Ελπίδα για το μέλλον

Να σου πω την αληθεια το NU METAL δεν το γουσταρω, ωστοσο οι LINKIN PARK ξεχωριζουν. Καλες riffατες κιθαρες και ωραια φωνητικα!!! Θα πω κατι πολυ αιρετικο!!! Για μενα ολα αυτα τα γκρουπακια του NU METAL και του GRUNCE παλιοτερα, πρεπει να κανουν εικονισμα στον HETFIELD και τον AXL…

Συμφωνώ με τον telisvas για τους Linkin Park. Μπορεί να είναι nu-metal αλλά έχουν πολλά στοιχεία από rock-metal, κυρίως οι κιθάρες και αυτό είναι που μ’ αρέσει.

Αγόρασα πρόσφατα το νέο Grand Magus και παρ’ότι είναι διαφορετικό εντελώς απο το ντεμπούτο τους εγώ τους ψηφίζω σαν μία πολύ ελπιδοφόρα μπάντα.

Ελπιδα για το μελλον λοιπον…θα αναφερω κυριως underground συγκροτηματα γιατι απλα αυτοι μπορουν να αποτελεσουν ελπιδα για το ειδος, οσοι ειναι on the ground, τους εχει ηδη δοθει η ευκαιρια…
Angelo Perlepe’s Mystery, Black Fate, Defyance, Seer’s Tears, Dream Weaver,Nightcrawler, Power of Omens, Premonition, Solstice, Horizon’s End και μια μπαντα που αφησε 3 progressive διαμαντια, οι Valley’s Eve.
Επισης Balance of Power.

Word!

Tsekarete tous osoi den exete akoma.

Πιστεύω ότι αν οι System Of A Down συνεχίσουν έτσι καλά θα μπορέσουν να γράψουν ιστορία. Τώρα από καινούργια συγκροτήματα δεν έχω ακούσει και πολλά και δε ξέρω να πω άλλα, ίσως και Korn που έχω ακούσει κάτι λίγα 8)

δυο κορυφαια συγκροτηματα που θα σκισουν και στο μελλον, Evanescence,Linkin Park

Δε ξέρω ρε παιδιά…Καλά τα συγκροτήματα που λέτε,και τα δύο. Όμως εγώ νομίζω πως ότι είχαν να δώσουν το έδωσαν,άντε να βγάλουν από ένα ίδιο cd ακόμα…ΠΙστεύω ότι από αλλού θα μας έρθει η έκπληξη(βέβαια οι linkin park δείχνουν κάποιο βάθος στη μουσική τους…)

Οι Linkin Park δε νομίζω να έχουν πολλά να δείξουν στο μέλλον. Έχω ακούσει εκατοντάδες φορές τα album τους (τότε που είμουν πορωμένος) και αν και έχουν τρομερούς στίχους είναι σε όλα τα τραγούδια γύρω από το ίδιο θέμα και λέει συνέχεια you, me και I. Ακόμα από μουσική επένδυση δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο και δεν υπάρχει σε κανένα τραγούδι τους solo.

Οι Evanescence από την άλλη έχουν κάνει μια πολύ καλή αρχή. Θα δούμε αν μπορεί να γίνει το συγκρότημα που θα γράψει ιστορία, θα δείξει, από το επόμενο album τους 8)

egw giati nomizw pws oti eixan na deiksoun kai oi dyo mpantes to edeiksan…?
ta exw xiliopei bebaia…

Oi thei Slipknot.Kai ta tria album gamane
Ante kai oi System of a down.xari sto telefteo tus.

απο τα πιο ηλι8ια ποστ που εχω δει σε ελληνικο φορουμ .

αν οι slipknot kai oi limp bizkit kai oi linkin park πως στο πεος του λενε ειναι η ελπιδα για το μελλον της μεταλ , τοτε εγω σε καμια 10 χρονια 8α λεω οτι ακουγα πανκ στα νιατα μου ξερω γω , η γιατι οχι , φολκ σκωτιας .

ρε αιντε κα8ιστε καλα και σοβαρευτειτε λιγο .

η τες πα ακουστε και τιποτα αλλο .

δεν 8ελω να προσβαλω κανεναν με αυτα που γραφω και δεν ειναι το 8εμα οτι και καλα διαφωνω αλλα ενταξει ελεος .

πως ειναι δυνατον να μιλατε για nu metal και για το μελλον της μεταλ που το nu-metal μονο μεταλ δεν ειναι ?!

