Από πότε κάποιος είναι ροκάς/μεταλλάς? χμμμμ

Μετά από πολλές σκέψεις έφτασα στο συμπέρασμα ότι οι ροκάδες/μεταλλάδες είμαστε πράγματι ανώτεροι από τους άλλους σε πολλά θέματα.

Βέβαια, το καλύτερο με το να είσαι ροκάς, είναι ότι μπορείς να γίνεις από τη μια στιγμή στην άλλη. Με το που το δηλώσεις δηλαδή.

Αλήθεια, όμως, παιδιά μου, από πότε μπορεί όμως κάποιος να δηλώνει με περηφάνεια ροκάς/μεταλλάς?
Ποια είναι εκείνη η μαγική στιγμή που τα αλλάζει όλα?

Θα έλεγα ότι είναι όποιος ακούει ροκ/μέταλ, αλλά η τελευταία επιλογή με ψήνει πολυ!

Το τελευταιο με κλειστα ματια (η μισοκλειστα οπως και του λεγαμενου).
Παντως συνηθως προσπερναται το “ροκας”. Ειναι πολυ λαιτ, αν παρεις την αποφαση, γινεσαι 100% μετσαλ κατευθειαν νομιζω(!)

…άκουσε στο ράδιο τα I was made for loving you και Wind of change και αποφάσισε ότι του αρέσουν

δεν ακούω ράδιο:D

…όταν του πεις να πάτε σε μη ροκάδικο μαγαζί σε κοιτάζει λες και μιλάς στον Halford για γκομενες

τι μου λες τώρα?εγώ δεν βρίσκω άτομα να πάμε…:frowning:

…φαίνεται με την πρώτη ματιά τι μουσική ακούει

με τίποτα δεν φαίνεται σε μένα…

…μπορεί και κράζει τους Manowar και τους Maiden

τους κράζω για διαφορετικούς λόγους.

…μπορεί και κράζει γενικότερα ό,τι ακούν οι άλλοι (δλδ μερικούς μήνες αργότερα)

ότι θέλει ο καθένας ακούει , τα σκυλάδικα όμως ναι , τα κράζω.

…σπαταλάει όλα τα λεφτά του σε συναυλίες και cd (aka ¨ολες του οι κάλτσες είναι τρύπιες)

ναι αυτό το κάνω.

…αποφάσισε ότι στο ροκ υπάρχουν περισσότεροι γκόμενοι (women only)

μπααα…

…έχει τον red αποθηκευμένο στο αυτοκίνητό του

τσουκ

ποιος είναι αυτός?


…είναι αντισυμβατικός και έχει τη δισκογραφία Παπακωνσταντίνου σε αντιγραμμένα cd

δεν ακούω Βασίλη.

…είναι τόσο ροκάς που δεν θα απαντούσε καν σε αυτήν την ερώτηση

απάντησα ήδη…:frowning:
αν και είναι το πιο σωστό μαζί με τα λεφτά.

χαχαχαχα ε οχι κ τρυπιες καλτσες αλλα νταξ σκαω ενα αλφα σεβαστο ποσο κ για τα σιντακια μου κ για τα ποστερακια μου κ για τις συναυλιουλες μου :slight_smile: ειμαι καλο προβατακι εγω :stuck_out_tongue:

Red fm ειναι rock ραδιοφωνικος σταθμος στην Αθηνα, κατι σαν τον Rainbow και 1055 εδω πανω.
Να προσθεσω και την επιλογη: Οταν φοραει μπλουζα Exodus στην ορκωμοσια Πανεπιστημιο :stuck_out_tongue:
Ειλικρινα, φιλαρακι μου ηρθε στην ορκομωσια μας περυσι, με κουστουμι, και απο μεσα να ξεπροβαλλει η μπλουζα :lol: :lol: :lol:
Θα του ζητησω την αδεια για να ποσταρω την φωτο αν ειναι.

Το τελευταίο.

:stuck_out_tongue:

Βασικα ο καθενας το δειχνει με τον τροπο του. Παντως δεν σημαινει πως αν καποιος εχει την καταλληλη εμφανιση ειναι μεταλλας. Ξερω μακρυμαλληδες σκυλαδες ουου. Ειναι και συνδιασμος καποιων θεσεων του πολλ. Γι αυτο ψηφιζω το τελευταιο:roll:

Το τελευταίο.

δεν είμαστε τρου. :expressionless:

όταν έχει την Eurovision στην τηλεόραση αλλά αυτόςκάθεται μόνος μέσα στο δωμάτιό του ακούγοντας rock - metal:p

Τι λες ρε ο τρου βλέπει και ψηφίζει φινλανδία ανεξαρτήτως τραγουδιού

:lol: :lol:
και γενικώς τη σκανδιναβία?
πάντως κι εγώ το τελευταίο ψήφισα!

ελα τωρα καλομοιρακι ψηφισες εσυ…

πραγματικος μεταλ φανατικος ειναι αυτος που ακουει λινκιν παρκ!

ειχα αυπνιες και ειπα να προκαλεσω λιγο σαυτο το τοπικ!!

Τετοια ωρα μονο την νυστα σου προκαλεις…:stuck_out_tongue:

Το τελευταιο παντα…:stuck_out_tongue:

Θα λεγα το τριτο αλλα ουτε σε εμενα πιανει(νταξει δεν ειμαι καγκουρας απλα δεν φαινεται:p ) και εχω κανει και αρκετες φορες λαθος διαπιστωση…Το πιο ακυρο παντως ειναι αυτο με τον ρεντ φμ…:roll: …πραγματικα…Για αυτο το ψηφιζω:D

Lol, η τελευταία επιλογή τα έσπασε. :lol:

Χμμ, δν πιάσατε ακριβώς το νόημα του θρεντ γι’ αυτό διορθώνω τον τίτλο.

Νταξ, ροκάς είναι αυτός που έχει άπειρα cd και που δε θα απαντήσει καν στην ερώτηση.

Πότε όμως κάποιος γίνεται ροκάς? Όταν κάνει τα πρώτα του βήματα στο χώρο, από ποια στιγμή και έπειτα δικαιούται να έχει το υφάκι του ροκά? Αυτό είναι το ερώτημα αγαπητοί συμφορουμίτες :-k

Χμ ωραιο τοπικ…

Λοιπον…

Μια και στην Ελλαδα ως γνωστον ο,τι δηλωσεις εισαι,συνηθως οταν το δηλωνει ευθαρσως καποιος,αυτοβαπτιζεται κιολας.

Επισης οταν…

-Αρχιζει και νιωθει “ασχημα”-“περιεργα"τυψεις”,για τις μεχρι προτινος επιλογες του στη διασκεδαση και στη μουσικη(κατ’επεκταση σε ντυσιμο,παρεες,συμπεριφορα κτλ)
-Θελει ενα περισσοτερο ιντελεκτσουαλ προφιλ,ωστε να διεκδικησει μεριδιο της προσοχης στην παρεα
-Νιωσει ξεχωριστος/ή επειδη κατεχει"γνωση" που αλλοι στον κυκλο του/της δεν εχουν
-(Αν ειναι σε μικρη και τρυφερη ηλικια),τον τραβηξει το ιματζ και μετα απο 2-3 t-shirt και κανα giga mp3 τη δει Γιαννης Πετριδης.
-Κανει λογω κοννε καμια εκπομπη σε ραδιοφωνο παιζοντας “χιτακια"και αφου τον ακουσουν η μαμα του και οι φιλες της στελνοντας μηνυματα του στυλ"Μπαβο Γιωργακη,αντε και μ ενα καλο κοριτσι τωρα,βαλε και τιποτα απο Παριο”,νομιζει οτι εγινε μυστης-γνωστης-Ροδοσταυρος-Ελ.
-Δεν παει-ασχολειται σε/με οτιδηποτε θεωρειται mainstream
-Ντυνεται στα μαυρα και κοροιδευει γριουλες στο λεωφορειο
-Κανει το συμβολο με τα"κερατακια" τουλαχιστον 5 φορες τη μερα ή σε τελειως ασχετες φασεις.
-Γουσταρει γενικα Μεσαιωνα,σπαθια,βαμπιρ,βιολογικα προιοντα και γαλα με κακαο.
-Καμια φορα ακουει και μουσικη,ψαχνοντας κανα καινουριο συγκροτημα που ετυχε να ακουσει καπου.

Ολα τα παραπανω ισχυουν φυσικα για τους ροκαδες-μεταλλαδες με το σχετικο"υφακι".Για ολους τους υπολοιπους νορμαλ μουσικοφιλους που ακουν μουσικη για 1002 αλλους λογους και κυριως γιατι τους αρεσει και ψαχνονται συνεχεια,χωρις να χουν καποιο συγκεκριμμενο υφος,μαλλον ισχυει οτι δεν ενσωματωνουν τη ζωη τους στη μουσικη,αλλα τη μουσικη στη ζωη τους.

Ε, αυτό εγώ το κάνω :oops: