stuck_out_tongue:
Μαλακία… Δεν το ήξερα αυτό. Εντάξει άλλωστε δεν έδινα σημασία στον ήχο. Κάτι ασκήσεις χρωματικής, κάτι κλίμακες και τέτοια ήθελα να βγάλω με τον μετρονόμο. Λες το ότι δυσκολευόμουν τελευταία να ανέβω ταχύτητα να φταίει το ότι δεν έχω αλλάξει χορδές;:-k

Κάτι τελευταίο, λίγο οφ τόπικ: Τι χορδές να αγοράσω; Είμαι αρχάριος όπως πολύ καλά κατάλαβες…