Καθαρισμος και συντηρηση κιθαρας

Χμ μια φορα το μηνα δεν ειναι λιγο υπερβολη? Βεβαια ειναι αληθεια πως μαζευουν μπιχλα συντομα, αλλα δεν σκουριαζουν τοσο γρηγορα.:-k Οι ειδικοι πειτε.

η χορδη “χαλαει” μεσα σε 10 ωρες παιξιματος περιπου!:wink:

διαολε…η κλασικη μου τοτε θα πρεπει να εχει αναπτυξει και ζωντανους οργανισμους :stuck_out_tongue:

:lol: Η δικη μου κλασσικη να δεις. Αλλα προταιρεοτητα εχει η ηλεκτρικη τωρα για χορδες. Δεν λεω ποσο εχω να τις αλλαξω γιατι θα με βρισετε.:-s

αντε…αυριο πουρνο πουρνο θα παω να παρω τα σ υμπραγκαλα να κανω ενα γενικο maintenance… θα χρειστω και συνεργειο καθαρισμου:p

μετραει της dunlop το λαδολεμονο :stuck_out_tongue:

αλλαξα και χορδες αλλα μου βγηκε η πιστη, δν ειχα ξαναλλαξει στην hollowbody, και προς μεγαλη μου εκπληξη ειχε αποσπωμενη γεφυρα…τεσπα… τωρα ειναι jet

Για rosewood (για αλλα ξυλα δεν ξερω) οσο παρακινδινευμενο και αν ακουγετε, την καλητερη δουλεια την κανει η ναφθα (aka zippελαιο). Καθαριζει τα παντα με ανεση, και δεν πειραζει καθολου και καθολου το ξυλο.

Εμενα το προβλημα μου ειανι πως θα καθαρισω την ταστιερα απο την στιγμη που εχει floyd-rose η κιθαρα και δεν μπορω να βγαλω ολες τις χορδες…

για πολυ λερωμενες ταστιερες ειναι μια καλη λυση! “τρωει” την μπιχλα κατευθιαν αλλα μετα οπως κ διποτε θελει lemonoil γιατι “ξερενε騔 την ταστιερα κ θελει αναζογωνηση!

δεν σε πιανω εδω :-k
τσεκαρε εδω ισως σε βοηθησει! :wink:



Δεν ξερω πως ενεργει το λεμονι, εγω το περναω μετα με το 65 τις Dunlop και ειμαι μια χαρα.

Τελικα δλδ απλα το περνας πανω απο τις χορδες… οχι και το οτι καλητερο…Αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση…

οταν η κιθαρα ηταν της γιαγιας, της μαμας και τωρα δικια μου, αυτα ειναι τα αποτελέσματα :stuck_out_tongue:

Αυτό είναι πραγματικό έργο τέχνης. Πήγαινέ το σε μια έκθεση ζωγραφικής. Μπορεί να σε πληρώσουν καλα :smiley:

λες εε? Ουτε λάδια μηχανής να’ταν :stuck_out_tongue:

τελικά ρε μάγκες τις χορδές με τι τις καθαρίζουμε ? :stuck_out_tongue:

Γιατί να τις καθαρίζεις;
Θα τις αλλάζεις κάθε τόσο έτσι και αλλιώς 8)

μετα απο καθε παιξιμο με ενα στεγνο πανακι.
ολες μαζι και μια μια ξεχωριστα και καθαρισες! :wink:

επισης αλλαζουμε συχνα χορδες! 8)

οι χορδές στο μπάσο κοστίζουν γύρω στο εικοσάρικο … μακάρι να κοστιζαν κανα δεκάρικο σαν της κιθάρας :?

Α μπάσο τελικά έχεις;
Κοίτα κοστίζουν ακριβότερα αλλά δεν τις αλλάζεις όσο συχνά όσο της κιθάρας

Λαδολεμονο θελει

και λίγο ρίγανη

και σαρδέλα ψητή στα κάρβουνα , τσιπουράκι , χταποδάκι , τσιτσίραυλα κλπ .