Καθαρισμος και συντηρηση κιθαρας

Σ’ εμένα πάει τσαμπέ!!! Σ’ οποιοδήποτε από τα δυο μαγαζιά εδώ στο Γαλάτσι την πάω!!!

Νάκας; :-k

Δεν έχουμε νάκα στο γαλάτσι! Έχουμε όμως την αντιπροσωπεία της schecter που σαν κατάστημα συνεργάζεται με το ωδείο που πάω και στους μαθητές του ωδείου είναι τσαμπέ αυτά!

Οκ, άρα εγώ που έχω Νάκα απέναντι από το σπίτι μου, θα τιμήσω…

Στο νάκα έχω πατήσει μόνο για βιβλία αρμονίας! Χορδές παίρνω μόνο Gibson που έχει ένα μαγαζί εδώ και ξεμπερδεύω…

επειδη φαγωθηκαν τα ταστα ο Dr Fret θελει 70 γιουρο για το σεταρισμα…

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?φοιτητης ειμαι γαμωτη οχι μπρουκλης.

Μήπως πήγες για setαρισμα και σου είπε πως είναι φαγωμένα τα τάστα σου οπότε η τιμή είναι setαρισμα + τρίψιμο?

ναι αλλα και παλι 70 ευρω με την τωρινη κατασταση ειναι ΠΟΛΛΑ.

Το ξέρω ότι αρκετά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά…
Αν δεν θες να δίνεις φράγκα μάθε να κάνεις μόνος σου setαρισμα… :wink:

εχεις πολυ δικιο σ αυτο…

μου ηρθε κεραμιδα γιατι αυτοι που μου τον προτειναν με ειπαν για πολυ λιγοτερα λεφτα…τεσπα νεξτ ταιμ θα το εχω υποψιν μου

προσφατως εκανα σεταρισμα 30 ευρα και ο τυπος οταν μου εδωσε την κιθαρα μου την βλεπω και σα να ηταν και απολυτως φυσιολογικο μου ετριψε και τα ταστα.

τον αγαπησα.

ρε γαμω την ταστιερα στο maple επειδη ολο μου μπιχλιαζει τωρα το καλοκαιρι με το καθαριστικο απο τις χορδες να την καθαριζω?

επισης ξερει κανεις να προτεινει καποιον φθηνο μαστορα να βαλω καινουργια φρετς γιατι αυτα που εχω κοντευουν να φτασουν την ταστιερα και το σηκωμα γινεται με τα χιλια ζορια οπως και το σλαιντ.

Πάρε καθαριστικό για maple από κανα μαγαζί (από Νάκα παίρνω εγώ), αλλά να τους πεις για maple γιατί είναι άλλα τα καθαριστικά για τριανταφυλλιά. Οταν ξαναλλάξεις χορδές (3-4 μήνες max) θα τρίψεις τον ιδρώτα για να καθαρίσει και το ξύλο. Με μανία όμως, να φύγει η μπίχλα!

Για τα τάστα δεν κατάλαβα τι εννοείς. Σου έτριψε την ταστιερα και τώρα είναι πιο ψηλά τα τάστα (το μεταλλικό σημείο εννοώ)? Ή έχουν λιώσει και γλιστράς? :stuck_out_tongue:

re

τα φρετς ετριψε

και κοντιναν και φτανουν στο ξυλο και λογω μηχανικης φυσικης το σηκωμα γινεται 10χ πιο δυσκολο και το σλαιντ δυσκολευει γιατι περισσοτερο δερμα ακουμπαει στο ξυλο.

απο την αλλη αν με εβλεπε ο μιγιαγκι θα ηταν περιφανος γιατι ετσι τα δαχτυλα μου εκπαιδευονται καλυτερα :smiley:

E δε θες να είναι και πολύ ψηλά τα φρετς ρε, και για να στα έτριψε τύπος που στην έκανε σέρβις μάλλον στο συνηθισμένο ύψος θα στα πήγε. Φαντάζομαι.

