Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Εγώ θα διάλεγα το HOUSE 3 πάντως επειδή θα έμενα μαζί με την Courtney Love.

5 ανετα

Άρρωστο. Ας έλεγες στήβι νικς ορ σμθ. ;p House 3 κι εγώ για να φιλοσοφώ με τον πλαντ ή house 4 για φιλοσοφία ΚΑΙ παρτάρισμα.

Summary

tenor

1 Like

Αυστηρά νούμερο 1. Καλύτερος ντράμερ, ένας από τους καλύτερους κιθαρίστες και η καλύτερη φωνή εβερ.

1 Like

robert-plant

4 Likes

1 η 8…

132/580 και σταματάω γιατί δεν γίνεται άλλο.

Σε άλλα, το χάουζ 1, με δυσκολία βέβαια γιατί θα πρέπει να αποχωριστώ τον Δαυίδ, αλλά όλοι αυτοί μαζί θα έστηναν υπέρ-γκρουπάρα!

1 Like

Σταμάτησες να το παίζεις;

1 Like

Χαχαχαχ. Το χω αφήσει στο 235 από χτες, αύριο πάλι ίσως. Με κούρασε μεν, αλλά ψυχαναγκασμοί δε.

1 Like

Εγώ κόλλησα στα 133 στοιχεία. Μου την έσπασε τώρα. :stuck_out_tongue:

edit:το παράτησα.

1 Like

Το 1 παίζετε ή το 2; Γιατί εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με το 2… παίζω μια φορά τη μέρα (για να μην καώ) και όποτε κολλάω απλά το μηδενίζω και την επόμενη φορά με άλλους συνδυασμούς βρίσκω νέες ανακαλύψεις… βρήκα όλο το σύμπαν :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αυτό ακούστηκε κάπως :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Δεν είχε τελικό -ν στο το… :crazy_face:

Ευκαιρία να κάνουμε λίγο γραμματική μιας και το ανέφερες.

Νομίζω ότι δεν είναι γραμματικά λάθος πάντως να το βάλεις στις περιπτώσεις που λέει.

Σε κάθε περίπτωση μιλώντας γλωσσολογικά και λογοτεχνικά αν θες, εγώ με αυτό διαφωνώ:

“Το τελικό -ν χάνεται όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ).”

η γνώμη μου είναι ότι και σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να μπαίνει. Γιατί δημιουργεί μια πάρα πολύ ωραία παύστη στον λόγο, μια ευχάριστη ανάσα!

1 Like

Όταν είναι αρσενικό άρθρο ή αντωνυμία, μπαίνει πάντα στον :stuck_out_tongue: γραπτό λόγο. Το πώς θα προφερθεί, είναι άλλο θέμα.

2 Likes

Εγω θα συμφωνησω γιατι το γνωριζω με την αναποδη
Οταν δλδ η επομενη λεξη ξεκινα με κ η π βαζεις -ν τελικο
Στην τελικη τι μας νοιαζει κιολας εκει θα δωσουμε βαση? :laughing:

1 Like

+1000 στον @pantelis79 και θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα.

Είμαι της άποψης ότι στον γραπτό λόγο το τελικό ν μπαίνει παντού. Εννοώντας ότι εμένα έτσι μου αρέσει να γράφω, ειδικά σε επίσημα κείμενα. Επίσης, δεν υφίσταται δε σαν άρνηση, διότι συγχέεται με το αντιθετικό/εναντιωματικό δε.

Εδιτ ωραία τα είπε και ο @akefaloskavalaris

Ωστόσο, αυτό είναι λίγο αυθαίρετο. Δεν ισχύει στη γραμματική, τουλάχιστον όπως τη γνωρίζουμε. Στο τέλος τέλος, αυτό που γράφουμε είναι αυτό που διαβάζει (σιωπηρά) ο εγκέφαλός μας την ώρα που τα μάτια σαρώνουν το κείμενο. Προφανώς αν αρχίσεις να βάζεις ν παντού, ν θα διαβάζεις κιόλας. Δεν ξέρων αν σεν βολεύειν, αλλάν εμέναν δεν θαν μουν άρεσεν καθόλουν ναν τελειώνουν όλεςν οιν λέξειςν σεν ν :smiley:

Γιατί λοιπόν να το κάνεις αυθαίρετα σε κάποιες από αυτές αν δεν πρέπει;

Σα να μου φαινεται οτι πριν το γαμα το παραλειπουμε το ν…!

2 Likes