Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Εννοείται! Έβαλα τόσα νι (ως παράδειγμα) που στη συνέχεια ξέχασα να τα σβήσω όλα χαχαχαχα.

Καλημέρες σε όλους. Καλό σάπισμα (σας είπα ότι την έχω καταβρεί με το webradio; ναι ναι)

3 Likes

Νομίζω πλέον ότι έχουμε πάει την έννοια “σαπίζω στο σπίτι” σε άλλα επίπεδα !!

3 Likes

21:30 στον Σκαι εχει Planet Earth II

Και χθες είχε, γαμω είναι. Φοβερή εικόνα

Γιατί μπορώ! :sunglasses:

Πέρα από την πλάκα, δεν είναι τόσο αυθαίρετο και υπάρχουν απόψεις που το στηρίζουν και αυτό. Ούτως ή άλλως πρόκειται για ένα ιδιαιτέρως αμφιλεγόμενο ζήτημα σε γλωσσολογικούς και μη κύκλους κι αν ψάξεις θα βρεις μαζί με τις εκατέρωθεν απόψεις μία πόλωση της τάξης “καθαρευουσιάνοι” - “μαλλιαροί”. Μιλάμε για επιχειρήματα από το ότι το -ν οξυγονώνει τον εγκέφαλο, μέχρι ότι με την χρήση του -ν παντού πάμε για πλήρη ορθογραφική απλοποίηση και γενικά καταστροφή.
Πορσωπικά η διατήρηση του τελικού -ν στον γραπτό λόγο μου φαίνεται συνεπέστερη ή, απλούστερα, μου αρέσει περισσότερο. Η γλώσσα ως γνωστόν είναι ένας ζωντανός και διαρκώς εξελισσόμενος οργανισμός και κρίνω ότι ο συγκεκριμένος κανόνας εντάσσεται σε ένα πλαίσιο κανόνων που είναι επιδεκτικοί μίας δημιουργικής μεταχείρισης. Δεν είναι ρήμα που μου αρέσει να το γράφω με -ο αντί για -ω επειδή έτσι, είναι κάτι που αφορά τον τόνο και το ύφος που θέλω να δώσω σε κάτι που γράφω και το αντιμετωπίζω κάπως ελευθεριακά. Το ίδιο κάνω και με τα κόμματα πχ, που τα βάζω πάντα βάσει της ροής του λόγου μου, ή ακόμα και πριν το “και”, όταν το θεωρώ απαραίτητο. Ή και με το “και” που δεν θέλω πάντα να το κάνω “κι” όταν ακολουθεί φωνήεν και το κρίνω ανά περίσταση. Ή με οτιδήποτε τελοσπάντων με εμπνέει να το πειράξω, γιατί η γλώσσα και οι τρόποι χρήσης της με συναρπάζουν και θεωρώ ότι έχω το γνωστικό υπόβαθρο και το αισθητικό κριτήριο για να δοκιμάσω τέτοια μικροπράγματα. Δεν θέλω να ακουστώ αλαζονική, αλίμονο, απλώς η στείρα τήρηση γραμματικών κανόνων, που γίνεται για χάρη μιας αυταπόδεικτης ορθότητας και χωρίς εμβάθυνση ή κατανόηση, δεν μου λέει κάτι.
Πίσω στο -ν, ο πιο επικαιροποιημένος κανόνας που διατηρεί το -ν για τα αρσενικά σε κάθε περίπτωση και το -ν του δεν (τώρα, αυτό αν είναι διατυπωμένο ή άν έχει απλώς προταθεί, θα σε γελάσω), είναι μία εξέλιξη και πήρε και πόσα χρόνια για να γίνει από πρόταση του Μπαμπινιώτη (και άλλων) η καθιερωμένη άποψη. Aπό εκεί και πέρα, να 'χαμε να πούμε, να 'χαμε να λέγαμε! (…για να επικαλεστούμε και λόγια σοφών ανδρώνενε)

:"""")

4 Likes

lol για το πάνω :smiley:

Για όλα τα άλλα, σόρι αλλά δεν μπορώ να δεχτώ (δεν είμαι φυσικά αυτός που θα σου πει στους άλλους τι θα κάνουν, για την οικονομία του λόγου το αναφέρω) ότι “δεν αλλάζω σε -ο, όμως καταργώ το και, βάζω κόμμα όπου να 'ναι”, κλπ κλπ. Αν το κάνεις, κάνε το παντού, γιατί να έχεις ταμπού. Δεν διεκδικώ κανέναν τίτλο “γραμματιζούμενου”, το αντίθετο θα έλεγα ότι είμαι. Όμως θεωρώ ότι αν πειραματιστούμε σε ο,τιδήποτε αφορά στον λόγο, τότε ο καθένας θα έχει τη δική του γλώσσα. Τελευταία φορά άκουσα για κάτι παρόμοιο στον πύργο της Βαβέλ και απ’ όσο θυμάμαι δεν είχε καλή κατάληξη.

Επίσης, πειραματισμούς μπορούμε να κάνουμε π.χ. στη ζαχαροπλαστική ή στη μαγειρική, όμως τότε το γλυκό μπορεί να βγει αλμυρό και το φαγητό να μας στείλει στο νοσοκομείο. Κάποιος λόγος φαντάζομαι ότι υπάρχει όταν ακολουθούμε κάποιους κανόνες, δεν έγινε απλώς επειδή κάποιος ξεροκέφαλος είπε “εγώ τα ξέρω όλα, θα το κάνουμε έτσι”.

Τέλος, δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω το γνωστικό υπόβαθρό σου, όμως με τον ίδιο τρόπο που αφήνεις να εννοηθεί ότι κάποιος επιβάλλει (λίγο ετσιθελικά ίσως) γραμματικούς κανόνες, αντίστοιχη εικόνα βγάζει και μία εσκεμμένη άρνηση των κανόνων. Όπως εσύ πειραματίζεσαι με το ξεχείλωμα των κανόνων, κάποιος άλλος μπορεί να γράφει greeklish επειδή “η γλώσσα εξελίσσεται”.

Btw, είναι true story αυτό, έστειλε με email με greeklish σε δημοσιογράφο εφημερίδας ένας νεαρός που ήθελε να μπει στο επάγγελμα. Έλαβε απάντηση “δυσκολεύομαι να διαβάσω το μακροσκελές μνμ σου, στείλε το στα ελληνικά” και η απάντηση ήταν “έτσι έχω μάθει να γράφω”. Πειραματίστηκε το παιδί, αλλά δεν θα ακολουθήσει ποτέ το όνειρό του. Σκληρή αλήθεια, αλλά αλήθεια.

Πάντως, στο τέλος-τέλος, όπως είπες:

Ελπίζω σήμερα να μην χαλιέται κανείς από την χαλαρή κουβέντα σε ένα chit chat νήμα του φόρουμ :slight_smile:

3 Likes

Μμ?

Στα άλλα δεν επεκτείνομαι -για την ώρα τουλάχιστον :stuck_out_tongue:

1 Like

Για να σας επαναφέρω στην τάξη… Ο Σαραμάγκου κέρδισε νόμπελ λογοτεχνίας καταργώντας, ή, τελοσπάντων, χρησιμοποιώντας τα σημεία στίξης στα έργα του ανά 5 σελίδες. Just sayin’.

Μου αρέσει ο Σαραμάγκου btw, αλλά συμφωνώ ότι αυθαίρετοι πειραματισμοί θα πρέπει να γίνονται μέχρι ενός σημείου, ειδάλλως χάνεται η μπάλα. Επίσης, προσωπικά μιλώντας, δεν έχω το γνωστικό υπόβαθρο για να τολμήσω καινοτομίες και μάλλον μία τέτοια απόπειρα π.χ. από μέρους μου να μην είχε καλό αισθητικό αποτέλεσμα. ;ρ

2 Likes

Το είδα όλο για κάποιο λόγο. Γιατί μερικοί άνθρωποι είναι τόσο δημιουργικοί?? :") :stuck_out_tongue_winking_eye:
Πείνασα επίσης.

3 Likes

Δεν ηξερα που να το βαλω και το εχωσα εδω :slightly_smiling_face:
Καλη φαση

1 Like

Έμαθα, επιτέλους, τί τρώει η σι γουλφ! :stuck_out_tongue:

Μόνο εγώ εξεπλάγην από τα ελληνικά προϊόντα και τη σακούλα Σκλαβενίτη που χρησιμοποιεί η κοπελιά στο βίντεο;

Κι έχει μερικές πανέξυπνες και γρήγορες ιδέες για φαγητό ή για τιπ.

1 Like

Όχι!!
Τι μας κρύβουν?? :stuck_out_tongue:

Kαλά, μερικά είναι προς άμεση δοκιμή/χρήση/απομνημόνευση!

Χαχαχ, ναι, αυγά! Σαν τι απορίες έχεις δηλαδή? ;p

…Ξέχασα να ποστάρω αυτό υπεραγαπημένο ιστολόγιο, για γλωσσολογικούς και όχι μόνο προβληματισμούς : https://sarantakos.wordpress.com/

2 Likes

Πρέζα αυτά τα βιντεάκια…

1 Like

Έχω αρχίσει τα βράδια και βλέπω Μια Νέα Αρχή. Γιατρέ…?

τι φαση;

5 Likes

Κάποιος είδε φως και μπήκε. Θα μοιραστεί τις πληροφορίες και με τους φίλους του, έτσι είπε το translate :grin:.

1 Like

Θα μπορούσε να ήμουν χαλαρά εγώ…

Ίσως το ταξιδι στο μελλον να ειναι δυνατο