[B]ΣΤΟ MAPLE ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ![/B]

Ένα πανάκι μόνο για να φεύγει ο ιδρώτας όταν αλλάζεις χορδές μόνο…
Η ταστιέρα σου είναι βερνικομένη και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από πάνω της…

Αν παίζεις metal και τέτοια και η κιθάρα σου ακούγεται σαν τον απορροφυτήρα της κουζίνας σου με τόνους Distortion και να τις κρατήσεις αρκετό καιρό τις χορδές πάνω στην κιθάρα σου δεν υπάρχει θέμα…

Εγώ αλλάζω χορδές περίπου κάθε 1,5 με 2 βδομάδες γιατί το intonation πάει κατά διαόλου…

Τώρα για τα τάστα αν ήταν ήδη χαμηλά και στα έτριψε και άλλο τζάμπα θα χαλάσεις τα χέρια σου…
Δεν πάει να πει όποτε πάμε για σετάρισμα μας τρίβουν και τα τάστα…
Μόνο αν έχουν φαγωθεί αρκετά…

Από Θεσσαλονίκη είσαι?

α μαλιστα απλα για διαλυθει η μπιχλα ελεγα και να καθαριστει πιο ευκολα…

1.5 με 2 εβδομαδες???ντουντ!!!

μπα δε παιζω μεταλ blues,blues-rock,classic rock,psychedelic rock 70’s κυριως.

φυσικα και δε τριβω τα ταστα οποτε παω για σερβις,τρελος ειμαι???:smiley:

τα εφερε σε ενα καλο υψος απλως και καμπυλωσε τις κορφες και ηταν ηδη ομως κοντα απο οταν την πηρα.

σκεφτομαι για jumbo frets medium να βαλω γιατι γενικα ταιριαζει για τη μουσικη που παιζω.

αλλα πρεπει να χωσω βαθια το χερι στην τσεπη

για εκεινο το υλικο που λενε οτι αντεχει σχεδον διπλασια και τριπλασια (δε θυμαμαι πως το λενε το μεταλο) εσεις τι λετε

α ναι σαλονικα ειμαι

Ένα πανάκι μονάχα για maple και τίποτα άλλο…:slight_smile:

Οι αλλαγή των χορδών διαφέρει από άτομο σε άτομο ανάλογα το πόσο συχνά παίζεις, πόσο ιδρώνεις και πόσο όξινο ιδρώτα έχεις…

Απότι κατάλαβα τα τάστα σου πρέπει να ήταν χαμηλά απ’την αρχή και τώρα με το τρίψιμο κατέβηκαν ακόμα περισσότερο…
Αφού είσαι Θεσσαλονίκη πάνε στον Παναγιώτη Λάμπη και θα στην κάνει την κιθάρα κομπλέ…
80 ευρώ είναι το refret…
Είναι λίγο παραπάνω για maple ταστιέρα ή άμα έχει binding η ταστιέρα σου αλλά η τιμή δεν αγγίζει σε καμία περίπτωση κάτι άλλα τρελά ποσά που έχω ακούσει…

Στην δικιά μου έκανε πάρα πολύ καλή δουλεία…:slight_smile:

Το τι τάστα θα βάλεις είναι δικό σου θέμα…
Πάνε εκεί και κάτσε και μίλα μαζί του και θα σε καλύψει 100% πιστεύω…:slight_smile:

Ρε κάνεις περιοδίες!?:stuck_out_tongue: Πολλά λεφτά!

Και όντως τώρα σου χαλάει το intonation κάθε 2 βδομάδες, με καθημερινό παίξιμο ακόμα? Εγώ θα κοιτούσα κάτι στη γέφυρα ρε φίλε, δεν το’χω ξαναδει αυτό σε κιθάρα, ούτε καν των 300 ευρώ.

Edw mazemena ta panta gia suntirisi katharismo ktl ktl tkl

Φροντίδα και συντήρηση ηλεκτρικής κιθάρας