Μουσική και ιδεολογία

Ναι δεν διαφωνω, σε περιπτωσεις ξεκαθαρης προπαγανδας, εκει η αντιδραση ειναι επιβεβλημενη γιατι και η ιδια η μπαντα και ο κοσμος της αντιλαμβανονται το λαηβ οχι ως τεχνη αλλα ως ιδεολογικη/πολιτικη πραξη.

2 Likes

Ο Σεφέρης είχε πει ότι τα ποιήματα είναι για τον κόσμο που τα διαβάζει - πρόσεξε τη συνέχεια - για να ταυτιστεί με τον δημιουργό του, επειδή και ο ένας και ο άλλος περνάνε μέσα από τα ίδια. Με συγχωρείς για την παρέμβασή μου στον τρόπο που το όρισες, αλλά το “είναι δικό μου” είναι κάπως αρκετά εγωιστικό. Όταν ένα έργο τέχνης δίδεται στα μάτια του κόσμου, δίδεται ως προσφορά ψυχής που ζει, ματώνει και χαίρεται. Εσύ κι εγώ που το απολαμβάνουμε, χαιρόμαστε γιατί ο δημιουργός του εξέφρασε το εσώτερόν του κι εμάς μας κάνει, μας αναπαύει.

Το ότι εγώ μπορώ, μέσω αυτού του έργου, να πάω όπου θέλω με το μυαλό μου δε σημαίνει ότι “είναι δικό μου” - κτήμα μου και όχι του καλλιτέχνη. Δε μπορώ να παραγνωρίσω τον δημιουργό, γιατί εν τέλει μ’ εκείνον έχω το κοινό και μ’ εκείνον θα κάνω την πορεία και τη συνάντηση. Το έργο θα είναι πάντα δικό του και το μοιράζεται μαζί μου για να το ευχαριστηθώ. Το έργο του είναι δώρο και η χαρά μου αντίδωρο προς εκείνον. (Ελπίζω να μη ξέφυγα και να με συγχωρείς και πάλι, καθότι μπορεί αυτό να ήθελες να εννοήσεις και απλά να το διατύπωσες έτσι).

4 Likes

Αναμενόμενα ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Το να έχεις πολιτική άποψη σαν μουσικός είναι αυτονόητο, καθώς πρώτα είσαι άνθρωπος και μέλος μιας κοινωνίας. Θες να την προπαγανδίσεις, μέσω των στίχων σου; Είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Υπάρχει όμως και η μουσική, ο ήχος, στοιχεία που, τουλάχιστον στο metal, έχουν τον πρωτεύοντα ρόλο για το εάν θα “κερδίσεις” έναν οπαδό. Δεν ρώτησα ποτέ κάποιον “Από ποιο πολιτικό φάσμα είναι οι metal μπάντες που σ’ αρέσουν;”, αλλά μόνο “Ποιο είδος metal γουστάρεις;”. Αν θες να ταυτίσεις, σαν συγκρότημα, τις θέσεις σου με την τέχνη σου, έχεις (ειδικά στην Ελλάδα) τις πλείστες όσες των ευκαιριών να παίξεις σε φεστιβάλ κομματικών νεολαιών ή σε θεματικά φεστιβάλ, απευθυνόμενος έτσι αποκλειστικά σε κοινό με το οποίο μοιράζεσαι κοινές ιδέες και τοποθετήσεις.

Ωστόσο, όταν κάνεις γκελ και πλέον απευθύνεσαι σε μεγαλύτερο κοινό (με sold out στο Piraeus, στο Θέατρο Βράχων ή εμφάνιση στο Rockwave) το να νομίζεις ότι οι χιλιάδες του κόσμου από κάτω έχουν έρθει γιατί ενστερνίζονται αποκλειστικά τις απόψεις σου, είναι τουλάχιστον απατηλό. Αν είναι τόσο ισχυρό και σημαντικό για εσένα το σατανιστικό, ναζιστικό, αναρχικό ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μήνυμά σου, τότε εμφανίσου αποκλειστικά σε μία εκδήλωση τέτοιου χαρακτήρα. Δεν νομίζω ότι ο κάθε Σάκης και ο κάθε Dani θεωρεί ότι όλοι όσοι παρευρίσκονται στις συναυλίες τους περπατάνε στο δρόμο φωνάζωντας “Non Serviam” ή “Jesus is a cunt”, διάγοντας παράλληλα σατανιστικούς και αντικομφορμιστικούς βίους. Αντίθετα, σημαντικό μέρος του κοινού τους είναι εκεί για τις ανατριχίλες που προκαλούν οι νότες κάθε “After Dark I Feel” και “Tearing the Veil from Grace”.

Αντίστοιχα, μου φαίνεται εξίσου αστείο και γραφικό να ζητάμε από τους Maiden να παίξουν το “Alexander the Great”, για να τονώσουμε το εθνικό μας ηθικό ή να αποκτήσουμε επιχείρηματα για το Μακεδονικό. Δεν περιμένω φίλοι μου να μάθω ούτε ιστορία, ούτε ηθική από το metal. Γι’ αυτό κρατάω ίσες αποστάσεις οπουδήποτε δω κάτι τέτοιο (πάντα στο metal). Προσπερνάω και περνάω καλά. Διαφωνώ με τους VoIC για την προβολή των μηνυμάτων τους, αλλά θα συνεχίσω να γουστάρω τη μουσική τους. Διαφωνώ με τον Dani και το Σάκη στη θεώρησή τους για το Χριστιανισμό, αλλά θα συνεχίσω να γουστάρω τη μουσική τους. Συμφωνώ με τη Χ christian metal μπάντα στη θεώρησή της για το Χριστιανισμό, αλλά επειδή δεν μου λέει κάτι μουσικά δεν θα την ακούσω. Τόσο απλά.

Οι πολιτικές μου απόψεις και η κοινωνικοοικονομική και φιλοσοφική μου θεώρηση δεν απασχολούν τον κάθε καλλιτέχνη. Σε αυτόν στρέφομαι για την ψυχαγωγία και την εκτόνωσή μου. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, σαν υπεύθυνος πολίτης και πολιτικοποιημένο ον, σαφώς και δεν τηρώ ίσες αποστάσεις στην καθημερινότητά μου, καθώς εκεί πλέον μιλάμε για δικαιώματα και υποχρεώσεις, καθώς και μία σαφή υποκειμενικότητα εκπορευόμενη από αξίες, ηθική, βιώματα, οικογενειακές καταβολές κ.λπ.

7 Likes

Leper_Jesus τα πράγματα είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκα και θα επιμείνω σ αυτό που είπα. Κολλάω στις λεπτομέρειες τώρα φυσικά αλλά ο ρατσισμός είναι μόνο ένα μέρος της ναζιστικής και φασιστικής ιδεολογίας. Δεν πήραν την εξουσία ως “Ρατσιστικον Κόμμα Γερμανίας” αν θυμάσαι καλά. Όλα αυτά τα καθάρματα φορούσαν προβιές, κυρίως αντικομμουνιστικές, και όπως και τα ελληνικά τους αντίστοιχα αποβράσματα, βγήκαν και καλά ως εθνικιστές/πατριώτες. Αυτό εννοώ. Αν κάνεις ένα μίνι γκάλοπ στους 400+ χιλιάδες που έχουν ψηφίσει έστω και μία φορά στη ζωή τους τα Χρυσαύγουλα, είμαι σίγουρος ότι ένα μεγάλο ποσοστό θα σου απαντήσει ότι “εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αλλα…”, και είναι η κλασική απάντηση του μικροαστού/κρυφοφασίστα που ιστορικά υπήρξε ως τάξη η απόλυτη δεξαμενή ψηφοφόρων όλων αυτών και συνεχίζει να είναι ο βασικός εκπρόσωπος τους. Τεσπά, πάμε σε ιστορικές αναλύσεις τώρα, ξεφεύγουμε, δεν έχει και πολύ νόημα να διυλίζουμε τον κώνωπα.

1 Like

Αν βάλεις ένα μπλουζάκι, που λέει ΧΞΣ, (666) το κάνεις απο μόδα και ταυτόχρονα προβάλεις αυτό, δλδ το οτι είσαι αντιχριστιανός ? αντικομφορμιστής, οπαδός των RC.
Δεν είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός τους, γουστάρω 2-3 δίσκους και όχι γιατι είναι ιδιαίτερα καλοί σαν μπάντα, αλλα επειδή ο πρώτος βγάζει σκατίλα και αντιχριστίλα, το trierarchy πάει αλλού, και το theogonia έχει φολκλόρ χωρίς να γίνεται πολυ γελοίο.

Δεν χωνεύω φασίστες, τους θεωρω ανθέλληνες, αφού πολλοί ακολουθούν και νεοναζιστικές νορμες.
Εχω και ρίζες που δεν θα το επέτρεπάν. Είμαι και ανθρωπός.

Απο την άλλη δε χωνεύω ουτέ τον οποιοδήποτε, μπαχαλείτορα, θα κάψει ένα αμάξι και θα σπάσει ενα πεζοδρόμιο, κτλ, για η κενωνία είναι κακιά και να κάνουμε ενα μπάφο. Η ολη φιλοσοφία αναλώνεται στο μπάφο και στο θεαθήναι. Ειλικρινά πρέπει να εχω μιλήσει σε 3 το πολύ ατομα αυτου του χώρου που είχαν κάποιο φιλοσοφικό υπόβαθρό. Ο κάθε 15χρόνος (και δή γόνος κοσμηματοπώλη) το κάνει επειδή είναι μόδα. Και φυσικά ο κάθε τακτικιστής μεσα εκεί τον κάνει ήρωα και στενσιλ για τοίχους. Τελικά όλοι αυτοί που πεθαίνουν γίνονται στενσίλ.

Βρίσκω γελοίο το όλο αριστερό/SJW κύμα. Ναί δεν εγκρίνω τη βιά, τους βιασμούς κτλ, αλλά
το να μην τρώς αυγά η κρέας επειδή αυτο δε συμβαδίζει με τις ευαισθησίες κάποιου… ε κι εγώ θα θελά να φοράτε όλοι φερετζέδες γιατι έτσι. Η ελευθερία του ενος σταματά εκει που αρχίζει του άλλου, και οι vegan λεσβίες που θα λέγε και ο βλακαμάς βουλευτής, πρήζουν μεζέα.
Δεν θα ηρωοποίησω ούτε θα προβάλω, προτυπά συμπεριφοράς (και δη σεξουαλικότητας - που είναι πολυ προσωπικό θεμά) επειδή το θέλει μια ομάδα ατόμων, ούτε θα αλλάξω όνοματα δρόμων. Το κράτος είναι κράτος, η θρησκεία πρέπει να είναι θρησκεία και να μην μπλέκει με τα του κράτους και οι κοινωνικές νόρμες το ίδιο. Το κράτος πρέπει να τηρεί ίσες αποστάσεις. Οι ανθρωποί είναι ελευθεροι να πράττουν όπως νομίζουν όσο αυτο δεν παραβαίνει τους νόμους.
Είσαι λεσβία, είσαι γκέι, είσαι οτι είσαι. Μπράβο σου. Δεν είσαι ούτε ανώτερος, ούτε κατωτερός μου, οπότε σταμάτα να συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι κατι το ιδιαίτερο. Σταμάτα να προσβάλεις άλλες κοινωνικές ομάδες (παροτι είμαι αθρησκός, οταν κάποιος βγαίνει και προσβάλει τη θρησκεία των άλλων - να το δώ με καλό ματι ? αλλά τους κράζουν και οι παπάδες - γι αυτο δείτε παραπάνω !)

Και σταματήστε αυτό το αχ αν το βλεπε κανα παιδάκι, το μέλλον των παιδιών μας κτλ. Είδαμε πόσο καλά έχετε εξασφαλίσει το μέλλον τον παιδιών σας, (εκτός απο εσάς που τα φορτωσατε στο δημόσιο) και τώρα κόβονταί οι μισθοί για όλους και η ανεργεία είναι στο θεό. Αφήστε τα παιδιά σας να επιλέξουν το μέλλον τους, είστε παραστάτες τους μέχρι την ενιληκιωσή. Απογαλακτίστε τα.

