Καθαρισμος και συντηρηση κιθαρας

Προσωπικά τις χορδές τις καθαρίζω με πανάκι μετά το καθημερινό παίξιμο και μια στις τόσες τις περνάω με το Dunlop 65 το μπλε. Είναι Elixir και τσιγκουνεύομαι να τις αλλάζω συχνά.:stuck_out_tongue:

στο μπασσο οκ δεν υπαρχει προβλημα τις κρατας αρκετα ιδικα εαν σε αρεσει και ο μουντος ηχος.

το lemon oil ειναι μονο για την ταστιερα οχι για τις χορδες!

τωρα το καλοκαιρι την κιθαρα που παιζω συνεχεια τις αλλαζω ανα 15μερες τις χορδες.
το χειμωνα τις κραταω λιγο παραπανω.
βρισκω φτηνα σετ απο το internet παιρνω πολλα σε καλη τιμη και ειμαι αρχοντας!

Το σετακι dunlop 65 για χορδες, ξυλα και ταστιερα ειναι πολυ καλο! καιρο αυτο χρησιμοποιουσα, τωρα βεβαια για τη gibson πηρα ενα ειδικο καθαριστικο για τα ξυλα , απο την ιδια τη gibson, αλλα να σας πω την αληθεια και πιο ακριβο ηταν και την ιδια δουλεια με το αλλο κανει απλα επειδη ειναι καλη κιθαρα ειπα να τη προσεχω λιγο παραπανω :slight_smile:

Bluezlick από που τα παίρνεις τα σετάκια; Για δώσε καμιά πληροφορία.

τζαμπα λεφτα ειναι ολα αυτα!
ενα lemon oil για rosewood και ebony ταστιερες και για το σωμα ενα καθαρο στεγνο πανακι και εισαι μια χαρα!

και λεω να δοκιμασω και αυτες

πωωωωωως βαριεεεμαι να καθαριζω τν κιθαρα μου…

καθε φορα που βαζωνεες χορδες λεω απο δω και περα καθε φορα που θα παιζω θα τις περναω και ενα χερι καθαρισμο τις χορδες.

1,2,3 μετα βαριεμαι:p

Δοκίμασε αυτό…

Μετά απο κάθε παίξιμο αν τις περνας ένα χέρι θα τις κρατήσει στην ζωη για περισσότερο καιρό… :wink:

Κάποιος ηλίθιος εδώ μέσα πήρε κάποτε μια μεταχειρισμένη κιθάρα σε άριστη κατάσταση από καλό φίλο. Έπαιζε, έπαιζε, έπαιζε και κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει για 2 χρόνια!

Και τώρα τη ξαναθυμήθηκε! Και άλλαξε χορδές… Αλλά ο ήχος πλέον είναι για να κλαις και η ευθύνη πάει στην ταστιέρα του ηλίθιου. Δηλαδή στον ηλίθιο :stuck_out_tongue:

Τι κάνει τώρα λοιπόν; Η ταστιέρα, για να καταλάβετε, σβήνει ΕΝΤΕΛΩΣ τον ήχο της χορδής.

Τι κιθάρα είναι;

Ηλεκτρική Washburn X-Series.

μηπως, οντας ηλιθιος, δεν εβαλε σωστα τις χορδες;

Βρε λες; :-k Κάτσε να τον ρωτήσω :stuck_out_tongue:

Μπα, άλλαξε τρεις φορές χορδές λέει για να εξακριβώσει ότι το πρόβλημα δεν βρίσκεται εκεί!

μάιστα, αφου λοιπον παιρνω ως δεδομενο πως δεν τις εβαλε και τις τρεις φορες λαθος, οταν λες σβηνει τον ηχο της χορδης, βαρας και κανει τζζζζζννν; βρισκουν δηλαδη οι χορδες πανω στην ταστιερα;

Αμέ, βρίσκουν :slight_smile:

(Έτσι λέει δηλαδή :p)

ε επιμενω, ή τις εχεις βαλει λαθος - μεγαλυτερη αποδοση

ή η γεφυρα εχει καποιο προβλημα

ή την ειχες χωμενη σε κανα παταρι/αποθηκη/καπου που δε πρεπει, και εχει προμο ο λαιμος και εχει φουσκωσει ή κατι παρεμφερες

μαστορα θελει αυτο μετα

δε μπορω να σκεφτω αλλο πιθανο σεναριο, νυσταξα κιολας

Να πας για ύπνο! Και σε ευχαριστεί πολύ λέει :slight_smile: (Άντε, κι εγώ σε ευχαριστώ που τον βοήθησες :p)

service θελει η κιθαρα παιδια!
βρειτε εναν μαστορα να την πατε να στρωσει

Περίπτωση Α:
Έχει χαλάσει η ο λαιμός λόγο κακών συνθηκών…

Περίπτωση Β:
Έχεις βάλει χορδές μεγαλύτερου πάχους σε κιθάρα που είναι σεταρισμένη για μικρότερου πάχους…

Περίπτωση Γ:
Θέλει ρύθμιση η γέφυρα ή το τρέμολο (αν έχει)…

Συνήθως σε κάτι τέτοια έχει θέμα ο λαιμός. Το παθαίνω συνέχεια με το δικό μου καυσόξυλο!!! Κάθε λίγο και λιγάκι την πάω μια βόλτα από ένα μαγαζί που ότι χρειάζεται η κιθάρα μου το κάνουν τσάμπα, ή στο ωδείο… Έχω βαρεθεί αυτή την κατάσταση επί 4 χρόνια :stuck_out_tongue: Αλλά είναι πολύ πιθανό όπως είπε και ο Vanchor να θέλει ρύθμιση η γέφυρα. Συνήθως αυτές οι δύο περιπτώσεις παίζουν…

Και πόσο πάει το μαλλί ωρέ παίδες;