δεν με νοιαζει , το μεταλ , επιβιωσε τοσα χρονια με τοσες μοδες…8α το κανει ακομη μια φορα πιστευω. αντε να περασει και αυτο μου χουν γινει τα βυζια μπαλονια κα8ε μερα αλλαζω σουτιεν με μεγαλυτερο νουμερο. ΕΛΕΟΣ !!!

Δεν το δείχνεις. Το θέμα είναι να το κάνεις κιόλας, όχι να γράφουμε ότι γράφουμε και στο τέλος “δε θέλω να προσβάλω κανέναν”.

καλα ακου slipknot εσυ και τελειωνει η υποθεση…

ξερεις ανηκω σε πολλα φορουμ , κυριως ξενα γιατι το ελληναριο ειναι ελληναριο .

το θεωρω πολυ ακυρο να κα8ομαι να μαλωνω με ατομα σε φορουμ …ξες ο κα8ενας εχει μια γνωμη ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες κτλ κτλ κτλ .απλα προσφατα , σκεφτηκα τι 8α γινει αραγε οταν ΟΛΟΙ αυτοι οι μεγαλοι πεθανουν… gillan , ozzy , angus , alice , king diamond, coverdale,halford, dio, harris … ισως μεταλ να υπαρχει αλλα δεν 8α εχει καμια σχεση με το μεταλ . 8α μου πεις και ποια εισαι εσυ να κρινεις τι ειναι μεταλ και τι δεν ειναι . καλη ερωτηση! δεν ειναι μα8ηματικα για να το αποδειξεις αλλα κυριως λειτουργεις με την ψυχη , ετσι δεν ειναι ?

απο την στιγμη που υπαρχουν 356 ηδη doom metal , δεν τα ηξερα , προσφατα τα ανακαλυψα, υπηρξαν προσμιξεις με ραπ, grind, punk , pop, industrial ηχο , jazz … ποσο καιρο νομιζεις οτι 8α αντεξει , για πες μας. οταν ολοι αυτοι 8α φυγουν?

το χεβι μεταλ προωτογεννηθηκε κατα την γνωμη μου οταν πρωτοπαιξανε το black sabbath , καποιοι που απλα ηταν μαστουρωμενοι και ζουσαν σε μια πολη που τοτε ειδικα γινοταν χαμος με ολα τα happy-pippie -shake κινηματα …αν ζησεις στην αγγλια , 8α καταλαβεις ποσο ‘διαφορετικος’ πρεπει να εισαι για να συνθεσεις κομματια , τετοια κομματια , το 1968? 1969? οποτε τα συνθεσαν ενιγουει…

καποιοι εχουν πει οτι το μεταλ γεννη8ηκε νωριτερα , καποιοι εχουν πει οτι καταγεται απο την αφρικη…

8α 8ελα να ζω καπου το 1970 , να ειμαι καμια 10 χρονων και να ακουσω για πρωτη φορα στην ζωη μου το Black sabbath με οτι υπηρχε μεχρι τοτε στην μουσικη… 8α ειχα πολλα περισσοτερα να σου πω.

στην μικρη μας χωρα υπαρχουν πολλοι που ανηκουν σε διαφορες υποκατηγοριες αν 8ες να κατηγοροποιησεις την μεταλλικη κοινωνια και καλα . τουλαχιστον ειμαστε χωρα που αγοραζει σιντι και παει σε συναυλιες… οχι οτι εξω δεν το κανουν και αυτο , ουτε και οτι δεν υπαρχουν ατομα που δεν αντιγραφουν ή δεν θελουν να μπουν τζαμπα στις συναυλιες και καποιος τους χρωσταει κατι … αλλα οταν ολοι αυτοι απλα φυγουν απο την ζωη πιστευω οτι απλα … δεν 8α υπαρχει αλλο μεταλ .

8α μου πεις εχεις και αλλα γκρουπ απο πισω …μουσικους που ειναι πιο νεοι …ναι ειναι η τελευταια μου ελπιδα.

δεν γαμεις ψηλα καπελα …και τι να λεει ? born too late , ετσι απλα .

ESTRANGED σε πολλά από όσα λες συμφωνώ, αν και τα εκφράζεις πολύ χύμα σε σημείο τα επιχειρήματά σου να χάνουν εξ’ αιτίας αυτής της επιθετικότητας.
Τέλος πάντων έχω εκφράσει ξανά την άποψή μου στο παρελθόν και θα έχετε καταλάβει τι κολλημένος είμαι αλλά απλώς δεν είναι δυνατόν να θεωρήσω μουσική αυτό που ηχογραφεί ένα συγκρότημα και αποτελείται από ογκώδεις κιθάρες που παίζουν μονάχα ακόρντα! Πώς να το κάνουμε, για να κάνεις κάτι καλό πρέπει τα δαχτυλάκια σου να κουνηθούν λίγο πάνω στα τάστα. Προσωπική μου άποψη είναι πως τα περισσότερα συγκροτήματα που προαναφέρθηκαν δεν έχουν να προσφέρουν απολύτως τίποτα. Οι μόνοι που ξεχωρίζω είναι οι DreamTheater και κάτι παιδιά από τη Σουηδία νομίζω, οι Hellacopters. Το εν λόγω συγκρότημα έπαιζε Death αλλά έβαλε μυαλό και τώρα παίζει Hard Rock επηρρεασμένο από Hendrix/Cream. Ακόμα οι Opeth, αν και δεν μου αρέσει το στιλ τους (εδώ δε μ’ αρέσουν οι Pink Floyd), θεωρώ πως είναι ταλαντούχοι μουσικοί. Υπάρχουν σίγουρα και άλλοι, αλλά το γεγονός πως δεν μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή λέει κάτι από μόνο του.

Αυτά ήθελα να πω. Αν μερικοί απογοητεύονται, πολύ καλά κάνουν, γιατί τα νέα συγκροτήματα είναι ως επί το πλείστον ανίκανα να κάνουν “μουσική”.

Φιλη ESTRANGED ευχαριστουμε πολυ που μας κανεις τη μεγαλη τιμη και ασχολησαι μ’αυτο το ελληνικο φορουμ.Aφου ξερεις τοοοσα πολλα απο μουσικη και μας ξεχεζεις εμας που δεν ακουμε τιποτα,θα επρεπε τουλαχιστον να ξερεις οτι το μεταλ το κρατησαν ζωντανο οι ιδιες οι μοδες που εσυ κατηγορεις.Οι περισσοτεροι γιναμε μεταλλα ακουγοντας για πρωτη φορα καποιο συγκροτημα που ηταν στη μοδα π.χ. SCORPIONS.Τo nu metal ειναι μοδα.Ε και.Kαι το grunge μοδα ηταν καποτε και το pop metal και το heavy metal και το hard rock.Oι μοδες ανανεωνουν τον ηχο.

Το thread είναι ελπίδα για το μέλλον γενικότερα και όχι ελπίδα για το metal…

Τι ενοχλεί αν κάποιος θεωρεί τους Slipknot θεούς και τον τελευταίο δίσκο των System Of A Down γαμάτο? Προσωπικά τους Slipknot τους απεχθάνομαι και τους SOAD θα τους ήθελα πιο ήρεμους (το Aerials γαμάει!) , αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός πως οι Slipknot έχουν δημιουργήσει “σχολή” και ωθούν πολύ κόσμο σε παρόμοια μονοπάτια…

Άλλωστε τι έχει σημασία; Να επιβιώσει το metal? Ή απλά να βγαίνει καλή μουσική;

Πάντως πολύ θα ήθελα να δω την άποψη της ΕSTRANGED για συγκροτήματα που θεωρεί ελπίδες για το μέλλον…

1.BIOMECHANICAL
2.DOOMSWORD
3.SYSTEM OF A DOWN
4.NIGHTFALL
5.LACUNA COIL
6.RHAPSODY

Αυτή η εξάδα για το μέλλον? Τα μισά έχουν ήδη καταξιωθεί! Πάντως εδώ μου δημιούργησες μία απορία…Ψάχνουμε μπάντες που έχουν να δώσουν κάτι στο μέλλον(είτε είναι γνωστές είτε όχι) ή μήπως για νέα συγκροτήματα που μας φαίνονται ότι θα γίνουν διάσημα ??? :?

ego prosopika 8eoro megali atixia an kapios exi akousi slipnot…
oi an8ropoi sosta ki exoun noumera anti onomata, oloi tous noumera ine! karakiozides me maskes :twisted: grr
1 dj, 4 ki8aristes, ke 2 drummer… sinolika oloi ki oloi 9…

…EFXARISTO TO 8EO POU IPARXOUN TA REUNION!! :smiley: