Με θλίβει ότι

E σιγά…εχει σε 2 χρόνια Mundial…

Γι’ αυτό με τους πάγους λένε θα χουν λιώσει μέχρι το 2030 και όσο κάνουμε υπερκατανάλωση ενέργειας θα αλλάζει η χρονολογία όλο και πιο κοντά στο σημερινό έτος. Επίσης είπαν ότι ακόμα και αν σταματήσει αυτό το λεπτό η κατανάλωση οποιουδήποτε τύπου ενέργειας, οι ωκεανοί έχουν συσσωρεύσει τέτοια ποσότητα θερμότητας που θα συνεχίσει το λιώσιμο των πάγων για άλλα 30 χρόνια.

Κλιματικές αλλαγές συνέβαιναν σε όλη τη διάρκεια της ζωής του πλανήτη. Επομένως είναι κάτι φυσιολογικό.

έχετε κανένα λινκ? Πολύ κομπογιαννίτικα μου ακούγονται όλα αυτά.

Γενικά πάντως για μένα, το περιβαλλοντικό πρόβλημα πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για να είναι ο εχθρός για τον οποίο μίλαγε ο Όργουελ στο “1984”. Είναι απρόσωπος, όλοι τον φοβούνται, άπειρα λεφτά μπορούν να ξοδευτούν δίχως κανένας να γκρινιάξει, όποιος αμφισβητήσει διάφορα που γίνονται αυτομάτως θεωρείται “κακός” και πάει λέγοντας… Μην πιστεύετε όλα όσα διαβάζετε.

xμμ σου μυριζει extreme συνομωσια?

ισως εχεις δικιο…αλλα παρατηρουνται ενα σωρο κλιματικες αλλαγες… :-k

Επίσης λένε ότι κάποιες χώρες έχουν ήδη αρχίσει να τσακώνονται για τα κοιτάσματα πετρελαίου που βρίσκονται στις περιοχές που ναι οι πάγοι :p. Λινκ δεν έχω, προφορικά τα άκουσα.

Πάντως στην Αμερική όσο δούλευε ο πατέρας μου, φόραγε φουτερ το καλοκαίρι και κοντομάνικο πουκάμισο τον χειμώνα ενώ έξω χιόνιζε. Μιλάμε για απίστευτη και ηλίθια σπατάλη.

Όχι. Δεν υπάρχουν συνομωσίες. Υπάρχουν απλώς καταστάσεις που βολεύουν πολλούς και για αυτό πολλά γίνονται. Δεν είναι ανάγκη να είναι οργανωμένο από κάποια κεντρική αρχή. Συνδυασμός πολλών συμφερόντων είναι κυρίως.

Σκέψου μόνο πόσος κόσμος αγόρασε ένα Toyota Prius μόνο και μόνο γιατί έχαψαν το παραμύθι περί friendly environment. Οι μπαταρίες του Prius, τα υλικά κατασκευής τους και η συναρμολόγηση τους είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικές διαδικασίες για το περιβάλλον (όπως σχολίασαν και τις προάλλες στο Top Gear). Κι όμως η Toyοta σιγά μην καθόταν να τα πει αυτά παρά έξω. Επικέντρωσε το μάρκετινγκ της στο πως έχει χαμηλό CO2 κατανάλωση το αυτοκίνητο, το οποίο CO2 είναι μία από τις αιτίες του Global Warming. Kαι πήγαινε και ο ανυποψίαστος καταναλωτής και αγόραζε ένα Prius νομίζοντας πως θα σώσει τον κόσμο από την υπερθέρμανση.

Άλλο κλασικό παράδειγμα, οι επιδοτήσεις σε ηλίθιες έρευνες. Πριν από κάμποσα χρόνια, ο κάτοχος του Νόμπελ Ειρήνης, Αλ Γκορ, ως αντι-πρόεδρος των ΗΠΑ υπέγραφε κάτι σκανδαλωδώς τεράστιες επιδοτήσεις σε τεχνολογίες που έκαναν μπαμ πως δε θα χρησίμευαν ποτέ πουθενά (βιοκαύσιμα, κυψέλες, κλπ). Οργανισμοί και Αμερικάνικα λόμπι έβγαλαν τρελά λεφτά, ερευνητικά κέντρα πληρώθηκαν αμυδρά για να κάνουν μια τρύπα στο νερό, τεράστια οικολογική καταστροφή έγινε σε πλήθος περιπτώσεων (για παράδειγμα δάση καταστράφτηκαν για να καλλιεργηθεί σόγια και να παραχθούν μορφές βιοκαυσίμων που έχουν εγκαταληφθεί πλέον) και ο Γκορ έβαλε τη μούρη του μπροστά από ένα ντοκιμαντέρ και πήρε το νόμπελ τελικά. Και αν του ζητήσουν να απολογηθεί, την απάντηση την έχει έτοιμη. “Καταστρεφόμαστε! Μη λέτε τώρα τέτοια λόγια”.

Τα παραδείγματα είναι ατέλειωτα. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα πολλοί επιστήμονες αμφισβητούν μέχρι και το πως το global warming είναι αποτέλεσμα ανθρώπινων παραγόντων…

Και αν σας φαίνεται ύποπτα ζεστός ο καιρός στην Ελλάδα τώρα, σκεφτείτε πως στην αρχαία Ελλάδα είχαμε… λιοντάρια!

Ναι οκ, αλλα υπαρχουν πιστευω ( ή θελω να πιστευω) και καποιες μεγαλες εταιρειες που εγω, σαν καθημερινος πολιτης, δεν βλεπω να’χουν καποιο συμφερον (πολυ προχειρα μου ηρθε η Skip στο μυαλο :stuck_out_tongue: )…

αλλα γενικα ειναι σωστα αυτα που λες…ειδικα για τον Γκορ που, in my books, ειναι μεγαλο φιδι

Θα επικεντρωθώ εδώ. Όπως είπα κλιματικές αλλαγές συνέχεια συνέβαιναν στο παρελθόν. Επομένως είναι κάτι φυσιολογικό. Καταστάσεις σαν τις σημερινές με global warming, λιώσυμο πάγων κλπ υπήρχαν και πριν εκατομμύρια χρόνια. Εξάλλου, φημολογείται πως η “καταστροφή του κόσμου” έχει ξανασυμβει στο παρελθον.

Είναι φυσιολογικό αλλά όχι με τέτοιες ταχύτητες.

Πάντως ειλικρινά παρακαλάω όντως να λέγονται υπερβολές και να μας κοροϊδεύουν

το πας φιρι φιρι να τσακωθουμε εμεις… (μην χαιρεσαι δεν προκειται να γινει αυτο…:lol: ) υπάρχουν και αυτες οι οι στιγμές, τις θλίψης… ολοι τις ζουμε και δεν γινεται να το εμποδισεις, και την αισιοδοξι να βλεπες δεν θα καταφερνες να γλιτωσεις, ακομα και οταν εισαι αισιοδοξη… σου το εχω πει οτι προσπαθεις να εμποδισεις μετα ερχεται και κατε εσενα " ποναει πιο πολυ"
Εμενα παλι αυτο που με θλιβει, ισως ειναι οτι θελουμε πραγματα λαθος στιγμες και πάντα ισχυει η προταση σου chili…:!: :!: EVERYTHING YOU LIKED IS… FROM EVERY SIDE… επιπλέον με θλιβει ορισμενες φορες οτι ειμαι αδυναμη και οτι τα βαφω μαυρα… ειδικα τετοιο καιρο και σεπτεμβρη… :cry: :cry:

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=42337

Επειδή οι υπερβολές και η εμφύσηση φόβου είναι τυπική τακτική των αρχών για να κρατάνε τον κόσμο στη θέση του, -παίζει- και να πρόκειται για τέτοιες τακτικές.
Και ειλικρινά το εύχομαι κι εγώ…

που δεν ξερω ποια σχολη να διαλεξω

Μιας και πιάσαμε τα περιβαλλοντικά, θέλω να συμπληρώσω ότι τα βιοκαύσιμα, που προωθούνται μανιωδώς, είναι ικανά να κάνουν τον πληθυσμό του 3ου κόσμου να πεθάνει από ασιτία…

πεθαινει ο παπαγαλος μας :frowning:

22 χρονια στην οικογενεια ειναι… πολυ στενοχωριεμαι οσο και να μας τα πρηζει τα μεσημερια και νωρις το πρωι… :frowning: :frowning:

που πρεπει να γραψω εκθεση, για το αυριανο φροντιστηριο, με θεμα
την ευρωπαικη ενωση και δεν εχω καμια ορεξη… μονο 600 λεξεις πρεπει να ναι… τιποτα…:frowning: :frowning: :frowning: :?

…ειμαι υπερβολικα αναισθητος

Εγώ αύριο δινώ Ιστορία Τέχνης και δεν έχω διαβάσει τίποτα. :slight_smile:

ωραιο μαθημα ακουγεται… την εκθεση τωρα την γραφω… και εχω μαθημα σε μιαμιση ωρα…