3 Likes

υπάρχει περίπτωση στην συναυλία των Prophets Of Rage να πήγε κόσμος καθαρά επειδή απολαμβάνει τις νότες;

θέλω να πω πως δεν είναι τόσο απλό. Αν μια μπάντα είναι συνεπής διαχρονικά σε μια ιδεολογία και εκτός της μουσικής της (Οι Vic βέβαια με το EP το ξεκαθαρίσανε αμέσως ενώ και από το ντέμο παίζανε σε συγκεκριμένους χώρους και συγκεκριμένα φεστιβάλ), τότε έχει δημιουργήσει μια σύνδεση με το εγχώριο κοινό της.

Την αποκλειστικότητα δεν την κατανοώ προσωπικά. Ο καλλιτέχνης είναι και επαγγελματίας, πρέπει να ζήσει. Αυτό δεν σημαίνει ξεπούλημα, σημαίνει πως θα προσπαθήσει να προπαγανδίσει την τέχνη του όπως μπορει. Το πρόβλημα δεν είναι αν δεν παίζουν μόνο σε καταλήψεις οι εκάστοτε ΒΙΚ (τυχαίο παράδειγμα κάνω εδιτ για να μην μεταφέρω fake news δεν μιλάω για την μπάντα αυτή καθαυτή), αλλά το αν θα παίζανε σε εκδήλωση της ΧΑ π.χ.

Απλά μια λεπτομέρει για το συγκεκριμένο απόσπασμα.

Πάντως προσωπικά εκτίμησα την προβολή αυτών των μηνυμάτων, αν θέλανε δόξες και τιμές δεν θα το τολμούσαν καν, επέλεξαν να πάρουν θέση για πράγματα που θεωρούν ότι τους πνίγουν. Κάτι που πολλοί ροκ επαναστάτες εντός και εκτός των συνόρων το αποφεύγουν. Αλλά έτσι ήταν εξαρχής αυτή η μπάντα, καλώς η κακώς, πέρα από την καθαρή μουσική της αξία.

Πολλοί πάντως πήραν τα πρώτα κοινωνικοπολιτικά ερεθίσματα από την μουσική. Νομίζω ειδικά η ροκ και η μέταλ το είχαν πάντα διαχρονικά αυτό μέσα τους. Φυσικά αυτό δεν τους κάνει φωτεινούς παντογνώστες όσους γράφουν και 5 πολιτικοποιημένους στίχους. Οπότε δεν είναι μονόδρομος η προσπέραση των μηνυμάτων για μένα, αλλά δεν συμφωνώ κιόλας, όταν τα θέτει ο καλλιτέχνης στο τραπέζι. Τον κρίνω και για αυτό.

Θα πώ κατι που έχει συμβεί σε γνωστό αλλά μου το είχε μεταφέρει και το βρήκα αστείο.

Κεντρο Αθήνας, πολλά χρόνια πριν. Ηταν ανοιχτό το Metropolis. Γινόντουσαν 2 πορείες μια ΧΑ και μια ΠΑΜΕ ή κατι παρόμοιο. 2 Μεταλλάδες είναι εκει. O ενας χοντρούλης με προβλήματα.

Περνάνε 2 φασίστες και τους κανουν τσαμπουκά, α ου είστε αναρχικοί. Ο ένας τους λέει με αητους (σλειερ κτλ) πως το κόβεις και ο άλλος τους απειλεί οτι εχει κοννέ και θα φάνε ξύλο. Φεύγουν.

Μετά περνάνε οι Αριστεροί και κανουν και αυτοί τσαμπουκά, α ού εχεις αητούς και κοντά μαλλιά πρέπει να είσαι φασίστας. (ο αλλος είχε απολυθει πρόσφατα απο θητεία) παλί του λέει ο ένας είμαι ξάδερφος του τάδε αριστερού τυπου, και ο αλλός οτι έχει κοννέ.)

Γλιτώσαν το ξύλο. Θα μπορούσαν να είχαν φάει και απο τους 2.

Το ευκολότερο σήμερα είναι να πείς ναι είμαι βίγκαν, ζωάκια, πατριαρχεία, ζήτω ο/ή ζάκ(ι), ζήτω ο γρηγορόπουλός, ζήτω ο φύσσας, ζήτω οι 2 ΧΑ που τους γαζώσανε, ζητώ ο στρατός, ζήτω το έθνος
ζητώ, ζητώ, ζήτω.

Γνωστός καλλιτέχνης αριστερών πεποιθήσεων, στη πείνα ήθελε να μην πληρωθούν οι μουσικοί του που δούλεψαν, αλλά να τα πάρει όλα αυτός.
ΚΚΕ’ς εργοδότης, είχε αφήσει απλήρωτους 20 εργαζομένους, και φέσια δεξια κι αριστερά, γιατι…το δίκιο του εργάτη. Είχε μαλιστά προσλάβει και ΧΑ μπράβουν για να κάνουν προστασία στην επομενη του επιχείρηση.

Οι μισοι αριστεροί δεν ζήσανε ποτέ σε χώρες “του καθεστώτος” που ήθελες δελτίο για ψωμί και για κωλόχαρτο και έχουν καταπιεί τον παπα, γκουχου γκουχου, που τους πασάρουν. (γιατι κι έμεις στα πολυ νιατά μας έχουμε κάνει λίγες φορές) οποτέ λένε οτι τους πούνε.

Αυτές οι μαλάκιες που κρατάνε απο τον εμφύλιο είναι καλό να σταματήσουν.

Μουσική αξία αν έχουν ας κριθεί απο τη μουσική, οχι απο τα παρελκόμενα.
Και όχι δεν μπορώ να σταθώ πισω απο κάποιον καλλιτέχνη αν η στιχουργική του με προσβάλει. Θα ήταν ανακόλουθο με την προσωπικοτήτα μου. Δεν υποβιβάζει την οποια καλλιτεχνική του υπόστασή, (που είναι υποκειμενικό πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας) αλλά σίγουρα επιρρεάζει την συνολική του εικόνα.

Μικρή λεπτομέρεια (όχι ότι έχει και πολύ σημασία για την κουβέντα που γίνεται, αλλά επειδή το βλέπω να επαναλαμβάνεται): οι VIC ουδέποτε παίξανε σε κατάληψη κι ούτε ποτέ είχαν σχέση μ’ αυτό που λέμε D.I.Y. μουσικός χώρος. Τώρα μπορεί να μου ξεφεύγει και καμιά περίπτωση, αλλά πολύ αμφιβάλλω. Αυτό δε λέει κάτι, φυσικά, για τα πολιτικά τους μηνύματα ή πιστεύω.

Εκτιμώ απάντηση Hokam, διαφωνώ με την άποψη του, θα γούσταρα να κάναμε αυτήν την κουβέντα σε κάποιο άλλο topic. Βέβαια διατρέχουμε τον κίνδυνο να εμφανιστεί ο Primal Rager και να γράφει τις γραφικότητες του, πράγμα που με τρομάζει/διασκεδάζει.

2 Likes

Για Παν/πολη και για αντιρατσιστικά μιλούσα εγώ που εκεί ήταν που τους είχα πρωτοδεί, αυτό εννοώ “χώρους”. Για τα άλλα που λες ναι προφανώς. Ειδικά με το D.I.Y.

edit: κατάλαβα γιατί το είπες το διόρθωσα γιατί έβγαινε άλλο νόημα από αυτά που σκεφτόμουν και ήταν ψευδές

Η λογική της κατάληψης είναι “φασιστική”.
Δλδ αν εγώ και άλλοι 300 μαζευτούμε και κανουμε καταληψή στο σπιτί σου, στο μαγαζί σου εκει που κάθεσαι, θα γουστέρνεις ? Αρά γιατι το κάνεις ? Για να παραπονεθείς για ποιο πράγμα και σε ποιόν ?

Ρώτα αυτούς που το κάνουν πριν βγάλεις έτοιμη απάντηση, δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω και δεν μιλάω εκ μέρους κανενός :slight_smile:

Ποτέ δεν υποστήριξα ότι το θέμα είναι απλό. Ούτε φυσικά είμαι από αυτούς που αγνοούν τους στίχους ενός συγκροτήματος ή υποβιβάζουν την ολότητα ενός μουσικού έργου τέχνης.

Απλά σε ορισμένες “κραυγαλέες”, για τα δικά μου δεδομένα και βάσει της προσωπικής μου κρίσης, περιπτώσεις, κάνω την επιλογή να μην αγνοήσω τη μουσική που μου κάνει αισθητικά, απλά επειδή δεν συμφωνώ με τους στίχους. Επίσης, σε ένα live θα “προσπεράσω” τα όποια “μηνύματα”. Ούτε θα ξενερώσω, ούτε θα εκνευριστώ. Θα παραβλέψω.

Ωστόσο, δεν πιστεύω ότι όλοι οι έφηβοι με μπλούζες ΧΞΣ πραγματοποιούν σατανιστικές τελετές τα βράδια, σε σπηλιές βουνών, ούτε ότι διάγουν τον πλέον επαναστατικό και αντισυμβατικό βίο, ιδιαίτερα δε όταν βιντεοσκοπούν το κάθε “Non Serviam” με το i phone ανά χείρας. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

2 Likes

θα λεγά I plead the 5th, αλλά δεν έχω τπτ να κρύψω.
Λεώ αυτό που πιστεύω, δεν είμαι ουτε γραφικός, ούτε τπτ.
Αν το θές το να μην γουστάρω ούτε την ακρά αριστερά, ούτε την άκρα δεξιά με σώζει απο το να είμαι ενα αβουλό πιόνι.
Είμαι αναρχικός? μαλλόν όχι. Είμαι κεντρώας αντίληψης? Ίσως… αλλα και πάλι δεν πιστεύω στον κοινοβουλευτισμό, όπως αυτος τουλάχιστον εκφράζεται εδώ.
Ειμαι μικροαστός ? Ναι μαζι με το 70 % της σημερινής Ελληνικής κοινωνίας. Διαβασες μια λέξη και τώρα την πετάς παντού.
Κρυφοφασίστας … μπα, φανεροφασίστας, μαυρόγαλάζος ή κοκκινο/ροζ/πρασινός παλί όχι.
Αλλά ζωγράφιζε τους άλλους στα χρώματα που θες εσύ, για να τα έχεις καλά με την πάρτυ σου.
Για να κάνεις την επανάσταση σου στην Ιο ή τις sic(k) διακοπές σου, στη Μύκονο.

Φυσικά και το κάνουν απο μιμητισμό. Και επειδή τους αρέσει το γκρούπ. Και δεν το κρίνω αρνητικά (ουτε θετικά). Ένας στους δέκα/εκατό όμως, μπορεί και να το κάνει … βλ κατσούλας.
Επιλέγω να μη γινω ρεκλάμα, ενος πραγματός που δεν πιστεύω. (ΧΞΣ, Χριστιανισμό κτλ)

Ενταξει, ακουστηκες.

Γενικά μάλλον το πως έχω εκφραστεί σε ορισμένα σημεία, δεν είναι ενδεικτικό του τι εννοώ. Δεν θα ήθελα να απαγορευτεί σε κανένα να εκφράζεται. Σε μια ιδανική κοινωνία, τέτοιες ρητορικές θα έπρεπε να αποβάλλονται αυτόματα και να απορροφούνται.
Όσο για το αντικειμενικά που αναφέρεις, ναι αντικειμενικά σε αυτή την περίπτωση κάνουν κακό. Δεν μιλάμε για δεξιά/αριστερά/κέντρο, μιλάμε για μια κατάσταση που γνωρίζουμε καλά τι χαρακτηριστικά έχει και τι σκοπούς. Το να δέρνεις ανθρώπους σύμφωνα με την καταγωγή τους (υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, οι οποίοι οι ίδιοι είναι μετανάστες, ούτε καν πρόσφυγες, και συνεχίζουν να υποστηρίζουν τέτοιες ιδέες στην ξένη,σύμφωνα με την καταγωγή τους, χώρα) είναι αντικειμενικά κακό. Αν δεν συμφωνούμε σε αυτό, πιστεύω ότι υπάρχει τεράστιο χάσμα στην αντίληψη μας. Οπότε λοιπόν, άλλο να προπαγανδίζεις τις όποιες ιδέες σου, μέσα στα δημοκρατικά πλαίσια και άλλο να κηρύττεις μίσος. Παρα ταύτα, σε μια υγιή δημοκρατία, όλοι έχουν δικαίωμα να υποστηρίζουν τις ιδέες τους.

Ναι, συμφωνούμε.

Τα έχω ξαναναφέρει, δεν θα κατηγορήσει κανένας κάποιον ο οποίος έχει μικρός τέτοια ακούσματα και αναγνωρίζει κάποια πράγματα, ακόμα και εκ των υστέρων. Πάντα η μουσική έχει να κάνει με εμπειρίες και μετάφραση αυτών των εμπειριών. Δεν θα κατηγορηθεί κάποιος για αυτό. Όταν όμως έρθει κάποιος και μιλήσει για Marduk, που γνωρίζει ότι το περιεχόμενο τους είναι συγκεκριμένο, αλλά παρόλαυτά κάνει τα στραβά μάτια γιατί “ντάξει μωρέ μουσική είναι”, αυτό σημαίνει αυτόματα αρκετά πράγματα. Η ίδια λογική μπορεί να αναχθεί σε πολλά απλά και καθημερινά πράγματα “ντάξει μωρέ δεν επιτρέπεται εδώ το παρκάρισμα, αλλά δεν ενοχλώ κανέναν” και τέτοιες γενικότητες και μπορούμε να το ξεχειλώσουμε πολύ.
Προφανώς δεν το παίζω παρθένα, ούτε ότι είμαι ο ηθικός άνθρωπος. Αλλά σίγουρα θεωρώ ότι τουλάχιστον πρέπει να αναγνωρίζουμε τις καταστάσεις στις οποίες βρισκόμαστε. Ο διαχωρισμός του καλλιτέχνη από το ποιόν του και τις εκφράσεις του, όταν πρόκειται για το συγκεκριμένο θέμα, πιστεύω ότι δεν μπορεί να υπάρξει. Είναι θέμα του που βάζει ο καθένας τα όρια του. Έχουν όλοι τα ίδια όρια? Όχι φυσικά, αλλά τουλάχιστον πρέπει να συνειδητοποιούμε τι κάνουμε και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτο που κάνουμε.

Φυσικά δεν θα σωθεί ο κόσμος, αν οι Marduk και οι κάθε τέτοια μπαντα, παραμεριστεί, αλλά τουλάχιστον είναι ένα βήμα προς έναν καλύτερο κόσμο.

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Συμφωνούμε.

Δεν έχω μιλήσει για απαγορεύσεις. Σε μια υγιη κοινωνία, ένα τέτοιο γεγονός θα μπορούσε να γίνει μόνο στην ύπαιθρο, καθώς κανείς δεν θα ήθελε να δώσει τον χώρο του για ένα τέτοιο γεγονός.

2 Likes

Γιατί υπάρχει περιορισμός ? Διάλογο κάνουμε.

Επίσης το πως υποστηρίζεις… ενοοείτε και όταν αγοράζει το μπλουζάκι που ο αλλος βγάζει και πουλάει μαυρά (σε 9/10 μαγαζιά) και βγάζει 7-15ευρώ το κομμάτι, μια χαρά βγάζει και χιλιάρικο και διχιλιάρο αμα πουλάει.
Εννοείτε αν ο άλλος σκάσει 2 και 3 χιλιάρικα σε ένα βινυλιο, το να το αγοράσεις βοηθάει. Το να προσπαθείς να πουλήσεις πχ το “ρίζα” 100 και200 ευρώ μετά είναι απλά προσφορά και ζήτηση. Και ολιγον αρπαχτή.
Και φυσικά όσο πιο πολύ γλύφεις και όσο πιο πολύ είσαι μεσά σε “δρασείς” και στο ένα και στο άλλο, σε φωνάζουν πιο ευκολά. Ο καθένας το κάνει όπως τον βολεύει. Ασε γιατι έχω ακούσει πραγματά απο άτομο που εξω το παίζει ιστορία και απο μέσα ήταν α μην βάλουμε αυτόν γιατι θα κοστίσει και δεν το χτίζαμε τόσα χρόνια για να μας τα φάει άλλος κτλ. Οκ, έχει οικογένεια, αλλά…δεν παυεί να είναι ταπεινό το ελατήριο, δλδ τα φράγκα.

Το αν είναι καλό η κακό το φασιστικό, το βιαιό, το χυδαίο, νομίζω είναι προφανές. Απλά το δικό μας χυδαίο το υπερασπιζόμαστε, των άλλων είναι γραφικότητα, κομπλέξ, ιδιαιτερότητα.
Το όλο “οι μπάτσοι κτλ”, τών VIC, μου τη σπάει, είναι φτηνό γηπεδικό κομπλέξ. Λες και όλοι στα σώματα ασφαλείας είναι κατώτεροι ανθρωποί κτλ. Ο κάθε τυρόβλαχος βγαίνει και κάνει πολιτικό σχόλιο, της πλάκας.

Τροφή για σκέψη, ο Κουνδουρός αν θυμάμαι, τον είχαν κλέψει λαθρομεταναστες και τους ρώταγε ψυχραιμα, γιατι εμένα (του σπάσανε τα πλευρά), δεν έχω κάτι, και ενω ήταν κομπλέ …αλλαξε γνώμη.
(Ο κουνδουρός αριστερός, εφαγε εξορίες κτλ κτλ)

Θυμιθικά και με μια γκομενίτσα αριστερόστροφή που ήμουν προ καιρού, δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανε “για τον κόσμο”, απο το να ποστάρει μαλακιές online και να ζητάει λεφτά δεξιά κι αριστερά για να πάρει κανα μαυράκι. Καλλιτέχνης η γκόμενα. Οπως όλες εδώ. Μοντέλα, τραγουδιστριές και μαγειρισσές (σερνικές και θυλικές) α και ηθοποιοί. Τη σούταρα, μολις τα βγαλε “αυτά”. Απ την άλλη ξύπνιο γκομενάκι, τα χε φάει απο κάποιον πριν και πήρε μια γκαρσονιερίτσα στην Πυλαία.

Τουτοι οι μπάτσοι όμως… μαγκιά κλανιά και φασίσουμπα, αρκεί να ναι αντιεξουσία κ έτσι δικε μου.
Φέρε και ενα ρακομελάκι, στριψε κι ενα 'γαράκι…
Αν τα λές στα 10-20-25… οκ, μετα σε έχουν πιάσει κότσο.
Για μένα oi VIC ζέχνουν αυτό το σχεδόν το ίδιας χαμηλής αξίας, vibe, όσο το trap είδος. Σαν στάση.
Ψευτομαγκιά, δηθενιά ? Κι αλλάζουν και γλώσσα, για να φανουν τι ? πιο σοβαροί ?

1 Like

Και μονο που διαβαζω την λεξη λαθρομεταναστης στο ποστ προσπερναω, συνεχισε να γραφεις οφτοπικ παραληρηματα, δεν σου δινει και κανεις σημασια πλεον.

Το περι απαγορευσεων το εγραψα γενικα, ως την δικη μου αντιθεση προς τετοιες πρακτικες, δεν ειπα οτι το ειπες εσυ.

χαχά. ντάξ, γελάω, πώς να το πώ δλδ ?
πηγαν ξένοι απαλωτριωτές περιουσίας, τους έδωσε τα λεφτά που είχε και ο ενας ήθελε να τον σκοτώσουν, τελικά αρκεσθηκάν να τον χτυπήσουν και να του σπάσουν τα πλευρά 80 και ετών, καλύτερα ?

Χαιρομαί ορθέ τύπε, που χαίρεσαι να μη δίνει κανεις σημασία σε άλλους, “παραληρηματικούς” ?
Μηπώς να δούμε λίγο τον εαυτό μας στον καθρεύτη ? Μαλλον όχι.

PrimalRager666 έχεις μπερδέψει τα πάντα μεστό μυαλό σου, δε ξέρω σε τι φάση είσαι αλλά κοζαρω πως πρέπει να σαι ο κλασικός τύπος no politica που κλίνει πιο εύκολα μάτι σε φιλελεδες, που κολλάνε οι vegan(που είναι ακτιβισμός ουσιαστικά, το έχω γίνει χοντρός πάω να ξεκινήσω διατροφή χωρίς κρέας ειναι vegeterian,δεν είμαι τίποτα απτά 2) με τα μαύρα λευτα απτά ρούχα και του μπαχαλακιδες των Εξαρχείων(btw επειδή και άλλοι μπερδεύονται δεν ψάχνεις προοδευτικους σε συγκεκριμένες γωνίες των Αθηνών πόσο μάλλον στα Εξα των οργανωμένων οπαδών) και γιους κοσμηματοποληδων (λες και έχει σημασία το αν θα σε φάει μπάτσος τι δουλειά κάνουν οι δικοί σου) ? Έχεις βαρέσει τρελό παραλήρημα εδώ και πολλα ποστ